Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

ще започна с кратко описание на това какво налага въпросния ъпгрейд. Работя главно с фотошоп файлове, големината на които е обикновено около 2-3GB и са с по около 800-900 layer-a. Съответно отварянето на такъв файл на нормален HDD отнема време. Имам Asus ROG G551JX от около 3 години и съм много доволен от него, не го ползвам с SSD, а с Travelstar HDD-то, което дойде с него и подобен файл се отваря сравнително бавно (2-3 минути). Лаптопът е с 16GB рам (2х8ГБ). Закупих новия ROG GL703GM, тъй като ми трябваше още един фирмен лаптоп. Той е с 1х16GB рам. Toва, което ме учуди обаче е, че отваря същия фотошоп файл за почти двойно повече време и се замислих дали е от HDD или от RAM-та (тъй като е на 1 слот). В темата за покупката на GL703GM Ilian359 сподели, че дискът, с който идва лаптопа не е надежден и съответно това ме хвърли веднага към мисълта за ъпгрейд (мислех да добавя само M.2 2280, тъй като има отделен слот, но явно ще сменя и нормалния Sata HDD със Sata SSD. От тук следват и следните въпроси:

1) Търся да сменя и двата Sata диска на двата лаптопа (и на G551JX и на GL703GM със SSD). Капацитетът, който ми е необходим е около 500GB (имам и 2 външни хард диска WD), вероятно от тези 500GB ще запълня около 250 максимум с windows инсталацията. Не съм много запознат, но на няколко места мернах, че трябва да гледам TBW рейтинга. Това ме насочи към Samsung 860 Pro 512GB (koйто го дават със 600TBW). Тук обаче забелязах, че Samsung 860 1TB също е 600TBW. Кой от двата е по - добре да взема според Вас, главния ми критерии е надеждност, цената не е от проблем, тъй като разликата между двата не е голяма. Ilian359 препоръча и A400 за SSD, но при него забелязах, че дори и най - големия модел 960GB e на половината с 300TBW.

2) Издирва се и SSD M.2 2280 за GL703GM-a. Отново заради TBW се спрях на Samsung 970 Pro 512GB, тъй като е 600TBW. Забелязах, че 970 evo plus, който е по - скъп с около 100лв и е 1tb също е 600TBW. Кой е по - добрия избор според вас? Отново се търси надеждност, отново хард дискът ще бъде запълнен около 250GB максимум.

3) Ъпгрейд на рам на GL703GM. Тъй като имам 1 свободен слот (другия е зает с 16гб) се замислих направо за ъпгрейд и на рамта. Не зная, може би по - запознатите ще кажат, но вероятно по - бавното отваряне на psd файловете е заради HDD, а не за разликата в това дали в единия случай 16гб е 2х8, а в другия 1х16. Факт е обаче, че се замислих дали направо да не ъпгрейдна и нея. Заслужава ли си според Вас? Важно е може би да споделя, че при отваряне на фотошоп и подобен файл, рамта е на 80% заета, но той фотошоп до колкото знам си гълта колкото му зададеш и после ползва HDD за скрач диск, тоест вероятно би била полезна още едни 16GB.

Как обаче да избера тези 16GB? Каква марка/модел/честота, за да бъдат съвместими и евентуално да работят в Dual Channel? Много съм бос с това понятие, но до колкото видях, тогава рамта работи по - бързо? Ако не работят така, проблем ли е и голяма ли е разликата? На G551JX, когато го купувах, от магазизна по спомен махнаха 1та плочка, която беше 4GB и сложиха една 8ца, за да стане 16GB.

Ще съм много благодарен на отзовалите се за помощта при ъпгрейда.

Поздрави!smile.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ilian359 - има ли акаунт тук?

Първо прецени какво място ти е необходимо - OS и програми. След това обем на файловете. Като си знаеш метода на работа (примерно: работиш с един 1GB файл, презаписваш го на всеки 10 min. - значи за 1 час пишеш минимум 6GB/h - ако работиш по 8 часа на ден - 48GB, 5 дни в седмицата ... ) ще видиш горе долу какво натоварване ще има диска. Съответно правиш сметката дали не е по-добре сега да вземеш някое 480GB SSD с по-малък TBW и след 2-3 години да го смениш с нов от колкото да вземеш уж по-издръжливо и да се надяваш да изкара 5-6 години. Издръжлипостта на чиповете е само едната малка подробност, SSD може да си замине и заради друго, а файлова система, файлове ... не ми се говори.

Важното е винаги да имаш бекъп на всичко важно!

За GL703GM бих добавил само диск, не виждам смисъл да сменяш наличния HDD при положение, че всичко ще се ползва от SSD M.2 2280.

След смяната/добавянето на SSD бих преценил какво да правя с паметта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разликата между обикновената серия и про серията на самсунг е в гаранцията - 5 срещу 10 години. Относно времето за зареждане/отваряне на файла, най-лесно можеш да го видиш, като отвориш task manager и ако си на windows 10 там можеш да следиш кой компонент колко се натоварва, включително и дисковете. Все пак няма информация с каква ОС са двата лаптопа, както и точните модели на твърдите им дискове, версията на фотошоп и дали е включено хардуерното ускорение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно машината с два модула RAM ще зарежда по-бързо заради двуканалния режим на рабта на паметта.

Сравнение на 970 PRo и 970 Evo:

https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-970-Pro-NVMe-PCIe-M2-512GB-vs-Samsung-970-Evo-NVMe-PCIe-M2-250GB/m498971vsm494033

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чак такава двойна разлика от едно- и двуканалния режим на паметите едва ли ще има. Още повече, че първия лаптоп е с по-бавна памет и то DDR3. По-скоро на новия диска е на по-бавни обороти, може да е фрагментиран или да е пълен, както и не знаем какви са системите. А за сравнение на дисковете няма как да има такива разлики:

https://hothardware.com/reviews/samsung-ssd-970-evo-and-pro-review

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Къде ги гледате тези гаранции. Моят по стар модел Samsung 860 PRO 256 GB (SATA),  му дават само 5 години гаранция.

Вземал съм и от Evo серията, като гаранцията и там е 5 г.

Явно си е до търговеца.

Основната разлика между скъпия модел е че той ползва MLC ( 2 bits per cell ) технология на чиповете, докато EVO серията използва TLC (triple-level cell flash).

И съответно SSD дисковете със MLC трябва да имат по дълъг живот.

Има и други производители които използват MLC, в скъпите модели, като Intel, Crucial и т.н.

По темата: В действителност дву-каналния режим помага доста при отваряне на файл във PS (личен опит).

amadeusbg, Провери дали има инсталираната една плочка 16 GB, на новият компютър И ако е само една и  имаш възможност ( има свободен слот) е увеличи с още една 16 GB.

Ако, не знаеш как да провериш дали паметта работи в дву-канален режим инсталирай Speccy Free. ( ще ти покаже).

И разбира се трябва да добавиш и по едно SSD, за да се увеличи производителността им.

Вариант 1, премахваш старите хард дискове и на тяхно място добавяш нови SSD.

Като вземаш външни кутии 2.5 inch, и старите дискове ги правиш преносими. Използваш ги за backup (като резервен вариант за складиране на файлове)

Вариант 2, Запазваш старите хард дискове и ги монтираш, на мястото на записвачките, чрез HDD Caddy (ако имат лаптопите), а SSD-тата на мястото на HDD.

Забележка трябва да провериш, какъв интерфейс ползват сегашните HDD, от Speccy

За да знаеш с какъв тип SSD интерфейс да поръчаш: SATA3, M2 и т.н.

И дали, ще може да стане вариант, да ги монтираш на мястото на записващите устройства.

Easy SSD Guide: SATA, mSATA, M.2 and U.2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За гаранциите погледнах набързо тук:

https://www.vario.bg/samsung-ssd-850-pro-256gb-mz-7ke256bw

Но май само този модел е с 10 годишна гаранция, в горната връзка, която намерих, дават, че и двата модела са с 5 години гаранция. Разликата също я пише там:

Цитат

The 970 EVO differs from the Pro in that it uses 3-bit TLC V-NAND and features TurboWrite technology, like some previous generation EVO-series drives. TurboWrite essentially uses a small portion of the NAND as an SLC write buffer, which translates into improved write performance, as long as the buffer isn’t exhausted.

Иначе клетките и всичко друго са еднакви TLC V-NAND, разликата е в битовете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте и много благодаря на всички за отговорите. Извинявам се, не ми хрумна, че има значение какви са windows-ите.

1) ASUS ROG G551JX-a e с Windows 8 Pro. Проверих със Speccy - в двуканален режим работи рамта (2х8GB). Той е с твърд диск 1TB Hitachi Travelstar - HTS721010A9E630 (7200RPM), който е почти пълен (има 50 GB свободни). Използва се Adobe CC Photoshop (последната версия). Идеята с caddy-то и аз съм я мислил, но по скоро ще си взема само харда и ще го направя външен, тъй като има доста информация, а лаптопът ще замине за служител и ще ми е по - лесно вместо да я чистя и прехвърлям, да му бодна едно SSD и да си взема харда.

2) ASUS ROG GL703GM e с Windows 10 Pro. Един 1х16GB RAM. Той е с хард Seagate ST1000LX015 FireCuda 1 TB (5400 RPM) , от който са заети само 250GB При него също е Adobe CC Photoshop последната версия.Въпросното хардуерно ускорение не зная дали е включвано тук, нямам спомен да съм го търсил и включвал при G551JX-a. Мислех на GL703GM-a да са две SSD-та, за да може едното да се използва само за натоварващото четене/писане от фотошоп (NVME-то), а Sata SSD-то да е с windows-a и софтуера, който се ползва за други нужди (с цел да не се натоварва и една идея да е по - сигурен)

И двата Windows-a са оригинални, не са модвани и са запазени максимално чисти с инсталиран само най - необходимия софтуер. Същотото е и за Photoshop-a, оригинален без инсталирани плъгини.

Има ли начин да си гарантирам, че рамта, която ще бодна (още 1х16GB) в GL703GM-a ще работи в двуканален режим? Ако не работи в такъв, много голяма ли ще е разликата?

Поздрави и отново благодаря!:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами нормално е новия лаптоп да работи по-бавно и да отваря файла доста по-бавно - диска му е 5400 оборота, срещу 7200 оборота на по-стария. Поради тази причина времето за отваряне на фалове ще е по-бавно, трябваше с това да почнеш. Плочите се въртят доста по-бавно и от там диска е много по-бавен. Слагаш SSD, работиш с него и няма да имаш такива проблеми.

Разликата в каналността на RAM паметта не оказва чак такава разлика, колкото бавния диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, amadeusbg написа:

Здравейте и много благодаря на всички за отговорите. Извинявам се, не ми хрумна, че има значение какви са windows-ите.

1) ASUS ROG G551JX-a e с Windows 8 Pro. Проверих със Speccy - в двуканален режим работи рамта (2х8GB). Той е с твърд диск 1TB Hitachi Travelstar - HTS721010A9E630 (7200RPM), който е почти пълен (има 50 GB свободни). Използва се Adobe CC Photoshop (последната версия). Идеята с caddy-то и аз съм я мислил, но по скоро ще си взема само харда и ще го направя външен, тъй като има доста информация, а лаптопът ще замине за служител и ще ми е по - лесно вместо да я чистя и прехвърлям, да му бодна едно SSD и да си взема харда.

2) ASUS ROG GL703GM e с Windows 10 Pro. Един 1х16GB RAM. Той е с хард Seagate ST1000LX015 FireCuda 1 TB (5400 RPM) , от който са заети само 250GB При него също е Adobe CC Photoshop последната версия.Въпросното хардуерно ускорение не зная дали е включвано тук, нямам спомен да съм го търсил и включвал при G551JX-a. Мислех на GL703GM-a да са две SSD-та, за да може едното да се използва само за натоварващото четене/писане от фотошоп (NVME-то), а Sata SSD-то да е с windows-a и софтуера, който се ползва за други нужди (с цел да не се натоварва и една идея да е по - сигурен)

И двата Windows-a са оригинални, не са модвани и са запазени максимално чисти с инсталиран само най - необходимия софтуер. Същотото е и за Photoshop-a, оригинален без инсталирани плъгини.

Има ли начин да си гарантирам, че рамта, която ще бодна (още 1х16GB) в GL703GM-a ще работи в двуканален режим? Ако не работи в такъв, много голяма ли ще е разликата?

Поздрави и отново благодаря!:)

Досега не ми се е случвало да имам проблеми с двуканалния режим на рам паметта, но винаги е препоръчително двете плочки да са еднакви - затова и китовете са на по-високи цени, защото уж ти гарантират безпроблемна работа заедно. Така че провери каква ти е наличната рам и си потърси същата, или максимално близка по производител и спецификации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

От програмата Speccy, провери типа на паметта, таймингите, и честотата с която работи.

Ако незнаеш точно какво да гледаш, дай една снимка на програмата Speccy от графата Обобщение/Оперативна памет.

Отваряш книжката на новият лаптоп или си свали упътване за него и там също може да пише дали има свободни слотове, как се поставят SSD-та и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...