Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 24 минути, mecholari написа:

Това например за мен е голям комплимент за будизма. Като представено за пред хора, човеци, казва се, че всъщност че е най-доброто. 

Но какъв е отговорът?

Това разбирам, грешка в процесирането… Едно се говори, друго се разбира. И после да чакам dagpo19  да ми превежда сутри? Има ли потенциала да разбира правилно?

Преди доста години написах тук, че просветлението и отварянето на третото око, е свързано с пинеалната жлеза. Тогава Скепсиса подскочи като попарен и каза, че това не е вярно и няма нищо общо с Будизма.

Такива ми ти работи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, Shiniasu написа:

Различни са само разбиранията на хората, които се опитват да изразят неизразимото чрез аналогии с познатото. 

И когато се правят разграничения то е добре да се помни, че те не правят нещата същностно различни. Както добре знаеш нещата нямат отделна независима същност. 

Да, тук има смислово сходство. Неизразимо е защото няма отделна, самодостатъчна същност и непрестанно се мени. Това което се изразява, в следващия миг може да е нещо различно, може да остане видимо същото, а невидимо да продължава да се мени, но неизразимото си остава. Наричат го още пустота или шунята.

Човекът е непостоянна илюзия, която се самоафектира от мисълта "аз съм". Човекът съществува без същност. Той съществува само защото непрестанно извършва обмен с обкръжаващата го среда. Но рядко го осъзнава, прекалено е зает със "себе си". Ако човек имаше същност, той щеше да спре да мечтае, фантазира, въобразява, тоест да си представя обектите които иска, страстно желае да овладее на всяка цена (нирвана, рая, харем с девици и т.н.).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Сидхартха написа:

Преди доста години написах тук, че просветлението и отварянето на третото око, е свързано с пинеалната жлеза. Тогава Скепсиса подскочи като попарен и каза, че това не е вярно и няма нищо общо с Будизма.

Такива ми ти работи...

Според мен ти реагира емоционално, беше афектиран, че не е срещал Буда и че Буда не го познава. И иска да мине за много умен, това може да се случи когато другите пишат глупости... Ако беше по-умерен да беше казал: "Освен за крайната точка на човешката еволюция и за други същества и същности", или нещо от тоя род, нямаше да проличи нараненото му его, което уж е преодолял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, mecholari написа:

Според мен ти реагира емоционално, беше афектиран, че не е срещал Буда и че Буда не го познава. И иска да мине за много умен, това може да се случи когато другите пишат глупости... Ако беше по-умерен да беше казал: "Освен за крайната точка на човешката еволюция и за други същества и същности", или нещо от тоя род, нямаше да проличи нараненото му его, което уж е преодолял.

Не съм се изразил правилно и пълно. Но всъщност - аз исках да го попитам - дали учителят му в Индия, при който ходи го помни и познава, защото, има братства, където учителите, които работят там, виждат учениците си от разстояние и когато трябва да се свърши нещо се прави пак от разстояние - просто нивото на работа е такова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Сидхартха написа:

Не съм се изразил правилно и пълно. Но всъщност - аз исках да го попитам - дали учителят му в Индия, при който ходи го помни и познава, защото, има братства, където учителите, които работят там, виждат учениците си от разстояние и когато трябва да се свърши нещо се прави пак от разстояние - просто нивото на работа е такова.

Живият учител сигурно му го познава, но този, който се е освободил от цикъла на преражданията, дали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, mecholari написа:

Живият учител сигурно му го познава, но този, който се е освободил от цикъла на преражданията, дали?

Според мен този който се е освободил не го познава, но по отношение на буда-природата /духовната искра/ го познава, понеже са едно, но това са дълбоки неща и не мисля, че съм много компетентен за тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Сидхартха написа:

Такива ми ти работи...

Според друго учение, физическото тяло не се е развило още до съвършенство. Но култивирането примерно на сексуалната енергия, съчетано с абстрактно, неемоционално мислене насочено към висшите светове и сфери (има и специфична литература за това), формира нови мозъчни дялове и се извършва донастройка на мозъка. Т.е. и самата мисъл е формираща. 

А за жлезите с вътрешна секреция свързани с учението на будизма, човешкото тяло функционира и без каквато и да е подобна идеология. Единствено би трябвало да се търси положителен ефект от нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, mecholari написа:

Според друго учение, физическото тяло не се е развило още до съвършенство. Но култивирането примерно на сексуалната енергия, съчетано с абстрактно, неемоционално мислене насочено към висшите светове и сфери (има и специфична литература за това), формира нови мозъчни дялове и се извършва донастройка на мозъка. Т.е. и самата мисъл е формираща. 

А за жлезите с вътрешна секреция свързани с учението на будизма, човешкото тяло функционира и без каквато и да е подобна идеология. Единствено би трябвало да се търси положителен ефект от нея.

Да. Всяка мисъл е живо същество. Трябва да е положителна. Ако се появят негативни мисли, не трябва да се самоосъжда, а да се заменят с положителни. Храната, въздуха и природата много се замърсиха и не знам дали ще има възможност физическото тяло да се доусъвършенства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Сидхартха написа:

Да. Всяка мисъл е живо същество. Трябва да е положителна. Ако се появят негативни мисли, не трябва да се самоосъжда, а да се заменят с положителни. Храната, въздуха и природата много се замърсиха и не знам дали ще има възможност физическото тяло да се доусъвършенства.

Дай определение за що е то "живо същество" ........ ! :nono:

.....плещите си глупости колкото да не заспите ! :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Сидхартха написа:

Положителните мисли са светли и ярки, а негативните са изпълнени със страх и мрак. Позитивните хора са социални, негативните асоциални. Живо е това което свети ярко, умряло е това което е посърнало. Парадоксално, но понякога, колкото по-непостижима е целта, толкова по-ярък е живота на човека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Śūnyatā написа:

Живо е това което свети ярко

Слагай тъмните очила - тук съм и съм жив.....светя ярко! :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, by_chechi написа:

Дай определение за що е то "живо същество" ........ ! :nono:

.....плещите си глупости колкото да не заспите ! :lol6:

Нещо дето колкото и да се опитва да убие човек, то не мре. Че и все по-жизнено става. Така че не "живи същества" ами направо безсмъртни са мислите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но в човек, преди убие друго същество, се появява мисъл, да го унищожи напълно, то тогава мисълта да убиеш или извършиш друго ужасно действие, носещо страдание на други хора, по твоята логика, безсмъртна ли е? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, Śūnyatā написа:

Но в човек, преди убие друго същество, се появява мисъл, да го унищожи напълно, то тогава мисълта да убиеш или извършиш друго ужасно действие, носещо страдание на други хора, по твоята логика, безсмъртна ли е? 

Можеш ли да заличиш последствията от нея? 

Това, което бях написал беше по-скоро шега. Но в същото време то засяга неща, които са доста отвъд това, което можем да коментираме. Най-малкото предполагам, че някой веднага може да си зададе въпроса: ако мислите са неунищожими или пък ако породената от тях верига от причини и следствия е неунищожима, как тогава може човек да се освободи от кармата си? Мога да цитирам някои текстове свързани с въпроса, небудистки и използващи твърде далечна от будизма символика, но честно казано и на мен този въпрос не ми е съвсем ясен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Shiniasu написа:

Но в същото време то засяга неща, които са доста отвъд това, което можем да коментираме.

Засяга фантазии, които възникват в съзнанието, при опита му да си обясни необяснимото, когато не може да бъде мирно, в покой. Тези идеи, които ни хрумват, тези мисли, които някои възприемат априори за истина, предполагайки, че идват от някакъв безсмъртен източник, не са нищо повече от халюцинации, защото зад тях не стои реален, същностен опит, а са изградени от същата материя, от която са изградени и сънищата ни. Празни приказки и халюцинации, с една дума - човек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вибрации, пинеални жлези, срещи с Исус и Дънов, както и мисли, които са живи същества, се обсъждат в тема за будизъм. Браво. Отлично, дори. Разбира се, друго не може да се очаква, когато в темата участват дъновисти, последователи на розенкройцерите, на Агни-йога и т.н. Макар всеки от тях да е създал по десеттина теми, то никой не се включва в тях. Затова всички пишат в тази нещата, които би следвало да пишат в генерираните от тях теми. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, dagpo19 написа:

Вибрации, пинеални жлези, срещи с Исус и Дънов, както и мисли, които са живи същества, се обсъждат в тема за будизъм. Браво. Отлично, дори. Разбира се, друго не може да се очаква, когато в темата участват дъновисти, последователи на розенкройцерите, на Агни-йога и т.н. Макар всеки от тях да е създал по десеттина теми, то никой не се включва в тях. Затова всички пишат в тази нещата, които би следвало да пишат в генерираните от тях теми. :)

Слепсисе, обясни ни тогава символиката на шишарката над главата на Будата :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Mohini написа:

Слепсисе, обясни ни тогава символиката на шишарката над главата на Будата🙂

Има много детайлни учения за каналите, ветровете и капките (ца-лунг-тигле), както и съответните практики като Шестте йоги на Наропа във Ваджраяна, но те трябва да бъдат дадени от учител. Такива теми има смисъл да се обсъждат с хора, които имат приемственост и практикуват тези неща. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, dagpo19 написа:

Има много детайлни учения за каналите, ветровете и капките (ца-лунг-тигле), както и съответните практики като Шестте йоги на Наропа във Ваджраяна, но те трябва да бъдат дадени от учител. Такива теми има смисъл да се обсъждат с хора, които имат приемственост и практикуват тези неща. 

Слепсисе, очевидно това, което се обсъжда, е във връзка и с Будизма :-)

А пък в този 

Цитат

хората си обсъждат нещата без никакви предвземки, спокойно и интересно :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Mohini написа:

хората си обсъждат нещата без никакви предвземки, спокойно и интересно 🙂

Не се меся, както виждаш в техните обсъждания. Просто казвам мнението си, което е, че те нямат отношение към будизма. Но инак, нека разговарят. Няма проблем за мен. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, dagpo19 написа:

Макар всеки от тях да е създал по десеттина теми, то никой не се включва в тях.

`Ми тук най-много откровени глупости се представят за висша мъдрост . Как да не участва човек - да се посмее ! ....:lol6:

............................

Ти някакво (будистко) определение за "живо същество" ще дадеш ли ?.....Или мълчешката ще избягаш .....какъвто навик имаш - тук се забелязва .:)

....Оня и не само той , продължава да си дрънка , без ни най-малка представа за основно понятие.....Той за мъртви езици очевидно не е и чувал...... :nono:

Без "живо същество" , никаква жива мисъл няма......:nono:.....няма кой дъх да й вдъхне , както биха казали в някои религии ....:)

Даже писаната мисъл е "умряла" ако няма кой да я прочете и осмисли .:nono:

Ама не чететеееее ....!:lol6:.........каквото трябва - какво казва днешното Знание ! :nono: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, dagpo19 написа:

Вибрации... се обсъждат в тема за будизъм. Браво. Отлично, дори.

Мисля, че колегата Сидхартха има някаква опитност и не говори само празни приказки. Вибрациите се усещат при сливане на субекта и обекта и могат да се проявят при различни ситуации, ако човек има нужната подготовка, настройка и реализира това състояние. По време на шамата се случва същото, само че вибрациите се усещат в пъти по-бавно, като на забавен каданс. Уподобявам ги на вълни от мека светлина обливащи съзнанието. Но винаги можеш да напишеш, че това не е будистка медитация, ако няма сходна опитност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Śūnyatā написа:

Засяга фантазии, които възникват в съзнанието, при опита му да си обясни необяснимото, когато не може да бъде мирно, в покой. Тези идеи, които ни хрумват, тези мисли, които някои възприемат априори за истина, предполагайки, че идват от някакъв безсмъртен източник, не са нищо повече от халюцинации, защото зад тях не стои реален, същностен опит, а са изградени от същата материя, от която са изградени и сънищата ни. Празни приказки и халюцинации, с една дума - човек.

Не. Човек може да се заблуждава, но може и да види зад илюзиите. Сенките идват и отминават, радост, болка, бури - днес ги има, утре са само спомен. Човешки спомен. Дори и кармата няма власт над човека - на каквото и да го подложи, глад, предателство, смърт, страдания, то ще отмине, ще бъде изживяно, но човекът ще остане. Дори и времето със своите кръгове може да се нарече илюзия, но не и човека. 

Илюзията не може да види отвъд илюзорното. Наричайки себе си илюзорен, на какво може да се надява човек? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, dagpo19 написа:

Нали те питах въпроси, бе ощипана девице? Що не се похаби да им отговориш, диалогичен ли си? Ми нормалните хора са дошли в този форум да си поговорят, щом има с кой и за какво, аре ставай модератор за да кажеш къде. И какво ще пишеш тогава "не се обсъжда с хора, които не практикуват". Ти в този форум точно какво практикуваш? Пак ти зададох въпрос...

И има разлика между Исус и Христос, както между Дънов и Учителя. Ама нали смяташ, че не пляскаш глупости.

П.П. Както казах преди, моите писания поне са за формата на форума. Религия, мистика и езотерика. Това не е примерно форум за хапчета, свине и кочини. Но с такива потребители нямате проблем...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Śūnyatā написа:

Мисля, че колегата Сидхартха има някаква опитност и не говори само празни приказки.

въпросния е обикновен стандартен фантазьор. За същата типология всяко изживяване, той припознава като "опитност". опитности - много. Опитни - още повече. Но само фантазьори. Разбира се - за тях си, сред фантазиите си - те са най-опитните, щото имали "опитности". За тия "опитности" той първо е подочул, после - е попрочел и видял. После - ги изфантазирва. Същия не е единствен - а си е типология от сходни процеси. Общото между тях са съвсем прозаични и стандартни личностни и характерови (психични) дефицити. Това не е присъда, а просто заключение. Негативната конотация от 'дефицити' продължава да дразни при положение че интерпретиращите я като такава сами я пораждат и после играят на 'докачени'. 

Това е разминаване непрекъснато по всички теми. Всеки сънуващ непрекъснато пледира че изживяванията му са истински, че той е реален, понеже изживява и по това той идентифицира и припознава че е "жив". За него си - това си е "истината', понеже се събират няколко канала и фийдбеци, на които несъзнаваното в самия сънуващ, играе ролата на скрит кукловод. 

По същия начин шизофреник се вживява че е Наполеон или Нефертити и е съвсем елементарно наблюдение че фобийните мании са толкова силно-убедителни за изживяващия ги, че непрекъснато привиждат "доказателства" че са им "истински" и не става дума за никакви фантазии и делюзии. Но извън сънуването - са си точно това. Ама "нямало значение", "никой не ги разбира" - освен сходните на тях... И се стига до едни и същи дракания.

Опитите на Шиниацу да изведе "вярването' на автора на темата - са безплодни. Отхвърлянето на същия автор - че е обикновен религиозен фантазьор - ще си тече, ако ще и "доживот". От друга страна ШИНИАЦУ, както и няколкото други 'сходни' са си съвсем в фантазната типология и сходствата са в общите им принципни процеси, които вървят. От друга страна - всеки от тях настоява че 'той вижда' нещо, което другите не виждат.

Шиниацу - пледира да обясни за "вярата и вярването' при положение че той самия е вярващ. Отрицанието на автора на темата - си е също фантазно. няма смисъл от няколкото коментара на останалите прелетни птици - тече едно и също сред темата вече години - някой прави забележки, при положение че бил падал от кайсия, но от друга страна - той си има религия, основана на 'диамат'. Плува сред нея, но пледира че 'мислил' - за същото пледират и масата от други сънуващи. Всеки по себе си е 'мислещ', щото според личното му сънуване, няма как да не е... понеже той имал или "опитности'',. или много знае и го играе на Познавач.

По отношение на ВЯРВАНЕТО - разликите между будизма - то изведените опити за 'разлики' са неслучайно наблягат и фиксират сред "различията". Дори цитираните от Скеп няколко "етапа" са валидни за сред всяка религиозна идеология и те са етапи на валидиране на фийдбеците като "опорни доказателства" и всяка възможност за съмнение - да отпадне.

СЪМНЕНИЕТО - е най-адекватния лакмус за всяка самозаблудна лична система и Формираният сред нея. Няма значение дали ще попадне сред групова такава схема - всъщност тогава отпада и малкия вариант да се ползват "разликите' между "мен и другите" (заложени в самите социални инстинкти, като контролни първосигнални механизми) които представляват поне някаква възможност за поява на СЪМНЕНИЕ...

ВЯРВАНЕТО е сборно понятие от сложни психични процеси и в него няма никаква роля и значение ОБЕКТА на това вярване. ВЯРВАНЕТО се постановява от психични процеси, и няма никакво значение онова, в което се вярва. За Вярващият единственото, което е важно, е да се припознае и проектира през приетата идеологична система, чрез която той се самоопределя и така формира представи, значения, опорни положения за формиране на 'битие" и чрез които се формира като идентичност.

ДОВЕРИЕТО и ДОВЕРЯВАНЕТО УВЕРЯВАНЕТО ... всички са деривати на ВЕРИЕ (вярване). Етимологията е съвсем ясна, както и "нюансите" нямат определящо значение за същността на процесите. В основен смисъл - приема се заради ПОТРЕБНОСТ. Колкото по-силна, толкова по-пълно приемане. След приемането - тече припознаването, личните проекции и представности се завъртат в схемата на 'описателния модел'. Изиграва се "опитността', която играе и ролята на 'доказателства' и се започва подсилване на схемата чрез сливането на "входа и изхода".... Идента попада в "капана" в който всъщност сам се вкарва и сам е негов автор.

Това е постепенното формиране на един сън, от който Сънуващият няма никакво намерение да се събуди, защото това би сложило "КРАЙ" на сънуването, което за СЪНУВАЩИЯ не е сънуване, а е ЖИВОТ. Алтернатива е изключена, отрицанието - е като "на живот и смърт", съмнението - не се допуска, или със защитна цел - се разиграва, като се определят нужни формални рамки, за да се докаже че "всичко е истина"... Само и само да се спрат всички възможности за "спиране" и излизане от капана... В Сънуващият непрекъснато тече "опасност" от гледна точка на това че всяко сънуване може да се прекъсне и неговите усилия е това да се отдалечи или по каквито и да са начини да се избегне.

Задействани са всички защитни системи, вкопчени са усилията на всеки възможен механизъм, чрез който да се самозадържи вече формираното и то да 'оцелее' и ако може - дори да се пренесе отвъд своята естествена изменчивост и тленост. Колкото е повече характеровите и личностни дефицити - толкова усилията са по-неистови, дори - като отчаяни, вкопчеността е направо маниакална... колкото повече се работи по пълно отпадане на съмнението - толкова повече се пропада...

Самозаблудата се познава съвсем просто - най-лесния и очевиден лакмус е - да се зададе виртуално въпроса - АМИ КАКВО БИ БИЛО АКО ВСИЧКО ТОВА НЕ СЪЩЕСТВУВА - не елементи - а ЦЯЛАТА СИСТЕМА... която иначе е "толкова истинска"... Хем в будизма се говори толкова много за МАЯ... за какво е всичко, след като точно с "нея" и чрез нея, е цялата игра? Но за 'мая' е лесно да се говори и пише - защото "тя е някъде ... тя е разбрана, тя е очдвидна за фантазьора, защото той съвсем ясно я "разбирал" дори и интерпретирал какво "пишело"... и въодушевено и пламенно я цитира, позовава, доказва и защитава... Ами - да, Просто е - степента на вкопченост се разпознава много лесно по 'елементарния опит да се 'пусне'... Но не частично, макар че за някои дори фрагментите в общата си приказка " да пуснат' ги хвърля в ужас и се впускат в защитаване.

В общ смисъл - от гледна точка на сънуващия - това е неговия ЖИВОТ, а нарушението и всички възможности за изменение - се асоциират като смърт (заради отпадане на опорните положения на формирания сред фантазния му свят, идент). И тече битка за 'оцеляване'... Всъщност е съвсем просто - съвсем просто...

Парадоксално е, че всъщност се говори за будизъм. Никои други от религиозните системи нямат някои негови основни положения, свързани с познанието за вътрешното развитие. В това отношение будизма се отличава и е базово различимо положение. В будизма се разказва в основни линии за напускане на естествения фантазен свят - и колективно-социален и личностно предпоставен. Малко ми с е странно как се играе двойната игра - фантазьорите да си играят личната си игра на "истина" сред приказките за илюзиите и "излизането от тях"... Да си играят колко ги разбират, всеки да си говори за 'всички и всичко, някъде там", но когато се касае за неговата собствена каша - няма такова нещо - той си е ок отвсякъде, той е наясно, той е измислил вече, той е прочел, той си има обяснения... дори и игрите на 'опитности' и лично (само)потвърждение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...