Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 14 минути, Mohini написа:

И от къде ще се вземе таз нагласа, като ИИ си няма колективно несъзнавано? Аааа, ще си я даунлоадне от нета бе, каква съм глупава, значи! :-)

Логично е технология осъществяваща такава свързаност да е нива над представата ни за колективно несъзнавано и интернет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Mohini написа:

Най-светлият изгрев 

И от къде ще се вземе таз нагласа, като ИИ си няма колективно несъзнавано? Аааа, ще си я даунлоадне от нета бе, каква съм глупава, значи! 🙂

Колективно несъзнавано е юнгиански термин. Не се сещам да има еквивалент в будизма, освен ако имаш предвид алая-виджняна, но тя няма колективен характер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, dagpo19 написа:

Колективно несъзнавано е юнгиански термин. Не се сещам да има еквивалент в будизма, освен ако имаш предвид алая-виджняна, но тя няма колективен характер.

За миг си представих - хай тек Алая виджняна....хаха, е, не, не мога да се спра хахаааа

Илюзиите на ИИ....

Привързаностите на ИИ...

Далай Ламата, ако действително го е казал, предполагам се е пошегувал :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Mohini написа:

За миг си представих - хай тек Алая виджняна....хаха, е, не, не мога да се спра хахаааа

Между другото, има обяснения, че определен тип съзнания могат да се свържат, да „обитават” растения и дори неживи материални структури като скали напр. Това може да се екстраполира за ИИ. Тъй или инак, точката на сингулярност, още не е достигната и въпросът има теоретична стойност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, dagpo19 написа:

Между другото, има обяснения, че определен тип съзнания могат да се свържат, да „обитават” растения и дори неживи материални структури като скали напр. Това може да се екстраполира за ИИ. Тъй или инак, точката на сингулярност, още не е достигната и въпросът има теоретична стойност.

Обяснението все още не Истина . То е представа .

Истината се установява в практиката !

Има въпроси без никаква теоретична стойност - само "чиста" фантазия , измислица.....Замества незнанието и/или изразява емоции ! Това ИИ поне за сега не го може за да се получи Дух .....

Теоретична стойност имат доказаните в практика знания . Другото се нарича ......хипотези , заместващи незнанието.......в разпореждане на Разума ! :nono:

Съзнание = Разум и Дух (където "И" не е знак за събиране , а за единство)

Който не го разбира - си го представя като хипопотам , и го сочи за Истина като теоретична стойност.....:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Mohini написа:

Далай Ламата, ако действително го е казал, предполагам се е пошегувал 🙂

Сама прецени: https://sanjindumisic.com/dalai-lama-on-reincarnation-and-artificial-intelligence/ :

Dalai Lama: There is no possibility for a new cognition, which has no relationship to a previous continuum, to arise at all. I can’t totally rule out the possibility that, if all the external conditions and the karmic action were there, a stream of consciousness might actually enter into a computer.

Hayward: A stream of consciousness?

Dalai Lama: Yes, that’s right. [DALAI LAMA laughs.] There is a possibility that a scientist who is very much involved his whole life [with computers], then the next life… [he would be reborn in a computer], same process! [Laughter.] Then this machine which is half-human and half-machine has been reincarnated.

Varela: You wouldn’t rule it out then? You wouldn’t say this is impossible?

Dalai Lama: We can’t rule it out.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, by_chechi написа:

Съзнание = Разум и Дух (където "И" не е знак за събиране , а за единство)

Дефинирай какво разбираш под "разум" и какво под "дух". Инак, разумът не е необходим за наличието на съзнание. Напр. една котка определено притежава съзнание, но това не я прави разумна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, sound написа:

Е - няма как, вече и аз търся учител, че даже и го намерих, но ще ми трябват малко парици

Когато трябваше да идем на първия си курс и ретрит по шамата, то взехме пари назаем от приятели. Инак, малко наопаки постъпват някои хора, когато се оплакват, че нямат пари да отидат на курс. Понеже, това да имаш пари е резултат от това, че си бил щедър, че си давал нещо. Ако не даваш нищо, то как може да очакваш да получиш нещо? Аз съм давал пари на учители, при които не уча, просто за да създам връзка с тях в следващ живот. Дана-парамита не случайно е първата парамита. Даването е много лесен начин да се открием към дарма. По-лесен не ми е познат.

Другото е, че ако сега си взел решение да започнеш нещо, то не чети сутри, шастри и т.н. Чети намтари и биографии на учители, или биографията на Буда. Чети историята на Миларепа, Марпа, Гампопа или другите учители от приемствеността на учителя, който ти допада. Не за да ги копираш и да им подражаваш, а за да видиш през какво са минали те. Техните предизвикателства не са сравними с нашите, но могат да те вдъхновят.

Това не са съвети. Ти не си задължен пред никого. Сам решавай какво ще правиш. Good luck!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, dagpo19 написа:

Дефинирай какво разбираш под "разум" и какво под "дух". Инак, разумът не е необходим за наличието на съзнание. Напр. една котка определено притежава съзнание, но това не я прави разумна.

Не само съм го дефинирал , ами съм го и обяснявал много пъти.....преди време , в тази и други подобни теми .

Колко пъти трябва ? За всеки по отделно ли и когато му дойде на ум ? :)

....................................................

Най-кратката обща дефиниция за Съзнание е : " Разумът създава мисловни алтернативи (управлява) , а Духът избира (контролира ) и реализира в практика чрез Воля (психическа енергия) " .

Всяка , която и да е тя "повреда в настройките" води до неадекватност на себе си и околната среда....

....котката си има разум - котешки , който й е достатъчен ! Естествено - не е човешки ! На човека все нещо не му стига .....Още , и още , и още.... - Лакомия ! (но това е друга подтема - за Разум) :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В съответствие с горното !

ИИ за сега само наподобява тясно фрагментирани , специализирани "мисли" , но не и Разум  .....

Иначе , примерно днешните с ИИ ракети , нямаше да отиват и да гърмят където ги пращаш....Друг е въпросът : " Лично с какъв Разум ги пращаш ? ":lol6:

Как пък не се разбира , че по отношение на ИИ всичко все още е чиста "механика".....! :lol6:

ИИ няма не Разум , ами и Ум даже . Подай му задача за която не е подготвен специално и зацикля или съвсем блокира....Какво остава сам да си формулира задачите и да ги решава....

Това котката го може ! Търколи и пухено топче и виж какво става ! Сама се заиграва ...докато и омръзне !:lol6:(това за играта , е отделна тема ! :nono:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, dagpo19 написа:

какво разбираш под "разум" и какво под "дух".

точно тук, локомотива на диамата, сдаде жално и окончателно :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, _ramus_ написа:

точно тук, локомотива на диамата, сдаде жално и окончателно :)

Аз какво да направя като нямаш достъп за мислене ? Каквото мога - правя !

Като на една котка с пухено топче - омръзнал си ми ......! За теб повече не трябва ! :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, by_chechi написа:

обща дефиниция за Съзнание е

чия е тая "обща дефиниция". От кого е обобщена, въз основа на какво, кое...? Нееее - важно е да звучи пуешкото кляв-кляв-кляв - като че темата е за живота на мисирките.

преди 2 минути, by_chechi написа:

Аз какво да направя като нямаш достъп за мислене ?

Ми да - от кораба-баща на вселената-майка - говорят гласовете, за да се издува празния балон, с мноооооого въздух и "даване на достъп". Поредния весел напън от поредните повторения на глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, _ramus_ написа:

живота на мисирките

поредните повторения

Кажи му на оня , че са повторения - да се потруди ! Може и да сполучи . За теб е излишно - достатъчно време мина за да се види , че за теб файда никаква няма....

Като цитирам - цитираш , като не цитирам - ама кой го е казал ? Много "квантово" го раздаваш ....! :lol6:

Пита се сега кой е " живота на мисирките " ?.....И на този прост въпрос ли не можеш да си отговориш ?.....:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стефчо - няма нищо скришно каква е твойта файда. Всяка песен вече е изтъркана по форума...  отдавна. Писанията ти са съставени като от лего-формички и сякаш ги пише именно бот-че, с хоботче. Избора - там, където винаги има събрана много публика за да се изиграе поредния клоунски изтъркан номер.

Много си падал, но от последното падане не си ставал въобще. Играта ти е съвсем маймунска бе човек. За пореден път нямаш идея че темите за цирка и клоуните са на друг форум. Сложи очилата и виж внимателно къде и в каква тема си се разписал. Не е грешно че си сгрешил, проблема е в раздувката и напъните... Когато много се напъва човек, може и да се изпусне... така че - без напрежение... пий една кайсиева, освободи тръпката...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, _ramus_ написа:

Рамусчо - няма нищо скришно каква е твойта файда. Всяка песен вече е изтъркана по форума... вече отдавна. Писанията ти са съставени като от лего-формички и сякаш ги пише именно бот-че, с хоботче.

Много си падал, но от последното падана не си ставал въобще. Играта ти е съвсем маймунска бе човек. За пореден път нямаш идея че темите за цирка и клоуните са на друг форум. Сложи очилата и виж внимателно къде и в каква тема си се разписал. Не е грешно че си сгрешил, проблема е в раздувката и напъните... Когато много се напъва човек, може и да се изпусне... така че - без напрежение... пий една кайсиева, освободи тръпката...

И сега какво ? Казах ти , че "квантово" го раздаваш ! Като за теб сложно ли се изразявам ? :lol6:

Ааааа , а-ха ! Темата била за будизъм - с две думи , кратко и ясно ! 

Добре де ! А будизмът с какво се занимава ? С " живота на мисирките " ? И това включва - предимно ! :angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, by_chechi написа:

Най-кратката обща дефиниция за Съзнание е : " Разумът създава мисловни алтернативи (управлява) , а Духът избира (контролира ) и реализира в практика чрез Воля (психическа енергия) " .

Малий... То не е хубаво да се подигравам, но поне да беше прочел внимателно Маркс и Енгелс, които имат много стройна, макар и погрешна, теория за познанието, т.е. епистемологична теория за субекта и предмета. Таквиз безумни глупости като твоите Маркс не би сътворил и на пет кайсиеви, братле. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, dagpo19 написа:

Малий... То не е хубаво да се подигравам, но поне да беше прочел внимателно Маркс и Енгелс, които имат много стройна, макар и погрешна, теория за познанието, т.е. епистемологична теория за субекта и предмета. Таквиз безумни глупости като твоите Маркс не би сътворил и на пет кайсиеви, братле. :)

Пита ме - казах ти ! Какво ти е стигнало у главата , стигнало ли е изобщо нещо е друга тема , която не ми е интересна .....Твоя си работа ! :nono:

НО ! Както разбирам от поста ти , захващай се здравата с будизъм . Будизмът изолира "повредите" и не само , в "настройките" - не ги "поправя" ! До пълна Нирвана (празноглавие) ! Ако наистина разбираш будизма , няма нужда да ми вярваш ! Ще знаеш ! :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, by_chechi написа:

Какво ти е стигнало у главата

квото е в твоята глава - това е написано.

ти си единствения който настоява е вселенската мъдрост е събрана в думите на "падналия". На коя ракия си - не знам. Но поредните повторения са твърде аналогични на народния полулярен рефрен "ти мън у'ажа'ашли мъ?"...

Кофти 'ора, баси - ни тъ у'ажа'ът...  :) но поне "наздраве", вече няколко пъти ти каза Скеп... Той поне е с вроден такт към възрастните хора... Не кат рамус - най-кофтия пич. Така и от кайсиевите нищо не съм разбрал - все ми мирише отвратително на спирт... Как въобще го пиете това, от десетилетия си нямам идея. Ама на - пиете го. И както се вижда - пиещите го "това" оглупяват още на първата чаша... Но пък с изживяването за "просветление" и за 'Достъп' до вселенските гласове...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прехвърлям това тук, понеже може да е важно за някои:

преди 2 часа, Shiniasu написа:

Това, че не реагирам на всички подвеждащи твърдения, които не спираш да пишеш, не означава, че не ги забелязвам. Като последното за дана парамита, където съвсем случайно си забравил, че когато се дава, това трябва да е без очакване, да се получи нещо в замяна, но защо пък да се споменава тази "малка" подробност.

Това, което пишеш е точно така. Но постът ми не беше към теб, а към друг участник. Не е ли нагло да обясняваш какво е да даваш, без очакване, когато никога не си го правил? Каква е тази налудничава страст да обясняваш как да се държат другите, как да практикуват дана-парамита? Да обясняваш това на някой, който много пъти е давал на кого ли не. На монаси, на учители, на практикуващи, които правят ретрит. Дали си даваш сметка, колко си нахален, хлапе?

ОК. Какъв е смисълът на тази парамита? Тя е да минеш отвъд егото, но ти не можеш да го направиш, когато си вкопчен в материалните неща и в представата, че с ти си тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, dagpo19 написа:

ОК. Какъв е смисълът на тази парамита? Тя е да минеш отвъд егото, но ти не можеш да го направиш, когато си вкопчен в материалните неща и в представата, че с ти си тук.

Ние още използваме клевети, изразяваме се лекомислено и обсъждаме въпроси несъвместими с правилния възглед в будизма, а ти за отвъд егото приказваш :D

Една сутра ми направи впечатление, засягаща тези проблеми.

https://www.accesstoinsight.org/tipitaka/dn/dn.09.0.than.html

https://dhamma.ru/canon/dn/dn09.htm

Translator's Introduction

This sutta portrays two modes by which the Buddha responded to the controversial issues of his day. The first mode — illustrated by his contribution to the discussion on the ultimate cessation of perception — was to adopt the terms of the discussion but to invest them with his own meanings, and then to try to direct the discussion to the practice leading to the cessation of suffering & stress. The second mode — illustrated by his treatment of whether the cosmos is eternal, etc. — was to declare the issues as unconducive to awakening, and to refuse to take a position on them.

Several other suttas — such as MN 63, MN 72, and AN 10.93 — portray the Buddha and his disciples adopting the second mode. This sutta is unusual in its extended portrait of the Buddha's adopting the first. Many of the technical terms he uses here — such as the perception of a refined truth, the peak of perception, the alert step-by step attainment of the ultimate cessation of perception, the acquisition of a self — are found no where else in the Canon. At the end of the sutta, he describes them as "the world's designations, the world's expressions, the world's ways of speaking, the world's descriptions, with which the Tathagata expresses himself but without grasping at them." In other words, he picks them up for the purpose at hand and then lets them go. Thus they are not to be regarded as central to his teaching. Instead, they should be read as examples of his ability to adapt the language of his interlocutors to his own purposes. For this reason, this sutta is best read only after you have read other suttas and are familiar with the more central concepts of the Buddha's teachings.

Of particular interest here is the Buddha's treatment of the three "acquisitions of a self." The first — the gross self — refers to the ordinary, everyday sense of identifying with one's body. The latter two — the mind-made acquisition and the formless acquisition — refer to the sense of self that can be developed in meditation. The mind-made acquisition can result from an experience of the mind-made body — the "astral body" — that constitutes one of the powers that can be developed through concentration practice. The formless acquisition can result from any of the formless states of concentration — such as an experience of infinite space, infinite consciousness, or nothingness. Although meditators, on experiencing these states, might assume that they have encountered their "true self," the Buddha is careful to note that these are acquisitions, and that they are no more one's true self than the body is. They are one's acquisition of a self only for the time that one identifies with them. The Buddha goes on to say that he teaches the Dhamma for the sake of abandoning every acquisition of a self "such that, when you practice it, defiling mental qualities will be abandoned, bright mental qualities will grow, and you will enter & remain in the culmination & abundance of discernment, having known & realized it for yourself in the here & now."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Śūnyatā написа:

Ние още използваме клевети, изразяваме се лекомислено и обсъждаме въпроси несъвместими с правилния възглед в будизма, а ти за отвъд егото приказваш :D

Ще обясня още малко... Когато сме получавали абишека, посвещение в мандалата или в просветленото състояние на някой буда, то са ме питали колко рупии да дарят. На такъв въпрос, който е крайно глупав, винаги съм отговарял: – Дай толкова колкото можеш, без да изпиташ съжаление колко си дал по-късно.

Буда и бодисатвите са давали дори тялото си. Ние тва не сме способни да направим. Дана-парамита трябва да се практикува постепенно, както обяснява Буда в една сутра, когато препоръчва на един свой ученик да подарява нещо, което държи в едната ръка на другата. Това са методи, практика, подходи. Не е нещо, което ще проработи от днес за утре. Сори, ако това разочарова някого.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, dagpo19 написа:

....винаги съм отговарял: – Дай толкова колкото можеш, без да изпиташ съжаление колко си дал по-късно.....

Отиграно положение - с малки суми , но редовно ! Защо ли силно ми напомня нещо друго ? :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, by_chechi написа:

Защо ли силно ми напомня нещо друго ? 

мдаааа, и на мен ми напомняяяя - "ааааааммм - ти мен у'ажа'аш ли мъ"... :) Това си е - "редовното" пиене и падане, за някого са символ на мъдростта на живота. Именно след "наздраве"-то , се почват всички житейски мъдрости. Цялата вселенска мъдрост била написана на дъното на чашата и :"избликвала" на фона на подходящото питие (кайсиева, в случая). При това положение се получава и гореспоменатият вече "достъп" до висшата мъдрост... Нещо, което ще си остане за мен "аксес денийд"

Еееех - истината... голата истина. Много гола и много истина... - все неща, дето така и не ги познах в тоя живот. :) 

преди 14 часа, dagpo19 написа:

Колективно несъзнавано е юнгиански термин.

че той будизма е просто бледа версия на Юнг. По-скоро - няма по-велик тантрист от въпросния. Що пациентки е "излекувал"... и е бил майстор на този вид ... "лечение". Това си е истинският майстор, за точните фенки"...

Апропо - в другата тема се забавлявах с умелата интерпретация на явлението ФАНАТИЗЪМ, от руското "фанат" - демек фен. В този ред на аналогия - фанатичките на Юнг, са просто негови "фенки", съвсем адекватно мечтаейки за "дълбинно лечение" (психично, разбира се - да няма разни... интерпретации. Аз такива подсъзнания... немам, щото съм си благоприличен и непорочен отсякъде :) )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, dagpo19 написа:

Good luck!

Благодаря преди всичко, но за да не се получава подвеждане, не става дума за будистка школа, нито за просветлен учител -- не уточних това, защото ми се струва, че те бях питал преди година- две нещо по темата, и ти ми каза, че си незапознат .... даже съм сигурен, че те питах или просто имам нещо, като deja-vu. Мога да разкажа в кратце какво, що - то няма какво толкова и да се разкаже впрочем - но наистина няма или поне не знам тази традиция да има някаква по- конкретна/ историческа връзка с будизма. Инак по същество според мен би трябвало да имат повече от общо.

Пък за парите - не; човека, който конкретно ще се ангажира с мен, не ми иска нищо освен внимание отвъд възможностите ми и от сега си знам, че ще ме пришпори много сурово, той като цяло си е безкомпромисен тип. Парите ми трябват на мен, за обичайните разходи там - в чужбина трябва да ида, 3-4 седмици престой ще имам (колкото повече по- добре) билети, хотели, храна и т.н., а това за мен са пари, че съм сиромах човек. Разбира се благодаря на Шунята за предложението, но няма нужда - в крайна сметка, ако няма откъде да ги събера, ще ги открадна. На мен даването на пари не ми е проблем - то и за това все ги нямам де, че съм от онези хора, къде пари в себе си не търпят, все за нещо трябва да идат. Не ща пари аз, а съзнание - да можех да го купя с пари, да съм продал всичко де що имам, дори и скъсаните ми гащи по голо дупе да остана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...