Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 13 часа, _ramus_ написа:

не е нужно да го "обясняваш просто"

Не е нужно и да е сложно, защото отговорът е обидно прост. Осигурили са на жителите на Тибет една от осемте свободи - да не се раждат във варварска страна, тоест в място, където не се проповядва Дхарма. Което от гл. точка на будистите е толкова важно, колкото за християните е важно да се преведат и проповядват Библията и евангелията. Колкото до обществения живот, той винаги е сложен и е една голяма каша винаги, дали с будизъм или без, дали с християнство или без него. Кой би могъл да каже какъв и дали по-лесен щеше да е животът на тибетците без премането на будизма, или на Европа без християнството? Нямало е такива варианти, може би. Сега, друг е въпросът как един човек може да оцени какво означава това приемане да се огласява и проповядва учение от такъв порядък. Самият факт, че е изброено под името "свобода" е красноречив - макар и само като възможност за свобода, възможност от друг порядък, извън и над всякакви политически въпроси. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Асоциация :

Не може да има спор , че числото Пи (3,14) е безспорна необходимост в мисловната дейност на човека .

Но тук никой не забелязва , та да вземе да се поспре за малко -

3,14  и  3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 5028... е едно и също ! :nono:

Защото за всекидневната човешка дейност , за практиката 3.14 е напълно достатъчно .

Следващото го ( хайде "за спорта" и още 2-4 числа след него - 3,14159 ) , е никому ненужна Религия....:)

.................умните ще разберат какво пиша . Тези които само се имат за умни - никога !......:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.08.2019 г. в 21:25, insec написа:

Тялото.

Наистина в някои или една от версиите (а има доста такива само китайски, ако не прибавяме бъркотията от преводите) има втора гатха от Хуейнънг, твърдяща това, обаче в повечето версии на "Олтарната сутра" присъства само първата. И вероятно "умът е подставка на светло огледало" от гатхата на  Шенсю (или както се казваше) се отнася за алая-виджняна. Като под ум - шин - не се разбира непременно умът, с който смятаме две и две четири, а нещо по традиция даже помествано в сърцето. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, witness написа:

... "умът е подставка на светло огледало" ....

Е не знам тогава - така казано/ преведено, не намирам логика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не сме осъзнали зависимия произход. Той има ли същност или е безсъщностен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, _ramus_ написа:

1. Въпросния "елит" си има съвсем явни основанния, свързани със социалния и културния живот и исторически контекст, по онова време... За мен тезата че "са били искрено вярващи" е доста опростена и няма как да се приеме сериозно. При кризата около "предишната заварена религия" и историческите промени в които и тя играе - преминаването към будизъм е възможно най-безкризисния начин, поради изключителната близост между 'старата' и "новата" религия... Според мен това личи най-вече именно във Ваджраяна варианта.

Регионите, в който се разпространява Ваджраяна (Тибет, Бутан, Сиким, Непал, Ладак и Монголия), както и някои райони от днешен Пакистан са твърде специфични. Тези региони са обитавани от номади и земеделци организирани в кланове и имащи контакт и взаимообмен с обитателите и пазителите на планините, езерата, дърветата, пещерите и т.н. Същества, съществуването, на които не се вписва в съвременната научна парадигма, но това е недостатък на модела. В изтънчени, цивилизовани общества като Китай, Индия или Япония, то Ваджраяна не намира почва и се разпространява много ограничено. Въпреки това, то изглежда, че Ваджраяна или тантра, които кулминират в учения като Махамудра и Дзог чен (Маха ати) са квинтестенцията на буда-дхарма. Тибетците се намират в пресечната точка между две велики цивилизации - Индия и Китай. Известно време се колебаят каква форма на будизма да приемат и дори организират диспути между китайски и индийски учители. Накрая приемат индийската версия не само по политически причини, но и защото тя позволява инкорпорирането на местните култове (Бон) в будизма. Но това е доста опростено обяснение, понеже има писмени източници, които свидетелстват за това, че някои форми на Бон са идентични с Дзог чен и Махамудра, т.е. с будистката Ваджраяна. Но са дадени много преди времето, когато Буда Шакямуни е преподавал. Тибетците са се опитали да съхранят всичко, т.е. и сутра и тантра, и пътят на монасите и миряните, и този на йогите, които са практикували Ваджраяна. Накрая е настанала една голяма каша, понеже големите манастири са започнали да администрират, а ринпочетата са започнали да се занимават с политика. Това е било началото ча края на този проект, т.е. проекта за будистка цивилизация. После идват китайците и културната революция, което е положително в смисъл, че тибетските учители отиват на Запад и започват да преподават там. Но какво точно преподават е съвсем друг въпрос... Малко неорганизирано го изписах, но темата е обширна и не мога да я синтезирам на този етап.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

къде ми е поста, който бях написал?

преди 4 минути, dagpo19 написа:

но темата е обширна и не мога да я синтезирам на този етап.

за първи път ще си позволя в този форум - да се възползвам от възможността да лайкна нещо.И да го направя без емоционалната компонента на "харесването", а на смисловия аспект.

бях отвикнал вече да имам идея че такива работи могат да се напишат тук... че все пак има и хора дето имат потенциала и го умеят - и да го изразят, да го синтезират, да обхванат толкова комплексни процеси и наслагвания...

Не си спомням вече сред калдата да съм прочел нещо толкова смислено и полезно за мен. За всичките години откакто съм тук...  С благодарности и с пожелание да има и повече от това. Тия неща никъде няма да се прочетат, защото синтеза е нещо крайно лично и самотно явление. Самотно, защото за него си трябва СУБЕКТ, през който да се реализира. И който да го реализира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, .Alex&Vanko. написа:

Не сме осъзнали зависимия произход. Той има ли същност или е безсъщностен?

Второто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, dagpo19 написа:

Второто.

може би... Но така или иначе - и въпроса, и отговора с нищо няма да приближат до 'осъзнаването'  - не само на зависимия произход.

И разликите в осъзнаването, между Осъзнаващите - си остават същите - и преди, и след въпроса.

преди 15 минути, dagpo19 написа:

имащи контакт и взаимообмен с обитателите и пазителите на планините, езерата, дърветата, пещерите и т.н. Същества, съществуването, на които не се вписва в съвременната научна парадигма,

така, това е наследство от предишния ШАМАНСКИ период, сред предходните култури и история.

Само там ли има "пазители и обитатели"? Ако да - защо.

Ако не - тогава означава че е така по целия свят - защото планини езера, дървета и пещери има навсякъде по глобала.

От друга страна - защо са им нужни "пазители"? От какво пазят, какво пазят?...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, _ramus_ написа:

може би... Но така или иначе - и въпроса, и отговора с нищо няма да приближат до 'осъзнаването'  - не само на зависимия произход.

И разликите в осъзнаването, между Осъзнаващите - си остават същите - и преди, и след въпроса.

Само протоколно отговорих. Ванко си пита просто така, просто за да участва във форума. :)

преди 24 минути, _ramus_ написа:

Тия неща никъде няма да се прочетат, защото синтеза е нещо крайно лично и самотно явление. 

Да. Никъде не съм чел и чул тези неща по начина, по който съм ги написал. За съжаление, знам много малко. Тенкс за оценката, в смисъл, че се постарах и пак бих го направил, ако въпросите са смислени. Твоите бяха такива. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, _ramus_ написа:

Ако не - тогава означава че е така по целия свят - защото планини езера, дървета и пещери има навсякъде 

Разбира се, че има навсякъде. Иво наскоро разказа за такива, които обитават джунглите, сенотетата и пещерите в Юкатан, Мексико. Лично съм имал неприятен експириънс с такива същности е една местност близо до Виница (на морето) преди години.

преди 5 часа, _ramus_ написа:

От какво пазят, какво пазят?...

Своят хабитат, казано най-общо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е не, няма нужда да препрочитам Резерватът на таласъмите в тема за Будизма.

Още повече от хора, имащи претенцията, че другите се изживяват фантазно и приказно!

Ирония интересна се получи. :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Mohini написа:

няма нужда да препрочитам Резерватът на таласъмите в тема за Будизма.

това никого не го интересува и касае само пишещата. Забавното - е в някои други раздели и теми  сред форума. Но са доста арогантни претенции към пишещите, като че това е театър по желание на нейно височество...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10.06.2019 г. в 18:20, Śūnyatā написа:

Будизъм / за идиоти

В будизмът няма догма, няма същност, която да бъде унищожена, затова не може да бъде дискредитиран по какъвто и да било начин, от когото и да било. Будизмът единствено посочва причините за страданието и дава различни съвети (практики) за погасяването му.

Доказвай си твърденията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, .Alex&Vanko. написа:

Доказвай си твърденията.

Тук няма твърдения. Доказва се нещо, което съществува неизменно. Ако нещо се променя всеки миг, какво мислиш да му доказваш? Нещо което не съществува не се доказва, въпреки че много се опитват, и така си отиват, опитвайки се. Някакъв проблем ли имаш с това което е написано?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърдят се неща за да се отличава от другите религии. Има произход има сърцевина има характеристики и методи. Напр. медитацията практиката и т.н. Понякога твърдите абсурдни неща и се папагали. Не съм видял критично мислене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.08.2019 г. в 23:02, dagpo19 написа:

Накрая приемат индийската версия не само по политически причини, но и защото тя позволява инкорпорирането на местните култове (Бон) в будизма. Но това е доста опростено обяснение, понеже има писмени източници, които свидетелстват за това, че някои форми на Бон са идентични с Дзог чен и Махамудра, т.е. с будистката Ваджраяна. Но са дадени много преди времето, когато Буда Шакямуни е преподавал.

Източниците изобщо не са потвърдени и са, най-вероятно, бонски. Самите бонпо люто са се съпротивлявали на будизма, будистите на бон векове наред. Даже да са се прелели разни форми от едното в другото, до ден днешен никой не може да каже дали будизмът е заимствал форми и наливал собствено съдържание, или бон след гоненията не са станали по-хитри и са мимикрирали, като са изплагиатствали почти всичко - от собствен Буда до философия и писания. И все пак, подписът е различен в някои подробности. Като обратното въртене на молитвените колела, обърнатата свастика ипроизнасяне на "ом мани падме хум" огледално, отзад-напред. Това последното защо е, те си знаят? Да оставим това, ами ако не друго, то ако наистина е както твърдиш - че в Тибет квинтесенцията на будисткото учение вече е била предавана чрез Бон, тогава нямало е друг смисъл и причина да го внасят будизма, освен политически. Така ли излиза? Да подчини някой отделните князчета с техните духчета и жертвоприношения (животински и дори човешки) на местни божчета, а адептите на квинтесенцията да наврат в миша дупка. 

Дори да го е имало този митичен мистериен източник и нещо да е било дошло до Тибет, било е развалено отдавна, така предполагам, защото същото се е случвало и в Близкия Изток и в Гърция и навсякъде. А днешното време е същото и на никой не му дреме, впрочем. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, witness написа:

Източниците изобщо не са потвърдени и са, най-вероятно, бонски. Самите бонпо люто са се съпротивлявали на будизма, будистите на бон векове наред. Даже да са се прелели разни форми от едното в другото, до ден днешен никой не може да каже дали будизмът е заимствал форми и наливал собствено съдържание, или бон след гоненията не са станали по-хитри и са мимикрирали, като са изплагиатствали почти всичко - от собствен Буда до философия и писания. И все пак, подписът е различен в някои подробности. Като обратното въртене на молитвените колела, обърнатата свастика ипроизнасяне на "ом мани падме хум" огледално, отзад-напред. Това последното защо е, те си знаят? Да оставим това, ами ако не друго, то ако наистина е както твърдиш - че в Тибет квинтесенцията на будисткото учение вече е била предавана чрез Бон, тогава нямало е друг смисъл и причина да го внасят будизма, освен политически. Така ли излиза? Да подчини някой отделните князчета с техните духчета и жертвоприношения (животински и дори човешки) на местни божчета, а адептите на квинтесенцията да наврат в миша дупка. 

Дори да го е имало този митичен мистериен източник и нещо да е било дошло до Тибет, било е развалено отдавна, така предполагам, защото същото се е случвало и в Близкия Изток и в Гърция и навсякъде. А днешното време е същото и на никой не му дреме, впрочем. 

Ти уби всякакво желание да обяснявам, каквото и да е. Как не ти мина през ума, че познавам официалната версия, която представяш, но знам и неща, за които никога не си чувала или прочела? Дори не схващаш, че написаното от теб, е проява на нахално невежество. Защо? Защото в него има констатации и претенции за знание. Нормално би било да попиташ защо съм написал това, което съм написал. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, dagpo19 написа:

Ти уби всякакво желание да обяснявам, каквото и да е. Как не ти мина през ума, че познавам официалната версия, която представяш, но знам и неща, за които никога не си чувала или прочела? Дори не схващаш, че написаното от теб, е проява на нахално невежество. Защо? Защото в него има констатации и претенции за знание. Нормално би било да попиташ защо съм написал това, което съм написал. 

Йогачара май сте гностици. Аз попрочетох малко западна мистика, магия, алхимия и гносис. Идеите чисто концептуално са същите. Съгласно гностиците учението се предава от учител на ученик, докато съгласно агностиците не е задължително. Аз бях агностик и атеист преди преживяването. Мек агностицизъм. "Мисля, че по скоро няма Бог".

Но това касае само концепциите за обучението. След преживяването няма разлика.

След просветлението не можеш да направиш разлика между има Бог и няма Бог. Едно и също е.

Относно магията. Тя може да се учи след просветлението, но не е задължително. 

Не прави човека по просветлен.

За това е и историята за учителя Банкей и чудесата. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Реджеп Иведик написа:

Йогачара май сте гностици. Аз попрочетох малко западна мистика, магия, алхимия и гносис. Идеите чисто концептуално са същите. Съгласно гностиците учението се предава от учител на ученик, докато съгласно агностиците не е задължително. Аз бях агностик и атеист преди преживяването. Мек агностицизъм. "Мисля, че по скоро няма Бог".

Но това касае само концепциите за обучението. След преживяването няма разлика.

След просветлението не можеш да направиш разлика между има Бог и няма Бог. Едно и също е.

Относно магията. Тя може да се учи след просветлението, но не е задължително. 

Не прави човека по просветлен.

Ти не си просветлен. Сори. Ако беше, то би могъл да оставиш отпечатък от дланта си в стената на дома си. Това означава да разбираш шунята и зависимото възникване. Това е  невъзможно за теб. Също така, когато умираш би могъл да разтвориш тялото си в петте елемента, но от тялото ти ще остане просто труп, както знаеш. 

преди 24 минути, Реджеп Иведик написа:

Йогачара май сте гностици. 

Мадямака е възгледът, който следвам, не Йогачаря. Не че това има значение за друг, освен  за мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Для того, кто привязывается, существует движение; но для того, кто не привязывается, движения нет. Где нет движения, существует тишина. Где есть тишина, нет влечения. Где нет влечения, нет ни прихода, ни ухода. Где нет ни прихода, ни ухода, нет ни возникновения, ни исчезновения. Где нет ни возникновения, ни исчезновения, нет ни этого, ни другого мира, ни промежуточного состояния. Поистине, это конец страдания.

(Удана, 8;3)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, dagpo19 написа:

Ти не си просветлен. Сори. Ако беше, то би могъл да оставиш отпечатък от дланта си в стената на дома си. Това означава да разбираш шунята и зависимото възникване. Това е  невъзможно за теб. Също така, когато умираш би могъл да разтвориш тялото си в петте елемента, но от тялото ти ще остане просто труп, както знаеш. 

Не ви го преподават правилно, или ти не си разбрал. 

Разбирането на шунята и зависимото възникване, не означава непременно свръхспособности. Ти си в някаква гностическа школа, в която ви обясняват навярно методи, по които да работите за придобиване на някакви способности с екзотерично проявление.

Но това не е задължително за  разбирането на пустотата и зависимия произход. Дай боже да имаш преживяване, ще разбереш.

Свръх способности можеш да придобиеш, но това са практики, които учител може да ти предаде. Те нямат връзка с разбирането на зависимия произход, а са надграждане.

Не желая да споря. Преживял съм го.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, dagpo19 написа:

Също така, когато умираш би могъл да разтвориш тялото си в петте елемента, но от тялото ти ще остане просто труп, както знаеш. 

Буда Шакямуни е оставил тялото си. Би могъл да не го оставя, но така е решил, защо ли? За да има с какво да се занимават хората да градят ступи, може би. В бонските ступи обаче нямало реликви. В тях горят приношения. 

Дори не схващаш, че написаното от теб, е проява на нахално невежество.

Да ти кажа, още преди да го прочета знаех какво точно ще напишеш) Викам си, пак ще ме обвини в невежество. Прекалено си предвидим. 

Как не ти мина през ума, че познавам официалната версия, която представяш, но знам и неща, за които никога не си чувала или прочела?

Ами мина ми през ума, затова ти го и написах. Тъжното е, че това от доста време насам всъщност не е официалната версия, твоята версия е официалната, другата, поне за будизма запад, е в немилост. В самия Тибет на място не знам. 

Не ти ли минава пък на теб през ума, че не всеки е склонен да вярва безрезервно на всеки ринпоче, на всеки превод, на всяко тълкуване, само защото е излязло от някой "автентичен" тибетец. Или японец или китаец и прочие. Или атонски старец. Човек трябва да има собствено мнение, а ти за съжаление никога не си се стремил към това, Дагпо. Защото смяташ, че си достатъчно критичен. Ти си наивно дете, с една дума будала. Не искам да ти обиждам светините и религията, но това досега ми е впечатлението и нямам причини да го променя. 

преди 3 часа, Реджеп Иведик написа:

Кажи я? Макар че и ти си будала)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

надпреварата за "правилност" е просто удивителна. И придобива маниакални мащаби.

Замисляне, осмисляне, вникване - няма. Няма и как - те пишещите си го заявяват с писането си. Важното за тях е - онова, което си пишат за "важно" - другото е "майната му", щото са налице разминавания и дори отрицание на личната конструкция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, witness написа:

Чудото е тук и сега, да разбираш пустотата на явленията, но да следваш закона на кармата, деянието и плода. Няма по-удивително и по-възхитително от това, според Нагарджуна. Да оставяш отпечатъци по стените е по детски наивно. Да изгориш невежеството с огъня на Мъдростта, чрез постигане пустотата на явленията и въпреки това да си овлажнен от състрадание, емпатия. Какви други свръхспособности, чудеса и прераждания са ви нужни, ако това е постигнато?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...