Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 16 минути, Śūnyatā написа:

Умът е конгломерат от илюзии. 

Ми толкова можеш ли? Ми защо тогава книгата се нарича "проникновен УМ"? :lol6:

Какво разбираш под "същност"? 

Каквото и да разбирам, няма как да го докарам до теб. Няма и нужда, нито възможност. Така ще си остане.

Просто си пишеш, да минава време, докато не издъхнеш.

Душко, та ти описваш себе си и проекциите си. :) Маймунката няма как да има "разбиране" а нито речниците на БАН, нито свещените слова или авторитети са в състояние да променят това. Ти и "разбиране" не знаеш какво е и няма шанс никой да ти го обясни. Не защото не може, а защото ти няма как да вденеш до обясненото.

Но толкова си можеш. Монитора като огледало и настоятелно и усърдно се оглеждаш през него като будист. Пък то - най-обикновена гола маймунка (отвътре). При това "малка" -  ранена и емоционална, търсеща пристан да избяга и спаси от това.  А фантазията не е изход по същество - просто предлага преживяване с което да избягаш от "маймунката".

Ти какво разбираш от будистка практика и опитност, за да изказваш мнение?

Искаш да кажеш че ти имаш "разбиране ли"? :)

Пет пари не давам за мненията. Практиката не е будистка. Има я още преди будизма и ще я има и след него. Докато има сапиенси. Ще я ползвам докато съм жив.

Нали не си толкова наивен че да се мерим по техника, макар че дори идеята ме кара да се усмихвам. Та твоята немощ в тия неща е измерима през писаното ти... какви претенции въобще се пробваш да представяш... :)

Това, дето правиш сред калдата или блога си - не е будизъм, нито практика в него. За теб - може да е това, защото друго нямаш как.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, _ramus_ написа:

Каквото и да разбирам, няма как да го докарам до теб. Няма и нужда, нито възможност. Така ще си остане.

Звучиш като религиозен тип, за когото истината е на "оня свят". 

преди 55 минути, _ramus_ написа:

Практиката не е будистка. Има я още преди будизма и ще я има и след него. Докато има сапиенси. Ще я ползвам докато съм жив.

Тук издъхна тотално. Ти не знаеш какво е будистка практика, защото нямаш мир и очевидно се мъчиш по темите. Нали ти казах, резервоарчето ти е пълно и личи - не спира да бълва токсични газове. 

Ако това е резултатът от практиката ти - не искам да чувам за нея. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Śūnyatā написа:
преди 13 часа, _ramus_ написа:

Звучиш като религиозен тип, за когото истината е на "оня свят". 

"Звучи" ти като ...на теб ти звучи!    .... Отразява единствено твоите граници на разбиране и осмисляне на чуждите думи, както и какво искаш да "видиш"...

Така и с "будистката практика", която си си интерпретирал, че е това, което ти си решил, че е....таман като "сектантчето", дето е решил, че същността на "будизма" е религия и той е неин проповедник,.... а не служител на клика от малоумни папагали, мимикриращи собствените си властови тремления да "просветлят" "обикновените"(самопоставяйки се в позиция на необикновени)....

Един елементарен въпрос : След като прокламираш, че всичко проявено е илюзия, вкл. и твоят Аз, щото няма самостоятелно съществуване, то отде се взима мотивацията ти да пишеш и да се показваш в нетя?

....и две мои предположения в тая връзка, които лесно можеш да обориш като неоснователни -  Другите дето са невежи, те те карат да действаш ли? Те са "токсични"?

...за "просветления капитан" е ясно - некой му го "даде" и той си го "взе", а от него кво "излезе" няма значение - "небето е синьо, а той е просветлен"...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък снощи вечерях картофена супа, а днес закусвах баничка със спанак.

преди 19 часа, Śūnyatā написа:

Цитирам от книгата на Далай Лама "Проникновен ум".

"Макар да не претендирам за голяма вещина в обсъжданите от мен проблеми тук, дори посредственото тълкуване на една толкова важна според мен тема е далеч по-добро от отсъствието на всякакво тълкуване. Все пак с прочита си на книга, плод на моето посредствено разбиране, вие бихте постигнали разбиране, което ще е наполовина познание и наполовина невежество. Но и то е по-добро от отсъствието на всякакво разбиране!"

Да, много правилно е да се уважава знанието, дори и съчетано с грешки. Последните са преходни и могат да се изправят с практиката и с времето. Това, което е невъзможно е да се прескачат междинни етапи. Изводът е, че е правилно, да потърсим и открием следващата необходима крачка за себе си; а когато съветваме и критикуваме конкретно някого да можем да го насочим към следващата най-добра стъпка за него. 

Тук критикуващите обаче търсят единствено да потвърдят възгледите си, постоянно повтаряйки ги. Критиката им служи за доказване на собствената правота. А упоритото целенасочено повтаряне има за цел, подобно на водата пробиваща с времето камъка, да посее семената на (само)съмнението и неувереността. За тях е ясно, че съзнателно твърденията им се отхвърлят, но повтаряни многократно те въздействат на подсъзнанието. Долни същества, както казах в една друга тема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, kipen написа:

След като прокламираш, че всичко проявено е илюзия

Ами лесно можеш да го опровергаеш, като посочиш контра-пример.

Дай пример за истина, която Бог не ти е дал в контекст.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Just a Stranger написа:

Тук критикуващите обаче търсят единствено да потвърдят възгледите си, постоянно повтаряйки ги. Критиката им служи за доказване на собствената правота. А упоритото целенасочено повтаряне има за цел, подобно на водата пробиваща с времето камъка, да посее семената на (само)съмнението и неувереността. За тях е ясно, че съзнателно твърденията им се отхвърлят, но повтаряни многократно те въздействат на подсъзнанието. Долни същества, както казах в една друга тема.

Ейй как добре и "правилно" си се самоописал! Не си спирал да повтаряш какви са ти възгледите и че е въпрос на желание всеки да се запознае с книжките дето си чел... И критиката, която ти се изказва за тези ти действия (а не за теб като човек) ти служи таман да си "доказваш правотата", че другите са "зли критикуващи"!

И ако пак вярваш, че не може да се установи какви са ти възгледите или пък вкараш като аргументи, че не си ги описал изрично, писмено ...замисли се преди да го направиш, ако обичаш!

Защо "видя" твоето поведение у "критикуващите", ако можеше да го разбереш, вероятно щеше да знаеш и "следващата най-добра стъпка" за друг човек, а не да изказваш поредно въздухарско твърдение...

преди 5 часа, Реджеп Иведик написа:
преди 7 часа, kipen написа:

След като прокламираш, че всичко проявено е илюзия

Ами лесно можеш да го опровергаеш, като посочиш контра-пример.

И как реши, че аз трябва да го опровергавам?!? Те така щото на теб така ти дойде "просветлено"? Изобщо прочете ли, че задавам въпроси, за да може да си уточня следствията от прокламациите му, какви са, що са. Как са се отразили на мирогледа и ценностната му система. Или тия неща нямат значение за теб?!?

преди 5 часа, Реджеп Иведик написа:

Дай пример за истина, която Бог не ти е дал в контекст.

Ти можеш да си изказваш твърдения, и то при измислени от теб условия! На тва му казват "дървено философстване"!

Значи друг да си прави труда да дава контра-примери на твърдения, изградени на базата на неоснователни предположения, но пък изказани като условия?!?!? Браво, бре! Не капитан, адмирал направо!

Дай дефиниция на "истина" в контекста на поста ти! В твоя контекст, в който си използвал думичката! Дай дефиниция на "Бог", също! Па тогава ми "подавай" предложения за потъване в твоите циклажи!

Мога да ти изкажа едно истинно твърдение, което ако искаш можеш да опровергаеш - "В текстовете, от които цитират запознати(според техните си оценки) с "будизма" никъде не пише за "Бог"!"

И още едно - човек, с акаунт във форума към калдата.ком - "Реджеп Иведик", в раздел с налична тема, озаглавена "Будизъм за...", пише за това, че нещо, което нарича "Бог", му е дало "истина"! Ще повторя за "капитанския дневник" - в тема озаглавена "Будизъм за..."! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, kipen написа:

Защо "видя" твоето поведение у "критикуващите", ако можеше да го разбереш, вероятно щеше да знаеш и "следващата най-добра стъпка" за друг човек, а не да изказваш поредно въздухарско твърдение...

Аз не съм този, който във всяко едно мнение анализира останалите участници. Как тогава да видя собственото си поведение, след като слабостите, които забелязвам обикновено ги премълчавам. Аз умея да се самоанализирам и всъщност го правя постоянно. А това, че хората обикновено виждат своите недостатъци в другите е вярно, но винаги ли? Някак си много лесно е когато някой каже нещо, което не ти изнася, да кажеш, че проектира себе си върху теб.

преди 50 минути, kipen написа:

И още едно - човек, с акаунт във форума към калдата.ком - "Реджеп Иведик", в раздел с налична тема, озаглавена "Будизъм за...", пише за това, че нещо, което нарича "Бог", му е дало "истина"! Ще повторя за "капитанския дневник" - в тема озаглавена "Будизъм за..."! 

Но никой не се запита защо използва думата "Бог", след като едва ли той самият вярва, че Бог съществува.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Just a Stranger написа:

Някак си много лесно е когато някой каже нещо, което не ти изнася, да кажеш, че проектира себе си върху теб.

Поне не пиши в стил детска градина! На мен не ми "изнасяло"! Кое? Това, че не разбираш какво съм написал и си вадиш части от написаното ми, та и ги интерпретираш тенденциозно, което отразява проекциите на твоят прочит на моите думи! Та това го правиш всеки път! И доста пъти ти посочвам тенденциозността ти! И ти пак за "твойто си драпаш"....това е признак за неуважение...а пък, че това не го отчиташ може само да ми смъкне "задръжките" и да проявя друго отношение към теб...

Като на дете в детската ли да ти обяснявам?!? Хайде малко по-уважително, поне към темата! За пореден път проявяваш действия, от които за пореден път темата се отклонява към некви "искрени и лични обясняваници", а не по съществото на темата...

Това си можете с Диоида, това и правите...празни дърдорковци....за тва виждате повторения - щото не разбирате какво пишат други хора, особено когато ви критикуват за нещо изказано като твърдения....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, kipen написа:

Поне не пиши в стил детска градина! На мен не ми "изнасяло"! Кое? Това, че не разбираш какво съм написал и си вадиш части от написаното ми, та и ги интерпретираш тенденциозно, което отразява проекциите на твоят прочит на моите думи!

Ето тов е проектиране на своите черти върху другите. Погледът ти е насочен изцяло навън и прекалено си се окопал в себе си. Повече е безсмислено да казвам. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 30.09.2021 г. в 20:22, Śūnyatā написа:

Звучиш

Звучи - в кой тон, точно? Душко - да не би маймунката да се фантазира и на "музикант"? :lol6:О, клишенца поредни!...

Звучи ти... ама УМ така и ще си остане тъмно и бозаво. Но и не пречи на папагаленето от нахъсващи проповеди и утвърдителни изцепки

на 30.09.2021 г. в 20:22, Śūnyatā написа:

Ти не знаеш какво е будистка практика, защото нямаш мир и очевидно се мъчиш по темите.

Нали ти казах, резервоарчето ти е пълно и личи - не спира да бълва токсични газове. 

Ако това е резултатът от практиката ти - не искам да чувам за нея. 

О, безсилие фантазно! :)

Освен това - надувката някак си се заговори в първо лице ед,. ч. - спрямо някой или нещо си. Нали АЗ беше илюзия, някаква си?  :) Ти си толкова "наясно" с Егото... щото "бла-бла-клишенца"... 

Изведнъж стихнаха заветните папагалски фрази и се превърнаха в бълвоча на "другия будист" и бай-виГаня от Сливен. Едни и същи реторики и бледи имитации на Макиавели - "звучи ми", нали казах, личи ти, вижда се , ясно е...

Ама колко личи шапкарският  и пагонският манталитет... :lol6:- с типичното невежество и липса на елементарни основи в познанието, с лъжите и плъзгавите завъртулки , с маниерността и маските...

Изхарчил си напразно едно гимназиално място.  Ама - съвсем напразно.

преди 3 часа, Just a Stranger написа:

Аз умея да се самоанализирам и всъщност го правя постоянно.

някак си - нагледахме се на лъжи и изцепки от оправдания, маскирани като обяснения,  от едни и същи автори, дори и през различни никове.

Като че невежеството и заблудите могат да се скрият зад религиозни и фантазни маски, зад нападение на 'долни врагове"... които обаче не ще сломят религиозния верския дух, и дето само го изпитват и го правят "по-здрав, по-силен"... :)

Няма да станете по-умнички, деца. Сами си го правите, нищо че "не е избор". Дрънкането на звънци и реторични камбани няма как за замете душевното заварено положение. Няма и как да го скриете, защото то се процежда през всяка думичка, колкото и филтри да му слагате.

опита за екзалтиране и втвърдяване, всъщност е израз на защитна истерия - тиха, или не-толкова... Падат не пердета, а цели завеси и зад тях стоят голи емоционални маймунки. Още 'деца' отвътре - ранени, раними, страдащи... и маскиращи всичко това с фантазни забежки. Що да не и "духовни" - забежките? Нищо не пречи, даже и са "по-така"! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Just a Stranger написа:

Но никой не се запита защо използва думата "Бог", след като едва ли той самият вярва, че Бог съществува.

Е, чак пък никой. Кирен и Рамус, ако трябва да сме точни. Щот толкоз им е акъла.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, _ramus_ написа:

Звучи - в кой тон, точно? Душко - да не би маймунката да се фантазира и на "музикант"? :lol6:О, клишенца поредни!...

Звучи ти... ама УМ така и ще си остане тъмно и бозаво. Но и не пречи на папагаленето от нахъсващи проповеди и утвърдителни изцепки

О, безсилие фантазно! :)

Освен това - надувката някак си се заговори в първо лице ед,. ч. - спрямо някой или нещо си. Нали АЗ беше илюзия, някаква си?  :) Ти си толкова "наясно" с Егото... щото "бла-бла-клишенца"... 

Изведнъж стихнаха заветните папагалски фрази и се превърнаха в бълвоча на "другия будист" и бай-виГаня от Сливен. Едни и същи реторики и бледи имитации на Макиавели - "звучи ми", нали казах, личи ти, вижда се , ясно е...

Ама колко личи шапкарският  и пагонският манталитет... :lol6:- с типичното невежество и липса на елементарни основи в познанието, с лъжите и плъзгавите завъртулки , с маниерността и маските...

Изхарчил си напразно едно гимназиално място.  Ама - съвсем напразно.

някак си - нагледахме се на лъжи и изцепки от оправдания, маскирани като обяснения,  от едни и същи автори, дори и през различни никове.

Като че невежеството и заблудите могат да се скрият зад религиозни и фантазни маски, зад нападение на 'долни врагове"... които обаче не ще сломят религиозния верския дух, и дето само го изпитват и го правят "по-здрав, по-силен"... :)

Няма да станете по-умнички, деца. Сами си го правите, нищо че "не е избор". Дрънкането на звънци и реторични камбани няма как за замете душевното заварено положение. Няма и как да го скриете, защото то се процежда през всяка думичка, колкото и филтри да му слагате.

опита за екзалтиране и втвърдяване, всъщност е израз на защитна истерия - тиха, или не-толкова... Падат не пердета, а цели завеси и зад тях стоят голи емоционални маймунки. Още 'деца' отвътре - ранени, раними, страдащи... и маскиращи всичко това с фантазни забежки. Що да не и "духовни" - забежките? Нищо не пречи, даже и са "по-така"! :)

Будния сън на смъртните. Деди е много кисел. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Whether one believes in a religion or not, and whether one believes in rebirth or not, there isn't anyone who doesn't appreciate kindness and compassion.

Dalai Lama

Независимо дали някой вярва в една религия или не, и дали някой вярва в прераждането или не, няма човек, който да не оценява добротата и състраданието. 

Далай Лама

https://www.dalailama.com/messages/world-peace/a-human-approach-to-world-peace

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 3.10.2021 г. в 8:42, Śūnyatā написа:

който да не оценява добротата и състраданието. 

Душко, та ти "добър" ли си... или "състрадателен"? :)

Този филм - с добротата, морала и етиката - вече забрави че го игра. Пак почваш папагалене на стари епизоди. Нов сериал не е възможен, сценариста е туш отсякъде и се тръшкат само повторения на стари циклажи. :)

Доброто не може да се мери, нарицателността му е субективно или конвенциално предпоставена. 

Доброто и състрадателността са социални ценности, които се фиксират по време на социалното опитомяване и възпитание. Нямат нищо общо с духовността, която въобще не е социална цел, няма как да е социална ценност, нито социален приоритет. Не че и пътлнежа на понятието Духовност за сред социалния мравуняк не е според тях си - за да си го дъвчат по тяхному.

Може някой да голям добряк - и пак да е глупав. Може и да си добър човек - но пак да си лъжец и фанатик и обикновен емоционален егоист. Издигането в култ на социални идеални образи и митологизацията им колко са "добри и състрадателни" са част от социалната митология на мравуняка.

Лъжите с фейка за "далай лама и токсичните отношения" те позиционират кой и какъв си. Не е нужен дори конвенс. Статийката е направена като за духовни кифли и кифльочи и форумният будистки шаран - се хвана резонансно, че и със захлас. С тия цитатчета - си пак същия  търсещ сламката на фантазиите си да те доведе до някакъв религиозен пристан, със заблудата че "вече си го намерил".

Изглежда че "много помогна на доброто и състраданието" - с лъжите и глупостите си в темата. Може би - спаси света, докара добрите и състрадателните... Издигна "будизма" в очите на добрите и състрадателните други списващи и коментиращи - до един всички духовни, начетени, мъдри, знаещи и... можещи - на каквото им хрумне да се изживеят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, _ramus_ написа:

Доброто и състрадателността са социални ценности, които се фиксират по време на социалното опитомяване и възпитание. Нямат нищо общо с духовността, която въобще не е социална цел, няма как да е социална ценност, нито социален приоритет. Не че и пътлнежа на понятието Духовност за сред социалния мравуняк не е според тях си - за да си го дъвчат по тяхному.

Може някой да голям добряк - и пак да е глупав. Може и да си добър човек - но пак да си лъжец и фанатик и обикновен емоционален егоист. Издигането в култ на социални идеални образи и митологизацията им колко са "добри и състрадателни" са част от социалната митология на мравуняка.

Това, че доброто и състрадателността са социални ценности, не означава, че не са и духовни. Отделно, чв социалното и духовното са свързани така, че рязка граница да не може да бъде поставена. Състраданието и добротата са преди всичко духовни категории. А социалните и индивидуални критерии за доброта и духовност са отражение (да често несъвършено като всяко отражение) на духовните. 

Примерът с глупавия добряк също е подвеждащ, защото духовността предполага и двете - разум и състрадателност (и не само). Да се противопоставят двете е неуместно и заблуждаващо. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, _ramus_ написа:

Лъжите с фейка за "далай лама и токсичните отношения" те позиционират кой и какъв си. 

Позиционира ни ненавистта към мнението на другите. Нито една духовна практика не поражда ненавист. Ако има ненавист и омраза - има токсичност или т. н. "отрови" в будизма (алчност, ненавист, заблуда). Заблудата или невежеството че сме много умни, а другите са... еди какви си ни тровят и ставаме токсични. Това е очевидно. Приятна вечер. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Just a Stranger написа:

Отделно, чв социалното и духовното са свързани така, че рязка граница да не може да бъде поставена.

Това само мравка от социалния мравуняк може да го вярва. Просто - сред мравуняка си имат свой си конвенционален пълнеж относно всички понятия. Вярващи в едно - едни пълнежи. Вярващи в друго - с друго... Като... между другото - пак не се разбират по тях.

Апропо - относно "резките граници, дето не могат да се поставят" -  просто не можеш да правиш разлики. Да ти припомня ли че и с други понятия си така :) и са вече доста " в списъка". Сложно е когато няма различимост, но дефицитите се проявяват именно така. 

Примерът с глупавия добряк също е подвеждащ, защото духовността предполага и двете

Мдааа - точният фокус на поредната изцепка е именно думичката ПРЕДПОЛАГА. Ето - това е примерът за "идеалното" като митологичен пиедестал сред мравките. И... недостижим, разбира се, освен по 'предположения' и вярването им. С пълнежа към ПРЕДПОЛАГА  се изразява характерната недостижимост и вярването в идеалния идеал, като идеален пример, служещ за стремежи, цели, ценности... като вектор. Дотам и дотолкова...

преди 17 минути, Śūnyatā написа:

ненавистта

Не можеш да правиш разлика между фантазния си свят и нещо отвъд него. Една част от мозъчето прави номерата си на всички други... И балъка още не се сеща, защото е заслепен от ппримитивните ползи.

Монитора, като огледало за фантазии... е чудесно сред форумно общуване, защото  сказанията за личните фантазии бликат без да се ограничават от социалните фийбеци и рефлексии.

Фантазьорът е идеалист, стемящ се към фантазии, които да му носят утеха, спасение, изход и приятни изживявания. Бонбонените изцепки и напудрените пожелателни и вдъхновителни проповеди са просто личната форма на религиозна дрогичка. При това - лесна и достъпна, защото е чрез заемки. Готови заемки, предложени свободно, достъпно и без какъвто и да е лимит за ползване в самозаблудната игра. И хитрите конвенционални и лични лъжи - че заемките били просто "учение". :)  И разбира се - учениците били "светски"...

Има и някои форми на "свободно образование", но за него след самоподготовка следват изпитващи и изпити. Сред свободните 'будисти" са налице само светски фантазии... и оправданието че те се наричат 'ученици' - но нито имат учители, нито изпити, нито те учат каквото и да било. Просто си докарват ползи - за какво да е иначе животеца, особено сред игрите сред форум...

Но пък иначе "раздумки за духовното театро", че и добро и зло, че и състрадателности... Ааа - и разума участвал - поне се ;'предполагало"... :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, _ramus_ написа:

но нито имат учители

Ти имаш ли учители? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависимия най-лесно си личи по спирането на дрогата. Просто е. Но дрогата за него вече е спасение, въздух, вода, храна... и без тях "ще умре".... :)

Шубе ви е от абстиненцията, но е и твърде късно. Мозъкът вече си прави дрогичката сам и "по навик" и се е адаптирал спрямо вече изменената "т.н, НУЛЕВА ТОЧКА" - в психостазата. Целият баланс вече е организиран на нея и психостазата я пази като "идентичност". Останалите наблюдаеми игри са просто "кукли на конци".

За спирането и изменението на това са нужни огромни и сложни усилия, изключителен подбран социален контекст и желязна дисциплина, мотивация, с които да се реализира ново вътрешно пренареждане. Между другото същото е нужно и на наркоманите, заради това са организирани "комуни" и водачите и лидерите в тях са много често именно "преминали" през пречистването...

Много рядко срещано е хора да са способни и на това - самостоятелно да се откачат и се "пречистят". Защото... зависимостта е белег за етап в развитието. И като всеки етап - той в началото е "решение", после - се насища, и се стига до ролята му да "спира и ограничава"... Скокът в развитието е много силен, когато Зависимия намери начина да се пречисти сам, през своето "отвътре" - където всъщност е "зависимостта".

Само дето не ви стиска, щото е канска задача и за разлика от хероинозависимия - тук се привижда че дрогичката 'дава живот'... дава смисъл, дава цели, дава представи... дава всичко онова, дето се постига с труд, усилия, което възпитава и движи напред, да се мине байпас с готови и лесни начини за неговото "фантазно преживяване". От начин по който просто да се преминава по-устойчиво през временните житейски конфликти, се бяга в този механизъм заради някои мозъчни особености и "бъгове". Маймунките така са оцелявали... 

Единствената цена... е стоп на развитието, защото така се формира защитна психична утроба, сред която се симулира (сънува) екзистенция. Не че това интересува зависимите - така и така те са "братя и сестри" по тази линия, те са много, те преживяват колективно... И са си направи "вселена" от тях си, за тях си.

Навремето в разговор чух един опит за обобщение: " Докато има човеци, ще има алкохол, опиати - в ролята на  "хапчета антристрес". Твърде много хора не са в състояние да понесат битието, без тях. Иначе... - се преживяват като решение, спасение, изход"... като всеки "наркотик".,...

Има си хора цял живот са се сгушили сред филмите си. Конструирани са от преживяванеия и се 'припомнят' пак заради същото.

Има много от "зрители" на собствените си филми от спомени, травми, емоционални или чувствени случки"... Понеже някои такива "лични сериали" са нещо като в жанра "ужаси или тежки драми", се спасяват като си намират вече готови сериали с "приятни сценарии"... Обаче така част от тях са ту в един филм, ту в друг... - голяма бъркотия настава.

Има типажи цял живот гледат "междузвездни войни", други - сериалът "Приятели", трети - "Отчаяни съпруги", четвърти "Сам вкъщи", пети - се преживяват сред комикси за супермен или народни приказки. А има други - дето се преживяват по религиозните сериали от типа християнство, ислям, будизъм... както и другите сериали за "ала-бала". "Прегръдката е за цял живот", като за тях е "чудесна сделка". Те филмите са точно за това - преживяват се и е кофти като се прецаква "гледането им". Я светне салона, я лентата се къса, я спре интернета, тока... или някой нарушава и дразни сънуването...

Особено дразнещо е когато някой го прави нарочно и непрекъснато - те това е вече гад голяма :) , щото нарочно спира кефа на дечицата в утробата, докато консумират от дрогичката си. И идва справедливият гняв, надига се вълната от недоволство и защитни игри... Което си е част от филма, Гледащите и Преживяващите го, защото вече екзистенцията им е слята с "преживяването" сред филмчетата. И гнева спрямо дразнители е справедлив - сънуването вече е "живота" им. Който им се бърка в това, им пречи да 'живеят".

И заживели весело и щастливо... " и такаааааа, до края на светаааааааааа" - край на филма. Време е за личните версии.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, Śūnyatā написа:

Ти имаш ли учители? 

Отговор ли очакваш? За него важно е само да залива темите с тонове отрова, сред които да се загуби всякакъв смисъл от четене и участие. И както виждаш го прави "успешно".

В контекста на горенаписаното всякакви очаквания за някакво ниво в темите в този и някои съседни раздели са наивни. Когато няма правила, градивност не може да се получи, защото рушащите са в по-изгодната за целите си позиция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, Just a Stranger написа:

рушащите

:)  Разбира се. Чалгарията мрънка , щото някакъв си "рушал" къщичката им. За тях вселената е чалгария - заради тях си, за да се усещат 'свои' в нея.

Наглостта стига до там, че "темите били посредствени' докато имало рушители като рамус, в тях. Напълно естествено е да си изразител на тази наглост, след като нямаш пост, който да не носи точно чалгарията и религиозната дрогичка.

Няколкото фанатици се напреварват кой да е по-печелившия дилър на фантазна дрога - един с един модел, друг - с друг... Понеже те самите са се дрогирали вече и са постоянни потребители на същото, защо да не привлекат повечко клиентела от "сходни"... Още повече че сред "дрогичката' има награди - разпилявайте свободно "истината" и ще имате награда в отвъдното... или другите животи.

Всяка проповед, всъщност е пазар на идеологична дрогичка, без никакво изключение. Привличането е от типа "вижте колко съм щастлив, вече съм спокоен, удовлетворен, имам цели, надявам се на награди, защото правилно правя или плямпам това или онова... Вижте колко ми е дашна дрогата и колко ползи ще има за всеки от нея... Саморекламата е реклама на самата дрогичка - личности няма, само наркомани и пазарът е зададен от насоката на самия раздел.

Колко минаха през него да си похвалят личната дрога...? Темички си правиха, специални, реклама на блогове и сайтове, покани и призиви, "доказателства" или имитации на съждения, докато се леят нагласените проповеди и фанатични утвърждения - тия са така, аз съм иначе... фен съм на Х или Y (ала-бала-йога, мадхямик, будист, просветлен), там е истината, щото така го припознавам и го вярвам... В темата будизъм... си я насели и разпореди точно будисткия фантазьор - удобно и на "топло", за да разпилява свободно личните си светски въжделения относно някакъв си "будизъм"... Че и практик, че и вече "трансформиран - щото там АЗа, егото, край на илюзиите"... Безкрайните цитати в ролята на нахъсването и зарибявката защото фанатика е вече баш-пристрастен и дозата трябва да върви...

Но това е свободния форум - свиквайте. Комуните от еднакви, вероятно са нещо чудесно. Е, имат си няколко основни проблема, но бягането или боренето на дисонанси е инстинктивно постановено и се прави "каквото може". 

Налице са съществени разлики в когнитивните призми. Аз нямам проблем с тях, други - имали. Не ми е работа да им ги решавам - проблемите. Докато са на примитивно ниво, средствата и решенията им ще са такива. И са изписани...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отговор ли очакваш? 

Очаквам някакво осъзнаване от дозичките ненавист, но това изглежда няма да се случи. Буда не е могъл да помогне на двуродния си брат, та ние ли. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Śūnyatā написа:

Буда не е могъл да помогне

Душици, на вас да не би да е "помогнал" буда? :) Ако не са форумчетата и раздумките как ще върви пазара на сънища? Така ли ви "помогна" буда? 

преди 2 часа, Śūnyatā написа:

дозичките

Оо, плагиатстваш ли или папагалиш? Или е едно и също? :)

Ти имитираш и проповедите, с които се 'храниш'' като ги пускаш като 'свои". И цитатите са ти главно популярни проповеди... като за шаранчетата, дето кълват модерната чалгичка за "токсичните отношения" с автор  Далай Лама. Имаше такива чалгички от името на Буда, от Мусаши, от Лао Дзъ... и вероятно поне дузина от такива, дето някой се е пошегувал със 'списъка' дето си е направил.

Не е въпроса в райтърите дето припечелват всеки с неговата си хрумка, сред въпросния "сайт" от типа "бг-мама". Въпросът е в консуматорството и ролята на информационната чалга, като храна на даден типаж Хомо.

С тая "храна" са и поне 95 процента от чалгата сред форума - всеки се надпира да се дуе с харесани информации, които според него няма как да не са верни, пък и улавя удобните потвърждения на личните си щения. Той, райтъра, точно това му е и таргета - информационните шаранчета, с точно същия типаж акълчета...  Шаранчетата очакват да им "пуснат храница'... и си я папат. И хоп - що да не и сред калдата - ония от политическите дракания по цял ден си пускат точно такива, кво пречи и за "будизъм" някакъв си. А и въпросният "будизъм" е шаранска версия - сглобена от информационни клишенца и шарански тълкувания. И после "буда" бил казал. :) 

В някоя сутра дали пише че буда е говорил на шаранчета. И какво ще им избълбука? То се вижда и в темата де...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, _ramus_ написа:

С тая "храна"... 

...с която заливаш темата, се бълва от дребните душички, рамусчо, от бесовете, нечистите духове, обсебени от ненавистта и омразата, от самозаблудата, че това което излиза от тях е "духовно". 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване