Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

В момента е такова положението, че няма дъно без някакъв проблем. Поръчаният Tomahawk го отказах, чакаме MAX версията. Х470/370 имат същите проблеми и няма смисъл да се купуват, още повече след обясненията за нареженията и работните температури на новите процесори. Остава B450 MAX, защото евтините Х470 с 32MB чипове са пълна скръб откъм VRM и охлаждане, аудио кодеци и т.н. Парите ще отидат за охлаждане на кутията (засега съм обмислил Arctic F12 PWM или P12?, не знам колко бр, зависи от дъното) и вероятно по-добър tower, защото се оказва, че AMD са направили нагреватели, вместо процесори. 3600 със стоково охлаждане, работи на около 80С с Х470, малко над 80С с B450 и доста над 80С с X370 (поне тези които бяха налични за тест). Как ще сваля около 20С с tower, струващ до 100лв, не знам. Всеки ден се появява нова информация, всеки ден се налага да нагласям бюджета за нови неща, които са небходими, за да работи Ryzen 3000 оптимално. На този етап си мисля, че по-добре щеше да бъде, ако бяхме поръчали 2700 (на цената на 3600) или 2700Х (на цената на 3600Х), без да чакаме за новото поколение.

П.С. От чужбина няма да се купува. Няма кой да си играе да връща нещо при повреда. И без това вече предостатъчно време се занимавам с тази конфигурация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, shark_turboto написа:

В момента е такова положението, че няма дъно без някакъв проблем. Поръчаният Tomahawk го отказах, чакаме MAX версията. Х470/370 имат същите проблеми и няма смисъл да се купуват, още повече след обясненията за нареженията и работните температури на новите процесори. Остава B450 MAX, защото евтините Х470 с 32MB чипове са пълна скръб откъм VRM и охлаждане, аудио кодеци и т.н. Парите ще отидат за охлаждане на кутията (засега съм обмислил Arctic F12 PWM или P12?, не знам колко бр, зависи от дъното) и вероятно по-добър tower, защото се оказва, че AMD са направили нагреватели, вместо процесори. 3600 със стоково охлаждане, работи на около 80С с Х470, малко над 80С с B450 и доста над 80С с X370 (поне тези които бяха налични за тест). Как ще сваля около 20С с tower, струващ до 100лв, не знам. Всеки ден се появява нова информация, всеки ден се налага да нагласям бюджета за нови неща, които са небходими, за да работи Ryzen 3000 оптимално. На този етап си мисля, че по-добре щеше да бъде, ако бяхме поръчали 2700 (на цената на 3600) или 2700Х (на цената на 3600Х), без да чакаме за новото поколение.

П.С. От чужбина няма да се купува. Няма кой да си играе да връща нещо при повреда. И без това вече предостатъчно време се занимавам с тази конфигурация.

Няма дъно без проблем, защото биосите още не са изгладени. Със времето нещата ще се оправят.

Чак пълна скръб не са, напълно адекватни са за 8-ядрените модели (R7 3700X/3800X). Например охлаждането на Asrock X470 не е кои знае какво и на пръв поглед дори изглежда зле, но върши добра работа. Има добро захващане с добър контакт и повърхност. Тук (линк, линк) има тестове, но до колкото разбирам са измервали температурата на самия heatsink, а не от гърба на дъното, директно върху върху мосфет. Това показва че или парчетата на Асрок са неефективни или не са се наситили, в случаи че не е тествал достатъчно време (по-вероятното). И друго интересно наблюдение - точно този Asrock си мисля ще има доста по-добри температури на индукторите (има два в паралел) от всяко B450, което е със един (за фаза). 

ASUS TUF X470-Plus Gaming е копие на Asus B350/B450 дъната и е със същия охладител като тях с push-pin монтаж, та може да очакваш същите резултати като тези на Techpowerup ако сложиш 3900X и ползваш машината на отворен стенд с минимален поток около сокета, което е абсолютно глупава идея независимо от дъното.

Аз лично не разбирам каква е цялата мания относно темата и то из целия интернет. Ако имаш планове да слагаш по-сериозен процесор в бъдеще по-добре се насочи към по-висок клас дъно. 12-16 ядрен не бих сложил и на Tomahawk-а, защото е евтино дъно правено за достъпните модели.

По-висок клас аудио кодек не ти гарантира качествено изпълнение (трябваше да го напиша в горния си коментар).

Какво им има на работните температури и какво общо имат с дънната платка и използвания чипсет ? Температурите на 3600 са високи, защото са го окомплектовали със Wraith Stealth. На R5 3600X охладителя е осакатен и на практика е по-висок Wraith Stealth с по-агресивен профил на вентилатора (по-агресивен от този на Wraith Spire от Zen и Zen+), която да компенсира липсващата медна сърцевина. 3600X е безсмислен. Изобщо не е нужно да купуваш кула за 100 лева и с прилична за 50 лева ще имаш гигантска разлика спрямо фабричния Stealth. 2700/X не са точно подходящите процесори за бърза карта, каквато си решил да купуваш. R5 3600 с добра памет и евентуално охладител е доста по-добро решение от R7 2700/X.

Предполагам си наясно че ще чакаш, защото частите идват именно от чужбина, а при нужда от връщане отговорните ще са Vario, също най-вероятно на цената на повече чакане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

K4 нямаше ли го с NIKO мосфети? Там може да се отвори една по-голяма разлика в температурите, особено при продължително натоварване - справка X470 Master SLI. Освен това е замерена стойността върху радиатора, при това с подменени термоподложки. Повечето дросели не означават автоматично по-голяма ефективност и по-малко топлина. А и май липсваха LLC настройки на този контролер.

преди 1 час, Inno написа:

Тук (линк, линк) има тестове, но до колкото разбирам са измервали температурата на самия heatsink, а не от гърба на дъното, директно върху върху мосфет.

Цитат

Measuring load temperatures for the VRM heatsinks

На гърба на дъното в случая няма как да е директно върху мосфет просто защото са отгоре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Inno Благодарности за включването, за пореден път на място. Отново казвам, няма кой да се занимава, по-добре да са Vario. Не бих отказал съвет за приличен tower. До момента съм чел отзиви за евтините кулери като GAMMAXX 400, Alpenfohn Ben Nevis, Scythe Katana 5. Предполгам всяко едно охлаждане от тези ще се смести на Tomahawk max. Не знам някое от тези охлаждания заслужава ли си или трябва да обърна внимание на друго. Търсят се температури до максимум 65С под товар. Ако се поръча отделно кула, 3600Х си е безсмислено набутване, прав си. Надеждата беше за по-добър binning, следователно по-добри резултати, както при стоковите честоти, така и при клок.

П.С. Не казвам, че чипсета има значение за температурите, просто дъната са тествани по този начин и най-лесно ми е да изброя при кой чипсет какви температури са постигнати. Едното дъно беше prime X470 pro, другото беше Томахавката, X370 не обърнах внимание какво е. Ами имаше видима разлика при температурите от дъно до дъно. Сега дали е било въпрос на BIOS или не, не смея да кажа, след като не знам.

Edit: Аматьорски въпрос, но всъщност добра идея ли е кула на която допирните точки са тръбите да се използва за Райзен? Там CPU die е встрани и предполагам кулера няма да охлажда достатъчно, освен ако не е с цяла планка, за да прави пълен контакт. Медните тръби не охлаждат ли най-вече мястото, с което директно контактуват?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, shark_turboto написа:

@Inno Благодарности за включването, за пореден път на място. Отново казвам, няма кой да се занимава, по-добре да са Vario. Не бих отказал съвет за приличен tower. До момента съм чел отзиви за евтините кулери като GAMMAXX 400, Alpenfohn Ben Nevis, Scythe Katana 5. Предполгам всяко едно охлаждане от тези ще се смести на Tomahawk max. Не знам някое от тези охлаждания заслужава ли си или трябва да обърна внимание на друго. Търсят се температури до максимум 65С под товар. Ако се поръча отделно кула, 3600Х си е безсмислено набутване, прав си. Надеждата беше за по-добър binning, следователно по-добри резултати, както при стоковите честоти, така и при клок.

П.С. Не казвам, че чипсета има значение за температурите, просто дъната са тествани по този начин и най-лесно ми е да изброя при кой чипсет какви температури са постигнати. Едното дъно беше prime X470 pro, другото беше Томахавката, X370 не обърнах внимание какво е. Ами имаше видима разлика при температурите от дъно до дъно. Сега дали е било въпрос на BIOS или не, не смея да кажа, след като не знам.

Edit: Аматьорски въпрос, но всъщност добра идея ли е кула на която допирните точки са тръбите да се използва за Райзен? Там CPU die е встрани и предполагам кулера няма да охлажда достатъчно, освен ако не е с цяла планка, за да прави пълен контакт. Медните тръби не охлаждат ли най-вече мястото, с което директно контактуват?

65 градуса къде ? В предвид че конфигурацията е за тинейджър, бивш конзолен играч предполагам че става въпрос за игри. Най-вероятно и с фабричния Wraith Stealth ще се справи, ако всичко е наред в кутията.

Не съм гледал подробно охладителите, та ти би трябвало да знаеш повече за тях щом имаш инфо, относно качество, монтаж , окомплектовка и т.н. Аз не бих купил Katana 5, малък е и няма да е от най-тихите ? Струва ми се подходящ по-скоро за малка кутия. Alpenfohn Ben Nevis и Scythe Katana 5 ги има само във Vario (листнати, не в наличност). Като гледам изобщо няма голям избор там. От друга страна Gammax 400 е навсякъде и цената му е 38.53 в никем (най-ниската, която намерих) със статус наличен. Ниската цена обаче най-вероятно е за сметка на качеството.

И аз се чудих за това, но не мисля че ще е проблем или поне с изброените охладители. Тръбите ще са вертикално разположени, ''капачката'' на процесора играе ролята на такава планка и ако не е вдлъбната или изпъкнала не би трябвало да имаш проблеми, а и медта има достатъчно голяма топлопроводимост.

Не поръча ли всичко до момента, с изключение на дъното ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Търсят се температури до максимум 65С под товар.

Защо? Такива температури със стоково охлаждане едва ли ще постигнеш. Иначе процесора спокойно носи и на по-високи температури. Тези процесори са хладни и в предвид големината на кристала и TDP се охлаждат доста лесно. Със стоково охлаждане при 1 час тежка работа може да стигнат 80+ градуса, но при игри едва ли и то ще е моментно ако евентуално. Дори и при такива температури няма никакъв проблем за процесора, дори и години да работи така.

https://www.techspot.com/review/1871-amd-ryzen-3600/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Inno не е поръчано всичко, заради проблемите с дъната. А ако се наложи да се купи скъпо дъно, ще трябва да се реже от другаде - процесор, видеокарта. Реално към момента може да се купи само 3600/3600Х, защото 5700 XT с афтърмаркет охлаждане още няма, а и не знам на какви цени ще дойдат. MSI MAX дъната скоро също ще са в продажба. Затова не се бърза. Търсим до около 60С, защото в предходната генерация райзен Precision Boost работеше най-добре при температури на процесора до 60С. Над тази температура беше гола вода автоматичният клок. Не че при настоящата генерация 3600/Х изобщо могат да се клокват, след като от завод са изцедени максимално.

@Raze по чуждите форуми има доста изписано, че са височки температурите на новите процесори. Как няма, като на всяка публикция се виждат 1.4V постоянно и то не заради приложения, следящи напреженията, както се изказваха от AMD. Да не говорим, че охладителите не са същите, а са спестили и от тях и затова се наблюдават по-високите температури. Например 3600Х с wraith max е различен охладител, спрямо този в 2600X - без vapor chamber и мед в него. Общо взето новите им кулъри, за разлика от предходните, са боза. Та затова ще търся афтърмаркет варианти.

Не се занимавам с игри и не знам новите заглавия какво могат да причинят на една машина, говорейки за температури.

Едит: За сметка на това, кутията, която поръчах от Vario и се бави общо 3 седмици, след като първата изобщо не пристигна, се оказа грешния модел, след като отидох да взема поръчаните компоненти. Обадих се, даде ми се уклончив отговор защо е така. Взех я, за да ги разменим, когато пристигне правилната. Дано не минат още 3 седмици.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Така, ъпдейт по темата. Кутията пристигна миналата седмица, този път правилната, обаче естествено отново има проблем - сега, въпреки, че ми беше обещано, не пратиха нова гаранционна карта, а на старата е грешния модел кутия с нейния сериен номер. Обясних за проблема миналият четвъртък, когато взех новата кутия и ми се каза, че събота ще бъде изпратена, тоест в понеделник ще е при мен. Днес е вторник и от гаранционна карта ни вест, ни кост. Писах мейл вчера, доста преди края на работното време, като още не ми е отговорено, въпреки че през останалото време, като доста дълго контактуваме за избор на оптимална памет, дъно и т.н., ми се отговаряше в рамките на няколко часа максимум. Ще изчакам да видя днес дали някой ще ми обърне внимание и вече ще звъня. Интересно, че обслужването докато направя поръчката беше абсолютно безупречно, а в момента в който платих компонентите се започна с проблемите. Естествено имаше достатъчно разтакаване, че 14-дневният срок за връщане на компонентите да изтече и да увисна без да мога да ги върна или да взема каквито и да е мерки. Естествено, за всичко може да си има причина и все още няма нужда от обвинения и инквизиция, но започва да ми намирисва на предстоящи главоболия. Дано да греша, защото и останалите компоненти ще се купуват от Варио.

От друга страна, беше решено бюджета да се увеличи, за да се вземе Х570 дъно и да се приключи с безкрайното чакане на фиксове за В450 дъната, а MSI B450 MAX все още няма никъде налични тук. В момента единствените смислени дъна, които не натоварват прекалено бюджета са Gigabyte X570 Aorus Elite и ASUS TUF Gaming X570 PLUS. Та, събирам препоръки, въпреки че ми беше намекнато да заложа на ASUS. Гигабайтския вариант също е изключително стабилен и за разлика от TUF има Qflash и intel LAN, но няма debug led, което е досадно. GB има и повече опции за OS на рамта над 3600, въпреки че този, който взех се клоква до 3466 18-20-20-20-38 на B450 Tomahawk. Казват, че биосите на гигабайт били кошмар.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хич не ги и чакай и не разчитай само на мейли, вземай телефона и ги почвай. Ако имаш мейл, в който са ти обяснили, че грешката е тяхна и там пише и двата серийни номера, това е доказателство да можеш да върнеш стоката без да се обясняваш или за бъдещи проблеми евентуално, въпреки че с кутия едва ли ще имаш такива. В тази фирма малко се правят на интересни и аз също съм имал разправии.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Жалко, на много места четох, че са точни и коректни и затова се насочих към тях. Не ми се мисли какви ще ги сътворят с оставащите компоненти.

Обадих се и веднага се разбрахме. Ще бъде сканирана и изпратена на мейла, като нямало проблеми и приемали и копия на гаранцията.:eek: Предишния мейл гласеше "...в събота ще бъда в офиса и ще Ви я пусна." като не знам дали това е означавало по куриер или на мейла.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те всички са коректни, докато не се наложи да си имаш вземане/даване с тях. В моя случай също се оправиха нещата, но си платих едни излишни куриерски разходи от около 4 лева (по спомен).

А трябваше да са за тяхна сметка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@shark_turboto Три седмици за кутия и накрая да пристигне грешната ??? Изглежда опасението ми гласящо ''може да чакаш евентуално повече'' се оказа факт. И преди бях попадал на оплакващи се купувачи, не един или два, които чакат много над обявените пет работни дни, май трябваше да го спомена...Ако бях аз още след петия работен ден щях да прекратя поръчката и да не се занимавам никога повече с тях.

Иронията е в раздела голяма част от предложенията идват от там. Хората, които пишат хубаво да прочетат написаното, а ако не вярват може да им покажеш ''уликите''. Естествено това няма да е проблем за 90% от темите. Ще е проблем за останалата изключително малка част, дело на хора които всъщност искат да сглобят нещо.

Какво имаш до момента събрано като части ? Aorus Elite в България е 450 лева. Asus TUF Gaming Plus (не Wi-Fi версия) е над 500 лева, съвсем ще надвишиш бюджета. Купувай какво-да-е B450, от вендор които няма проблем и не се занимавай повече. Докато сглобиш ще дойде есен, тъкмо младежа да започне училище.

ps: Какви са тези допълнителни настройки за паметта, които Gigabyte дъното има, но липсват при другото ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проявих разбиране, защото на всеки може да се случи да сгреши, човешко е. Може да е грешка не само на Варио, а на склада, откъдето е изпратена. Веднага се реагира, получих новата в срок, собственикът (предполагам) беше извън България, но веднага се свърза с мен за доставката на новата кутия, да ми обясни, че грешката е тяхна и няма да платя нито стотинка за размяната. Да не се повтарям отново обаче.

Към момента: няма дъно и видеокарта, процесорът е избран вече (3600Х), отново казвам, с надеждата за по-добър бининг, че това поколение не достигат обявените честоти в повечето случаи. Утре очаквам охладител GAMMAXX 400, един вентилатор за кутията и един хъб за 4 PWM вентилатора. Последното го поръчах като видях, че X570 Aorus Elite няма достатъчно хедъри. Ако се вземе друго дъно, ще ползвам хъба на моята система или ще го използвам за cable management-а на купената.

Към този момент се приемат съвети за X570(без най-евтините), B450 все още имат проблеми, а следа от MAX версиите на MSI няма. Започнаха да се появяват вариантите с добри охладители на RX5700-сериите, така че няма смисъл да бързам да поръчам дъно и процесор тази седмица и следващата или тази след нея, отново да поръчвам, само видеокарта. Всичко останало, ще се поръча наведнъж. Реално, дори и да поръчам сега всичко без GPU-то, единствената налична видеокарта, която имам и мога да използвам за подкарване на системата е една HD3650 PCI-E, която в актуален билд изобщо няма място и не знам дали ще мога да подкарам без конфликти, след като отдавна ѝ е спряна поддръжката и драйвери за WIN10 няма. Стигат до 8.

ПП TUF gaming x570 plus без wifi е около и под 450лв. Аоруса е 440лв. Асуса за мен има по-лошо подбран VRM и лошо разположен охладител на чипсета, точно под видеокартата, Гигабайта има intel lan, няма debug led, но пък в кутията имаше включено говорителче за дъното. Така или иначе ще има лишение от нещо, просто трябва да се избере от какво. Гигабайта има повече поддържани скорости на паметта, спрямо Асуса, това забелязах. Надявах се сервизната политика да ми даде жокер за избора, но пак ударих на камък. Никаква информация и мнения няма за гаранционните условия и политики на ASUS/GB, нито дали подменят лесно дефектирали компоненти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какви са ти точно целите с тази конфигурация, защото като гледам разсъждаваш за неща , които при нормална употреба нямат никакво значение. Четейки първия ти пост един 3600 без Х и един B450 Tomahawk са повече от достатъчни. Някаква памет на 3200 или дори 3000 и останалото в графична карта.Нито те интересува VRM, нито някакви бининги или високочестотни памети. Прираст в гейминга просто не е съпоставим с цената която всяка следваща стъпка от 3-5% изисква. Нито пък ти трябва Х570 или непременно МАХ версия. Разликата между 3600 и Х при ръчно оптимиране е 50 до 100 мегахерца при еднакво напрежение в еднакви натоварвания. А с PBO+ често постигат еднакви резултати.

За паметта Стийв от Hardware unboxed има хубаво видео, където оптимизирана памет на 3000 е почти равна на 3800. А и като цяло разликите са пренебрежими. Не е като да се чудиш дали 2133 или 3466.

Ако ти дойде дъното без подходящ биос е работа за 3 минути да си го обновиш(MSI). Разликата в цената с X570 определено оправдава тези 3 минути. От тук 200 лева от там 100 лева и така отиваш в графична карта поне един клас нагоре. А от това определено ще имаш повече отколкото от един теоретично по-добър VRM , който има значение при овърклок на 12+ ядрени процесори. Паметта същата работа. Освен това платформата прехвърли средата на живота си и, я имало още еднопоколение за нея, я не. Аз примерно съм с топ Х370 дъно, но точно с идеята да може да понесе ако поискам ъпгрейд с един нов по-сериозен процесор. Но това беше покупка преди 3 години. Днес покупка на извънземно дъно за гейминг без намерения за овърклок на вода например е безидейно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Tommygun , както винаги точно и на място.

Относно автора , имам gammaxx 400 , мога да ти покажа резултати след клок на r7 1700 спрямо стоковия му кулер.  Разликата е задоволителна в полза Deepcool-a. 

Освен неосновано високата цена на X570 дъната , не знам защо си мислиш ,че при тях положението ще е по-добре спрямо X370,X470 ,B450 биосите ? С паметта Team group Vulcan 3000Mhz , към която си се насочил е хубаво от сега да нямаш особено големи очаквания като резултати и херци, независимо от подобрения контролер на паметта на новите zen2. Честно казано , дори невярвам някога изобщо да видиш тези 3000мхз стабилни до 1.35V и прилично стегнати тайминги , даже и след като оправят биосите (което едва ли ще се случи в близките 1-2 месеца).   Аз също бих спестил въпросните пари от подобна безумна за мен покупка и с удоволствие ще ги инвестирам във видео картата или по-хубава рам памет.  Другото , което не разбирам е защо се ограничаваш толкова в покупки само на територията на страната ?   Тук цените на паметите (и на останалия хардуер) не са никак лоши , ако все още не си закупил: Patriot-Viper-Steel-DDR4-4000;  Patriot-Viper-Steel-DDR4-3600G-Skill-Trident-Z-Neo-DDR4-3600 , спокойно можеш да ги разгледаш . Има и други далеч по приемливи предложения спрямо бюджета които си определенил.

До 10-тина дни имам надежди да пристигне при мен един 3600Х , който обмислям (ако всичко е наред) да си го запазя за себе си и да го командировам на компютъра на село . Ще му добавя вероятно точно въпросната Team Group Vulcan 3000 (която позлвам в момента на една Z270 дънна платка в работата) и разбира се ще споделя какво е положението при мен. Съжалявам само ,че си продадох Taichi-то и май ще трябва да мъча процесора на B350 Pro 4 в началото , но ще го мисля в последствие. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Купен е комплект РАМ ripjaws v 3000CL15, който се клоква до 3466 с лекота на Ryzen 3600. За GAMMAXX 400 съм сигурен, че е оптимален вариант за бюджетен кулър. B450 все още имат проблеми с напреженията, с буутване, не знам си какви глупости още. X570 са далеч по-добре. Биосите за B450 са изключително зле, поне на този етап. Tomahawk е "победителят" в надпреварата за най-зле работещо дъно с Ryzen 3000. Пълен кошмар е.

MSI дъната, които са най-добре изпълнените B450 дъна като съотношение цена/производителност и са реално единственият смислен избор, са пълни с проблеми. Небюджетно B450 е например Аорус, което е пълна скръб, asus ROG е надценена глупост. От Асрок не съм видял нещо смислено в средния ценови диапазон. Отиваме на X470, където едно наистина добро дъно приближава цената на X570 за 200$. Тук говорим само за ATX дъна, други не ни интересуват.

Задълбавам в нещата, защото искам човека да получи възможно най-доброто, за което си плаща и защото съм поел отговорност да му помогна с това. Няма да е много приятно ако някое евтино B450 дъно започне да създава грижи от ден първи. Нямам и възмжност да се превръщам в поддръжка на закупената система. X570 дъната са plug and play и работят добре с процесорите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Купен е комплект РАМ ripjaws v 3000CL15, който се клоква до 3466 с лекота на Ryzen 3600

Къде го тества ? На какво дъно , при какви тайминги, волтажи и до какви честоти достига ?

Лично наблюдение върху работата на колко Х570 дъна имаш или черпиш информация изцяло от форумни мнения (предимно чужди предполагам)?

Не искам да те карам да си променяш мнението в никакъв случай. Просто държа след като сглобите билда , да споделиш резултатите , които си постигнал и по възможност да бъдат придружени със снимков материал .  Мисля ,че ще е от полза за всички във форума.

Личното ми мнение е ,че към момента въпросния "plug and play",  който търсиш си опира до чист късмет от комбинацията между дъно-биос-cpu , че дори и рам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако се забавите още някоя и друга седмица , може да ви споделя информация от първа ръка. На мен ми предстоят една-две конфигурации (няма как да откажа за съжаление) и поне една ще е с Tomahawk и или 3600 или 3700Х. Не знам къде ги четете тея работи, от това , което аз съм чел и чувал това е най-доброто бюджетно дъно за Ryzen, включително и за 3000. Естествено с правилния биос. За да си обуят гащите някои хора слагат първо 17 после 18, но ако на мен ми се наложи, ще му набия директно последния и ще споделя колко точно е проблемно. Само че както казах ще е в следващите седмици, първо трябва да си дойда до Бг и после ще се занимавам. Другата система пак ще е с Ryzen 3000, но най-вероятно ще е малко по high end , така че нерелевантна за темата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В зависимост от това, кога ще има налични смислени модели 5700XT, ще има забавяне или просто ще се търси 2070S. Това флашване на всяка версия на биос до най-новата е порнография. Никога не ми се е налагало да флашвам по 4-5 версии една след друга само за да си осигуря що годе нормален буут. Което важи за 3600/Х, същото важи и за 3700Х, така че всяка информация ще е полезна.

@pepy86 Веднага отговарям. Не твърдя, че изборът на Х570 е по-правилен, но изчетох целият MSI reddit, MSI форумите и навсякъде е едно и също. Проблеми и още проблеми. Липсата на адекватен отговор от MSI също е поразителна. В началото си правиха труда да напишат това-онова, сега от доста време има пълна липса на комуникация. Има нещо гнило и всички го знаят. Те са и най-зле пострадалите от малкия размер на флаш паметта. За Х570 чета съвсем различни неща. Повечето неща вече са поправени, остава сравнително дългият буут (не и според мен) от ~20 секунди, което не е никаква грижа.

Сега конкретно за паметта: 3466 е постигната на B450 Tomahawk с BIOS v17 или 18, не мога да се сетя, на Ryzen [email protected] Температурите на процесора със сток охладител при Idle бяха над 50С при около 1V и почти 90C при ~4Ghz all core на 1.3V-1.4V. Общо взето нещата изглеждаха така:

Сток характеристики от производителя: 3000mhz 15-16-16-35. После се започна с опитите:

1. 2933Mhz 14-16-16-34

2. 3200Mhz 16-18-18-38

3. 3466Mhz 18-20-20-38

С 3600Mhz 18-20-20-38 POST-ва, но бълва безкрайно много грешки.

При волтажа рядко, да не кажа никога, не превишавам 1.4V. Моето скромно мнение е, че за ежедневна употреба на DDR4, напрежение над 1.4-1.45 не е разумен избор.

Реално дъното официално поддържа до 3466Mhz, така че не съм очаквал много, въпреки че в QVL листа видях скрости от 4133Mhz.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Паметта b-die ли е ?  Ако не е , резултата е много добър .  С моя TridentZ и 1-во поколение zen (с най-калпавия контролер на паметта), това ми беше макса и на мен като честоти.  За съжаление моите ограничени към момента наблюдения върху zen2 , показват доста по-противоречиви резултати.  Дано до 10-тина дни имам и аз информация от първа ръка с въпросния 3600X , та ще ви споделя и при мен какво се случва.  Честно казано моментните пикови стойности на волтажа на отделно ядро , далеч не ме притесняват. Лично за мен по-важно е какви резултати ще получа с паметите.

п.п. Едно време и аз така четях разни мнения по форуми и най вече ревюта от първа ръка на потребители в Newegg .  Добре ,че спрях! Още нямаше да съм си купил дънна платка и купища друг хардуер , за който се надявах да се информирам от там. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Извинявай, за закъснението. Точно този кит не е с b-die. Обикновено идват с Hynix M-die, не съм сигурен дали нямаше и някакъв друг вариант, отново с Hynix.

С b-die е варианта на ripjaws v 3200CL14 мисля, точен модел на кита не мога да дам в момента. Добър избор е, но доста по-скъп.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да погледнеш как буустват 6-те ядра на моя 3600Х с дъно AB350 Pro4 биос v5.8 при зададен PBO-enable и High Performance power plan. СНИМКА .  Моментно всяко едно ядро достига до 4392Мхц . Под 4190Мхц много рядко падат. При това с бокс кулера. По безпроблемно запалване както на процесора , така и на бюджетната Team group Vulcan 3000Mhz не бих могъл и да сънувам. Това дъно тотално обезсмисля покупката на x570 . Продължавам да твърдя ,че до 3600Х процесорите , покупката на скъпо дъно си е жива набутвация. 

Вече споделих в друга тема резултатът от GeekBench теста (СНИМКА) . Ако желаеш мога да покажа и как справя на някое друго заглавие от рода на : Shadow of the Tomb Raider , Assasin creeds Odisey ; Far cry - поредицата.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С версия 5.80 е съвсем нормално да достигаш честотите. Базирана е на AGESA 1.0.0.1 ако не се лъжа. Всичко до 1.0.0.3 си достига честотите. Проблемът е след това и с всяка нова версия на AGESA-та, честотите продължават да падат. Това значи, че трябва да преровя огромен брой дъна B450 и X470, за да видя кое има поддръжка на новите процесори и е до версия 1003 и след това да се приключи с обновяването на BIOS и да се остане на тази версия, докато се ползва системата. Само че като гледам, доста неща оправят с новите версии и е някак си глупаво да се остане на най-старите версии.

ПП 1.5V на процесора ми се виждат прекалено много. Точно този проблем поправят в новите версии.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дано да не се обидиш , но мисля че се заблуждаваш доста сериозно. Защо си мислиш ,че това 1.5V е постоянен волтаж или процесора е близко до него по време на товар? Това са някакви пикови стойности за части от секундата , които се достигат доста рядко и програмата просто ги отчита. Много дънни платки с AGESA 1.0.0.1  също не си достигат честотите. Всичко опира  до модел на дъно , версия на биоса и късмет . Да не говорим ,че волтажите с новите биоси не са по-различни . Дали ще достигне пиково 1.4875 или 1.5 разликата е просто нищожна и не указва никакво влияние нито на работата , нито е предпоставка за по-сериозна деградация на процесора в бъдеще. Ще се радвам много най-накрая да споделиш резултат с прехвалените Х570 и да видим бууста и волтажа с Hwinfo  до къде ще доведе.   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване