Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

на кайма - и на кифтета. После - с пържени картофи и бира. И вече ще съм щастлив - чак тогава. Иначе ми е кофти от щастливи и любознателни хора, толкова честни, благи, разумни, добри и мъдри. Кофти ми е че ги има и мира нямам докато не ги сготвя да ги изям. След това - кееееф, направо оргазъм. Затва живея... за едничното щастие да ям "такива кифтета". 

по-горе се спомена за 'помпане на самочувствие'. Дори беше потретено, с емотикони, съгласия, приветствия и състезание кой ще ги изпишел първи. Тя комплексарщината сама се обозначава, после иска от рамус обяснение "какво му давало право да я нарича така"... И с боклука" и някакви "жертви и хищници" стана същото - пак питат, след като самостоятелно се обозначават, припознават и описват...

==============================

Та... какво стана с будизъм - някакъв си, на някого си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, _ramus_ написа:

Та... какво стана с будизъм - някакъв си, на някого си?

Ами, успя да оваляш всичко в кал. Ашколсун !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

едва ли - такъв подвиг. От толкова кал, как да окалям нещо допълнително токова?

Искаш да кажеш че ти разбираш от будизъм ли? Или си компетентен по пътя му на практическо израстване? Или само заради нуждата да повториш за "средния път" , относителността и преживяното от теб  "просветление" чрез дежурното повтаряне на имената на няколко подбрани светила, които "ти толкова добре си разбрал, щото така го преживя"?

Как можа тая гад рамус, да ги окаля толкова?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, .Alex&Vanko. написа:

И какво ще го правиш?

Нищо, ще реве в невъзможността си да подреди всичко около себе си, както му харесва. Разглезено бебе нагазило в калта и недоволно, че тя го е изцапала. Ама разбира се, че калта е виновна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Shiniasu написа:

че калта е виновна.

виновна, ама вкусна и носи оргазъм и преживяване на нисшата ми душа. За какво иначе да живея?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Shiniasu написа:

и недоволно,

а, значи сега рамус стана недоволния? :) Огледалниииииииик, друга игра толкова ли не можеш да измислиш?

А в психологията се нарича "изтласкване". Пак е от групата на самозаблудите, и си има цял раздел, който я изучава. както и основно една цяла дисциплина в психонауките, се занимава с вредите и проблемите от нея. Друга пък - с евентуалното лечение.

Но сред раздела - е рай за същото и същите. Те са в основата на всички "ползи", и искат да "лекуват света", даже и да го променят към "по-добър". Даже и будизъм...

преди 10 минути, .Alex&Vanko. написа:

Ти каза ,че си ходил на будистко събиране. И като ги видя какво?

на няколко. Вкл имах и възможността да видя "учителите" в среда извън будисткия им контекст... :)

Видях и "будистите", видях Дони и Нети... И не само ги видях а и предприех и някои съвсем активни действия - просто живота ми предостави чудесни условия от които се възползвах максимално - две поредни лета.

Видях и прословутото място на юг от Царево (където се събираха и толкова се говореше за него). И преди две седмици бях с колата на него  4 денонощия - супер е, няма такова място по цялото южно крайбрежие.

Та, много неща видях и много неща използвах - всички срещи като тия са чудесни за опознаване - и в активен и пасивен план. Особено когато са налице и определени умения, знания и опит. Но... всичкото това си е за мен - като всяка опитност

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, .Alex&Vanko. написа:

Ти каза ,че си ходил на будистко събиране. И като ги видя какво?

Сигурно ги е психоанализирал и им е казал колко не го разбират будизъма

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, _ramus_ написа:

Проблемът със самозаблудата може да засяга всеки човек без изключение. Причините за това са много.

Първата причина за използването на механизми за самозаблуда е страхът. Страхът да не признаеш и да признаеш собствената си част на вина, отрицателни прояви на характера или извършени действия, които влияят на нивото на самочувствие (тези аспекти предпочитат да се изтръгнат от съзнателното поле на зрение или вместо това да зададат противоположни положителни качества).

Това включва и страха от собствената отговорност за решения, действия и живот (вместо това човек изкривява реалността, сякаш събитията са подложени на влиянието на външни обстоятелства, съдба или е жертва на нечие влияние). Разновидностите на причините за страха включват и един от архаичните механизми за започване на самозаблуда - страхът от някой по-силен, по-опасен (може да приеме формата на обезценяване на опасност или преувеличаване на собствените възможности).

Следващият най-важен фактор за появата на самозаблуда е подценяването на нивото на самочувствие. Това се дължи на факта, че на човек без надеждни вътрешни опори е по-лесно да излезе с атрактивна идея за себе си и да го направи наистина възприет, отколкото да се сблъска с намаляване на самочувствието , което предизвиква много негативни емоции .

Травматични ситуации, психическа болка , невъзможност да се намери изход от болезнена ситуация и тогава човек ще избере да не забележи източника на такива силни негативни емоции. Тук говорим за действието на психологическия защитен механизъм, целта и функцията на който е да запази съзнанието от претоварвания.

Когато самозаблудата изпълнява функцията на психологическата защита, тогава с нейна помощ съществуващите идеи и възгледи за себе си и света се запазват, целостта на индивида се защитава и отстоява под заплахата от разрушителна информация. Подобен механизъм допринася за по-ярко усещане за сигурност и адаптиране на човешкия вътрешен свят, обаче влияе неблагоприятно на външната и социалната адаптация , тъй като именно обективността на външната реалност в този момент е изключена.

Този защитен механизъм дава възможност на индивида да преживее критично труден и разрушителен удар, но впоследствие е необходимо да се внесе скритата информация в сферата на съзнанието, така че контактът с реалността да не се загуби напълно. Тази работа е почти невъзможна сама по себе си и е много често срещана в рамките на психотерапията.

Самоунищожителното поведение може да бъде полезно или вредно за живеещия сред самозаблудите си. Така че, при самозаблуда човек не забелязва недостатъците на обекта на любовта, може да се разболее или да се възстанови, в зависимост от това каква ориентация ще поеме измамния подбор на информация и целите за нейното подреждане.

===========================================

http://bg.housepsych.com/samoobman_default.htm

Първото изречение защо не го подчерта? То подсказва, че четящият, а и самият автор на текста не са застраховани от самозаблуди и може би е най-ценното от всичко останало. А всичко останало, което си подчертал е в най-добрия случай предположение. Какви вини, какви страхове те гонят теб и автора на текста, не ми е ясно. Какви социални адаптации. Изобщо защо четеш подобни идиотщини? Това представяне на самозаблудата е твърде ограничено. Къде остават невежеството, навикът, общественото мнение - все фактори, които оказват много по-съществено влияние от споменатите? Ами амбицията, неудовлетвореността? И не е само това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Shiniasu написа:

Къде остават невежеството, навикът, общественото мнение - все фактори, които оказват много по-съществено влияние от споменатите?

остават в останалото от текста, по линка. Остава, в ненаписаното, в тема, която е за цял университет, а не за два зачота на отличници или популярни статии сред виртула. а за теб - остава в непрочетеното и отхвърленото. И ставва ясно кое четеш, как го четеш и отразяваш

Будистите, които се посвещават на изход от самозаблудите, вървят по това цял живот. Чудесно е точно чрез това да се забележи толкова ясната граница - от фантазьорите с будистки мечти.

.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, _ramus_ написа:

виновна, ама вкусна и носи оргазъм и преживяване на нисшата ми душа. За какво иначе да живея?

Точно обратното. Искаш да я няма, ама тя е там. И те дразни, защото калта няма място в твоя свят, където всичко трябва да е чисто и подредено. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Shiniasu написа:

И те дразни, защото калта няма място в твоя свят, където всичко трябва да е чисто и подредено. 

ахааа. Ето как билоооо ! :) Всъщност - нито "чисто, нито е подредено". Калта я има навсякъде и тя е задължителна като прахта. И не ми пречи с нищо и я имам в себе си точно както е и сред вселената.

Колко още имаш от тия простотии? Упражняваш ли се или нещо "по-така"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, _ramus_ написа:

а, значи сега рамус стана недоволния? :) Огледалниииииииик, друга игра толкова ли не можеш да измислиш?

Че какво пречи и ти да си недоволен, и аз също? Само че аз въпреки че не мисля, че писаниците ти имат място в темата, все пак съм приел, че те ще продължат да се появяват. Да, намирам присъствието им тук за ненужно, но съм го приел. Все пак не аз определям съдържанието на темата. А и теб не те съдя, а изпитвам съжаление за невежеството ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, _ramus_ написа:

Вкл имах и възможността да видя "учителите" в среда извън будисткия им контекст... :)

Видях и "будистите", видях Дони и Нети... И не само ги видях а и предприех и някои съвсем активни действия - просто живота ми предостави чудесни условия от които се възползвах максимално - две поредни лета.

Видях и прословутото място на юг от Царево (където се събираха и толкова се говореше за него). И преди две седмици бях с колата на него  4 денонощия - супер е, няма такова място по цялото южно крайбрежие.

Та, много неща видях и много неща използвах - всички срещи като тия са чудесни за опознаване - и в активен и пасивен план. Особено когато са налице и определени умения, знания и опит. Но... всичкото това си е за мен - като всяка опитност

Хубаво си направил. Някакви по различни приятели. Тука нали не било сайт за запознанства.

Бейбита нещо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, _ramus_ написа:

видях Дони и Нети...

Това обяснява всичко...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Реджеп Иведик написа:

Това обяснява всичко...

Е не го секвай човека ся - тъкмо почнал да се среща с реални хора, при това две лета поред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.09.2019 г. в 17:59, dagpo19 написа:

Това твърдение променя значението си според контекста или съответната яна. В Хинаяна, то присъства само имплицитно. В сутра-махаяна, то е изразено експлицитно, но значението е, че всички същества имат буда-природа, т.е. потенциал да постигнат буда състояние.

Всички твърдения са илюзии, трайно вплетени е ума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ма много духовити, ей. Точно колкото и духовни.

Само... като паднат маските и почват простотиите. Иначе всички са до един духовни и духовити. Нямат равни сред весели теми. Няма по-мъдри, умни, добри... - каквото там, пише сред комиксите за духовното.

Няма и будисти, но пък има теми за будизъм, в които най-вече цитати и будистки вживявания има. Щото ако не са - настава трагедията и лъсват голи задници, озъбени муцунки и тук-там поизпражнения. Така, весело си карате, кво да ви е. 

Рамус няма проблем нито с шегите, нито с ирониите. Нито с критиките или провокациите. Друг въпрос е, че не ви бива в тия. За няколко тук, будистката тема е само десерт към "общите теми" от рода - какво си мислите за бабините ви диветини, или пък "идиотчитата - II". От тоя безкраен сериал няма проблеми да има и 10000 части, щото в него някои се опитват да се забавляват.

От друга страна - преживяното просветление чудесно подхожда на антипутлеризма и философско-научните задявки. Просто така де - за разнообразие.

Сега - вече след като решихте всички будистки, психологични, философски, научни и екзистенциални казуси, вече всички отговори ви се изясниха.

Време е малко и за общи приказки. Пък и вече ги снесе авторът на "будистката" тема. Той тия си ги има като за мезе към фантазния си мизансцен или формулки-пожелания в късметчетата в пакетчетата от захар - всеки ден, няколко от тия - за позитивен и щастлив (будистки) живот. Драмата почва когато каже нещо със свои думи. Но няма проблем - той имал права...  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Śūnyatā написа:

Твойте може и да са.:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Śūnyatā написа:

Това какво ще да значи, както и какво общо има с написаното от мен? В твоя пост, който цитирах и коментирах, ти писа за т.нар. чисто възприятие, което има буда. Уточних какво се има предвид под чисто възприятие или това, че всички същества са буди ( ти това писа, а не просто, че всички същества имат буда-природа и потенциал да станат буди), т.е. уточних, че това е перспективата на Ваджраяна, не на Сутраяна и посочих, че това е метод, който присъства единствено в тантраническите практики (садхани), Махамудра и Дзогчен. Това е всичко. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, dagpo19 написа:

Това е всичко. 

няма как "това да е всичко". Както виждаш има нова доза полюция, и пак ще се налага да разясниш как са нещата в чисто будистки план.

Той иначе нали чете сутри... Ти си пояснявай, той ще си пише неговото си. Това край няма и не може да има - вижда се вече години наред. Вживяването си на будист, изисква тия неща да ги пишат непрекъснато. Темата му е огледало и допълнение към мизансцена.

Единственото полезно нещо е че поне разясняваш. както виждаш, обаче децата въобще не ги засяга, защото това, дето го изнасяш не става да се изживяват като будисти. Не са го и чували, няма откъде, но и... за какво им е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, dagpo19 написа:

Това какво ще да значи, както и какво общо има с написаното от мен? В твоя пост, който цитирах и коментирах, ти писа за т.нар. чисто възприятие, което има буда. Уточних какво се има предвид под чисто възприятие или това, че всички същества са буди ( ти това писа, а не просто, че всички същества имат буда-природа и потенциал да станат буди), т.е. уточних, че това е перспективата на Ваджраяна, не на Сутраяна и посочих, че това е метод, който присъства единствено в тантраническите практики (садхани), Махамудра и Дзогчен. Това е всичко. 

Не съм съгласен че природата на буда е перспектива само на ваджраяна. В сутрите ясно се казва, че чистото възприятие е лишено от илюзии, празно е като небето, в което плуват облаците на илюзиите (представите, твърденията). Разлики има, но те не са съществени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, _ramus_ написа:

Той иначе нали чете сутри... Ти си пояснявай, той ще си пише неговото си.

както и става веднага след тия думи

преди 1 минута, Śūnyatā написа:

В сутрите ясно се казва, че чистото възприятие е лишено от илюзии, празно е като небето, в което плуват облаците на илюзиите (представите, твърденията). Разлики има, но те не са съществени.

Ма как ще са съществени... Същественото е само че си чел сутри и "какво е написано в тях"... Не какво си прочел, а какво е написано... какво е казано...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, _ramus_ написа:

Единственото полезно нещо е че поне разясняваш. 

Разбира се, не гледам на себе си като на авторитет, но се опитвам поне да представя традиционната гл.т. доколкото съмбя разбрал. Напр. в поста за гените имаше някакво странно иьказване, от което останах с впечатление, че колегата счита, че измененията на генетично ниво кореспондират и дори са идентични с будисткото схващане за карма. Не ми се търси цитата, той е преди няколко поста. Това изглежда като опит да се съгласува будизма с модерната научна парадигма. Но нито будизмът, нито науката се нуждаят от подобна акробатика. Това на най-повърхностен план. Вторият план се отнася до нуждата даден индивид, който се заявява като будист, да търси и предлага подобни обяснения. Но работа на индивида е да потърси отговор на този въпрос.

преди 3 минути, _ramus_ написа:

както и става веднага след тия думи

Да... И пак да обясня, май е все тая, но с две думи, то Хинаяна перспективата описва нещата от гл. т. на основата или непросветленото същество, Махаяна сутра от гл. т. на бодхисатвите, които са на пътя, Ваджраяна - от гл.т. на будите, които са изминали пътя. В това няма оценяване, т.е. всички яни са Ок, просто трябва да се прави разлика между тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Śūnyatā написа:

Не съм съгласен че природата на буда е перспектива само на ваджраяна. В сутрите ясно се казва, че чистото възприятие е лишено от илюзии, празно е като небето, в което плуват облаците на илюзиите (представите, твърденията). Разлики има, но те не са съществени.

Затова обаче боравим с твърдения, защото съзнанието ни в момента не може да работи без тях. Когато за съществуващото извън четирите сфери на самсара е казано, че няма как за момента да добием дори и бегла представа, то за мен поне означава, че трябва да концентрирам вниманието си някъде другаде. Можем само да използваме отрицания - без илюзии, без представи, без концепции, без твърдения... но какво разбираме реално, освен, че става въпрос за някакво различно, по-пълно осъзнаване от познатото ни. 

преди 1 час, Śūnyatā написа:

Твърденията са като отражения във водата. Дали са реални зависи от гледната точка. Те отразяват някаква част от истинския обект и чрез тях човек може да добие някаква представа за отразения предмет. Колкото и отражението да е илюзорно, то все пак е по-добре с него, отколкото без него. Отражението е резултат от действието на точно определени физични закони. То не е произволно. В този смисъл едно твърдение дори и непълно, може да е точно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...