Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, 

на стара работна станция съм с Ubuntu 18.04.2 LTS което на рандом период замръзва е единсвено изключване от бутона поправя.

Предполагам хардуерен проблем - как и къде да го търся? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тествай компонентите поотделно - RAM, диск, видеокарта. Машината почиствана ли е, какви са максималните температури под товар на процесор и видео? SMART статуса на диска какво показва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тепърва почвам да търся проблема. 

Като ги мина всичките ще пиша с резултата. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, това си е хронично още от появата на 18.04. Пробвай с "Ctrl+Alt+F1" и веднага след това "Ctrl+Alt+F7" дали няма да помогне в някой случай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз рядко ползвам компютър, но никога не съм имал този проблем с Убунту 18.04.2 !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 3 часа, Peatr Stoichev написа:

...

Пробвай като начало:

sensors
sudo hddtemp /dev/sda
sudo smartctl -a /dev/sda

Редактирано от Profruit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да решиш и отсечеш трябва да пробваш с друга дистрибуция ......................Бях ултра фен на Убунту до 14.04 .......след това осраха каквото можеше да се осере :) Тай ,че не стреляй по писаниста ,той толкова си може :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Ивайло Димов написа:

Преди да решиш и отсечеш трябва да пробваш с друга дистрибуция ......................Бях ултра фен на Убунту до 14.04 .......след това осраха каквото можеше да се осере :) Тай ,че не стреляй по писаниста ,той толкова си може :) 

Дай жокер на какъв тромпет мина, да тествам, че си останах пенсионерската на 16.04. И две думи какво там те грабна. Тапети, иконки и прочие изрусяване не се брои.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност последното яко ,истинско и дурако устойчиво Убунту беше 12.04 ........14.04 имаше некой проблеми .....64 битовата версия не искаше да инсталира и пуска някои 32 битови приложения но беше бял кахър ...........Общо взето от 14 нагоре Каноникъл се постараха да загубят доста юзери на Убунту.Съвета ми е ако можеш да инсталираш друга дустрибуция ,която обаче не е Убунту базирана .Дебиан 8 е добра опция за тестване ,ако ти е непозната може да стреляш Убунту 12.04 .

преди 1 минута, Profruit написа:

Дай жокер на какъв тромпет мина, да тествам, че си останах пенсионерската на 16.04. И две думи какво там те грабна. Тапети, иконки и прочие изрусяване не се брои.

На чист Арч съм засега и на настолния и на лаптопа ...............беше ме обхванал 3 годишен мързел ,необхватен .............но си поразмърдах пръстите и сивите клетки и за нема и 30 минути го одялах в текстов режим .16.04 ми е хемороид някакъв ,преход от upstart към systemd и само неква промяна на панела дето се мести долу .Общо взето на нова хубава риза да сложиш в джоба пауново перо ................цигания до шия у...й до колене :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Ивайло Димов написа:

у...й до колене

Не е лошо:D Автора да качи един Дебиан 8 и да види как е или Дебиан 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса е дали може да го качи :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За смяна не говорим, а дали мога или форумните тънкопишковци не им е работа да знаят и ще помоля офтопика да го преместят в друга тема.

преди 14 часа, Profruit написа:

Пробвай като начало:

sensors
sudo hddtemp /dev/sda
sudo smartctl -a /dev/sda

[email protected]-ThinkCentre-M82:~$ sensors
nouveau-pci-0100
Adapter: PCI adapter
GPU core:     +0.91 V  (min =  +0.80 V, max =  +1.19 V)
fan1:           0 RPM
temp1:        +41.0°C  (high = +95.0°C, hyst =  +3.0°C)
                       (crit = +105.0°C, hyst =  +5.0°C)
                       (emerg = +135.0°C, hyst =  +5.0°C)

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +27.8°C  (crit = +106.0°C)
temp2:        +29.8°C  (crit = +106.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +46.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:        +46.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:        +39.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
Core 2:        +43.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
Core 3:        +36.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
[email protected]-ThinkCentre-M82:~$ sudo hddtemp /dev/sda
/dev/sda: SPCC Solid State Disk: 33°C
[email protected]-ThinkCentre-M82:~$ sudo smartctl -a /dev/sda
smartctl 6.6 2016-05-31 r4324 [x86_64-linux-4.18.0-25-generic] (local build)
Copyright (C) 2002-16, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Device Model:     SPCC Solid State Disk
Serial Number:    09BC07791A1700494474
LU WWN Device Id: 0 000000 000000000
Firmware Version: SBFM71.1
User Capacity:    120,034,123,776 bytes [120 GB]
Sector Size:      512 bytes logical/physical
Rotation Rate:    Solid State Device
Form Factor:      2.5 inches
Device is:        Not in smartctl database [for details use: -P showall]
ATA Version is:   Unknown(0x0ff8) (minor revision not indicated)
SATA Version is:  SATA 3.2, 6.0 Gb/s (current: 3.0 Gb/s)
Local Time is:    Tue Jul  2 10:41:23 2019 EEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

General SMART Values:
Offline data collection status:  (0x00)	Offline data collection activity
					was never started.
					Auto Offline Data Collection: Disabled.
Self-test execution status:      (   0)	The previous self-test routine completed
					without error or no self-test has ever 
					been run.
Total time to complete Offline 
data collection: 		(65535) seconds.
Offline data collection
capabilities: 			 (0x79) SMART execute Offline immediate.
					No Auto Offline data collection support.
					Suspend Offline collection upon new
					command.
					Offline surface scan supported.
					Self-test supported.
					Conveyance Self-test supported.
					Selective Self-test supported.
SMART capabilities:            (0x0003)	Saves SMART data before entering
					power-saving mode.
					Supports SMART auto save timer.
Error logging capability:        (0x01)	Error logging supported.
					General Purpose Logging supported.
Short self-test routine 
recommended polling time: 	 (   2) minutes.
Extended self-test routine
recommended polling time: 	 (  30) minutes.
Conveyance self-test routine
recommended polling time: 	 (   6) minutes.

SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  1 Raw_Read_Error_Rate     0x000b   100   100   050    Pre-fail  Always       -       0
  9 Power_On_Hours          0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       7986
 12 Power_Cycle_Count       0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       174
168 Unknown_Attribute       0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       0
170 Unknown_Attribute       0x0003   091   091   010    Pre-fail  Always       -       34359738425
173 Unknown_Attribute       0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       2687053
192 Power-Off_Retract_Count 0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       56
194 Temperature_Celsius     0x0023   067   067   000    Pre-fail  Always       -       33 (Min/Max 33/33)
218 Unknown_Attribute       0x000b   100   100   050    Pre-fail  Always       -       0
231 Temperature_Celsius     0x0013   100   100   000    Pre-fail  Always       -       95
241 Total_LBAs_Written      0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       2722

SMART Error Log Version: 1
No Errors Logged

SMART Self-test log structure revision number 1
No self-tests have been logged.  [To run self-tests, use: smartctl -t]

SMART Selective self-test log data structure revision number 0
Note: revision number not 1 implies that no selective self-test has ever been run
 SPAN  MIN_LBA  MAX_LBA  CURRENT_TEST_STATUS
    1        0        0  Not_testing
    2        0        0  Not_testing
    3        0        0  Not_testing
    4        0        0  Not_testing
    5        0        0  Not_testing
Selective self-test flags (0x0):
  After scanning selected spans, do NOT read-scan remainder of disk.
If Selective self-test is pending on power-up, resume after 0 minute delay.

Aз лично силно се затруднявам да анализирам това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма какво толкова да му анализираш, температурите са добри, диска също. НВидия ли ползваш? :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Ивайло Димов написа:

Напълно съм съгласен с теб.Ползвал съм последно Убунту 14.04.И с него,и с другите преди него ми е замръзвало много често,ни рестарт,ни бутон за изключване ми е помагало.Много пъти съм изключвал,като свалях батерията.По никакъв друг начин не можех да го изключа.Когато минах на Дебиан 8,после 9,след него бях с Арч,такива проблеми нямах.Сега съм с MX Линукс.Нема замръзване,нема затопляне.Върви на бургия.😍😀

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, bvbfan написа:

Няма какво толкова да му анализираш, температурите са добри, диска също. НВидия ли ползваш? :D 

Като знаеш къде да гледаш е лесно :D

Идея си нямам - служебен е, работна станция набор 2012-та... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Замръзва у тая жега?
Това е ЧУДО!

Имах също проблем на замръзване, който се оказа софтуерно предизвикан от CPU кърнел пачовете, които блъскат от една година насам.

Какво може да се направи:
За начало да се установи дали наистина  това е и твоят проблем, чрез изключване на тези прословути пачове, варианти:
- най-чист вариант - инсталация на (дистро с) кърел <= 4.11 и различен от LTS 4.4, 4.9.
- забраняване на пачовете (не всички могат обаче да се забранят, и изискване BIOS-a да не флашван поне от 2 години насам)

на 28.09.2018 г. в 21:05, Тамболианеца написа:

Понеже изпитах на собствен гръб замръзване на десктопа си на няколко пъти заради тези идиотски ЦПУ кръпки - се отказах от тях въобще и проблемите ми изчезнаха. Споделям, ако някой има същите проблеми. 

Отърваване от забавянето на системата и/или безизходното замръзване на системата освен хардресет в openSUSE в следствие  излишните в случай на десктоп употреба ЦПУ кръпки:

Във файл /etc/default/grub се прави промяна на параметър GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT
Параметърът с изключване на всички съществуващи ЦПУ кръпки срещу прословутите уязвимости от последната година  и към този момент при мен изглежда така:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="resume=/dev/vg0/swap pti=off spectre_v2=off l1tf=off nospec_store_bypass_disable no_stf_barrier splash=silent quiet showopts"

Grub се регенерира с командата:

sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Значи в твоя случай би трябвало да имаш като минимум добавено в този параметър:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="pti=off spectre_v2=off l1tf=off nospec_store_bypass_disable no_stf_barrier"

регенерация GRUB:

sudo update-grub

Редактирано от Тамболианеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.07.2019 г. в 16:24, Peatr Stoichev написа:

Провери си и температърата на видеокартата. Само че стартирай 10 пъти под ред и го остави да поработи между опитите. Може терминалния мениджмънт да не сработва като хората и да прегрява понякога. Принципно такива проблеми рядко излизат с актуалните карти.

Ако трябва да предположа, бих се концентрирал на ядрото и хипотезата с кръпките. За която говори @Тамболианеца.

преди 19 часа, Profruit написа:

Престъпление е да не пробваш новия Debian 10, който излиза след 5 дни. :D Интересното на това издание е че не е толкова пенсионерско, както обикновено имат тенденцията да издават.

Също и Manjaro, който уж проверява пакетите от Arch, преди да ги пусне в хранилището.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как е при работа с друга дистрибуция? При мен така замръзва и с Дебиан, и с Убунту. Сложих му един Трискел, само той ми каза, че ми е време за смяна на харда. Не му повярвах и след някой и друг месец харда ми се скапа. :bubblegum:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен ми замръзваше така на един комп на който вероятно имаше проблем с RAM-а. Предполагам че беше от него, защото само него не го бях сменил, иначе всичко друго пробвах - захранване, дъно, видеокарта, мрежова карта, хард диск, кабели, процесор. Накрая ми писна да давам пари за експерименти и купих един марков комп втора ръка за 100 лв и с него няма никакви проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Късметлия (визирам втора ръка, марков). На мен ми искат повече повече от стотачка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, бат'начо написа:

Късметлия (визирам втора ръка, марков). На мен ми искат повече повече от стотачка.

Еми HP Compaq elite 8000 SFF толкова е по фирми които продават втора ръка. Имам пак от там и Dell с по-модерен процесор и за повече пари, също няма никакви грижи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Праскай си един Слак или Девуан Беоулф( който е базиран на Бъстър), ако не ти се занимава с ръчен ъпгрейд и решаване на депендънсита. Също много ми допадна Calculate Linux,който има малко особен инсталатор и Артикс( Arch based) Ubuntu за мен отдавна е бита карта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Девуана е добър избор ........... със слака едва ли ще се оправи :) И  къде го мяташ при акулите с тва Дженту базирано дистро Калкулате :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.07.2019 г. в 23:00, бат'начо написа:

Ако сложа Трискуел и той ми каже "смени жената"... да му вярвам ли? :) 

:offtopic_s: Дори и да не му вярваш! Направиш ли повече от 40 години със жената е препоръчително да я смениш, защото ти наближава сребърната сватба!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...