Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 2 минути, Shiniasu написа:

Изменяш смисъла на думите ми. Отново. Написах, че нямам очаквания относно това, дали някой, кой точно и доколко ще разбере написаното. Това не означава, че не го правя с надеждата някой все пак да схване идеята, която искам да представя. Нито съм с нагласата, че написаното от мен ще е полезно за всички - точно обратното, очаквам да е полезно за доста малко хора. И не се дразня (освен може би за миг, като пръвосигнална реакция), но изпитвам съжаление когато някой отсреща ненамирайки полза в написаното изведнъж решава, че то за никого няма полза.

Добре, а защо искаш някой да схване идеята? Каква е целта?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Соник написа:

Затова ти казвам, че сам трябва да разбереш как се самозаблуждаваш, защото няма да повярваш на никой.

Настоявай си колкото си искаш. И отново засягаш неща, на които съм отговорил малко по-горе, но твърдо налагайки своето. Ами налагай си го, ама като че ли очакваш и съгласие отсреща. Упорито повтаряш колко съм ядосан, колко не съм наясно със себе си и с това, което искам, сякаш по някакъв начин си зависим от това да покажеш, че си прав. Защо ли? (Всъщност вече отговорих и на това).

Естествено, че "не е твой проблем" - сега да преброя ли колко пъти го написа вече? ("ако не можеш да го приемеш" е точно вменяване, за което все ме обвиняваш мен, а както виждаш и ти не се свениш да го ползваш)

И какво като съм го написал толкова пъти? Значи толкова пъти съм съзрял причина да го повторя. А колкото до вменяването, това че отвреме-навреме си позволявам нещо, което ти правии непрекъснато, не знам с какво те извинява. А и аз всъщност написах съвсем открито, че ти имаш проблем с различните мнения, така че намекът не е само намек. 

Надявам се да извлечеш някаква полза от последните ми коментари, когато гневът и чувството за негодувание преминат.

Продължавай да повтаряш за гнева и чувсвото за негодувание. Всъщност знаеш, че ако има гняв, то с тези думи само ще го усилиш. И всъщност имаш точно тази цел. Но за твое съжаление този номер няма да мине. 

Добре, а защо искаш някой да схване идеята? Каква е целта?

Продължаваш с опитите да ме вкараш в някакъв обяснителен режим в който само да уточнявам и доуточнявам кое какво е и защо е такова. Целта е ясна - колкото по-подробни са обясненията, толкова по-голяма е вероятността да намериш слаба точка за която да се захванеш. А и в един момент обяснявайки ще стана банален. Използваш трикове характерни за воденето на спор, но аз не съм тук за да водя спор. На теб обаче си мисля, че това ти харесва, за това си подготвен и това търсиш. Имам чувството, че всичко, което правиш е добре оттиграно, типично за сектантите зарибяващи хора за сектите си. Това е предположение в което не съм сигурен, но ще го споделя въпреки, че е само предположение. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Shiniasu написа:

Настоявай си колкото си искаш. И отново засягаш неща, на които съм отговорил малко по-горе, но твърдо налагайки своето. Ами налагай си го, ама като че ли очакваш и съгласие отсреща. Упорито повтаряш колко съм ядосан, колко не съм наясно със себе си и с това, което искам, сякаш по някакъв начин си зависим от това да покажеш, че си прав. Защо ли? (Всъщност вече отговорих и на това).

И какво като съм го написал толкова пъти? Значи толкова пъти съм съзрял причина да го повторя. А колкото до вменяването, това че отвреме-навреме си позволявам нещо, което ти правии непрекъснато, не знам с какво те извинява. А и аз всъщност написах съвсем открито, че ти имаш проблем с различните мнения, така че намекът не е само намек. 

Продължавай да повтаряш за гнева и чувсвото за негодувание. Всъщност знаеш, че ако има гняв, то с тези думи само ще го усилиш. И всъщност имаш точно тази цел. Но за твое съжаление този номер няма да мине. 

Продължаваш с опитите да ме вкараш в някакъв обяснителен режим в който само да уточнявам и доуточнявам кое какво е и защо е такова. Целта е ясна - колкото по-подробни са обясненията, толкова по-голяма е вероятността да намериш слаба точка за която да се захванеш. А и в един момент обяснявайки ще стана банален. Използваш трикове характерни за воденето на спор, но аз не съм тук за да водя спор. На теб обаче си мисля, че това ти харесва, за това си подготвен и това търсиш. Имам чувството, че всичко, което правиш е добре оттиграно, типично за сектантите зарибяващи хора за сектите си. Това е предположение в което не съм сигурен, но ще го споделя въпреки, че е само предположение. 

Според мен се скъса да се обясняваш, което е странно за някой, който уж не искал да влиза в обяснителен режим. Не пропусна да вкараш и поредната обида и клевета.

Интересното е, че след толкова мнения няма и една дума по темата, т.е. по "аналогията" или пък например да отговориш защо толкова да държиш да споделяш теориите си с другите и те да имат полза от тях. Може би и да кажеш ти лично каква полза имаш от теориите си досега?

На всичко това може да се отговори с по едно изречение, ако човек има желание, а и винаги можеш да игнорираш последващите ми въпроси, ако съзреш зла умисъл. Ти обаче дори не искаш да почнеш и въпросът е какво криеш? Това, разбира се, е поредната провокация... 🙄

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен се скъса да се обясняваш, което е странно за някой, който уж не искал да влиза в обяснителен режим. Не пропусна да вкараш и поредната обида и клевета.

Възможно е. Но поредната оценка е налице, поредното "според мен" обясняващо колко съм неадекватен. Така да бъде. С простаци не се спори. Грешката е моя, че ти се вързах на провокациите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Shiniasu написа:

Възможно е. Но поредната оценка е налице, поредното "според мен" обясняващо колко съм неадекватен. Така да бъде. С простаци не се спори. Грешката е моя, че ти се вързах на провокациите.

Не е оценка, а констатирам факт. За сметка на това ти наистина не спря да обиждаш - сега пък "простаци".

Не съм казвал, че си неадекватен, ти го казваш, но почвам да се чудя дали не си прав.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Соник написа:

Не е оценка, а констатирам факт. За сметка на това ти наистина не спря да обиждаш - сега пък "простаци".

Не съм казвал, че си неадекватен, ти го казваш, но почвам да се чудя дали не си прав.

Добре. То е ясно, че ти няма да се спреш. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Shiniasu написа:

Добре. То е ясно, че ти няма да се спреш. 

Сега пък имаш претенции да съм се бил спрял. Аз също имам претенции да ми кажеш най-после каква е целта на нещата, които пускаш тук, но както гледам, няма да стане. Най-много пак да ме обидиш нещо.

Извинявай, но първо се заеми със собственото си поведение, преди да имаш претенции към другите!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Соник написа:

Сега пък имаш претенции да съм се бил спрял. Аз също имам претенции да ми кажеш най-после каква е целта на нещата, които пускаш тук, но както гледам, няма да стане. Най-много пак да ме обидиш нещо.

Няма да стане, да. Написах ти го в самото начало, но ти продължаваш да настояваш. Не става така. Но пък иначе аз те обиждам. Ти само си настояваш с констатациите и въпросите, пък аз те обиждам - жертвичката невинна. 

преди 35 минути, Соник написа:

Извинявай, но първо се заеми със собственото си поведение, преди да имаш претенции към другите!

Повтори го още няколко пъти за по-убедително. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Из „Диамантената сутра“

Постигането на съвършено спокойствие и яснота на ума чрез вглъбяване и пребиваване в ученията, които аз ще предам, е възможно.

„Всички живи същества независимо дали са родени от яйце, утроба, влага или спонтанно; независимо дали имат форма или не; независимо дали те са осъзнати или неосъзнати, всички живи същества ще бъдат водени от мен към крайната Нирвана, окончателното прекратяване на цикъла живот и смърт. И когато този необхватен, безкраен брой живи същества бъде освободен, в действителност нито едно същество няма да бъде освободено”. „Защо, Субхути? Защото ако ученикът е все още вкопчен в своеволните илюзии на формите и явленията като его, индивидуалност, личност, собствена същност, отделна същност или универсална същност, съществуваща вечно, то тогава този човек не е истински ученик.”

„Добре, Субхути, същото се отнася и за заслугата, която ще получи ученикът, който практикува състрадание и щедрост без привързване към външност, без подхранване на каквито и да било идеи за форма. Няма да е възможно да се измери заслугата, която той ще натрупа. Субхути, моите ученици трябва да оставят своите умове да бъдат погълнати от учението и да пребивават в учението, което току що дадох.”

„Как мислиш, Субхути? Може ли Буда да бъде разпознат по формата на тялото му?”

„Не, Многоуважаеми. Буда не може да бъде разпознат по вида на неговото тяло. Защо? Защото когато Буда говори за форма на тялото, това не е реална форма, а само илюзия.”

След това Буда казал на Субхути: „Всичко, което има форма е въображаемо и нереално. Когато разбереш, че всички форми са въображаеми и нереални, тогава ще започнеш да долавяш своята истинска Буда-природа.”

Субхути попитал Буда. „Под какво име ще познаваме тази сутра, така че да бъде уважавана и изучавана?”

Многоуважаваният Буда отговорил. „Тази сутра ще бъде позната като ”Диамантът, който разсича излюзиите”.

Будите са Буди, защото са успели да изоставят всички произволни концепии за форма и явления, излезли са извън обсега на всички възприятия и са разкъсали илюзията за всички форми.

„Субхути, независимо че обикновените хора винаги се хващат за произволните концепции за материя и галактики, концепцията няма истинска основа; тя е илюзия на смъртния ум. Дори когато се нарече ‘космическа цялост или космическо единство’, това е немислимо и невъзможно да се познае.”

„Субхути, как би могъл някой да обясни тази сутра на другите без да има в ума си дори една произволна концепция за форма, явление или духовна истина? Това, Субхути, може да стане само ако умът се държи в съвършено спокойствие и освободеност от всякакво вкопчване в нещата, които се появяват.”

„Така ти казвам:

Ето как да съзерцаваме нашето обусловено съществуване в този блуждаещ свят:

‘Като дребна капчица роса или мехурче, плуващо в потока, Като проблясък на светкавица в летен облак, Като мъждукаща лампа, илюзия, фантом или сън.’ Така трябва цялото обусловено съществуване да се разбира.”

Така каза Буда.

https://firefightersite.wordpress.com/2015/06/06/диамантената-сутра/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Още малко от Диамантената сутра:

„Но ти, Субхути, трябва също да помниш, че тези хора отдавна са посяли семената на доброто и семената на заслугите, които водят до това разбиране. Те са посадили семената на добрите дела и щедростта не пред някой будистки храм или пред два или пред пет храма, а пред стотици хиляди Буди и храмове. Така че когато такива хора чуят думите и фразите на тази сутра, те са готови да я приемат и чиста вяра и яснота може да се пробуди в техните умове.”

„Субхути, когато аз говоря да се практикува трансцедентно [извън обсега на човешките възприятия и разбирания] търпение, аз не се придържам към никакви произволни концепции за феномена, наречен търпение, а просто се отнасям към него като към практикуване на съвършено търпение. И защо е така? Защото когато преди хиляди животи принцът на Калинга отсичаше плът от моето тяло и крайници, аз нямах възприятие за личност, за същество, за душа или за универсална същност. Ако аз подхранвах което и да било от тези произволни понятия по времето, когато крайниците ми бяха откъсвани, аз бих изпаднал в гняв и омраза.”

„Аз също помня, Субхути, че в предишните си петстотин живота, живот след живот съм практикувал търпение и съм гледал на собствения си живот скромно, като че ли съм светец, призован да страда в смирение. Дори тогава моят ум беше свободен от произволни концепции за явления от рода на личност, същество, душа или универсална същност.”

„Субхути, аз познавам ума на всяко чувстващо същество във всички множества вселени, независимо от вида мисли, концепции или тенденции. Защото всички мисли, концепции и тенденции не са ума. И въпреки това те са наречени ‘ум’. Защо? Защото е невъзможно да запазиш или задържиш отминалата мисъл, да хванеш бъдещата мисъл и дори да поддържаш настоящата мисъл.”

Източник: като по-горе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някои притчи не бива да се приемат буквално, защото това води до вкопчване, заблуда, невежество, а не до освобождение на ума от всички концепции. Диамантът разсича всички илюзии, включително илюзията за прераждането на някаква трайна или универсална същност и се достига нирвана. 

Нирвана има три основни черти:

Природата ѝ е пустота.

Проявлението ѝ е свобода от илюзии.

Характеристиката ѝ е освобождение от всички страдания.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 часа, Соник написа:

тогава има някакъв шанс да напреднеш.

Изглежда лицемерието трайно се е настанило и сред преживяващите се като религиозни будисти.

преди 1 час, Śūnyatā написа:

Някои притчи не бива да се приемат буквално, защото това води до вкопчване, заблуда, невежество, а не до освобождение на ума от всички концепции. Диамантът разсича всички илюзии, включително илюзията за прераждането на някаква трайна или универсална същност и се достига нирвана. 

Нирвана има три основни черти:

Арогантността да се преживее темата като сценка в будистко училище, дава на Преживяващия да е в ролята на "учителя" в него. Никой не се вързва на това, но вече толкова години упорито се изнасилва като преживяване, говори колко много е нужно на автора му.

Лъжата за "ученичеството" , сред темата контрастира чудесно със силен уклон "ученика" да се преживее на "учител и наставник". Нужно е за фантазията сред която екзистенцира и образа, чрез който се преживява сред форума.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лицемерие, арогантност, лъжа са негативни мисли. Буда ни учи тях да ги отхвърляме. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Реджеп Иведик написа:

Рамус будахулства

Всеки озвучава състоянието на своя ум. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е практиката с която започва Дхаммапада. Всеки може да я практикува.

1. Manopubbaṅgamā dhammā,

manoseṭṭhā manomayā;

Manasā ce paduṭṭhena,

bhāsati vā karoti vā;

Tato naṃ dukkhamanveti,

cakkaṃva vahato padaṃ.

1. Mind precedes all mental states. Mind is their chief; they are all mind-wrought. If with an impure mind a person speaks or acts suffering follows him like the wheel that follows the foot of the ox.

In this verse (and the following one, DhP 2) some philosophical observations are made about the nature of our mind. It says that all the mental phenomena, happiness or suffering, joy or sorrow are made by, or are the outcome of, the quality of the mind. These mental phenomena are (according to the teachings of Abhidhamma) feelings (vedanā), perception (saññā) and volitional activities (saṅkhāra). And because these phenomena are created by, or so closely related to, the mind, they are always "colored" in the same way as the mind is. If the mind (as in this verse) is corrupted, full of evil thoughts, then only suffering and sorrow awaits us as a result of this. In other words, the mind, creating these mental phenomena simply creates them "to its own image". Therefore, negative thinking always brings with it suffering and sorrow, just as the wheel follows in the path of the animal carrying the charriot. We experience suffering only because our minds are not purified, we are not awakened. To purify the mind is to get rid of suffering once and for all.

2. Manopubbaṅgamā dhammā,

manoseṭṭhā manomayā;

Manasā ce pasannena,

bhāsati vā karoti vā;

Tato naṃ sukhamanveti,

chāyāva anapāyinī.

2. Mind precedes all mental states. Mind is their chief; they are all mind-wrought. If with a pure mind a person speaks or acts happiness follows him like his never-departing shadow.

This verse is closely related to the previous one (DhP 1). If the mind is purified, the mental phenomena it creates are also pure. Therefore, joy and happiness follow as surely as suffering and sorrow in case of a defiled mind. As we can see from these two verses, happiness and suffering depends on us entirely, on our own minds, on the thoughts that we are harboring. There is no other way to happiness then purification of mind and ultimately, in destroying all the defilement completely and reaching the highest goal, the awakenment of Nirvana.

1. Ние сме това, което мислим. Всичко, което наричаме себе си, възниква с нашите мисли. С нашите мисли ние правим света. Говори или действай с нечист ум И проблемите ще те следват Както колелото следва вола, който тегли каруцата.

2. Ние сме това, което мислим. Всичко, което наричаме себе си, възниква с нашите мисли. С нашите мисли ние правим света. Говори или действай с чист ум И щастието ще те следва Като сянка, неизменно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Майсторът оставя лошотията. Той е ведър и спокоен.

Той оставя всичко зад себе си. Той не се обижда. И не обижда другиго.

Дхаммапада

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 1.08.2021 г. в 10:42, Śūnyatā написа:

Буда ни учи

Никакво значение няма кой какво  бил учил. Въпросът е, че лъжеш че учиш онова, дето буда бил 'учил'. Пък и само учене и повтаряне - е нищо и никакво.

Зубрачите просто учат за да възпроизвеждат. И толкова. В будизма си просто зубрач. И папагала това го може.

Отгоре на всичко и пълниш мястото си за твои думи, с чужди думи, защото даже имаш проблем да си зубрач.

Всеки път като опиташ да 'преразказваш със свои думи' и е пълен провал. Не лъжеш само когато цитираш чуждици.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, _ramus_ написа:

Пък и само учене и повтаряне - е нищо и никакво.

И практикуване. Когато Буда учи да пазим ума чист от алчност, гняв и заблуди, ни показва конкретна практика, която да прилагаме в живота си. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, Śūnyatā написа:

И практикуване.

в какво - в лъжи ли? Това ли "научи" от буда? :)

с лъжите си най-последователен "практик". Другото последователно - са нахъсващите сугестии със "трябва" и разните вдъхновителни и утвърдителни фрази в ролята на повторяеми мантри.

Интересно също, че тоя, дето иначе се нарича "ученик" се вживява непрекъснато на "учител" и маниакалните му повторения са именно с ролята на "учителски". То затова е и форума де - все пак дефицита трябва да се компенсира с театър, който да донесе вживяване в роля.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, _ramus_ написа:

в какво - в лъжи ли? Това ли "научи" от буда? :)

Ако си по-конкретен мога и да отговоря, иначе това си остава само твоята интерпретация на будизма, в която не се вижда практическа реализация на това, което учи Буда. 

Ти какво научи от Буда? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

For saṃvega to be an effective drive to practice, it must be accompanied by another emotion called pasada, a "clarity and serene confidence." Pasada is what keeps saṃvega from turning into nihilistic despair by providing a sense of confidence that there is a way out, namely nibbana.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Saṃvega

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Passaddhi

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 30.07.2021 г. в 19:22, Реджеп Иведик написа:

Когато врагът почне да се излага, не го прекъсвай !

:offtopic_s:Счетеш ли, че някой ти е враг, то означава, че ти не си добрият. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, dioib написа:

:offtopic_s:Счетеш ли, че някой ти е враг, то означава, че ти не си добрият. 

Мирът е по-голям от омразата. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Śūnyatā написа:

Мирът е по-голям от омразата. 

"Най-мошното" оръжие в този свят е истината, но тя не убива, а само разболява психиката на човек. ;) По български: Голата истина най-боли. 

Мир се получава когато на първо "стълкновение" с непознат всеки от тях си декларира користната цел. После не се прави компромис, а или има "сделка" или не. 

Проблематиката на човечеството е, че има хора които смятат някаква територия за своя. Единственият ти враг е този който харесва "твоята" женка повече от теб. Не говорим за обич, защото в такъв случай би я попитал и се съобразил с нейното мнение. 

Да, изнасям го към ту мъжкото, но там е честта, т.е. да покажеш, че си човек, а не животно.

Има и друго: В сегашното съвремие където има мир, се ползват военни способи. Да, те не са физически, но са психологически, и в тоя случай нямало нараняване на другия. Да, бе да ... :) Я ко правят жени към мъжки субект на желание ... :) Всяка си мълчи и не го пита, а прави на "пух и прах" другата ... :)  ... Те ти тогава да видиш как Омразата е по-голяма от мирно разрешаване на спора. ... опитай се да ги разтървеш и ... И двете те намразват и дори проклинат ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване