Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Бях пуснал тема за конфигурация до 1800лв, отложиха се нещата заради липсата на информация на CES. Сега вече с Ryzen 3000 на хоризонта, ще се поръчва. Накратко - ще се купува конфигурация за гейминг на хлапе, която да изкара възможно най-дълго за 1080p, първоначално 60hz, в последствие 144hz. Ще се купува на два пъти - първо дъно, памет, хард, кутия, захранване, а вторият път (в средата на следващият месец) процесор и видеокарта. Ще се купува само от България, желателно от един търговец, не пречи от 2, ако някой от компонентите се намира по-евтино. В момента ни интересува всичко, БЕЗ процесор и графики. Целта в момента е да се вместим в около 750лв, за да останат приблизително 1250лв за процесор и карта, като разпределението ще е 400лв за CPU и 850лв за GPU. Няма да се клоква сериозно, не е предвиден бюджет за допълнително охлаждане от сорта на Noctua например. Докъдето се докара със стоковия охладител, до там.

1. CPU - изчакваме за цени на Ryzen 3600. При условие, че не са задоволителни и не могат да се поместят в остатъка от парите, минаваме на 2600X или ако няма голямо раздвижване в цените на старото поколение, на 2600. Ако се вредим за Ryzen 7 (без значение от поколението) също няма да е зле. В момента няма какво друго да се коментира.

2. Дъно -  MSI B450 TOMAHAWK 211лв. Имаше вариант за X370, но идва прекалено скъпо и за съжаление отпада. Приемат се други варианти B450, задължително ATX, без мини, микро и т.н. Желателно е да се обърне внимание на дъна с прилични температури (респективно охладители) на vrm, нищо че не няма да има сериозен клок. Засега няма да има вентилатор, който да ги охлажда директно отгоре, затова търсим добре охладени.

3. GPU - изчакваме за цени на Radeon 5700/5700X/2060 Super следващият месец и евентуално раздвижване на цените на RTX 2070 надолу. Картата трябва да има поне 8GB памет, ако на по-късен етап случайно се реши да се мине на 1440p. Ако няма достатъчно раздвижване, ще трябва да има набутване с 2060 или да се види дали ще има шанс за вместване в 1070TI Phoenix, ако изобщо до тогава може да се намери такава. Не съм доволен да препоръчвам стари генерации карти с GDDR5 памет, но няма друг избор.

4. SSD и HDD - Относно SSD-то, сме решили да се спрем на ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 256GB (сравнително евтино и с 5г гаранция). За HDD е избран TOSHIBA P300 HIGH-PERFORMANCE, но се приемат и други предложения. Преди имаше много проблемни Seagate хардове, не знам още ли е така, не съм в час. WD Blue са старите зелени трагедии от WD и не знам и там как стоят нещата. Ако има вариант за HGST/Hitachi/ за подобни пари - приема се веднага. SSD 94лв, HDD - 84лв. Няма нужда от по-големи като обем. За SSD ~250GB (ще се ползва само от OS), за HDD 1TB.

5. РАМ - TEAMGROUP T-FORCE VULCAN 16GB kit 3000mhz 131лв. Хубаво щеше да е, да бъде 3200mhz, още повече с b-die чипове на Самсунг, но говорим за +30лв за 200mhz или плюс поне 100-120лв за b-die.

6. Захранване - SEASONIC FOCUS GOLD 650W 144лв. Другият вариант е CORSAIR VENGEANCE 550M 131лв, но не ми вдъхва доверие спрямо фокус голда. M12II EVO - НЕ! Чел съм за coil whine при Seasonic-ите, особено focus gold и единствено това ме тревожи, да не му връча достадно свистящо захранване.

7. Кутия - черна, без никакви кичове и лампички и т.н, но задължително филтри отдолу за захранването, отпред и отгоре, с колкото може повече вентилатори включени или свободни места за такива. По възможност с прозрачен капак, задължително до 100лв. В добре климатизирано помещение ще бъде системата, на бюро, а не на земята. Досега най-доброто което намерих е тази SHARKOON M25-V 94лв. Евентуално може да се надхвърлят стоте лева с 18 за същата кутия с прозрачен капак и някаква измислена вградена звукова карта в предният IO панел. Вентилаторите на тези кутии работили максимално с 950rpm. Това достатъчно ли ще е? Без евтини грозотии по 50-70лв, отпадат и тези без тунел за захранването и хардовете. Общо взето остана само Sharkoon-а май за тези пари.

Тотал до тук - между 745лв и 782лв и някакви суми между тях в зависимост от съчетанието на захранване и кутия. Надхвърляме малко, но нямаше колко по-надолу да сляза от това, не знам и къде би било удачно да режа още. Монитора е LG W2240S с d-sub, VGA. Препоръчайте какъв преходник и откъде да се купи, за да се подкара от display port-а на каквато и видеокарта да се купи. Ако има разлика в цените в зависимост дали ще се подкарва през display port или hdmi, изберете по-евтиният вариант, че така или иначе монитора ще бъде сменен с актуален 1080p 144hz такъв.

Ще гледам да съм поръчал до края на седмицата, после какъвто бюджет остане, ще обсъдим CPU и GPU след като видим цените на новото поколение AMD/Radeon и рефреша на RTX.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И причината да се купува утре половината а след месец другата половина е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, zlinaka написа:

И причината да се купува утре половината а след месец другата половина е?

Колега,причината е повече от ясна- Нема пари,действайте....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое точно ще действа - да си купиш кола без двигател и гуми? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, zlinaka написа:

Кое точно ще действа - да си купиш кола без двигател и гуми? 

АХАХАХАХХХАХАХААААААААААААААААААААААА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Действително е безсмислено да се купува по този начин, след като закупените части ще бездействуват докато се закупи и процесора. А докато стане време, току още някои неща може да поевтинеят, примерно оперативната памет си върви надолу, което е относително трайна тенденция. Отделно колкото повече части се закупят, примерно за цялата машина, толкова по-голяма отстъпка може да се натрупа, някои фирми калкулират такива отстъпки в калкулатора си за избор на хардуер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, sliderum написа:

Действително е безсмислено да се купува по този начин, след като закупените части ще бездействуват докато се закупи и процесора. А докато стане време, току още някои неща може да поевтинеят, примерно оперативната памет си върви надолу, което е относително трайна тенденция. Отделно колкото повече части се закупят, примерно за цялата машина, толкова по-голяма отстъпка може да се натрупа, някои фирми калкулират такива отстъпки в калкулатора си за избор на хардуер.

Върви надолу, докато не се завърнат копачите, и всичко скочи нагоре, Биткойнът скочи доста за последния месец. Съгласен съм, че не е правилно купуването на части разделно, защото и гаранцията ще бъде в различни срокове и прочие, но явно така си е наумил човекът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и друго нещо - BIOS на дъното най-вероятно ще трябва да се обнови, за да сработи новия Ryzen, а не се знае дали е излязъл още новия. Така че е възможно като купиш процесора другия месец да трябв да търсиш стар процесор, за да го обновиш. По-добре вкарай парите в банкова сметка, за да не ги изхарчиш и след като решиш да вземаш всичко тегли и действай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, kerrfly написа:

Върви надолу, докато не се завърнат копачите, и всичко скочи нагоре, Биткойнът скочи доста за последния месец. Съгласен съм, че не е правилно купуването на части разделно, защото и гаранцията ще бъде в различни срокове и прочие, но явно така си е наумил човекът.

Радвам се, че имате собствено мнение по въпроса, но в случая е неадекватно. Има достатъчно насищане на пазара с оперативни памети и няма да се случи скоро да спре намалението. Тия с фермите за биткоини не са ги продали, за да им трябва да купуват отново процесори и оперативни памети, най-много да настъпят видеокартите в случай че новите достатъчно превъзхождат вече наличните им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По добрия вариант е да вземеш потребителски кредит и да купиш следните компоненти

NVIDIA® TITAN RTX™ 24 GB GDDR6  

Intel® Xeon® Skylake W-3175X Processor (38.5MB Cache, 3.10-3.80GHz, 28 core | 56 thread) 255 W

192GB DDR4 3866Mhz (12x16gb) G.SKILL TridentZ RGB

2TB Samsung 970 EVO M.2 NVMe Solid State Drive (Seq. Read 3500MB/s | Seq. Write 2500MB/s

ROG Dominus Extreme (Intel® C621 | 12x DIMM, 4x PCIe 3.0 x16, 2x M.2 Slot | REAR PORTS - 2x USB 3.1 Gen 2 Type-C, 2x USB 3.1 Gen 2 Type-A, 8x USB 3.1 Gen 1, 1x Optical S/PDIF out, ASUS Wi-Fi Module, 5x LED-audio jacks, AQC-107 10G LAN port, RJ45 port)

С тая сглобка ще плющиш най тежките игри поне до 2023 година без забиване...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Станислав Маринов написа:

По добрия вариант е да вземеш потребителски кредит и да купиш следните компоненти

Intel® Xeon® Skylake W-3175X Processor (38.5MB Cache, 3.10-3.80GHz, 28 core | 56 thread) 255 W

2TB Samsung 970 EVO M.2 NVMe Solid State Drive (Seq. Read 3500MB/s | Seq. Write 2500MB/s

ROG Dominus Extreme (Intel® C621 | 12x DIMM, 4x PCIe 3.0 x16, 2x M.2 Slot | REAR PORTS - 2x USB 3.1 Gen 2 Type-C, 2x USB 3.1 Gen 2 Type-A, 8x USB 3.1 Gen 1, 1x Optical S/PDIF out, ASUS Wi-Fi Module, 5x LED-audio jacks, AQC-107 10G LAN port, RJ45 port)

Какво ще прави с тези компоненти, ще се конкурира със суперкомпютъра на боко тиквата ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що бе това си е за домашно настолно PC,продава се в обикновен американски онлайн магазин,доставят и за Европа плюс ДДС и мито

https://www.xoticpc.com/gx77-savage-xeon.html?startcustomization=1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо си объркал темата, оня искащ ПЦ за 10К, е в другата. При това той все пок е споменал такъв бюджет в лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, sliderum написа:

Радвам се, че имате собствено мнение по въпроса, но в случая е неадекватно. Има достатъчно насищане на пазара с оперативни памети и няма да се случи скоро да спре намалението. Тия с фермите за биткоини не са ги продали, за да им трябва да купуват отново процесори и оперативни памети, най-много да настъпят видеокартите в случай че новите достатъчно превъзхождат вече наличните им.

Предполагам, работите в този бранш за да знаете... Аз лично работя и следя точно тези тенденции, не се заяждам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Станислав Маринов написа:

С тая сглобка ще плющиш най тежките игри поне до 2023 година без забиване...

С тая сглобка игрите няма да вървят чувствително по-добре, отколкото на 9900K и 2080 Ti, но пък ще струва мързи-ме-да-смятам-колко-пъти-повече...

Това е за безмозъчни американци, които не знаят как да си похарчат парите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, kerrfly написа:

Предполагам, работите в този бранш за да знаете... Аз лично работя и следя точно тези тенденции, не се заяждам.

Сигурно специално за това си създадохте профила, за да не се заяждате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, sliderum написа:

Сигурно специално за това си създадохте профила, за да не се заяждате.

Аз като гледам, как гониш рейтинг и ми става смешно и тъжно едновременно :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще е хубаво, ако може, да се разчисти темата от безполезните коментари (всички досега). Така са ми наредили, това пиша. Човека е решил, че така може. Казвате ми, че за седмица и половина, когато Ryzen 3000 излезе на пазара ще има милион промени, цените ще се сринат с по 30-40-50лв на компонент и ще пазарим на килограм ли? Хайде малко по-сериозно. Tomahawk (който има ъпдейт за Ryzen 3000) има опция за флаш (flashback+) без процесор на него, някой обърна ли внимание на това? Да не говорим, че мога да помоля за обновено до последния биос дъно. Щели да стоят неизползвани частите. Няма да стоят 2 месеца, ще стоят 2-3 седмици. Ще се пазари от Варио, както се вижда пределно ясно и отстъпки за цяла система има само на 30-ти февруари. Още въпроси и твърдения има ли, за да Ви помогна и с тях?

Като няма да давате кеш за машината, ограничете се само до съвети за компонентите. Другото си го задръжте. Нужда от финансови съветници няма.

П.С. Сумата е налична, процесорите и видеокартите ги няма. Затова ще се пазарят, когато са налични тук. Ако можете да ги доставите по-рано Вие самите - добре сте дошли.

Докато чакам за съвет и чета глупости, томахавката свърши във Варио и въобще навсякъде. Страхотна помощ, кредитни консултанти.:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, shark_turboto написа:

Докато чакам за съвет и чета глупости, томахавката свърши във Варио и въобще навсякъде. Страхотна помощ, кредитни консултанти.

А убеден ли сте, че въобще е имало налична бройка. Варио рядко държат нещо в свой склад, ако въобще имат такъв. Като го поръчате отиват в склада на вносителя на едро и го  доставят, като си слагат печалбата. Така  правят повечето БГ търговци, за не малко от скъпите компоненти. Пише налично, като се поръча и почват да увъртат за доставка до утре, ден, два, три, щото било на "външен склад"  и  често и в търговеца на едро бройката е само  една и няколко прекупвача са  маркирали тази идна и съща бройка в своите оферти като налична и предлагана от тях. Да се намери нещо скъпо наистина в наличност при тях, е или такова за витрината, или върнато.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, sliderum написа:

. А докато стане време, току още някои неща може да поевтинеят

Да ще  станат евтини и събрал си парите и гледаш мяу няма го в наличност така ми се случи с мене при избора ми онлайн на нов смартфон харесах си GALAXY J6+ събирах парите почти цял месец имах ги отварям сайта да поръчвам + беше с протектор и бам няма го в наличност . И се наложи да отида до Технополис и там един младеж ми предложи A20E дадох 40 лв отгоре и съм доволен .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, adersa написа:

Да ще  станат евтини и събрал си парите и гледаш мяу няма го в наличност така ми се случи с мене при избора ми онлайн на нов смартфон харесах си GALAXY J6+ събирах парите почти цял месец имах ги отварям сайта да поръчвам + беше с протектор и бам няма го в наличност . И се наложи да отида до Технополис и там един младеж ми предложи A20E дадох 40 лв отгоре и съм доволен .

Виж сега. Не ти ли е малко странно, не ти ли светва крушката в главата, когато едва ли не всички търговци, в офертите си да предлагат като налични всички модели чаркове на всички марки и така докато не си поръчаш. Малко е тегаво за разбиране, трябва да можеш да мислиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@shark_turboto

CPU: В тази тема споменах че няма да има намаление на Ryzen 1*** и 2***, говоря за цени на дребно. Не знам на каква цена очакваш R5 3600, но според Pazaruvaj R5 2600 се е появил на доста добра цена в България (388лв. мин., 410лв. сред.), което е далеч от спекула. Дори и да е 450-500лв., цената му ще се нормализира, но ще отнеме няколко седмици-месец. За 120-144Hz определено R5 2600 не е процесора, надеждата ти е R5 3600, и по-специално AMD да са оправили проблемите от 1*** и 2***. Под 120-144Hz гейминг разбирам предимно ''competitive'' заглавия със намалени/оптимизирани настройки.

Дъно: Нужно ли е X370/X470 на бивш PS4 играч ? За геймърска машина (особено с 6ядрен) захранващата част е последното нещо, което трябва да те интересува според мен. За да работи добре охлаждането на VRM трябва да е близко до температурата на VRM, ако е другояче това показва че е неефективно, да е горещ е точно това, което искаш.

GPU: Цените на RX 5700, 5700XT станаха ясни на E3, цените на дребно тук ще се види какви са, но аз си мисля че няма да са добри, поне на първо време. RTX Super не е потвърден, но според мен (не искам да се правя на анализатор) няма да има раздвижване на момента наличните Nvidia карти. При AMD още повече, Vega 56 и в момента е най-доброто цена-производителност и така и ще си остане, докато не изчезне от пазара. Дори и ''RTX 2060 Super'' да е близко до RTX 2070 като произв. цената й няма да е $350, при положение че конкурента й струва $380.

Интересно, как Gainward 1070Ti Phoenix GS се задържа на 650 лева за около месец но изведнъж цената й се покачи над 200 лева. Според мен не очаквай да падане отново до тези равнища, а за 850-870 лева не си заслужава.

Според мен грешно се целиш във толкова скъпи карти.  За 120-144Hz гейминг се насочи към по-евтина карта (и втора ръка да е), със добро дъно/процесор/памет, така ще имаш по-добра производителност. R5 2600 + RTX2060 определено няма да е добро комбо, няма да имаш 120-144 в доста игри, но с например Z370/Z390 + i5 8(9)600K, 5820К, R5 3600 (ако доживее до hype-а) + GTX1070/Vega 56 ще има по-високи кадри и по-добра консистентност от голям брой заглавия, спрямо R5 2600+RTX2060.

1070 нова на добра цена не намирам тук. Най-евтината Vega 56 е Sapphire Pulse за 626 лева (до вчера беше обявена в Techmag, днес изчезна), но не виждам смисъл да се купува от там - ще чакаш 10 дни за доставка, а от немския amazon ще спестиш 105 лева и ще дойде доста по-бързо. До преди няколко седмици имаше референтна карта (Asrock Phantom Gaming X) за 625 лева в друг магазин , но аз лично не бих купил реф. за толкова. Друг вариант около тези пари е 1660Ti, но не отговаря на изискването за 8GB памет. Ако трябва да се избира между 56 и 1660Ti мисля че избора е ясен.

SSD/HDD: Щом ще е машина за игри по-добре sata SSD със двоен обем, игрите са огромни в днешно време, а някои от тях определено не искаш да са на HDD. Същото важи и за твърдия диск, по-добре поне 2TB, например може да го ''позабързаш'' със StoreMI, ще е от полза особено за игри. Щом досега е бил PS4 играч колко му е голяма колекцията на PC към момента ? Предполагам на PS4 изобщо не е била голяма, щом е решил да премине на изцяло нова платформа, в резултат на неработеща конзола. Аз лично не би го направил, освен ако имам само няколко игри.

Рам: Не се прехласвай по честотите, тази която си избрал най-вероятно ще тръгне и на 3200MHz, но това не ти гарантира нищо, ако таймингите (вторични/третични) са зле. IOL/RTL може и да не се пипат, или поне не на първо време. 2X8 Samsung B-die кит няма да намериш в българия за 230-250лв., извън страната се намират. За рам аз бих се насочил към това, особено ако ще се клоква, но не виждам смисъл да се поръчва от този магазин, щом ще трябва да чакаш 10 дни. По-добре направо от Amazon. Освен време ще спестиш и 20 лева. Същия комплект го има листнат и във Vario (неналичен, с външна доставка), но цената му явно не е актуализирана от както е обявен, защото е 259 лева. ''Актуалната'' цена не би трябвало да е по-висока от тази в techmag.

Кутия: Според мен не гледай да е нещо с максимален брой вентилатори, това не гарантира нищо. Ако искаш добра производителност гледай основата, нужна за осъществяване на добър поток да е налична, за да не се налага да пробиваш, режеш и т.н. (може да се наложи да жертваш PSU/HDD тунела). Дори и кутията да няма филтри, може да добавиш допълнително. Този долния вентилатор на M25-V е спорно каква работа ще върши (заради PSU похлупака), на каквито и да е обороти. Не мога да ти кажа нищо за нея. За съжаление избора в българия е ограничен. Vario имат обявени някои неща, които не се намират на тукашния пазар, но пък ще трябва да чакаш за доставка, потенциално доста. От това което има налично във  Vario Focus G не е зле от към производителност, но ще трябва да добавиш заден вентилатор или да преместиш един от предните.

преди 1 час, shark_turboto написа:

Докато чакам за съвет и чета глупости, томахавката свърши във Варио и въобще навсякъде. Страхотна помощ, кредитни консултанти.:D

Sliderun добре е обяснил как всъщност стоят нещата със дъното и въобще. До колкото си спомням в сайта пишеше ''Налично, доставка 5 дни''.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Inno не можем да се вместим в Z370/390 с i5. В такава конфигурация само дъно + процесор е 700++лв. Добри предложения даваш, но всичко надхвърля тези 2000лв. Не виждам как ще сместя (от Варио) 2ТБ хард, 480ГБ прилично SSD, а не Patriot например, на което скоростите му падат до 60-80МБ при големи файлове, камо ли скъпарска интелска платформа. Какво би предложил за кутия, която да се вмести в 100лв? Въобще, можеш ли да измислиш нещо прилично до 750лв от Варио, без процесор и видеокарта, за да започна да градя от там? Рам паметта е ясна, другите неща ме вълнуват. За процесор и видео, както казах, каквото сабя покаже, когато ги пуснат в продажба. Ще се нагаждаме според това, за кое стигат парите. Малчугана не е чувал даже за competative 144hz gaming. Нито се вълнува от фортнайт, нито от CS:GO, нито от производните му.

Очевидно 144hz монитора и като цяло изискването ще отпадне и оставаме на 1080p@60hz.

Едит: Свързах се с Варио и изяснихме положението с Tomahawk.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поръчката е направена, вече ще чакаме за процесор и видеокарта. Намерих CL15 РАМ@3000mhz.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@pepy86

Цитат

Ако не ти се визма 2-ра ръка дъно , аз бих скочил без да му мисля на някой по-евтин X370 Killer SLI или  Fatal1ty X370 Gaming с уговорката да ти флашнат биоса . И да набиваш пари в по-скъпо дъно за този процесор  r5 3600/3600Х , всички сме на мнение ,че файдата няма да е голяма. 

X370 Killer SLI не си заслужава, поне гледайки с какво разполага. Липсва му USB 3.1 Gen 2, Post Code и дори debug led-та. Аудио кодека е ALC892.

Аз си мислех че Fatal1ty X370 Gaming K4 е спряно от производство още през 2017г., но го виждам в доста магазини. Може би са остатъци или явно са възобновили производството. То има USB 3.1,  Post Code, Debug Led--та, ALC 1220 аудио кодек. Аз лично не бих го купил, заради проблемите с опроводяването, заради които уж беше спряно от производство. Не виждам да има втора ревизия и не намирам информация дали Asrock въобще са се опитвали да го оправят.

Fatal1ty X370 Gaming X няма USB 3.1 но поне запазва Post Code-а и debug led-тата както и ALC 1220 кодека. С рам паметта явно се справя по-добре от Gaming K4, което не значи че няма вероятност да е посредствено, в най-добрия случай. VRM контролера му обаче е Intersil ISL95712 (не поддържа LLC), за разлика от Killer SLI и Fatal1ty Gaming K4, които идват с IR35201.

VRM, или по специално мосфетите и при трите са на късмет. Asrock явно ползват два доставчика (така е и при други техни дъна) Sinopower и Niko Semiconductor, но и двата варианта са посредствени.

Цитат

Ето едно ревю на  ASUS Prime B350-Plus дъно с 3900Х . Положението никак не е добре според мен . Точно при врмите градусите са плашещи .  При 3600 предвид консумацията му, едва ли ще толкова зле положението.  Като цяло високия клас дъна Х370 и Х470 за мен са по оправданата покупка , поне за тези които са решили вземат/ъпгрейдват към  r7 "X" серия цпу . 

ЛИНК към ревюто

Няма нищо изненадващо от теста. При втория случай температурите са доста по-високи, защото е нереалистичен сценарий, няма никакъв поток около сокета. В реална ситуация с R7 3700X, R7 3800X няма да има проблеми, в кутия с поток около сокета. Ако човек ползва AIO или определен Tower охладител, ще трябва да се погрижи за това. От това което се вижда индукторите се нагряват най-много. Не са измервали температурата на мосфетите с термо двойки (външната им package температура), което прави тестовете леко безсмислени за мен. Няма и задна снимка на дъното за да се види колко се нагрява.

@shark_turboto

Цитат

Много бързаш, не е обявено кога ще излязат дъната на MSI с 256Mb чипове. Другите производители с проблеми нещо са се покрили засега, но предполагам и от тях може да се очакват поправени дъна. Дано греша и да няма подобни драми. Не мисля, че промяната на един чип ще отнеме 2 месеца, за да се стартира производство и разпространение на дъната. Ако не ти е спешно, не бързай. Мерака минава на този, който изобщо не се е канил сериозно да направи покупка.;)

Ъпдейт: Дъната на MSI, с 32MB чипове на този етап са "вероятни", по думите на представител на MSI в reddit, но тепърва ще се разработват, за да работят със всички поколения Райзен на АМ4 платформата. В момента приоритет е съществуващите им дъна да получат поддръжка, което наистина е оправдан ход. Не знам какво имат да им разработват на новите, при условие, че единствения проблем е с флаш паметта, но това е положението. Мисля си, че напълно ще оплескат положението и ще ги пуснат почти заедно с бъдещите B550 дъна, което вероятно ще ги обезсмисли. Вече обмислям да сменя марката и да търся дъно X470 с по-голяма флаш памет.

Явно отнема време за да се одобрят всички процесори за платформата. Например при Asus все още няма нито едно дъно, различно от X570, което официално да поддържа 3900X. На това попаднах от Elmor (бивш служител на Asus).

Не мисля че тези ''MAX'' версии ще ги бавят толкова. B550 ще се появи чак следващата година.

Цитат

Пепи, прав си за флаш паметта, но аз очаквам дъното да поддържа и рефреша на Зен2 следващата година. Обещана е поддръжка, а отсега има проблеми. Догодина как ще добавят микрокода за новото поколение? Нищо чудно, конкретно МСИ да зарежат дъната с 16МБ чип и ъпдейт да получат само тези с 32МБ. Затова ли се плаща? Аз бих бил готов да изгубя кича, за да получа функционалност, но на нейно място бих искал бъдеща поддръжка, било то дори само 1 поколение.

Честно казано, няма да се дават повече от 350лв за Х470, а там положението е трагично с врм, лъжене с броя фази, ползване на евтини компоненти по целите дъна. Факт, в момента съм разкъсан между 3600 и 3600Х, но се държи на прилично дъно. Тайчита и т.н. са недостижими. Дори да отпадне 3600Х, допълнителните 100лв, както казах, не стигат за Тайчи.

Не мисля че някои производител ще зареже дъната със 16mb чипове. От този списък (линк) дъната със 32mb чипове, различни от X570 са само X470 дъната на Asus и Asrock.

За 300-350 лева може да си купиш почти flagship X370 дъно от ''чужбина'', ако си променил мнението си за пазаруване извън страната. Например намирам Crosshair Hero VI (не Wi-Fi версията) в няколко големи Германски магазин за 234.52лв. (линк). Не знам дали има някаква уловка, но гледайки хронологията на цената, не се е променила много за последните месеци. Asrock X370 Taichi също се намира за под 350 лева (линк). Gigabyte Aorus GA-AX370-Gaming K7 дори още по-евтино (линк). Има най-слаб VRM от трите и охладителя му е проблемен (по-скоро е изолатор), но това лесно се решава като махнеш IO похлупака и сложиш нещо работещо.

Ако държиш на X470, MSI X470 Pro Carbon се вписва идеално в тези 350 лева. В България най-евтината цена, която намирам е 373 лева, в Немския Амазон е точно 350 лева.

Производителите на дъна лъжат за броя на фазите при всички платформи, не само при X470 и AM4. Не трябва да ти прави никакво впечатление. Проблема е че при X470 и определени производители (Asrock, Gigabyte) няма баланс и среден клас, определени дъна трябва да имат по-добър VRM за това което струват. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...