Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Ето едно интересно предвиждане.

Много хора вярват, че са се сбъднали пророческите думи на Падмасамбхава, индийския учен от 8-ми век, който донесъл будизма в Тибет: „Когато желязната птица полети и конете се движат на колела, тибетският народ ще се разпръсне като мравки по света и дхарма (будисткото учение) ще пристигне в страната на червения човек.”

Далай Лама

Но в страната на българите само за малко кацат, като прелетни птици са будистките учители, нито една мравка не ще да живее тук, най-много са в Швейцария, не са глупави. А нас са ни оставили да бедстваме, кофти карма :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Śūnyatā написа:

Но в страната на българите само за малко кацат, като прелетни птици са будистките учители, нито една мравка не ще да живее тук, най-много са в Швейцария, не са глупави. А нас са ни оставили да бедстваме, кофти карма :D

„.. страната на червения човек” трябва да са Северна и Южна Америка. Европейците за тибетците изглеждат бели, не червени. Инак, то не в Швейцария, а във Франция има най-големи будистки центрове и манастири. Но учители има и в Румъния и Гърция, ако говорим за Балканите. Тъй че наистина е „кофти карма”, както казваш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

To па щото в Тибет, такава готина карма, че направо да им завиди човек - имат ли вече поне кабелна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, dagpo19 написа:

„.. страната на червения човек” трябва да са Северна и Южна Америка. Европейците за тибетците изглеждат бели, не червени. Инак, то не в Швейцария, а във Франция има най-големи будистки центрове и манастири. Но учители има и в Румъния и Гърция, ако говорим за Балканите. Тъй че наистина е „кофти карма”, както казваш. 

Най-вероятно си прав към днешна дата, понеже си в течение относно процесите около тибетския будизъм. Информацията която дадох е от книга на Далай Лама, която препрочитам в момента, от преди около 20г., в която той пише, че най-голямата диаспора от 2000 монаси в изгнание се намира в Швейцария.

преди 17 минути, insec написа:

To па щото в Тибет, такава готина карма, че направо да им завиди човек - имат ли вече поне кабелна.

Те са много изостанали. Не са контактували изобщо с държавите около тях до инвазията на китайците. Даже не са си направили труда да се регистрират в ООН като държава, не че това е щяло да им помогне, но щяха да бъдат в по-изгодна позиция в момента.

Лично не гледам телевизия от повече от 25г., въпреки че това съм завършил като специалност. Жокера, обсъждан тук, го гледах на премиерата. На приятелката ми не и подейства добре и се наложи да я успокоявам, а на мен ми допадна идеята, че всичко може да се случи, във въображението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Śūnyatā написа:

Те са много изостанали. Не са контактували изобщо с държавите около тях до инвазията на китайците. Даже не са си направили труда да се регистрират в ООН като държава, не че това е щяло да им помогне, но щяха да бъдат в по-изгодна позиция в момента.

Какво значи изостанали? Тибет е бил теократична държава, затворена за външните "ценности" по-скоро  до британската от 1903г , не до китайската инвазия. С Китай винаги са имали някакви много сложни отношения и от началото на 20 век Тибет започва да се отваря към света, но по принуда, и това е краят всъщност, засега. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Śūnyatā написа:

На приятелката ми не и подейства добре и се наложи да я успокоявам, а на мен ми допадна идеята, че всичко може да се случи, във въображението.

Когато гледахме филма, то част от публиката напусна преди края. Явно имаха други очаквания. Филмът е отлично заснет, Хоакин Финикс прави отлична роля, и няма нищо шокиращо във филма, поне за мен. Приятен и смислен филм, не шедьовър, но филм, в който Холивуд е надскочил себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, dagpo19 написа:

Когато гледахме филма, то част от публиката напусна преди края. Явно имаха други очаквания. Филмът е отлично заснет, Хоакин Финикс прави отлична роля, и няма нищо шокиращо във филма, поне за мен. Приятен и смислен филм, не шедьовър, но филм, в който Холивуд е надскочил себе си.

Да, отслабването и самоизолацията на които се е подложил, го правят да изглежда автентичен в ролята си. По подобен начин Матю Макконъхи взе Оскар. Това са редки птици. Създателите на филма определено са имали очаквания феновете на Батман да дойдат и да им вземат парите. На мен трейлъра ми беше достатъчен, за да реша да го гледам. Сцената в която Хоакин Финикс стои абсолютно спокоен в линейка, в която в същото време буйстваше психично болен, беше върха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, witness написа:

Какво значи изостанали? 

Проблемът не е в "изоставането". Бутан и до сега следва политика на затвореност и съхраняване на своето културно наследство. Проблемът е, че те разрушиха целия защитен кръг или мандала, която Падмасабхава беше установил, т.е. разрушиха ступи и други неща, които сдържаха различните гялпо в тази територия. И това беше извършено от хора, които фанатично се придържаха към определена школа, която не взе участие в риме-движението. Нещата не могат да бъдат поправени. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Śūnyatā написа:

Жокера, обсъждан тук, го гледах на премиерата.

Силно съм скептичен към всичко, което произвежда холивуд - щото то това тяхното си е баш производство. Рядко се случва да се изненадам от нещо тяхно - последния път, даже не беше самия филм (който всъщност си е псулютна боза), а само една конкретна сцена: иде реч за Ярост с Пит Брадъра. А сцената - когато немския войник откри под танка последния оцелял от екипажа и си замълча: чест им прави, наистина не очаквах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Śūnyatā написа:

Да, отслабването и самоизолацията на които се е подложил, го правят да изглежда автентичен в ролята си. По подобен начин Матю Макконъхи взе Оскар. Това са редки птици. Създателите на филма определено са имали очаквания феновете на Батман да дойдат и да им вземат парите. На мен трейлъра ми беше достатъчен, за да реша да го гледам. Сцената в която Хоакин Финикс стои абсолютно спокоен в линейка, в която в същото време буйстваше психично болен, беше върха.

Филмът ми беше препоръчан от един лама, на който не съм ученик, но с който си говорим периодично. Затова отидох и не се разочаровах... Отраснъл съм със съвсем друг кино, т.е. с филмите на Анджей Вайда, Тараковски, Фелини, Милош Форман и т.н. Но в момента това се предлага и го оценявам като добро в сравнение с посредствения мейнстрийм.

преди 9 минути, insec написа:

иде реч за Ярост с Пит Брадъра. 

Не съм го гледал, т.е. не знам, че има такъв филм даже.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, dagpo19 написа:

Не съм го гледал, т.е. не знам, че има такъв филм даже.

Не бих го препоръчал на никого - още повече предвид режисьорите, които си изброил .... ще го кажа така: ако например ти ми го беше препоръчал, след филма щях да ти отвърна, никога повече да не ги споменаваш.

Но и все пак моето мнение не е меродавно, щото аз съм сектант на тема кино т.е. доста, доста краен. И впрочем нещо друго - не знам дали си запознат, но тази година излезе книгата на Тарковски. (предполагам знаеш, че в Русия все още не е издавана, а в България за първи път, което ..... си е цяло събитие - за мен)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, insec написа:

И впрочем нещо друго - не знам дали си запознат, но тази година излезе книгата на Тарковски. (предполагам знаеш, че в Русия все още не е издавана, а в България за първи път, което ..... си е цяло събитие - за мен)

"Уловеното време"? Е как така излиза у нас, а в РФ още не е издадена? https://kweekly.bg/publication/3215 За това ли говориш? Чел съм откъси от книгата на руски. Има едно отлично обяснение за разликата между писателя и сценариста (режисьора).

Инак, аз нямам предрасъдъци, т.е. четвътри ден се мъча да изгледам последната част на Джон Уик от симпатии към Кеану Рийвс, а и понеже харесвам добри екшъни. В този филм най-добре играят кучетата. Няколко са. 

Още малко ще се помъча сега, понеже съм възпитан да довеждам нещата до край, т.е. половин час още ми остава, Джон Уик да ги трепе по ред. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, insec написа:

И впрочем нещо друго - не знам дали си запознат, но тази година излезе книгата на Тарковски. (предполагам знаеш, че в Русия все още не е издавана, а в България за първи път, което ..... си е цяло събитие - за мен)

Прочетох откъс от нея в "Дневник". Интересен е и като мислител; няма да я прочета, но ми хареса цитата от "Бесове" и ме зариби да препрочета Достоевски пак, след много години.

- В Апокалипсиса ангелът се кълне, че вече няма да има време.
- Знам. Това там е много вярно; ясно и точно. Когато човекът достигне щастието, няма да има вече време, защото не е нужно. Много вярна мисъл.
- Къде ще го дянат?
- Никъде няма да го дяват. Времето не е предмет, а идея. Ще угасне в ума.

/"Бесове", Достоевски, Ф. М./

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, dagpo19 написа:

Проблемът не е в "изоставането". Бутан и до сега следва политика на затвореност и съхраняване на своето културно наследство. Проблемът е, че те разрушиха целия защитен кръг или мандала, която Падмасабхава беше установил, т.е. разрушиха ступи и други неща, които сдържаха различните гялпо в тази територия. И това беше извършено от хора, които фанатично се придържаха към определена школа, която не взе участие в риме-движението. Нещата не могат да бъдат поправени. 

Вкарваш се във филми. Ами ако не е така? Така, както са ти казали от едната страна. От другата страна  причината за нещастията се търси именно в изоставянето на забрана върху практики, въведена по времето на Петия Далай Лама, ако правилно си спомням... От времето на неговото управление чак до края на 19 век, когато се разпространява риме, държавата не е пропаднала, което е факт. Ако под "те" визираш Гелуг, а не новата Кадампа. Както и да е, аз бих казала, че не мога да знам със сигурност и кой от нас (дори ти, сведущия) може да е уверен защо точно някой народ го е сполетяла определена... съдба. Карма)

преди 15 минути, Śūnyatā написа:

- В Апокалипсиса ангелът се кълне, че вече няма да има време.
- Знам. Това там е много вярно; ясно и точно. Когато човекът достигне щастието, няма да има вече време, защото не е нужно. Много вярна мисъл.
- Къде ще го дянат?
- Никъде няма да го дяват. Времето не е предмет, а идея. Ще угасне в ума.

Това кой от героите го казва? Помня само някои. Шатов? Степан Трофимович? :) 

Или Кирилов? Или някой от другите визионери. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, witness написа:

Ако под "те" визираш Гелуг...

Това кой от героите го казва? Помня само някои. Шатов? Степан Трофимович? :) 

Или Кирилов? Или някой от другите визионери. 

Ставрогин/Кирилов е диалога.

Иначе Гелуг пишат че тръгва от Атиша и култа към Авалокитешвара/Ченрези. Далай Ламите се водят превъплъщение на това състояние на ума. Мътни и кървави са тези тибетски истории, затова не задълбавам в тях, а се фокусирам върху ученията, че личностите често се дънят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Śūnyatā написа:

Ставрогин/Кирилов е диалога.

Ставрогин пита, а Кирилов отговаря, може би. И двамата се самоубиват. 

Много смътно помня някои неща, например Ставрогин как говори на една девойка, че се чувства като човек, който е натворил разни неща, но му е все едно, защото сякаш е чак на луната и те не го засягат. Или нещо от сорта. 

Не ми се чете вече Достоевски, а сега бих разбрала повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, dagpo19 написа:

Е как така излиза у нас, а в РФ още не е издадена?

С кого ли не съм говорил по въпроса, от години се интересувам - не знам, ти кажи. От Сталин насам Русия е страшно объркана страна, в "Апокалипсис сега" ли беше мисълта, че "най- големия ужас в природата е човек, бягащ от своите демони" - страхът ........ страхът!

А колко до Жокера - негърката/ съседката не стоеше добре, в смисъл дори, като персонаж и сцените с нея някак увисваха, сякаш бяха от друг филм. Инак ...... това само, защото спомена, че ти е препоръчан от будистки учител: не е добра идея, бягството да бъде прекратено с катастрофа.

Благодаря за филма!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Śūnyatā написа:

Давам ти възможност

Ама се сбъркахте да ми давате възможности... Това го копира от дечкото-фантазьора, с 'игрите на познаване'... :) Че си имитатор - това е очевидно, но пък точно от него ли намери? Само папагалите нямат идея какво точно имитират... А може би - не само папагалите, като се зачитат резултатите от инстинктивизмите.

Несъществуващите, с "големите обяснения" давали възможности, с множественото число... На какви се правите, че "от вас да зависи нещо, или някой си".  Сладури!

"ние будистите"... - хаха... И "даващия възможности". И с тоя театър - вече като на инат, ама да върви. Ми - да си върви. На мен, например, въобще не ми пречи. На моменти е дори весело. В други - лепи-нелепи... 

В тая връзка от думите по-горе - още колко ще има да "сменяш", като се вземе предвид "досега изминатото"... един ден и това ще е "отминало, щото ще си намерил "истинското". Всеки път попадаш сред припознатото като истинско.

И да спомена, че където и да си "минал" е само заради едно и също, което само сменя обектите си на привиждане, но ядрото което поражда търсенето, привиждането и проекциите - е едно единствено. И в него е цялата бъркотия. Ти там не си докосвал нищичко, очакващ че "като привидиш поредната истина" и нещо от нея ще рефлектира върху ядрото. Пък няма как. Кураж и потенциал - не достигат за да докоснеш именно онова, което стои зад целия театър. От друга страна - конците се дърпат, нещо мърда, някой играе на мърдане, щото има обиколки от повторения.

но пък - "вие будистите"... :) Това е веселата част от темата... и театъра... Папагала напира че обяснявал нещо си. Какво точно - ами поредната "истина", която той си намерил. Той я наричал "будистка" - няма проблем. И галактическа, вселенска или филанкишиевска да я нарича - пак няма проблем. Щом има фантазьор, все ще породи и фантазията си. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, _ramus_ написа:

...но ядрото което поражда търсенето, привиждането и проекциите - е едно единствено. И в него е цялата бъркотия. Ти там не си докосвал нищичко, очакващ че "като привидиш поредната истина" и нещо от нея ще рефлектира върху ядрото. Пък няма как. Кураж и потенциал - не достигат за да докоснеш именно онова, което стои зад целия театър.

Тъй като темата е за духовност и др. странични ефекти, то това което написа го очаквах с нетърпение. Крайно време беше да покажеш малко достойнство, а не само да се криеш зад/под робата на бодхисатвата. Най-сетне показа кураж, показа колко си смел, колко си зрял, колко личностно развит, колко на дълбоко докосваш това, ЕДИНСТВЕНО ЯДРО, което стои зад целия театър на собствената ти БЪРКОТИЯ:D

Мушице сънуваща, фантазираща и търсеща, трептяща, отминаваща, така летейки към огъня, попадна и в тази тема. Това което си мислиш, че виждаш с малките си очички, това което си мислиш, че разбираш с малкото си мозъче, може да се обобщи като „неясни явления“. Мушице, ти си проявление условно и преходно, но не искаш да се подчиниш на този закон, искаш да съхраниш всичко отминало и намираш само страдание. Всяко твое пристрастяване и привързване е мания, която ражда страдание. Всичко което си мислиш че е важно, което си постигнала, което мислиш да постигнеш, страховете, надеждите, дори собственото ти Аз – са само илюзии.

Мушице сънуваща, ТИ ВСЪЩНОСТ ИЗОБЩО НЕ СЪЩЕСТВУВАШ! Но понеже така или иначе си се появила, в това ИЛЮЗОРНО БИТИЕ, продължавай все така да ни даваш най-доброто от себе си. Успех!  :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, witness написа:

Ако под "те" визираш Гелуг, а не новата Кадампа. 

Гелуг е новата Кадампа, разбира се. Гелуг твърдят това. Макар всички учения на Атиша да са инкорпорирани в Кагю, Сакя и Нийнгма. Тези, които се отделиха от  Гелуг и се наричат „нова Кадампа”, са някаква свръх-нова Кадампа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, dagpo19 написа:

Гелуг е новата Кадампа, разбира се. Гелуг твърдят това. Макар всички учения на Атиша да са инкорпорирани в Кагю, Сакя и Нийнгма. Тези, които се отделиха от  Гелуг и се наричат „нова Кадампа”, са някаква свръх-нова Кадампа

Шунята или празнотата се разбира по различен начин в различните будистки традиции. Това което писа преди, че Дхарма била една и разликите между школите били по-скоро козметични, на мен не ми изглежда да е така. Празнотата се разбира различно дори в самата школа Мадхямака. Възгледът на Мадхямака-Сватантика се различава от този на Мадхямака-Прасангика. Тази разлика идва от текстовете на Бхававивека, един от главните последователи на Нагарджуна, който подлага будистките реалистични школи на много критично изследване и критикува будхапалитския прочит на Нагарджуна. Критикува ги, защото те отричат абсолютното съществуване, но все пак приемат някаква форма на вътрешна или обективна реалност на нещата и събитията, които майстори на Мадхямака-Прасангика като Чандракирти отхвърлят изцяло. Следователно, при все че Чандракирти, Будхапалита и Бхававивека са големи последователи на Нагарджуна, има огромна разлика в разбиранията им относно философията на Нагарджуна за празнотата. Така тибетския будизъм се разделя на две течения в школите Мадхямака - Сватантрика и Прасангика.

Друга основна разлика между Бхававивека и Чандракирти се отнася до разбирането на начина, по който сетивата ни възприемат материалните обекти. Според Бхававивека може да се каже, че когато имаме визуално възприятие, ние виждаме вида на обективната същност, защото той приема, че нещата притежават степен на обективност, която после се проектира върху възприятието. Това се отхвърля напълно от школата Мадхямака-Прасангика на Чандракирти. Става ясно, че основната разлика между двете школи Мадхямака е във възприемането на вътрешната реалност.

Очевидно тези разлики, а и не само тези, ти си запознат много по-добре от мен с тях, са довели до дрязги, насилие и дори убийства сред последователите на различните школи в тибетския будизъм. Следователно имаме проблем с разбирането дори на Четирите Благородни Истини и на Дхарма като цяло, сред част от тибетското духовенство, ако се съди по неадекватните им реакции. Ако ги разбираха, нямаше да ги има тези изпълнения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6.11.2019 г. в 19:26, dagpo19 написа:

Проблемът не е в "изоставането".

Проблем е.Разбира се проблем е не за будизма, нито за Тибет.

Проблем е, когато някой поставя липсата на модерност като проблем.Най-проблемни са подобни модернисти.Въобще вярата  в модерноста, в прогреса е потресаващо глупава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Śūnyatā написа:

Очевидно тези разлики, а и не само тези, ти си запознат много по-добре от мен с тях, са довели до дрязги, насилие и дори убийства сред последователите на различните школи в тибетския будизъм.

То официално историята навсякъде е история главно на войни, така че "дори убийства" не е най-подходящ израз, поне що се отнася до светските поддръжници в лицето на разни ханове, царе и велики сили, които си имат също интереси и т.н. Къде не е било така. После тази или онази религия били виновни на всички за всичко. Ами така се търкаля света, на различни нива.

А според още едно пророчество на Падмасамбхава, четиринайстия Далай Лама е последния. Гласи, че по време на четиринадесетия стадий дъгата на Потала ще изчезне. Така че ако някой е искал да види края на държавата на гелугпите, защо всъщност да не се радва, че се е отървал. 

Поне така го тълкува Чогям Трунгпа. 

Освен, ако не означава нещо друго. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Śūnyatā написа:

Шунята или празнотата се разбира по различен начин в различните будистки традиции..

Да.

Това което писа преди, че Дхарма била една и разликите между школите били по-скоро козметични, на мен не ми изглежда да е така.

Не съм казвал това, но ти така си ме разбрал. Казах, че има спор как да се обясни крайното достижение, но няма разлика в осъзнаването. И това важи само за тези, които са стигнали до това. 

Така тибетския будизъм се разделя на две течения в школите Мадхямака - Сватантрика и Прасангика.

Не. Тибетските философски школи се делят на Рангтонг и Шентонг като и двете имат разновидности. Напр. има Шентонг, който са преподавали Шантаракшита,  Долпопа и Тарантаха (условно това е Йогачаря- Мадхямака), и Шентонг, който са преподавали Кармапа Ригпе Дордже (третия Кармапа), първият Джамгон Конгтрул Ринпоче и първият Мипам Ринпоче, както и други. Реинкарнациите на тримата, които споменавам са наши учители, получавали сме учения и посвещения от тях. Шентонг не е Сватантрика Мадхямака, а има за източник Утаратантра-шастра на Майтрея/Асанга, както и е в съответствие с интрепретацията на Чандракирти.

Очевидно тези разлики, а и не само тези, ти си запознат много по-добре от мен с тях, са довели до дрязги, насилие и дори убийства сред последователите на различните школи в тибетския будизъм.

Не разликите във възгледа са довели до това, а сектанското отношение, но съгласен съм с Уит, когато пише:

преди 1 час, witness написа:

Къде не е било така.

В историята на китайския и всеки друг будизъм е същото.

Следователно имаме проблем с разбирането дори на Четирите Благородни Истини и на Дхарма като цяло, сред част от тибетското духовенство, ако се съди по неадекватните им реакции. Ако ги разбираха, нямаше да ги има тези изпълнения.

Не "дори". Ако Четирите благородни истини са разбрани, то човек ще е Буда. 

Всичко това, за мен, потвърждава преподаденото от Буда, а не го омаловажава. Не ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, witness написа:

А според още едно пророчество...

Не вярвам в пророчества, защото няма как да се проследи тяхната автентичност във времето, адекватен превод и тълкуване. По предсказанията на Буда в сутрите, сега би трябвало Дхарма да е в упадък и да преобладават учители мошеници, които искат единствено да ни вкарат в техни си, измислени, користни (платени) сценарии.

преди 29 минути, dagpo19 написа:

Не разликите във възгледа са довели до това, а сектанското отношение...

Значи възгледа няма никакво значение. Всеки може да си измисля всякакви практики и учения, които е допустимо формално да противоречат на сутрите, важното е да не се стига до сектантство, агресия и кръвопролития. Така го разбрах това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...