Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Иванчов

Първата компютърна/видео игра, която сте играли?

Препоръчан отговор

Първата видео игра за мен беше стрелба със светлинен пистолет по прелитащи на екрана на телевизора патици. 

Това беше приставка, включваща се към телевизора в гнездото за антената. Патиците крякаха, а уцелените падаха в блатото. Ходиш си из стаята и чат-пат бумнеш някоя. Но доста прецизно трябваше да стреляш. И досега не мога да разбера на какъв принцип екранът на телевизора чувстваше "изстрела". 

Първата ми компютърна беше "Alley cat". Играл съм я под DOS на "Празец-16". Да излезеш от нея можеше само с изключване на захранването на компютъра.

По долната препратка може да се играе онлайн. Натискането на F1 дава указания за клавишите на управлението. 

https://www.playdosgames.com/online/alley-cat/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Копие на Атари с ръчките.... Правец 8 Каратека Лунохода Майстора и Blade Runer от ЗЗУ Стара Заора

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно първата не помня, някоя от вградените на Windows 3.11 имаше карти, това с мините, водопроводчик, но любимата ми на този древен компютър бе LHX:

Това е сред първите игри, които реално ми харесваха, както и Prince of Persia:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
публикувано (редактирано)

ама вий много съвременни игри сте играли ве...за времето
аз си играех с една змия, дето и днес се намира в некои телефони
имаше тенис, дето беше само от некакви чертички
текста на програмите ги имаше в некакви списания, набирахме ги на кампутара, а после ги записвахме на ролкови магнетофони
помна, че си бех напрайл ена игра с пет  "зарчета", наподобяваща днешния покер
ама голема работа беше да знайш линейния "бейсик" и инструкциите на процесор Z80 (8080)
имахме си таблички с инструкциите

пп
и по спомени имах цели 32 килобайта памет...супер компютър ве, вий кво знайти
:giggle1:

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дръндю, 

ти ми напомни тениса. Наистина той е първата компютърна игра, която съм играл. 

Две вертикални линии в края на монитора, представляващи ракетките, можеш да движиш своята само нагоре-надолу със стрелките. Срещу теб играеше ИИ-то. Можеше да се избира трудността като скорост на топката и дължина на линията-ракетка. 

☺️

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Иванчов написа:

Първата видео игра за мен беше стрелба със светлинен пистолет по прелитащи на екрана на телевизора патици. 

Това беше приставка, включваща се към телевизора в гнездото за антената. Патиците крякаха, а уцелените падаха в блатото. Ходиш си из стаята и чат-пат бумнеш някоя. Но доста прецизно трябваше да стреляш. И досега не мога да разбера на какъв принцип екранът на телевизора чувстваше "изстрела".

по-скоро пистолетът има детектор,който "улавя" дали си уцелил патицата.

преди 23 минути, Иванчов написа:

Дръндю, 

ти ми напомни тениса. Наистина той е първата компютърна игра, която съм играл. 

Две вертикални линии в края на монитора, представляващи ракетките, можеш да движиш своята само нагоре-надолу със стрелките. Срещу теб играеше ИИ-то. Можеше да се избира трудността като скорост на топката и дължина на линията-ракетка. 

☺️

pong game

на компа първите ми бяха Уиндоус-ките hearts и spaceball pinball

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като запетайка май съм играл на едно дето стреляше гюлета по разни тревисти площи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Емиле,

благодаря за обясненията!

За вероятността "пистолетът" да приема образ, а не да излъчва към екрана, си мислех и аз тогава, но и хабер си нямах, че съществува цифрово разпознаване на образи. Играта, прочее, беше съветска, сигурно беше тафена от американците 😋

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През 1991 имах КОНЗОЛА Атари, на която се инсталираха игри чрез касетофон от касетки... Играеше се с джойстик на обикновен телевизор! Имах около 10 пиратски копия, но инсталацията беше цяла мъка, ако пропуснеш "цвъркането" - край, ново превъртане на касетката и ориентация по брояча на лентата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Batman: The Video Game 1989 - NES

Някъде към 2000- година. Бил съм на 3 години, но си спомням. Има много уникален soundtrack(въпреки че е 8 бита), който ми връща спомени от детството.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първата, която ме прикова към PC гейминга, въобще и изобщо, е DIABLO 2. Като днес помня, годината е 2001. Аз разцъквам тъпотии на 8 битови конзоли от битака и лакомо поглъщам всяка дума от култовата PC Mania. Дисковете с демо нямам къде да заредя, понеже съм с 386SX на 33 мегахерца. На него подкарвах wolfenstein под MS-DOS, бе на 2 дискети 1.44 МБ. В офисите на нашите имаше упорита забрана за инсталиране на софт, особено пък игрици.

И така. внезапно ми влезнаха 1300 лв. Стремглаво се изнесох към квалитетен търговец на нови компове. Мъдрувахме 3 часа. Взех от него още 200 лв на заем и за 1500 купих Duron 750 MHz,  с лицензиран Windows 98, 17 инчов Daewoo, цветен мастилено струен принтер НР, договор за доставка на интернет през DIAL UP през стационарен тел.

И!

И 3 CD -та с мечтаната от мен Диабло 2 !!!

И настана вълшебство! Лелееее, по 30 часа съм играл, само на солети и вода, че да не ми се ходи на тоалетна. Забравих даскало, приятели, близки и роднини, заживях си в полетата на Диабло, беше ми супер уютно. Като я врътнах, ми се ревеше от мъка. Сетне я преигравах, но ефектът не бе същия, уви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моите първи игри бяха танковете и супер марио на нинтендо, а на компютър като начало цъках sega игри под мс дос. Компа беше някъв интелски,  на който не знаех как да проверя името му и беше с уин 95. Всичко ми слагаха от сервиза и накрая го продадох за 100 лв и доплатих 800 за селерон на 500 мегахерца. Тогава си сложих демо на диабло, защото нямаше от къде да го взема безплатно. Пълната версия я играех във компютърна зала ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първата игра на компютър ми беше с един каратист или джудист(не помня с точно щото бях доста малък) знам ли, трепаше яко на правеца в даскалото, после вече в 7-и клас на уиндоус 95 играехме дуум 1 и една игра с един пещерняк. След още година някъде приятелите ме убедиха доста трудно да отида с тях в компютърен клуб  там ме научиха на мидтаун маднес, после и на халф лайф и т.н.

Ехх детствооо...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Готина тема, лично аз не си спомням моите игри. По интернет залите имаше всичко, sirius sam , counter-strike 1.3, mortal Combat, доста игрички се цъкаха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.06.2019 г. в 21:45, Bасил написа:

КаратекЪ :D

Същото..и Pacman  :) 

на 20.06.2019 г. в 22:05, petie1 написа:

Копие на Атари с ръчките.... Правец 8 Каратека Лунохода Майстора и Blade Runer от ЗЗУ Стара Заора

Е те бяха съвсем друга бира...На аркадна машина ми беше любимата за крал Артур, и Street Fighter .. мдам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Sinbad_ написа:

Същото..и Pacman  :) 

Е те бяха съвсем друга бира...На аркадна машина ми беше любимата за крал Артур, и Street Fighter .. мдам...

Славни времена дет вече ги нема

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На телевизор си спомням много мътно, че съм играла тази със стрелбата по патици

На компютър вече мисля, че GTA Vice city

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...