Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

shark_turboto

Актуални ли са X370 дъната през 2019г спрямо B450?

Препоръчан отговор

От известно време ме вълнува следното нещо. За около 220лв се купува MSI B450 Tomahawk. За същите пари обаче се намират Asrock Fatal1ty X370 Gaming X, Asrock X370 Killer SLI, Gigabyte AX370 Gaming 3 и Asus Prime X370 Pro. Въпросът е, оправдана ли е такава покупка през 2019г? В случая не питам оправдана ли е за определен процесор, тоест да не се взема под внимание дали ще се забожда Ryzen 3 или Ryzen 9, дали ще е процесор от второ или трето поколение, а изобщо оправдава ли се покупката на такова дъно в момента, спрямо B450. Освен наличието на SLI за почти всички от тях, дава ли някакво преимущество този чипсет и най-вече колко по-добри са самите дъна като компоненти спрямо тези, базирани на B450? Ясно и лесно забележима ли е разликата при клокване при X370 спрямо B450 или няма голяма разлика при възможностите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, shark_turboto написа:

оправдава ли се покупката на такова дъно в момента, спрямо B450

Х370 не бива да се сравнява с b450/b350 серията.  Особено по-високия клас дъна като Taichi , Aorus, StriX и т.н. Ако ти изпадне такова дори 2-ра ръка с остатъчна гаранция не се замисляй. Намират се за по 200-250лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм уточнил, което е мой пропуск, но става дума само за нови дъна, което скъсява списъка само до гореизброените от мен, които са бюджетни. Taichi, Aorus и Strix влизат в съвсем различен бюджет по разбираеми причини. Въпросът е, има ли логика и причина да се купи някое от най-евтините X370 дъна ново, като за същите пари може да се купи стабилно дъно, като Tomahawk, но на B450? Най-вече може ли да се очаква голяма разлика при VRM и другите компоненти в качеството?

Ясно е, че X370 е чипсет с различен замисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, shark_turboto написа:

От известно време ме вълнува следното нещо. За около 220лв се купува MSI B450 Tomahawk. За същите пари обаче се намират Asrock Fatal1ty X370 Gaming X, Asrock X370 Killer SLI, Gigabyte AX370 Gaming 3 и Asus Prime X370 Pro. Въпросът е, оправдана ли е такава покупка през 2019г? В случая не питам оправдана ли е за определен процесор, тоест да не се взема под внимание дали ще се забожда Ryzen 3 или Ryzen 9, дали ще е процесор от второ или трето поколение, а изобщо оправдава ли се покупката на такова дъно в момента, спрямо B450. Освен наличието на SLI за почти всички от тях, дава ли някакво преимущество този чипсет и най-вече колко по-добри са самите дъна като компоненти спрямо тези, базирани на B450? Ясно и лесно забележима ли е разликата при клокване при X370 спрямо B450 или няма голяма разлика при възможностите?

Покупката на изброените X370 ще е оправдана ако ти трябва X370 чипсет и по-голямата свързаност, която дава. Евтините X370 дъна са на практика B350 със X370 чипсет (Същото с пълна сила важи и за B450-X470), естествено предлагащи повече свързаност. От изброените това важи за всичките като само X370 Prime Pro е изключение. Основата му е Strix X370-F, а не b350 (същото е при X470 Prime, базира се на Strix X470-F). Разликата в компонентите ще видиш ако купиш именно по-висок клас X370/X470, което не се базира на B350/B450. Оувърклока не зависи от чипсета и като добавка b450 е на практика B350, X370 = x470.

Дали ще е оправдана покупката на някое от тях - да, ако ти трябва по-голямата свързаност и ако няма някой ''подводни камъни'' с някое от тях. Например лоша поддръжка (най-вече при X370) или ако дъното има някакви проблеми, които ако не са сериозни/не те касаят очевидно няма да са проблем.

преди 53 минути, shark_turboto написа:

Не съм уточнил, което е мой пропуск, но става дума само за нови дъна, което скъсява списъка само до гореизброените от мен, които са бюджетни. Taichi, Aorus и Strix влизат в съвсем различен бюджет по разбираеми причини. Въпросът е, има ли логика и причина да се купи някое от най-евтините X370 дъна ново, като за същите пари може да се купи стабилно дъно, като Tomahawk, но на B450? Най-вече може ли да се очаква голяма разлика при VRM и другите компоненти в качеството?

Ясно е, че X370 е чипсет с различен замисъл.

Flagship X370 дъната не са много по-скъпи от 225лв, зависи къде гледаш и на какво ще попаднеш. Доста хора си накупиха такива X370 дъна на разчистване на доста на доста ниски цени ( около 250лв.). Като гледам и все още се намират. В този ред като гледам какви са цените на най-ниския клас X570 не ми се мисли кой ще ги купи при положение че на цените, който се продават се купува висок клас X370/X470.

B450 Tomahawk (и дъната, който се базират на него) имат по-добри VRM компоненти от всичко изброено, без Asus X370 Prime Pro.

преди 4 часа, pepy86 написа:

Х370 не бива да се сравнява с b450/b350 серията.  Особено по-високия клас дъна като Taichi , Aorus, StriX и т.н. Ако ти изпадне такова дори 2-ра ръка с остатъчна гаранция не се замисляй. Намират се за по 200-250лв.

Евтините X370/X470 дъна са на практика B350/B450. За високия клас дъна е ясно. Специално под Aorus марката на Gigabyte има такива ''X370'/X470'' (евтините). Asus Strix X370/X470 определено не са flagship дъната на Asus, но поне не са базират на B350/B450, както например е ситуацията при Strix Z270/Z370. Taichi на Asrock е високия им клас, но никога не е късно да я прекарат през калта, както Asus направиха със TUF и най-вече  ROG серията.

200-250 лева не са ли много за втора ръка Taichi и Aorus Gaming K7 ? За Strix-а със сигурност са много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето това е отговорът, който търсих! Подробно, но ясно.

За съжаление няма много голям избор и ниски цени унас или поне не съм срещнал такива. Вариант да се търси от чужбина няма. Забелязах, че има проблеми със скоростта на РАМ паметите, но нищо чудно да са го оправили при по-новите версии на БИОС-а. Ако ли не, томахавката е достатъчно стабилен избор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, shark_turboto написа:

Ето това е отговорът, който търсих! Подробно, но ясно.

За съжаление няма много голям избор и ниски цени унас или поне не съм срещнал такива. Вариант да се търси от чужбина няма. Забелязах, че има проблеми със скоростта на РАМ паметите, но нищо чудно да са го оправили при по-новите версии на БИОС-а. Ако ли не, томахавката е достатъчно стабилен избор.

Е, на тукашния пазар е ясно как стоят нещата. Ако имаш желание може да поръчаш и извън страната (ако не е ''твоето нещо'' е друг въпрос). По-горе написах, че X370 предлага повече свързаност, но специално със GA-AX370-Gaming 3 не е така (еднакво е със  GA-AB350-Gaming 3). Има чипсета, но няма нужните портове за да се възползваш от него, но може да ползваш SLI на него. Предполагам ситуацията е същата и при останалите дъна, който си изброил (не съм ги гледал подробно).

Впрочем въпросното GA-AX370-Gaming 3 не се намира в страната, но останалите са налични (поне според Pazaruvaj). От коментара ти до колкото разбирам нямаш желание да поръчваш извън страната, но ще отбележа че въпросното дъно в момента е на промоция в mindfactory, намалено на 113 лева при 133лв. стара цена (линк).

Кое дъно по-точно има проблем със паметите ? Ако си попаднал на някаква стара информация от 2017 - проблеми със съвместимост са отдавна решени със BIOS и Agesa ъпдейди. Ако дъното, за което си търсил информация е калпаво и не клоква добре памет, то тогава проблема е в самото дъно. Например Asrock имаха X370, което решиха да спрат от производство (Fatal1ty X370 Gaming K4), защото е със ''сбъркан'' дизайн/опроводявне на dimm слотовете.

п.с Изглежда че на GA-AX370-Gaming 3 не може да ползваш SLI. Липсва му сертификация. От сайта на Gigabyte:

''Multi-Graphics Technology - Support for 2-Way AMD CrossFire™ Technology
* Actual support may vary by CPU
.''

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемите за клокването на паметите бяха за Asus Prime X370 Pro, но не обърнах внимание кога са публикувани. Основно са свързани с невъзможност за клок, по-висок от 2933mhz (в някои случаи 2666) и при успех на 3200 и временна стабилност, при рестартиране стабилност няма и пак се минава на 2933. Вероятно е било още в началото и в последствие са били разрешени тези проблеми. Пределно ясно ми е, че Х370 е достатъчно зрял за да е получил нужните ъпдейти и да работи добре. Дано и с Ryzen 3000 се справи, че натам вървят нещата.

Относно това дали мен ме устройва покупка от тук или чужбина, би имало значение, ако дъното беше за мен. В началото на годината бях пуснал тема за конфигурация до 1800лв за сина на мой много близък приятел и колега и след като на CES не се показа нищо, решихме да изчакаме и помолих темата да бъде заключена. Сега бюджета е малко нагоре и реших основата да е малко по-добра от предложеното тогава B450 Fatal1ty. Него не го устройва покупка от чужбина, не му се занимава с връщането на стока до Германия, при евентуална повреда. От тук насетне моето мнение не е от значение. Та, реших предварително да се запозная с положението при дъната. Отделно, сега ще се купува всичко, освен процесор и видеокарта, които ще се пазаруват след пускането на Ryzen 3000, Radeon 5700* и Turing Super рефреша, тоест следващият месец. Надяваме се на прилична цена за 3600 и възможност за избор между 5700 и 2060 Super. Ако ли не, по-старите компоненти ще имат намаление и ще се оглежда за нов 2600Х и евентуално 2070.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Inno написа:

200-250 лева не са ли много за втора ръка Taichi и Aorus Gaming K7 ?

Явно не са. Един познат преди седмица продаде неговото Тайчи Х370 именно на 250лв. След като има 2+години гаранция , защо да него купят? Макар ,че и за мен е множко , но хората са си преценили ,че ги устройва. 

преди 2 часа, Inno написа:

Ако дъното, за което си търсил информация е калпаво и не клоква добре памет, то тогава проблема е в самото дъно.

Или  в контролера на паметта на самия  процесор , особено ако говорим за първото поколоение Zen .  Аз лично имах проблем с клока както със старата XPG Z1 Adata 2800, така и с TridentZ 4133 паметта.  Не мога да си изкривя душата в това ,че при X370 Taichi клока на паметта , таймингите и максималната честота бяха с една идея по добри от 2-то ми дъно AB350 Pro4 , но пак (предполагам заради cpu-то) се удрях в стена при определен момент. 

В крайна сметка high end дъната предлагат оптимален овърклок на cpu , ram , по-хладни врми , повече сата портове , SLI и някои глезотиики като Wi-fi , bluetooth . То за това и разликата спрямо по-евтините X370 не е малка.   Хубаво е автора да сподели какъв процесор и памет възнамерява да слага и какво ще гони като резултати с тях.

преди 31 минути, shark_turboto написа:

Отделно, сега ще се купува всичко, освен процесор и видеокарта, които ще се пазаруват след пускането на Ryzen 3000,

Надяваме се на прилична цена за 3600 и възможност за избор между 5700 и 2060 Super. Ако ли не, по-старите компоненти ще имат намаление и ще се оглежда за нов 2600Х и евентуално 2070.

Сега видях написаното за процесора. Ако е така , внимавай дали X370 дъната имат изобщо поддръжка на новите процесори. Моето Тайчи и Б350 Про4 все още нямат биос за тях.

При всички случаи изчакай ревютата на новите 3600 и тогава вземи решението.  Ако цената е прилична , трудно бих се замислил между него и 2600Х/2700.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече има списъци кои дъна ще получат биос ъпдейт за поддръжка на Ryzen 3000, запознал съм се с всичко. При Asus, което остана като единствен вариант, поддръжка е обявена със следващата версия биос, който ще излезе. Общо взето се очаква всички дъна B и X да получат поддръжка, докато А остават извън играта.

Единственият риск по мое мнение е, че няма да знаем как ще се представя новото поколение процесори на Х370, а дъното вече ще е купено. Момчето обаче така е преценил, че може да купи системата - на два пъти.

Смятам, че темата е приключена в частта си за обсъждане на чипсетове и е по-добре да продължи в раздела за конфигурации. Благодарности за разясненията и насоките!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, shark_turboto написа:

Вече има списъци кои дъна ще получат биос ъпдейт за поддръжка на Ryzen 3000, запознал съм се с всичко.

По тази логика отдавна (още преди повече от месец) трябваше да има версия v5.6 на биоса на Тайчи Х370 и v.5.8 на Pro 4 , но за съжаление няма. Дори не гранатират , че ще има изобщо. При същите Х470 и Б450 дъна (пак на Асрок) вече 2-ри биос качиха за новото поколение процесори. Тия таблици с поддръжката не им се доверявай на 100% .  Директно влизай в съпорт страницата на производителя на дъното за по-сигурно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, shark_turboto написа:

Проблемите за клокването на паметите бяха за Asus Prime X370 Pro, но не обърнах внимание кога са публикувани. Основно са свързани с невъзможност за клок, по-висок от 2933mhz (в някои случаи 2666) и при успех на 3200 и временна стабилност, при рестартиране стабилност няма и пак се минава на 2933. Вероятно е било още в началото и в последствие са били разрешени тези проблеми. Пределно ясно ми е, че Х370 е достатъчно зрял за да е получил нужните ъпдейти и да работи добре. Дано и с Ryzen 3000 се справи, че натам вървят нещата.

Относно това дали мен ме устройва покупка от тук или чужбина, би имало значение, ако дъното беше за мен. В началото на годината бях пуснал тема за конфигурация до 1800лв за сина на мой много близък приятел и колега и след като на CES не се показа нищо, решихме да изчакаме и помолих темата да бъде заключена. Сега бюджета е малко нагоре и реших основата да е малко по-добра от предложеното тогава B450 Fatal1ty. Него не го устройва покупка от чужбина, не му се занимава с връщането на стока до Германия, при евентуална повреда. От тук насетне моето мнение не е от значение. Та, реших предварително да се запозная с положението при дъната. Отделно, сега ще се купува всичко, освен процесор и видеокарта, които ще се пазаруват след пускането на Ryzen 3000, Radeon 5700* и Turing Super рефреша, тоест следващият месец. Надяваме се на прилична цена за 3600 и възможност за избор между 5700 и 2060 Super. Ако ли не, по-старите компоненти ще имат намаление и ще се оглежда за нов 2600Х и евентуално 2070.

Да, така без контекст не е редно да се правят заключения. Дъното може и да не е блестящо, но със хубава памет (''едностранна'' или казано по друг начин ''Single Rank'', 2X8 Samsung B-die) няма как да не може поне 3200MHz, но по-скоро 3333-3466. В тази тема (линк) има предостатъчно инфо на собственици, ако си му хвърлил око, макар че явно вече си закупил дъно. Ако е B450 Tomahawk, то определено би трябвало да е по-добро със по-високи честоти,  конкретно с два модула. Може да хвърлиш око на този гид, дело на 1usmus, където има полезна информация в синтезиран вид (линк).

R5 3600 ще струва поне 450 лева в България. AMD така си позиционират новата серия, че да не е в конфликт със предишните, тоест R5 3600 ще е малко по-скъп от R5 2600X, а R5 3600X ще е малко под R7 2700, така че не очаквай намаление на по-старите процесори. За текущите Turing карти няма официална информация относно дали ще има официално намаление, но дори и да има ще е интересно кога ще се усети в България (ако въобще). Официална информация за рефреша също няма. Това (линк) са слухове и аз лично не вярвам (особено на WCFtech), докато не видя официална информация.

Явно не са. Един познат преди седмица продаде неговото Тайчи Х370 именно на 250лв. След като има 2+години гаранция , защо да него купят? Макар ,че и за мен е множко , но хората са си преценили ,че ги устройва.  

Да, звучи добре, особено ако има 2 години остатъчна гаранция. Това е 25-30% от цената, за която се намира в момента. Ситуацията GA-AX370-Gaming K7 е горе-долу същата.

Или  в контролера на паметта на самия  процесор , особено ако говорим за първото поколоение Zen .  Аз лично имах проблем с клока както със старата XPG Z1 Adata 2800, така и с TridentZ 4133 паметта.  Не мога да си изкривя душата в това ,че при X370 Taichi клока на паметта , таймингите и максималната честота бяха с една идея по добри от 2-то ми дъно AB350 Pro4 , но пак (предполагам заради cpu-то) се удрях в стена при определен момент.

Да, в конкретния случай аз говорех ако лимита е в дъното. До колкото знам контролера наистина започва да е фактор над 3466MHz (поне при 2x8 SR). При твоя случай мисля че е важно да се уточни, че първия комплект (AX4U2800W8G17-QRZ - datasheet) се състои от четири модула и поне според мен най-вероятно са ''двустранни'' Hynix MFR , което допълнително усложнява нещата, тоест имаш dual rank за всеки dimm слот. Естествено няма как да знам на 100%, но имам съмнение че са същите като тези XPG Dazzle модули (линк, datasheet), в секцията за коментарите има полезна информация за конкретния кит. Ако може да е някакъв фактор конкретните XPG Z1 излизат 2014г., а XPG Dazzle 2016г (от официални PR статии). Ако някой се чуди как знам за какви памети говориш, инфо тук и тук.

Втория (F4-4133C19D-16GTZKWC) е 2X8 ''едностранен'' Samsung B-die и естествено ще е доста по-лесен за стабилизиране. 1usmus в статията описва ''up to 3466-3533MHz'' за дъна с '''T-Topogy'' топология. В статията всъщност говори за X470 Taichi, но до колкото знам хардуерно то е 1:1 със X370 Taichi, UEFI също.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не е купувано. Сега сме на етап разучаване. Докато объждахме още преди, останах с впечатлението, че няма намерение да се клоква, поне не сериозно, но дали съвест, дали друго, не ми дава да му кажа да вземе умряло DS3H. Ясно е, че няма да тръгне да купува NH-D15 или да прави къстъм лууп, но идеята е да купи нещо по-стабилно, все пак поддръжката на AM4 ще продължи тази и следващата година и на човек всичко може да му дойде на ум.

450лв+ ми изглежда много за 3600 и вероятно ще остане старият план и ще се търси нещо до 400лв, но да не говоря предварително без да съм говорил с него. Абсурд е да се вмести процесор за 450 и карта за 850лв. С останалите 700 няма шанс да се вместим в 2к.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.06.2019 г. в 21:35, shark_turboto написа:

За около 220лв се купува MSI B450 Tomahawk.

Купува се... ако го намериш. Никъде го няма в България това дъно. Евентуално от чужбина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...