Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Имахме разгорещена дискусия за това дали кутията е виновна, или се касае до Ноктуа.

Та.. Кутията не е от най-добрите, но не е и от най-лошите.

Резултат от Ноктуа NH-D14 постоянно прегряване на процесор и VRM.

Резултат от Arctic Cooling A30 + 1 вентилатор F12 AC на кутията, и вече по-прилични температури на процесора, от порядъка на 60 градуса при товар (стайна в момента 31.8).

Отпечатък от пастата на двата охладителя..

https://imgur.com/gallery/UeMxj3r

Явно се вижда лошия контакт на ноктуата. Има начин да я оправя, но просто вече не искам да се тормозя с този прехвален боклук.

Много място ми заема+ неминуемо прегряване на памети и VRM от самий охладител, и завихряния горещ въздух от неговите вентилатори.

Знам че темата не е написана никак добре, но е информативна и кратка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А проверявал ли си дали капачката на процесора не се е изкривила или сокета/дънната платка? Все пак, ако става въпрос за конфигурацията в подписа, това са доста стари компоненти и не е изключено след толкова време нещо да се е огънало. Може да сложиш напречно примерно бръснарско ножче или друго равно нещо върху процесора и да тестваш. Виж и повърхността на охладителя по същия начин дали не е крива, както и дали при монтажа нещо не се изкривява.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е тя няма да е огъната само за ноктуа. А и това е 5мм капачка. Не се криви е така.

Изпратено от моят Nokia 6.1 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам идея, просто казвам да провериш всичко, за да си сигурен. С друг охладител тествал ли си не разбрах? И каква връзка има VRM с охладителя на процесора?

Сега ти видях и другата тема. Странно ми се струва, понеже arctic охладителя е видимо два пъти по-малък, но щом си тествал и при теб работи по-добре, ползвай него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пастите на двата охладителя различни ли са?

Тест на охладителите на стенд - така кутията не играе?

Пасивно монтирани двата охладителя и принудително външно охлаждане ще покаже кой контактува добре и кой не с процесора, може и без въздушен поток (пасивни охладители) и без натоварване.

Когато правите сравнение - давайте точни стойности и за двата изпитвани елемента!

Не разбирам идеята на темите Ви!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Нямам идея, просто казвам да провериш всичко, за да си сигурен. С друг охладител тествал ли си не разбрах? И каква връзка има VRM с охладителя на процесора?
Сега ти видях и другата тема. Странно ми се струва, понеже arctic охладителя е видимо два пъти по-малък, но щом си тествал и при теб работи по-добре, ползвай него.
Абе не е по-малък, една кула но с по-голяма охлаждаща повърхност от двете кули на нокнуа. Пастата на теста в единия случай е nt-h1 в другия е mx4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пастите на двата охладителя различни ли са?
Тест на охладителите на стенд - така кутията не играе?
Пасивно монтирани двата охладителя и принудително външно охлаждане ще покаже кой контактува добре и кой не с процесора, може и без въздушен поток (пасивни охладители) и без натоварване.
Когато правите сравнение - давайте точни стойности и за двата изпитвани елемента!
Не разбирам идеята на темите Ви!
Не те карам да разбираш идеите, нито да се включваш в дискусията, ако е само с цел критика! Темата ще се допълва поетапно. Тя е информативна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Росен Р. Александров написа:

Не те карам да разбираш идеите, нито да се включваш в дискусията, ако е само с цел критика! Темата ще се допълва поетапно. Тя е информативна.

Щом няма да има дискусия - направи го статия!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Щом няма да има дискусия - направи го статия!
Ако си очаквал лабораторни бенчмаркове, явно си на грешното място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така.. Ако не ме мързи ще пробвам пак ноктуата, след като и изправих контактната повърхност и я полирах наново (След обстойна проверка се установи деформация).

И ще споделя резултати спрямо AC A30.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Направи синтетични тестове с една и съща паста

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Резултатите между двата охладителя за сега се оказват неголеми.

След модификацията ноктуата падна с 5 - 6 градуса, и то са спорни.

Като цяло представянето му е идентично с това на AC A30, сега пастата е еднаква и при двата теста.

Zalman zm-stg2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай и с другата паста - MX-4 - дали ще има разлика, но най-вероятно това ще е. Как си клокнал процесора - по шина или по множител? Тези FX процесори уж дават, че като се клокнат по шина, дават по-голяма производителност. Преди време и аз имах подобен - FX-8350, но не му разбирах много и така и не си намерих читаво охлаждане - постоянно тротълваше над 64 градуса, каквито и настройки да правя в BIOS и така и не успях да го охладя, за да го ползвам нормално. Не ми се и даваха много пари за охлаждане - пробвах с Cooler Master Hyper 412S, с който съм и сега, но пак не се справяше и накрая го продадох. Сега съм с Xeon E3-1230 V2, който дори и делиднат, с паста MX-4, пак при стайна температура около 25-27 градуса си отива при по-голямо и продължително натоварване към 80 градуса, но поне не тротълва и работи нормално, макар и на по-ниска максимална турбо честота - 3.5  GHz на всички ядра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Росен Р. Александров написа:

Като цяло представянето му е идентично с това на AC A30, сега пастата е еднаква и при двата теста.

Дай по-конкретна информация. При клок или на сток честота са идентични ? На какъв стрес тест и за колко време са подложени ?  

преди 1 час, Росен Р. Александров написа:

След модификацията ноктуата падна с 5 - 6 градуса, и то са спорни. 

След като въпросната Ноктуа очевидно е била неизрядна , гарантираш ли че всички NH-D14 ще се представят по същия начин както твоята ? Задавам ти този въпрос , защото оставам с впечатление ,че поставяш всички кулери Ноктуа NH-D14 под общ знаменател , а малко хора прибягват да изправят контактната повърхност и да я полират както е в твоя случай.  Никой не оспорва недостатъците на този тип охладители . Dual Tower са доста по-обемни , поради което в определни кутии влушават значително въздухопотока и ефекта е обратен.  Като цяло твоята NH-D14 не е кой знае колко по-различна от моя NH-D15.  При положение ,че почти навсякъде по ревютата го сравняват с водни охлажданания използващи 240, 280 и дори 360мм радиатори , мисля че говори само по-себе си за неговата ефективност. Спокойно можеш да погледнеш и какви са разликите в градусите спрямо тях. Разбира се НЕ говоря за сравнение с high end водни охлаждания ,чиято цена надхвърля неколкократно Ноктуата , а се ограничавам в ценовия диапазон до 250-300лв.  

В твоя случай , след като ползваш кутията с отворен капак (не съм убеден, че можеш да го затвориш с тази висока Ноктуа), въздухопотока не е фактор , но остава проблема с контактна повърхност .  За да дадеш подобно "крайно" заключение ,че двата кулера се представят сходно , би било хубаво да се тества с друга NH-D14 , която няма недостатъците на твоята .       

едит: Не разбрах защо пусна отделна тема , а не коментираме в тази ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Пробвай и с другата паста - MX-4 - дали ще има разлика, но най-вероятно това ще е. Как си клокнал процесора - по шина или по множител? Тези FX процесори уж дават, че като се клокнат по шина, дават по-голяма производителност. Преди време и аз имах подобен - FX-8350, но не му разбирах много и така и не си намерих читаво охлаждане - постоянно тротълваше над 64 градуса, каквито и настройки да правя в BIOS и така и не успях да го охладя, за да го ползвам нормално. Не ми се и даваха много пари за охлаждане - пробвах с Cooler Master Hyper 412S, с който съм и сега, но пак не се справяше и накрая го продадох. Сега съм с Xeon E3-1230 V2, който дори и делиднат, с паста MX-4, пак при стайна температура около 25-27 градуса си отива при по-голямо и продължително натоварване към 80 градуса, но поне не тротълва и работи нормално, макар и на по-ниска максимална турбо честота - 3.5  GHz на всички ядра.

Много трудна е ситуацията с FX, имам го вече 7ма година.

По множител, по шина не смея, че клоква и PCI и рам и всичко.. Иначе за това дава повече производителност по шина.

Дъното ми не е от най-къдърните, нищо че го дават за FX9590.

Днес и на него му сменях термоконтактните лепенки на VRM и северния мост.

Sensors:   System Temperatures: cpu: 63.0 C mobo: 61.9 C gpu: amdgpu temp: 63 C
           Fan Speeds (RPM): cpu: 1149 fan-1: 1331 fan-3: 0 fan-4: 0 fan-5: 0 gpu: amdgpu fan: 0

В момента тече компилиране.. (Gentoo Linux) и това са температурите, понякога зумера пищи че прехвърля 70 градуса.

преди 49 минути, pepy86 написа:

Дай по-конкретна информация. При клок или на сток честота са идентични ? На какъв стрес тест и за колко време са подложени ?  

След като въпросната Ноктуа очевидно е била неизрядна , гарантираш ли че всички NH-D14 ще се представят по същия начин както твоята ? Задавам ти този въпрос , защото оставам с впечатление ,че поставяш всички кулери Ноктуа NH-D14 под общ знаменател , а малко хора прибягват да изправят контактната повърхност и да я полират както е в твоя случай.  Никой не оспорва недостатъците на този тип охладители . Dual Tower са доста по-обемни , поради което в определни кутии влушават значително въздухопотока и ефекта е обратен.  Като цяло твоята NH-D14 не е кой знае колко по-различна от моя NH-D15.  При положение ,че почти навсякъде по ревютата го сравняват с водни охлажданания използващи 240, 280 и дори 360мм радиатори , мисля че говори само по-себе си за неговата ефективност. Спокойно можеш да погледнеш и какви са разликите в градусите спрямо тях. Разбира се НЕ говоря за сравнение с high end водни охлаждания ,чиято цена надхвърля неколкократно Ноктуата , а се ограничавам в ценовия диапазон до 250-300лв.  

В твоя случай , след като ползваш кутията с отворен капак (не съм убеден, че можеш да го затвориш с тази висока Ноктуа), въздухопотока не е фактор , но остава проблема с контактна повърхност .  За да дадеш подобно "крайно" заключение ,че двата кулера се представят сходно , би било хубаво да се тества с друга NH-D14 , която няма недостатъците на твоята .       

едит: Не разбрах защо пусна отделна тема , а не коментираме в тази ?

Не мога нищо да гарантирам за всичко NH-D14, кутията мога да я затворя спокойно, но е отворена, тъй като седи в един шибан шкаф компютъра..

Температурите са много сходни с AC A30 + - 5 градуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще се мисли нещо по въпроса с кабелите, и да го местя но по-открито в стаята. Ще направя и някой синтетичен тест довечера. 6e43ff7bc81a2c658f83596c314972e9.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За момента малко смъкнах честотите на процесора, от 4500 на 4200, но забелязвам че нещо дъното неще да работи с LLC различно от extreme, или автоматичното при фабрични настройки, но може и да се касае до бъг в биосмод-а който ползвам.

Но е факт че паднаха температурите с товар до около 55 градуса, при едни и същи задачи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко встрани от темата..

По въпроса за стабилния овърклок.. С моето дъно съм стигал максимум до 4700, и то при 1.58 волта. Но не е особено стабилно.

Като стабилен 4500 при 1.5 волта

4400 на 1.46 волта

4200 на 1.38.

Та последния клок без огромен скок във VCore е 4200.

Всички са при Load Line Calibration Medium (Това в случая е с Gigabyte)

Compilebench на Phoronix Test Suite..

около 52 - 55 градуса, стайната в момента е 30.7.

Контрол на вентилаторите Normal (Автоматичния на Гигабайт)

inxi -c0 -s            
Sensors:   System Temperatures: cpu: 48.0 C mobo: 40.0 C gpu: amdgpu temp: 64 C
           Fan Speeds (RPM): cpu: 1188 fan-1: 1048 fan-3: 0 fan-4: 0 fan-5: 0 gpu: amdgpu fan: 0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...