Премини към съдържанието
AdrianlL

Проблем с процесор, термо паста и вентилатора

Препоръчан отговор

Здравейте,
Тия дни закарах компютъра на сервиз да ми сложат процесор i3-4160, но откакто съм с него вентилатора и на най-леките игри като ,,cs 1.6" вдига рязко обороти и след 20тина секунди се нормализира и така през около 2 минути.
Разбирам, че процесора бързо вдига температура и вентилатора вдига обороти за да охлади, но не ми се струва нормално (това за пръв път ми се случва със другите процесори, които съм бил не съм срещал такова нещо).

Човека в сервиза обслужи компютъра, почисти го с прахосмукачка, сложи процесора и каза, че е сложил термопаста и, че старият вентилатор, който имам от стар процесор на G3220 ще свърши работа и няма проблем..,но не ми харесва, че така ,,форсира" вентилатора. 
Прилагам снимки от температурите, които държи:

Когато компютъра няма нищо отворено освен браузър - 2019-06-16-155002.png
А тази снимка е направена след 1 час игра 2019-06-16-163656.png

Не знам производителя какви нормални градуси дава за този процесор но писах и в друг форум но някой мнения си противоречат.., от това, че градусите на процесора са нормални и поведението на вентилатора също, до това, че температурите, които държи 77 не са нормални както и че пастата или процесора не са поставени правилно или че щипките на охладителя не са закопчани правилно.

Затова исакм да вви попитам и тук, много се надявам да пишат компетентни хора, които имат ясна представа какви са нормалните градуси на този процесор и дали поведението на вентилатора е нормално, за да знам дали да закарам компютъра пак на сервиз. Мерси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смени си сервиза, защото там са се осрали като карпатски вълци. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температурите са в нормата. Охлаждането от стария процесор не е от най-добрите, но ако държи температури под 90 градуса под товар, няма от какво да се притесняваш. Може да пробваш да пуснеш някой бенчмарк като Cinebench и да видиш какви максимални температури ще вдигне процесора, температури се мерят под товар, не в спокойно състояние или след игра. Не е ясно и каква е кутията и какви вентилатори има в нея. Ако искаш тишина и по-ниски температури, иневестираш в по-добро охлаждане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

90 градуса при 72  работни максимални градуса?! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Raze написа:

Температурите са в нормата. Охлаждането от стария процесор не е от най-добрите, но ако държи температури под 90 градуса под товар, няма от какво да се притесняваш. Може да пробваш да пуснеш някой бенчмарк като Cinebench и да видиш какви максимални температури ще вдигне процесора, температури се мерят под товар, не в спокойно състояние или след игра. Не е ясно и каква е кутията и какви вентилатори има в нея. Ако искаш тишина и по-ниски температури, иневестираш в по-добро охлаждане.

2-та снимка е направена по време на игра след 1 час, само съм алт и табнал.
А може ли да ми препоръчате охлаждане

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробва ли в BIOS да зададеш профил на охлаждането с по-ниски обороти на вентилаторите? Иначе за охлаждане какъв бюджет можеш да отделиш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Биоса  CPU Fan Speed control си беше на ,,Silent" , само промених System Fan Speed oт нормал на ,,Silent" ама пак е същата работа.
А относно вентилатора... не змам на каква цена вървят, ако може нещо по добро този но най-евтиния вариянт.

На мен ми е интересно дали има вариянт да е нещо от термо пастата, ако не е поставена правилно? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, AdrianlL написа:

В Биоса  CPU Fan Speed control си беше на ,,Silent" , само промених System Fan Speed oт нормал на ,,Silent" ама пак е същата работа.
А относно вентилатора... не змам на каква цена вървят, ако може нещо по добро този но най-евтиния вариянт.

На мен ми е интересно дали има вариянт да е нещо от термо пастата, ако не е поставена правилно? 

Прави рекламация или си носи машината в друг сервиз. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снимай сегашния охладител, най-вече ако е стоков да се види височината му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Raze написа:

Снимай сегашния охладител, най-вече ако е стоков да се види височината му.

555.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах го този процесор и го подарих на брат ми. Работната температура е около 55 , 65 градуса. при 68 градуса игрите вече сечат.

Този стоков охладител е за нормална употреба, не става за игри, освен ако нямаш въздушна буря в кутията направена от много вентилатори.

Не са се осрали в сервиза. Просто ти трябва друг охладител, ако ще играеш на игри и вероятно вентилатори по кутията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, AdrianlL написа:

555.png

Аз не виждам колко е висок на тази снимка!

преди 6 минути, nikolela написа:

Имах го този процесор и го подарих на брат ми. Работната температура е около 55 , 65 градуса. при 68 градуса игрите вече сечат.

Този стоков охладител е за нормална употреба, не става за игри, освен ако нямаш въздушна буря в кутията направена от много вентилатори.

Не са се осрали в сервиза. Просто ти трябва друг охладител, ако ще играеш на игри и вероятно вентилатори по кутията.

И как го измисли това, че секат игрите при тази температура, като в сайта на интел дават

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/77488/intel-core-i3-4160-processor-3m-cache-3-60-ghz.html
TCASE 72°C

а и реално този процесор ще тротълне при температура над 90 градуса, може и към 100. Гледал ли си на какви честоти работи при насичането в игрите и защо реши, че проблема е в процесора? Реално и на моя процесор му дават

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/65732/intel-xeon-processor-e3-1230-v2-8m-cache-3-30-ghz.html
TCASE 65.8°C

но съм го тествал при максимален турбо буст си работи без проблеми и при температури над 90 градуса, тротълваше по спомен към 95 градуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

76 гр температура под товар със стоков охладител си е напълно в реда на нещата-недей да слушаш всеки какво ти разправя щото ще ти гръмне главата от хиляди мнения. Ако искаш десетина градуса надолу си купи по-добър охладител и освен това не видях да си написал какви вентилатори имаш за въздушния поток в кутията. Задължително е минимум един отпред да вкарва въздух и един отзад да изкарва, като гледай да са със сравнително еднакъв въздушен дебит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стоковия охладител струва 4.50лв. и не е предвиден за игри.

От снимката виждам празен слот за видеокарта, което предполага, че се играе със вграденото видео.

Пак, казвам, че от сервиза са си свършили работата, още повече, че вентилатора се форсира през интервал от 2 минути под товар, което ще рече, че сваля температурата на високи обороти.

Твоя процесор и този от видеото ми са почти идентични и това от клипа беше работната температура на процесора, със същия стоков охладител, но на кутията имах 6 вентилатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...