Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 21 часа, dagpo19 написа:

О, такива истории има много, напр. с птиците на 16-я Кармапа Ранджунг Ригпе Дордже. Лично знам едно куче, което живееше в нашия институт  (то почина миналата година) в Делхи и беше много забележително. Както и една котка, която идваше на всички посвещения.  :)

Знам, че тибетският будизъм се е получил особена синкретична религия, но все пак дотолкова ли се е оплел с Бон, та да говорят за достигнали освобождение животни? Аз цитирах бонски автор. Той не уточнява какво означава "достигнал освобождение", в случая за гълъб. Нещо не ми се връзва със скъпоценното човешко тяло в будизма. И значи имате си просветлени същества в животински тела, така ли да разбирам?

Наистина недоумявам :)

И аз знам не една, а три котки/котараци с еднакви индивидуални особености, които според мен са едно същество, което три пъти се ражда, за да живее и умре тук, по един и същи начин. Но това е друго. Той/тя/те беше много специален за мен. Сега го няма и се надявам никога да не се върне пак. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, mecholari написа:

Даже във форума се опитва да изпитва компютърен инженер с реализация в Америка, на която съпругът  ѝ е генен инженер в Америка, да я изпитва за програмиране. Пълен фейк.

Той я разплака...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Реджеп Иведик написа:

Той я разплака...

Да. Бъдещето му е да се запише мангал от малцинствата  да получава безусловен базов доход.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ранените и разплакани душици, накудкудякаха ли се? О, Гаутама, колко мъка имало по земята? Но важното е - че всички те са духовни. Е, поне на претенции. 

Пак темата се превърна в средище на ранени - като че се събират в кабинет по емоционална везаимопомощ, в опит за линчуване на общият им враг. Ако не е той - ще е егото им. Дето що са специалисти и по Его-то. Ако не е егото - ще е държавата или бойко борисов. Ако пък не е последния - ще е филанкишиев, или съдбата, или пък - каквото се намери. Винаги някой или нещо, е причина те да са ранени, разплакани, тъжни... и неуспели. И... мечтатели. Духовни, разбира се.

Най-важното е, че иначе благост цари. Цари любов, мир - докато взаимно се фантазира духовността. Докато взаимно се играе на разбиране и се лицемери кое какво било, как било и как всеки разбирал повече от другия. Как се водят слепешката в тъмнината, само с фантазия, основана на прочетено, научено и споделяно. Но и не се забравя да се напомни че всеки е светнат по духовните въпроси, задължително повече от другия.

Иначе - будизъм някакъв си. Но и който, каквото си намери.

Будизъм, някакъв си. Но главно по заемки и цитати, настояване и утвърждения. Духовните въпроси... ееееееех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За хубаво посмелите се нещо няма ли да кажеш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, mecholari написа:

За хубаво посмелите се нещо няма ли да кажеш?

Те и те ранени - изобщо всичко що не се възхищава пред ферманите на безумието, по презумция се приема за емоционална катастрофа от най- сложен порядък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, witness написа:

Знам, че тибетският будизъм се е получил особена синкретична религия

Ахам. Знаеш. Аз пък такова нещо не знам, но щом ти го знаеш, то така ще да е.

преди 34 минути, witness написа:

но все пак дотолкова ли се е оплел с Бон, та да говорят за достигнали освобождение животни? Аз цитирах бонски автор.

Както и предният път, когато повдигна този въпрос, то няма да отговоря, понеже ти претендираш, че ЗНАЕШ. Т.е. ти знаеш, че има поне три традиции, които се наричат Бон. След като е така, то защо питаш?

––––––––––––––

По-нататък, задаваш въпроси, макар и в стил "аз обвинявам", но понеже не са съвсем категорични констатации, то избрах да отговоря накратко. 

преди 38 минути, witness написа:

Той не уточнява какво означава "достигнал освобождение", в случая за гълъб.

Означава раждане в чистото измерение на Буда Амитаба, т.е. сферата Аканишта (тиб. Девачен). Обект на пхова (пренос на съзнанието при смъртта) може да е не само човешко същество.

преди 42 минути, witness написа:

И значи имате си просветлени същества в животински тела, така ли да разбирам?

Принципно, то един реализиран бодхисатва няма ограничения в това да се проявява, в която и да е сфера, т.е. сферите на нараките, претите, животните, хората, асурите и девите. Бодхичита обхваща всички същества навсякъде и по всяко време. 

преди 47 минути, Реджеп Иведик написа:

Той я разплака...

Ко пак е направил този подлец? 

Предлагам да се съберем и да идем да му теглим един бой, щото това вече не се издържа!!! Понеже той не крие местонахождението  си, то лесно ще го открием. Да му влеем малко акъл в главата на този маниак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, dagpo19 написа:

Много добре знаеш. Без твоя помощ нямаше да успее.

Жената не е длъжна да ви търпи изцепките.

Като си сгрешил признай си. 

Що за човек си ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Реджеп Иведик написа:

Много добре знаеш. Без твоя помощ нямаше да успее.

За Следа ли говорим? Между другото, как установи, че се била "разплакала"? Клипче ли ти прати или селфи?

преди 2 минути, Реджеп Иведик написа:

Що за човек си ти.

Лош и безсърдечен, явно. Не съм защитник на емоционално ранимите хора, какъвто си ти. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, dagpo19 написа:

Предлагам да се съберем и да идем да му теглим един бой, щото това вече не се издържа!!! Понеже той не крие местонахождението  си, то лесно ще го открием. Да му влеем малко акъл в главата на този маниак.

Да. Имбецилите са на пиадестал. По инерция и зависимост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Реджеп Иведик написа:

Виж как се сети

Как не, когато ти периодично напомняш за емоционалната ранимост на тази участничка във форума. Да не вземе да забрави колко е чувствителна, както и че има рицари, които я защитават.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, dagpo19 написа:

Как не, когато ти периодично напомняш

В случая не бях аз. Но ти се сети въпреки това. Иначе не пропусна да се направиш на дръж ми шапката,  ако мине.

Целия форум помни, какво направихте в комбина с Рамус, срещу една от най интелигентните потребителки.

Гордеете ли се, що ли...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, .Alex&Vanko. написа:

Втора реалност за удобство?

Не точно. Това е модел. Две части на една реалност също върши работа. 

Удобството идва оттам, че се договарят пунктовете, по които има съгласие, за да не се разводнява.

Какъв е смисъла да обсъждаме това за което сме съгласни ? Не ми отговаряй, беше реторичен въпрос. Няма смисъл.

При философска беседа, обикновено пунктът по който страните са съгласни се явява истината на житейския и научния опит. Там няма спор, независимо кой какъв философски или религиозен възглед има. За това в древна Индия са я наричали конвенционална истина. И сега в Индия я наричат така.

Дали ще ги наречеш две реалности или две части на една и съща реалност е без значение. Както се чувстваш комфортно, така ги наречи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Реджеп Иведик написа:

При философска беседа, обикновено пунктът по който страните са съгласни се явява истината на житейския и научния опит. Там няма спор, независимо кой какъв философски или религиозен възглед има. За това в древна Индия са я наричали конвенционална истина. И сега в Индия я наричат така.

Не е съвсем така, приятелю Реджи.

Конвенционалната истина се изменя и затова е по-правилно, според мен, да се нарича съгласувана истина или консенсус. 

Пример: според западната научна конвенция, то няма нито карма, нито прераждане, понеже съзнанието е еволют на материята. Но според конвенцията в индийската традиция, то има карма и прераждане, понеже съзнанието и материята са две отделни реалии (Санкхя) или материята е еволют на съзнанието (Адвайта Веданта) и т.н. 

Във философския дискурс, последователността е обратна, т.е. този, който дебатира вече има възглед за това какво е крайната реалност и се опитва да нагоди относителната реалност към този възглед. И в това е слабостта и нищета на този подход, според мен. 

ПП : Нека не смесваме това с крайната истина, според която, карма и прераждане няма; нека за момент, да оставим това настрана. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.09.2019 г. в 20:00, Реджеп Иведик написа:

Гордеете ли се, що ли...

Идиотизмът* се изразява най-често в надменност, арогантност и самомнение. Духовна слепота. Вкопчване в представата за осъзната от идиота истина, която другите не споделят. Той също не споделя каквато и да било външна на идиотизма му истина.

Затова без любезно предоставените ни примери на изчистен идиотизъм темата нямаше да има смисъл. 

*Происходит от др.греч. ἰδιώτης «отдельный, частный» (так в древних Афинах называли, в частности, граждан, не принимавших участия в общественной жизни), из ἴδιος «свой, собственный ; особенный», далее из праиндоевр. *swe- «свой; себя». В ряде европейских языков слово заимств. через лат. idiota. Русск. идиот заимств. через нем. Idiot или франц. idiot из лат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само за протокола, колега, Вие съвсем преднамерено лъжете в тази тема. Не само в нея и е за пореден път. Толкова преднамерено че няма никаква възможност да оправдаете с каквото и да е. Отгоре на всичкото - тази поредица от лъжи е свойтвена и на един друг фанатик, в друга тема. той също непрекъснато търсеше начина да покаже изместването си на реалността, като дори преднамерено я изкривяваше. В този смисъл - това е признак за фанатична девиация.

Иначе - ЛЪЖАТА, сега ще ви покажа колко е повърхностна и с каква лекота си я нагласихте за да ви свърши работата по защитното си изживяване:

"....Идиотизмът се появява и в детството, когато детето боледува в първите години на живота от менингит (възпаление на мозъчните ципи), енцефалит (възпаление на главния мозък), менинго-енцефалит и други болести..."

Признаци. При пълния идиотизъм умствените способности са в зачатъка си – болният нищо не чува, нищо не вижда или ако вижда, нищо не разбира. Вниманието отсъствува. Той едва може да си държи главата, не може да говори, издава нечленоразделни звукове, реве; движенията му са рефлекторни. Едни биват възбудени, а други, напротив, са твърде неподвижни..."

================

Ето и вашата лична интерпретация:

преди 3 часа, Śūnyatā написа:

Идиотизмът* се изразява най-често в надменност, арогантност и самомнение. Духовна слепота. Вкопчване в представата за осъзната от идиота истина, която другите не споделят. Той също не споделя каквато и да било външна на идиотизма му истина.

Вкарвате си сами автогол, като използвате посоки на познанието, в които вие сте напълно невеж. Не че имате друга възможност...

Но текста за идиотизмът - като невропсихично заболяване - можехте да го видите навсякъде. Но - понеже имате съвсем друга цел, вие подбрахте съвсем други посоки, което всъщност показва степента на мотивация и съвсем съзнателната заблуда, която ви е цел на текста.

Но се питам - и в християнството и в будизма има проблем относно ЛЪЖАТА. Има проблем и в двете тия си имат последствия. Вие твърдите че отдадено сте следвали и двете... Което всъщност е поредната ЛЪЖА.

Вие вече лъжете систематично и вече сте фиксиран изцяло в стремежа си да задържите личната си илюзия. И да се задържите сред нея като това, което настоявате че сте сред форума. Нямате в това никаква спирачка, отсъства и каквото и да е критично мислене, което по принцип при вас е само в бледи зачатъци, но отсъства напълно относно самокритичността. Отсъства защото фанатика не може да си позволи да се съмнява в това, което вярва. И... критичност без съмнение... няма как.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.09.2019 г. в 15:01, dagpo19 написа:

Центърът функционира ли още? Това е частно посещение, така ли? Т.е. няма публични лекции?

На въпросите към колегата Шунята си отговорих сам, понеже информацията е общодостъпна в нета, а и се оказа, че познавам някои от хората, които имат отношение към Ганден Чолинг центъра в София. Странно, обаче, защо Шунята не ми отговори след като писа, че бил „поканен” на учението Геше Тендзинг Намдинг. В смисъл как „поканен”, когато лекцията е била публична? Или е бил „поканен” на коментарите върху „Колелото от остри оръжия” от Шантаракшита, които е дал Геше Намдинг? Между другото, това са съвършени ло-джонг инструкции, които са преведени и на български с коментар преди 20-на години от Албена. Или колегата Шунята е бил на абхишеката на Гуру Ринпоче Падмасабхава, която Геше Намдинг е дал? Както и да е. По отношение на учителите, които са създали и ръководят тези центрове, които са в Испания, но имат филиали и на други места, имам известни резерви, за които съм писал. Това не е критика към тях. Просто дори на сайта на центъра в България има учения, в които те се позовават на Пабонгка Ринпоче, както и откъси от негови трудове. На всички, които са навътре в тибетската традиция (тук няма такива) е известно, че този Ринпоче е написал абхишека и садхана върху един светски защитник, чиято практика настоящия Далай Лама забрани, което доведе до разцепление в школата Гелуг и възникването на т.нар. Нова Кадампа. Нещо, което прави впечатление на мен е, че в текстовете на страницата на центъра никъде не открих някакво учение от Далай Лама, нито линк към негов сайт. Тъй че тук нещата са по-сложни. Това го написах, за да е изясня, че ако някой реши да се ангажира сериозно с тибетската традиция (но това важи и за Тхеравада и Дзен), то не трябва да има идеалистични очаквания, че всичко ще е като в някаква чиста сфера, в която няма спорове, конкуренция, завист, алчност, сектанство и т.н. Такива има и по времето на Буда и един от примерите е братовчед му Девадата. Дхарма практиката изисква голяма трезвост  интелект,  искренност и кураж. За тези, които не могат да развият тези качества, то Дхарма е безполезна. Разбира се, това не пречи да си играят на практикуващи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, dagpo19 написа:

Това не е критика към тях

И това не е критика към теб, но  поста ти може да бъде интерпретиран като завоалиран намек.Някак прекалено лично започна да става отношението към Шунята.

И на мен ми изглежда странно будист-исхиаст, но негово право е да бъде какъвто е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, badr написа:

И това не е критика към теб, но  поста ти може да бъде интерпретиран като завоалиран намек.Някак прекалено лично започна да става отношението към Шунята.

И на мен ми изглежда странно будист-исхиаст, но негово право е да бъде какъвто е.

Предполагам може, но написаното относно въпросния център и Геше е само хипотеза и няма връзка с Шунята. Наистина има посвещвние върху Гуру Ринпоче дадено от 5-я Далай Лама и може в София да са им давали това. Затова и попитах Шунята за допълнителна информация, но той два пъти пропусна да отговори, което е негово право, разбира се. В случая, Шунята не е важен за мен, понеже не мисля, че познава тибетската традиция достатъчно, за да оцени проблема, който е възможно да съществува. Може и да бъркам, обаче. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, badr написа:

но негово право е да бъде какъвто е.

нима по какъвто и да е начин, някой иска въпросния да е друг?

Всъщност никой не иска каквото и да е от Шунята. Нито и да иска, е възможно той да е друг, а не това, което е. Нито е възможно по някакъв начин някой да му отнеме правото да е това, което си е избрал.

Това се отнася и до всеки друг в този форум. Все пак ние коментираме изборите които правим, а не че някой иска друг да ги променя.

Не е и възможно темата да се превърне в дискурс относно будизма, защото отсъства по това дори елементарна компетентност. Това е така вече години и няколкото теми добре илюстрират това.

Но е друго, когато един потребител има своето право да лъже и да поставя личните си заблуди спрямо останалите четящи. Разбира се - това е негово право, както и негов избор. И той е направен и никой не се занимава с "искане да му го отнеме".

Всеки си има своите си избори, без изключение. Именно тия избори, след като се афишират и декларират от автора им, се почват уверенния и утвърждения в името на това че изборът им е правилен, че вярването е истиина . Именно тук възникват дебатите,защото няма как да е възможно.

Отгоре на всичкото дори в думичките на всеки Афиширащ се, особено в будизма, се касае за "тази невъзможност".  И темата не е като русофилските и русофобските изцепки навсякъде по форума - тук става въпрос за ХОРАТА. Човека, който прави своя избор и настоява че той е правилният. Въпроса е в настояването и опита това да се представи чрез аргументи, да се представи като философско и логично решение, да се представи рационално. А не че някой иска от друг да се променя.

За годините, които аз съм сред този форум - никой с нищо не се е "променил", особено пък - изборите си. Редките изключения са само фрагментарни и в детайла, а не в основен смисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, _ramus_ написа:

Бадр праеилно прецени, че в част от поста ми има завоалиран намек, когато попитах какво означава „поканен”? Лична покана от този Геше ли е получил? Просто звучи малко превзето, когато после два пъти пропуска да отговори на конкретни въпроси за събитието и центъра, който го организира, макар събитието да се случва съвсем открито. С това не казвам, че Шунята лъже и че не е бил „поканен”, а само че това е като утре да има лекция на някой от моите учители в София и аз да ти се обадя и да те поканя. За мен беше интересно колегата да сподели  на кои учения е бил, както и бил ли е на посвещението. Но негово право е да не го прави. Тъй че нищо лично. Инак,  постът ми за друго се отнасяше.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, _ramus_ написа:

Все пак ние коментираме изборите които правим, а не че някой иска друг да ги променя.

Кои "ние"? Кои избори? И чии? 

преди 43 минути, _ramus_ написа:

Не е и възможно темата да се превърне в дискурс относно будизма, защото отсъства по това дори елементарна компетентност. Това е така вече години и няколкото теми добре илюстрират това

А твоят принос виждаш ли го? 

Темата е такава, каквато я правят участниците. Но ти не си участник в темата. Ти си готов да я използваш и унищожиш, както и много други теми. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...