Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

В езотеричното християнство Бог след изминаването на седемте космически периода на космически дни и нощи, не умира , а следва космическа нощ равна на седемте периода като продължителност, Бог тогава се разтваря в Абсолюта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 3,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Шунята сам ти го е казал това. Въпроса е дали да се споделя с такива като тебе и другите отбор юнаци? Защото всичко, което се споделя се използва срещу него. Колко е раним, колко е несъвършен, колко е

За хубаво посмелите се нещо няма ли да кажеш?

и на Вас какво знаете! Бъдете щастливи! Явно не знаете какво Любов. Но, Ну, ... ех не помните това:   Но, Вие сте достатъчно вулгарен и си живиете в  своята суета. Няма лошо!

Публикувани изображения

преди 1 час, Shiniasu написа:

Няма смесване. Гръцкото Еон е идентично с Калпа или Манвантара.

Няма такова нещо. Mecholari е по-близо до това което се приема в християнството. Светия Дух има различни проявления в еоните, дори е отвъд тях, тоест той ги създава. Докато Брахма умира в края на всеки от безкрайното множество цикли, наречени калпи. Историята на вселената е разделена на множество цикли, като в края на всеки цикъл се образуват огромни пустоти, когато нищо не се проявява, а съществуват само думите на ведите. Тези думи са архетипите от които се образуват нещата. Когато Брахма отново се прояви, той се озовава в огромен дворец с множество празни стаи. Тогава самотния Брахма започва да мисли за други божества и по негова воля възникват други богове, които вярват, че са създадени от Брахма защото са обитавали тук и преди. Това според индийската митология.

В будизма не се вярва в единен бог. Дори такъв бог да съществува, да се проявява, за будиста това не е съществено. Съществено е че съдбата ни е предопределена от кармата. Всичко което пиша в тази тема и което пишете вие е предопределено от предишни прераждания. Кармата се явява много фина мислителна структура на съзнанието. Плетем я и я разплитаме всеки миг. Тъкат я нашите стремежи, действия, сънища, полусънища, тъче я и нашия покой. Когато умираме се ражда друго същество, което наследява тази карма. Тоест от гледна точка на личността, субективно, веригата от прераждания не е нищо повече от илюзия. Това важи и за хората и за боговете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, mecholari написа:

В езотеричното християнство Бог след изминаването на седемте космически периода на космически дни и нощи, не умира , а следва космическа нощ равна на седемте периода като продължителност, Бог тогава се разтваря в Абсолюта.

Може и така да се каже. Въпрос на изказ. Може да се каже, че Нощта е като паузата между два тона в музиката. Тя е също толкова важна, колкото и самите тонове. Старата нота трябва да затихне. Старата форма трябва да умре за да се роди нова. Самото движение задвижващо колелото на времето разбира се не може да бъде прекъснато, т.е. няма първа и последна калпа. И разбира се има приемственост между съществувалото вчера и съществуващото днес. Дали ще го наречем "смърт" или "разтваряне"... , да, смъртта като понятие се приема като нещо окончателно на запад, а в случая имаме не само приемственост, но и тъждественост между новото и старото.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Śūnyatā написа:

В будизма не се вярва в единен бог. Дори такъв бог да съществува, да се проявява, за будиста това не е съществено.

Будизмът  е учение за крайната точка на човешката еволюция. Игнорирането на Бог е будистки похват, за вървенето към просветление. Тъй като всичко е Едно и ние сме част от това Едно, то е в човека и човека е в Него, няма как да се игнорира наличието на Творец. Според мен, няма как да се освободиш, без осъзнаването и признаването на това което те е създало.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друг въпрос. Има ли упражнение, практика в будизма за проследяване развитието на човека? Еволюционните етапи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, mecholari написа:

Т.е. учението е въпрос на вяра? 

Не на вяра, а на разбиране т.е. не е от значение дали вярваш, че Буда се е освободил от каквото се освободил. А безсмъртните учители са метафизика - изключая поетичната конотация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, insec написа:

Не на вяра, а на разбиране т.е. не е от значение дали вярваш, че Буда се е освободил от каквото се освободил. А безсмъртните учители са метафизика - изключая поетичната конотация.

Питам, защото аз съм срещал Христос и Учителя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, mecholari написа:

Друг въпрос. Има ли упражнение, практика в будизма за проследяване развитието на човека? Еволюционните етапи?

Етапите на потока който наричаме живот са: раждане, остаряване, боледуване, умиране. С изключение на първия и последния, другите не са задължителни, защото смъртта може да се случи във всеки момент. Щом се родим, започваме да умираме. Най-тежко обаче е да не бъдеш с тези които обичаш. Затова следва да се откажем от страстите. Самоубийството не прекъсва съня, защото е плод на страстно желание или страстно нежелание. Трябва да почувстваме много дълбоко Дхарма, на всички съзнателни и несъзнателни нива, за да има ефект учението.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Śūnyatā написа:

Етапите на потока който наричаме живот са: раждане, остаряване, боледуване, умиране. С изключение на първия и последния, другите не са задължителни, защото смъртта може да се случи във всеки момент. Щом се родим, започваме да умираме. Най-тежко обаче е да не бъдеш с тези които обичаш. Затова следва да се откажем от страстите. Самоубийството не прекъсва съня, защото е плод на страстно желание или страстно нежелание. Трябва да почувстваме много дълбоко Дхарма, на всички съзнателни и несъзнателни нива, за да има ефект учението.

Говоря за еволюцията на цялото човечество. Само така може да се проследи дали има генезис.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, mecholari написа:

Говоря за еволюцията на цялото човечество. Само така може да се проследи дали има генезис.

Създай симулация със субективно реагиращи на действителността организми и ще го докажеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Śūnyatā написа:

Създай симулация със субективно реагиращи на действителността организми и ще го докажеш.

Да създам. Тогава ще съм създателя, Творец.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, mecholari написа:

Питам, защото аз съм срещал Христос и Учителя.

Тя и майка Тереза е срещала Христос, ала цял живот замина, докато осъзнае, че е било плод на собствената й психика. Така, че и Буда можеш да срещнеш, и изобщо, който си искаш можеш да срещнеш - те това вече може да се каже, че е въпрос на вяра.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, insec написа:

Тя и майка Тереза е срещала Христос, ала цял живот замина, докато осъзнае, че е било плод на собствената й психика. Така, че и Буда можеш да срещнеш, и изобщо, който си искаш можеш да срещнеш - те това вече може да се каже, че е въпрос на вяра.

Почни да пишеш за самозаблудите ми. Вместо да се запиташ защо ти не си ги срещал и как да го направиш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, mecholari написа:

Вместо да се запиташ защо ти не си ги срещал и как да го направиш.

А, не знам - то няма да ти се вярва, ала има хора и Елвис са срещали ......... ма пък от друга страна всеки знае, че краля е жив.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, insec написа:

А, не знам - то няма да ти се вярва, ала има хора и Елвис са срещали ......... ма пък от друга страна всеки знае, че краля е жив.

А в каква позиция ме вкарваш? Да вярваш или отхвърляш личната ми опитност. Отдавна това не ме вълнува. Аз искам хората да имат техни лични опитности. А те все се занимават с другите. Какви били що били.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, mecholari написа:

Вместо да се запиташ защо ти не си ги срещал и как да го направиш.

съвсем други работи е нужно да се запита. Например - какво си пушил "като ги срещна" или просто не си пил навреме хапчетата?

преди 40 минути, insec написа:

докато осъзнае, че е било плод на собствената й психика.

ами - психика? Бог я е заблудил че всичко е в психиката й, може би, че да я успокои жената... От друга страна никога въпросната не е била осъзната че да разбира що е това психика. Всъщност една най-обикновена жена, с някои самозаблудни особености, напомпена като социален образ, служещ за някои съвсем социални цели и значения. Отиде си като всички други хора - които вече са си отишли, и които ще си отидем - осъзнати, заблудени или не.

но понеже всеки може да се изфантазира като "осъзнат" какъв да е проблема и тематичните списващи някога и те да осъзнаят колко голяма част от кашата дето я пишат тук се отнася до тяхната психика, а не до буда, сутри, богове или рамус? уж - никакъв не е проблема, дори и те със все сила напират че са осъзнати и че лъжата за "професорите преподаватели" и другите няколко фишеци, и те да минават за осъзнаване, или до "заблудата на самоосъзнаването"...

Дежурните куки-си (бисквитки) си прелетяха,  да си начешат крастата... Една чурулика , но нито е с нещо християнска, нито че е дъновистка. Но пък тя се среща с богове, жалко че още буда още не му се е обадил да поиска лична среща с такъв вселенски "Личноопитен"... като че личната опитност е всяка лична фантазия, породила нужните за фантазьора изживявания.  :)

С това може да се направи нещо като състезание. А и има още няколко форумни състезатели - кой на кого бог е говорил, на които е разкрил тайните, истините, които ги е "избрал за специални", които да предадат на човечеството истината за срещата им с бог, с Днк-то им, или със свети-алабала... Много лесно биха об яснили за 'срещите си' като напишат рецептата за дрогичката с която живеят. така опитностите няма да са само лични, а и колективни. Не че липсват и такива де.

Битието явно е сложно нещо и твърде много хора са им нужни патерички за него. Но пък важното е че си тралалакат имитиращо сред виртуалните и житейски простори.

на 26.10.2019 г. в 20:49, dagpo19 написа:

Бива ли до такава степен да сте безотговорни за собствените си реакции към нещата?

Така де - как да са отговорни за нещо, което липсва. Какви лични реакции - за да има реакции, е нужна "илюзията за отделност". А те са вече "излезли" от същата илюзия - може и да е на фантазия, но има ли разлика за фантазьора?

Така, че отговорност и реакции - няма как да има. Те са си ок, шаранчета, стръв и куки-чки - важното е, че иначе са над нещата, но пък - има дразнене и рамус е виновен :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма никакво значение каква религия изповядваш и в какво вярваш. Значение има дали практикуваш Дхарма или се грижиш предимно за личното си щастие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я, самоубиеца ме цитира. 

Празен отвътре,

с куха глава,

Така ми се иска аз да умра.

Заклана свиня

да бъда от вас

ножа сам да си туря ,не смея аз.

Свинска смърт...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.10.2019 г. в 14:31, Shiniasu написа:

Разговорите ми с теб и Рамус приключиха. 

някакво дежа-вю ми се появи... О миг, спри!!!

преди 13 минути, Śūnyatā написа:

се грижиш предимно за личното си щастие.

искаш да кажеш че ти си от "практиците на дхарма ли" и личното щастие е без всякакво значение  :) Леле какви глупости се пишат, и като стане нужния миг как веднага се открехва готовия авторитетен образ на проповедника. Дори и глупости да говори, но друго си е нужния личен миг на превъплъщение. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Сидхартха написа:

Будизмът  е учение за крайната точка на човешката еволюция.

Пишеш уникални глупости, да прощаваш. Според будизма същества, които не са хора също могат да постигнат буда състоянието. Съществуват някои относителни предимства при тези човешки същества, които имат заалугата да притежават осемте свободи и десетте благоприятни обстоятелства. Нищо повече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, dagpo19 написа:

Пишеш уникални глупости, да прощаваш. Според будизма същества, които не са хора също могат да постигнат буда състоянието. Съществуват някои относителни предимства при тези човешки същества, които имат заалугата да притежават осемте свободи и десетте благоприятни обстоятелства. Нищо повече.

ОК, но аз не съм изключил тази възможност. Известно ми е, че Буда е проповядвал и на други същества...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, _ramus_ написа:

искаш да кажеш че ти си от "практиците на дхарма ли" и личното щастие е без всякакво значение  :) Леле какви глупости се пишат...

Сравни това което си цитирал: се грижиш предимно за личното си щастие.

С твоето тълкуване: личното щастие е без всякакво значение.

Каквото и да целиш не ти се получава, защото това тук, и не само в този случай, е умишлена подмяна на смисъла, ако изключим вероятността, че си неграмотен или си под въздействието на някакви вещества.

Всеки може да практикува Дхарма, в това няма нищо трудно и невъзможно. Отвъд легендите и метафизиката имаме правила на поведение, подобно възпитанието и вежливостта в обществото, до които може да прибегне всеки, защото не се изискват аскетични практики,  но и не бива да даваме пълна свобода на телесния живот. Това се има предвид.

Излагаш се, като се държиш като пълен профан по темата. Излагаш и Дагпо, който ти гласува доверие. Излагаш и Дхарма. Кому е нужна профанацията* на Дхарма? Ако не ти харесва темата и това което се пише в нея, просто я отмини и не я чети, както веднъж писа Реджеп, защото тези безсмислени атаки не водят до нищо...

*Непочтително отношение към нещо или към някого, които заслужават уважение; опошляване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aз се радвам, че dagpo19 му е гласувал доверие. Той така се изписва като широкоскроен към свинските прояви и сметна , че с това ще изпъкне. А не знае какво съмнение внесе у другите, че самия той е адекватен. Някои неща не се учат във Индия, а трябва да си "природно интелигентен" за да знаеш с какви хора да се обграждаш. И да виждаш, кои имат бъдеще и полагат ползотворни усилия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, insec написа:

https://en.wikipedia.org/wiki/Faith_in_Buddhism

https://www.buddhistinquiry.org/article/faith-its-role-and-meaning-in-a-buddhist-wisdom-tradition/

В нета е пълно и с други статии по темата. Защо пишете неща, които не сте проверили?

преди 11 часа, Сидхартха написа:

ОК, но аз не съм изключил тази възможност. Известно ми е, че Буда е проповядвал и на други същества...

В какъв смисъл "други"? Ако един човек поради нечист живот се роди в ада, това друго същество ли е? Да, използват се разни имена като "прети" или "ракшаси", но те са просто свързани със сферата, която съществото обитава след смъртта на земята. Реално това са си хора - били са и пак ще бъдат, имат си ум, самосъзнание, колкото и да са нечисти и привързани към определени пороци. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване