Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 1 час, Реджеп Иведик написа:
преди 2 часа, kipen написа:

Аз не съм фен на Фройд

А на кой си фен ?

На К.Г.Юнг и развилата се от трудовете му аналитична психология. Както и на дълбинната психология. За това проявявам интерес към будизма.

Бай дъ уей, фен съм и на Харалан Александров! Споделям си, независимо че съм сигурен, че за теб е без значение, ама питаш от куртоазия...лицемер!

Ти поне си самовлюбен, "просветлен капитан", а не профанизиран, пишман "проповедник", дето изгаря от страстта да повлече в селяндурската му кошара разговора ни, като предлага да коментираме "дупета", за да отклони за пореден път темата...я към критикуващ го, я към сайта му, дето не бил блог и тва решава проблема с рекламирането му в темите?!?! Еле па малоумията, с които го е запълнил...

преди 56 минути, Соник написа:
преди 3 часа, kipen написа:

А самоцитирането ми, щото си прост

Знам, че си прост, това всички тук го знаят впрочем

Бах Ти келешките изстъпления?!? Алоо, детската градина! Изряза ми поста в цитата, реши, че аз, а не ти си прост, и отново отиде на "Ние", ама вече "Всички"?!?

Написах ти за дисонирането, че в твоя случай е парадно игнориране на критичните забележки по твой адрес. А ти си продължаваш с "огледалните похвати"...

...ама вече те избива и на опити да влезнеш в амплоа-то на "защитник на морала"...нескопосан популист...то кът се "повдигне воала" на заучените постановки и остава нищетата, която вече прозира от думите като израз на действията ти...

Най-кофти рекламата за която и да е религия или учение идва от невежите й/му последователи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

П.п. ...и Соникче, да се вживяваш на "защитник на морала", при положение че най-нагло погази етичните норми, възприети и описани в правилата на форума, е най-малкото пошло! Не толкова пошло е вече, неразбирането ти на мотивацията за критиката на рамус, която упражнава от толкова време във форума! Ти просто не разбираш каква е "ролята на санитарите" в природата, която принципно е отразена и от рамусовото поведение тук! Ако не е неговата критика, раздела до сега да се беше превърнал в клоака на психясали религиозни фанатици, а това да рефлектира и върху целия форум! Ама тия неща не са ти понятни, щото дисонират с твоите самооценки за представянето ти тук...сигурен съм, че "вярваш дълбоко" че всичко, което си написал или рекламирал като написано, е доста качествено и няма нужда от критичен поглед.

Тая тема, макар и да е била озаглавена, както информира Уитнеската, "Будизъм за идиоти", би следвало да касае будизма и характеристиките му, а не да си използва да се показват суетно  фанатичните последователи, че са последователи. Цирк, театър, или постановка на агора...

Освен "ма(н)трично" повтаряне на заучени постановки, нищо друго качествено...обаче претенцииии, ти дъ видиш...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Миры представляют шесть возможных путей жизни разного качества, попадание в тот или иной мир зависит от деяний (кармы) и состояния сознания на момент смерти. Буддийская психология рассматривает шесть миров не только как места, куда попадают после смерти, но как и состояния сознания, меняющиеся в течение жизни: наслаждение — мир богов; власть — мир асуров; страстное желание — мир претов; злоба, ревность, зависть, агрессия — ад; невежество, постоянная жизнь сиюминутными потребностями (неустроенность, голод) — животные. Люди отличаются возможностью принимать решения сознательно.

https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Шесть_миров

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, witness написа:

Предложих ти вече да ни дадеш пример, дай ни това, което искаш от нас - собствено твое определение що е това ум

Ако ти отговори, питай го и за истина без контекст, щото от мене се плаши и бяга по тъча...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, witness написа:

което искаш от нас

Той не иска, а е против това което другия има. ;) Нещастник! Приеми го като такъв. Не всички може да сме щастливи. 

Може би иска да развали щастието на другия. Патологичен случай е. Не е важно той как е, а по важно другия да му е зле. 

п.п. Има човеци които не знаят как да си поискат. Уви, срам ги е от самите себе си.... Те не знаят за какво по дяволите са ги направели родителите им. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В «Виттхупама-сутте» («Пример с тканью», МН 7) перечисляется 16 загрязнений ума:

Алчность и нечестивая жадность.

Недоброжелательность.

Злость.

Негодование.

Презрение.

Нахальство.

Зависть.

Скупость.

Лживость.

Притворство.

Упрямство.

Соперничество.

Самомнение.

Надменность.

Тщеславие.

Небрежность.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Śūnyatā написа:

16 загрязнений ума

Само две са. Другите са производни, т.е. може всеки знаейки двете да изнамери сам другите. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

«Друг Сарипутта, «ниббана, ниббана» – так говорят. Что такое ниббана?»

«Уничтожение жажды, уничтожение злобы, уничтожение заблуждения: это, друг, называется ниббаной».

http://theravada.ru/Teaching/Canon/Suttanta/Texts/sn38_1-nibbana-panha-sutta-sv.htm

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 18.09.2021 г. в 8:26, Śūnyatā написа:

Добро попадение.

"Ямака Сутта
Беседа с Ямака

(Saṁyutta Nikāya 22.85/3:109-116)

В това време следният лош грешен възглед възникнал у монаха Ямака: „Доколкото разбирам Дхамма, както е преподадена от Благословения Буда, монахът, който е унищожил пороя [от замърсявания], когато тялото му се разпадне, бива унищожен и заличен, така че повече не съществува след смъртта“."

Погрешният възглед е, че когато след смъртта си монахът влезе в нирвана (защото за това става дума тук), той изчезва напълно. Това, разбира се, не е вярно.

Забележи, че дори не става дума за някой, който няма нивото, за да влезе в нирвана след смъртта си - там вече изобщо никой не претендира, че повече не съществува след смъртта си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 58 минути, Соник написа:

Забележи, че дори не става дума за някой, който няма нивото, за да влезе в нирвана след смъртта си - там вече изобщо никой не претендира, че повече не съществува след смъртта си.

Претенциите са безпочвени, лишени от независима природа. 

Но, приятелю Ямака, когато точно в този живот Татхáгата не се възприема от теб като истински и реален ( saccato thetato), правилно ли е да твърдиш следното:... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.09.2021 г. в 11:36, witness написа:

Хм, изчезна ми отговора, това е знак да спра

за един бог му давал истината и контекстите. На друг - "знак" че трябвало да спира.

На друг - бог му се явил на небето на село. Четвърти се изживява че "буда е казал"... или "аз съм мадхямик", учителят ми е просветлен и "ето истината за будизма"

Пети - да ви пусна гласът на вселената през моето ДНК... Утелят Дънов ми се яви, библията е истинската истина... или пък цирковите роли с Бай-Ганьо от Сливен, дето освен "програмируемите устройства" ще ви посъветва и за строителството, християнството, комунизма и целия булшит който може да му хрумне, докато си 'създавал образите си' сред форума. 

==========

Браво, момчета и момичета. Шампиони сте, силни сте, сериозни сте, супер разигравки вървят, вие (си) вярвате, умни сте, пък и добре че е Берзин, че иначе науката нямаше да знае какво значи "УМ"...

Изтрещяването си върви с едни и същи автори на никове, докато те се преживяват на истинни, радостни, щастливи, проникновени, спокойни, уравновесени, научени, мъдри, знаещи, духовни... и "вече узгубили своя аз" - следователно и вече са вън от матрицата, самсара, илюзиите...

Идиоти за будизъм... Идиоти - за каквото и да било, все са идиоти. Но идиотът пред огледалото на монитора си - вече е мъдрец, просветител, будител, прозрял истини. Да ви е сладка играта и играчките!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, _ramus_ написа:

Изтрещяването си върви с едни и същи автори на никове, 

По принцип форумът би трябвало да е място за взаимопомощ, нещо, което човек не разбира ,не му е ясно с помощта на останалите да получи проникновение, особено във форум от този вид. 

Не злоупотребявай с това, което ти е казано. По-скоро трябва да си благодарен ,че някой ти отговаря, намира време и за тебе, в този забързан свят.

Ако четеш психология само за да намираш и посочваш болести у хората, и това да ти носи удовлетворение като не можеш сам да помогнеш и оправиш, какъв мислиш че ще бъде твоя образ в останалите? Много пъти си писал че пет пари не даваш, повтаряш, повтаряш и повтаряш едно и също, нямаш свежест, само обидите ли те повдигат ,и те държат на повърхността? Можеш ли да се зарадваш искрено на чуждо постижение, опитност? Ако не можеш да го правиш това е много жалко за тебе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, mecholari написа:

По принцип форумът би трябвало да е място за взаимопомощ, нещо, което човек не разбира ,не му е ясно с помощта на останалите да получи проникновение, особено във форум от този вид. 

Не злоупотребявай с това, което ти е казано. По-скоро трябва да си благодарен ,че някой ти отговаря, намира време и за тебе, в този забързан свят.

Ако четеш психология само за да намираш и посочваш болести у хората, и това да ти носи удовлетворение като не можеш сам да помогнеш и оправиш, какъв мислиш че ще бъде твоя образ в останалите? Много пъти си писал че пет пари не даваш, повтаряш, повтаряш и повтаряш едно и също, нямаш свежест, само обидите ли те повдигат ,и те държат на повърхността? Можеш ли да се зарадваш искрено на чуждо постижение, опитност? Ако не можеш да го правиш това е много жалко за тебе.

На мен ми звучи като сбогуване, но подозирам, че е по "кипенски" - ще цъфне съвсем скоро пак да громи делюзиите на другите, понеже е забравил известната народна мъдрост, че изтрещелият трябва първо да се погрижи за собственото си изтрещяване преди да се грижи за другите.

Малко ми напомня и за оня виц, дето по радиото казват: "Внимание, получихме информация, че някакъв шофьор кара срещу движението по магистралата. Обадете се да ни кажете, ако сте го видели." и веднага звъни някакъв и вика: "Не е един, МНОГО са, МНОГО са!" 😂

А що касае книгите по психология, то е същото като книгите по медицина - хване някой, чете и си открие всички описани заболявания или в нашия случай ги открие у другите. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Соник написа:

А що касае книгите по психология, то е същото като книгите по медицина - хване някой, чете и си открие всички описани заболявания или в нашия случай ги открие у другите.

Вие така ли "открихте че сте будист" - аналогично, в книгите за будизъм? :) Всъщност - по всички критерии е ДА.

Интересно е форумното явление - при положение че са ми в листата за игнор, при положение че е ясно на игнорирания за това - продължава се някаква форма на фантастичен 'монолог', който за изтрещелия се явява "диалогова форма пред огледалото". Разговори - с призраци, като някъде в главите на изтрещелите говорят на някакъв си образ. Удобството е, че "той не им отговаря по същество" и по този начин се реализират някои форми на фантастично удобно запълване в сценката на "другия образ", в този 'псевдодиалог".

Относно написаното от игнорирания - го виждам като цитирано, но поучителните и банални форми на сказателност може би вървят някъде сред църковна служба на третокласен селски поп и се уверявам за ползите от игнора.

Събирането и взаимното лайкване на цялата поредица калдатски изтрещели списвачи не променя с нищо баналните религиозни изцепки, вече по всяка тема. Безсилието от знания сред съвременното познание е обща черта на изтрещелите, допълнена от очевидни дефицити на елементарни ментални качества. Като компенсация идват заигравките с поучителни форми и опити за емоционалничене и характерните готови рецитации от личните библии, издокарани дори и с имитации на "научни думички" , като тук-там се напъват и с проповедност на всеки неговото.

Със взаимното маймунско хоро, образувано от "общите дразнители" няма да се промени нищичко в средата на дефицитите. От години едни и същи хора са празни от едни и същи качества, говорят за "учение" а нищо не учат, фантазират за 'учители' а не са ученици. Нивото на глупостите им е едно и също и всъщност те участват заради възможността за повторения.

Фантастичните идеализми от рода "форумът е да получил някой си проникновение, като другите му помагали за това" е само смешка и опит за повдигане на значението на глупостите, които се списват редовно от едни и същи участници.

Форумът не е техен, нито е манеж за циркаджии, не е и детска градина, фанатична говорилня или събор, нито е кабинет на психиатъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, _ramus_ написа:

Фантастичните идеализми от рода "форумът е да получил някой си проникновение, като другите му помагали за това" е само смешка и опит за повдигане на значението на глупостите, които се списват редовно от едни и същи участници.

Форумът не е техен, нито е манеж за циркаджии, не е и детска градина, фанатична говорилня или събор, нито е кабинет на психиатъра.

Ползваш моя фраза, както и това че съм казал, че съм сънувал Учителя Петър Дънов, Беинса Дуно. Не съм сигурен, че си чувал за Бон и за Бон-будизъм. Там се прави Гуро-Йога с Учителя. А в съновиденията можеш да приемаш учения, зависи от техния вид:

В духовните традиции на Тибет учителят често из­ползва съновиденията на своите ученици по този начин, за да определи дали ученикът е готов да получи едно или друго учение. Мина доста време, преди да започ­на да изучавам йогата на съновиденията и да прилагам нейните практики, но тази случка събуди у мен интерес към сънищата. Бях удивен колко високо са ценени те в тибетската култура и в религията бон; порази ме също фактът, че свидетелствата на подсъзнанието често са по-значими от свидетелствата, които съзнаващият ум е в състояние да даде.
................
Способността да се срещате. В тибетската тради­ция са разказани много случаи, в които хора се срещат в съновиденията си с учители, пазители и дакини. На­вярно чувствате връзка с учителите от миналото. Сега имате възможност да се срещнете с тях. Когато това се случи, първо ги попитайте дали може да се срещнете втори път. Така увеличавате вероятността да ги срещне­те отново. После ги помолете да ви открият ученията.
.................

Тензин Уангял Римпоче

Учителя Беинса Дуно иначе въобще не е скромен:

Учителят споделяше, че човек трябва да има будно съзнание, за да може през време на съня си не да сънува, а да излиза от тялото си, да отива да работи в Невидимия свят, да се връща отново в тялото си, така че това да бъде един съзнателен процес без прекъсване между деня и нощта. Това нещо го можеше само Учителя и ние бяхме свидетели на това. А това остава като идеал на идното човечество. Веднъж когато го запитах как мога да сънувам и да зная, че се намирам в другия свят, той отговори: „Когато сънуваш мене сънувате Божественото, срещате се с Божественото".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, _ramus_ написа:

Вие така ли "открихте че сте будист" - аналогично, в книгите за будизъм? :) Всъщност - по всички критерии е ДА.

А това какъв прийом е? Питаш, отговаряш, пък и по "всички критерии" било. Кои критерии - твоите ли? 😂

Беше ми ясно, че няма да си тръгнеш - къде другаде би могъл да изживяваш личната си приказка за Рамус, който е толкова умен и е тръгнал да спасява хората по форумите. Е, те вечно го разочароват, но нищо, той не се дава. Къде другаде някой би търпял подобни глупости? :)

Но нека се върнем малко на темата: ще ти дам наготово нещо, което очевидно не проумяваш.

Всичко онова, което някой някъде нарича будизъм, независимо дали е вярващ, "учен" или нещо друго :) , всъщност идва от сутрите, както и от шастрите. В сутрите са записани думите на Буда, а в шастрите се съдържат коментарите на будистките учители по думите на Буда, т.е. по сутрите.

В този смисъл няма и не може да има будизъм извън сутрите - онова, което им противоречи, са нечии измислици, които не водят никъде. Нещата, разбира се, не са чак толкова прости, доколкото има някои фалшиви сутри, а и доста неправилни преводи, което е нормално: ако преводачът не е просветлен, е практически невъзможно да направи читав превод и да не наблъска личните си неправилни интерпретации вътре. Има и много неприятни примеси като тантрите, които са запазена марка на тибетския "будизъм". Там впрочем се кълнат в тайни предания, които са тайни поради едничката причина, че са много срамни и нямат нищо общо с учението на Буда.

Разбира се, дори да имаме съвършен превод е много трудно да схванем смисъла, като просто четем - за целта е необходима помощ от компетентен учител, за да можем да разберем поне интелектуално за какво става дума. Самата реализация обаче изисква много повече, като спазване на предписанията, поздравяване на Буда (прострации), приношения, изповед за грешките ни, проявяване на щедрост и т.н., и т.н.

И тук стигаме до адаптирането на будизма за западната аудитория, за която говореше преди няколко мнения. За съжаление, недобросъвестни "учители" правят точно това: понеже е ясно, че имат насреща си хора, разочаровани от християнството и надъхани с идеята колко са умни и рационални, е трудно да им се говори за прераждане, за това как кармата определя абсолютно всичко, за религиозната практика и т.н. И се налага да се правят на луди и да сведат будизма до някаква "психология", за да са доволни питомците им и да "снасят" дарения. Отделно, че почвата вече е подготвена, понеже първите преводи на сутри на западни езици са правени именно от хора, които никога не са практикували будизма, и съответно са оставили своя отпечатък на "рационалност" в преводите си.

Впрочем ти си пример за това: направо подскочи до небесата, като ти споменах, че кармата определя абсолютно всичко: дали ще се родиш в богато или бедно семейство, дали ще си "красив" или "грозен", дали ще си болен или здрав и т.н., и т.н. Впрочем няма будистки "учител", колкото и да мошеничества, който да смее да отрече това - можеш и сам да си провериш. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Соник написа:

че кармата определя абсолютно всичко

като го спомена ли? :) Лъжец! Не ме интересуват въобще детските приказки за будизма, особено в твоите интерпретации.

Не ме интересува кармата, нито вижданията на всеки фанатик по нея. За пореден път ръсите наивининети и глупости из темата -ако не са лъжи, дребни интриги или реторични трикове от дедовите ви времена.

Адаптиране на будизма... спрямо една или друга култура, е обикновена тъпня. Всяка религия си върви с културата, спрямо която тя е производно. Ако е насадена някъде сред друга култура тя веднага слага отпечатък на религиозната приказка и автентичността става никаква. 

Износът на будизъм сред "западните му религиозни последователи' е само поредната религиозна глупост. Отива си... и да го изнесат сред съзвездието Орион, няма да промени или забави падението му.

Това падение е заради фанатици и дребни такирати/ използвачи, като вас двамата - като в това отношение сте типични профилни представители. А за кармата - та вие двамата "будисти" не се разбирате по същото, уж сутри, шастри, свещени слова и безкрайни цитати... Щото само 'думите на буда' четете. И като е наивен някой си, какви думи на буда ще да чете и за чии очички ще да са нагласени?

Вие пробвахте да се направите на обяснител вече на кой ли не - някой въобще да се хвана на морафетите ви? :) Толкова елементарен човек, толкова примитивен... но напира за обяснител, сред сценката на селски даскал в клас с малки ромчета.

И сам буда да дойде да говори, когато глупаци, невежи, неуки и фантазьори са му "слушатели/зрители" това е падение и обезсмисляне. Ядрото на будизма е елитарно и така ще си остане. няма нови постъпления в човешки ресурс... запада си. Остават армиите от елементарници и дребни души, които нямат нищо общо с това ядро. Но пък цоцат всеки който каквото си докопа, някак си... за животец, някакъв си, та за други животи, та закони и куп от другите глупости и приказки детинщини.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, _ramus_ написа:

Всяка религия си върви с културата, спрямо която тя е производно. Ако е насадена някъде сред друга култура тя веднага слага отпечатък на религиозната приказка и автентичността става никаква.  

Будизмът не отразява култура, а характеристиките на действителността, които са едни и същи за всички култури. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Śūnyatā написа:

Будизмът не отразява култура, а характеристиките на действителността, които са едни и същи за всички култури. 

аааа, будизма отразява един велик тъпизъм всъщност

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Śūnyatā написа:

характеристиките на действителността, които са едни и същи за всички култури. 

друго си е да си изпишеш поредната глупост, нали? :) Така, със 'свои думи', чудесно лъсва къде е 'плитичкото".

С руските цитатчета е по-замаскирано, но и според подбраното пак наднича малкото човече, жадуващо за бляновете си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, _ramus_ написа:

Така, със 'свои думи', чудесно лъсва къде е 'плитичкото".

И "плиткото" и "дълбокото" и "човечето" в главата ти са само субективни илюзии. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Повтаряш си дежурния репертоар, но според него "будизма ти' е чиста субективна делюзия, но това не пречи да се самокласифицираш като 'мадхямик'. :) Може би смяташ че е "обективно"? 

Там е работата, че един субективен илюзионист реди повторяемите си субективно-фантазни сънища, като ги нарича 'будизъм' - при това със поне 80% чужди думички. Не му стига да го напише веднъж, два пъти... а вече години повтаря едно и също.

Иначе "субективните илюзии" са все "някъде там"... Но пожарите и пожарникарите - всички са субективни илюзии ли? :)  Следващият път можеш да пробваш 'субективната илюзия' относно физиката при "горенето". И без това е чиста илюзия, а ти си илюзионист.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване