Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

На пръв поглед ми изглеждаше елементарно, но се вкарах във филма, пък и нищо не намирам във връзка с въпроса ми.

Закупил съм втори рутер, като единия съм го сложил в единия край на къщата, съответно втория - в другия й край. Да, но на мен са ми необходими повече от 5 порта за LAN кабели, които са ми необходими за свързване на машини. В случай, че заема единия от портовете на втория рутер, увисвам с три порта само, за това обмислях да се получи следната схема: Рутер 1 / Суич (да използвам портовете му) и от суича да пусна Лан кабел за втория рутер / И от останалите три свободни порта на Рутер 2, да си пусна и останалите машини. Ще се получи ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Николай Донг написа:

На пръв поглед ми изглеждаше елементарно, но се вкарах във филма, пък и нищо не намирам във връзка с въпроса ми.

Закупил съм втори рутер, като единия съм го сложил в единия край на къщата, съответно втория - в другия й край. Да, но на мен са ми необходими повече от 5 порта за LAN кабели, които са ми необходими за свързване на машини. В случай, че заема единия от портовете на втория рутер, увисвам с три порта само, за това обмислях да се получи следната схема: Рутер 1 / Суич (да използвам портовете му) и от суича да пусна Лан кабел за втория рутер / И от останалите три свободни порта на Рутер 2, да си пусна и останалите машини. Ще се получи ли?

Никакъв проблем.  Не знам за какви филми говориш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Емил Костов написа:

Никакъв проблем.  Не знам за какви филми говориш.

Само да потвърдя приказките на Емо. Няма да имате никакви грижи по описаният от Вас начин.

А мога да Ви дам едно предложение за близкото бъдеще:

Един рутер на централно място в сградата  TP-Link  AX6000 с 8 порта, като цената му за сега е около 350$ без доставката.

https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-router/archer-ax6000/

AX6000_05_large_1544489268201h.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предположих, че няма да има проблем, но ми стана чудно, как суича ще разпознае IP-то, съответно и как ще пусна AP-то на втория рутер.

Обмислях варианта за този рутер, но не знам дали пак сигналът ще ми свърши работа за двора, тъй като в двора нямам абсолютно никакъв сигнал. Открива рутера, но не позволява връзка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Николай Донг написа:

Предположих, че няма да има проблем, но ми стана чудно, как суича ще разпознае IP-то, съответно и как ще пусна AP-то на втория рутер.

Обмислях варианта за този рутер, но не знам дали пак сигналът ще ми свърши работа за двора, тъй като в двора нямам абсолютно никакъв сигнал. Открива рутера, но не позволява връзка.

Суича няма отношение към IP адресите в LAN сегмента! Той е прозрачен на L2. Суича регистрира само MAC адресите. IP адреси клиентите в LAN раздава основния рутер - този в чийто WAN порт влиза кабела от ISP. Втория рутер - в зависимост от необходимостта - може да прави NAT (връзка LANR1>WANR2 - съответно, клиентите, закачени за R2 ще са в друг субнет), или да не прави NAT (връзка LANR1>LANR2) - в този случай, всички клиенти ще са в един субнет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, ако ще изграждаш нещо, позапознай се с устройствата от L1, L2 и L3. 
Не е задължително, но е препоръчително да ползваш еднакви рутери.
R1 си го конфигурираш нормално (настройки на доставчика, wifi и т.н.), R2 правиш същата конфигурация за WiFi, набиваш твърд адрес от същата подмрежа на R1, изключваш на R2 DHCP сървъра, включваш входящия LAN от R1 на някой от LAN портовете на R2. Суича си го връзваш на един от двата рутера, както каза колегата горе там има таблица само с MAC адресите, а за ip адресите ще се грижи R1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свързах рутер - суич - рутер. Машините към суича, рутера ще се ползва само за точков достъп. Обаче проблем. На рутер 1 в lan1 съм сложил суича, и от суича към рутер 2 (в lan1). Пуснах AP на рутер едно, и интернета спря (предполагам съвсем логично). Обаче при опитите да конфигурирам рутер 2 (192.168.0.1 / tplinkwifi.net) ме прехвърля в настройките на първия рутер. Рутерите са две различни марки

рутер 1 - Tenda

рутер 2 - TP-link

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остави един рутер (този, свързан с ISP), а на другите им спри DHCP, набий им статични IP-та, извън обхвата на основния и ги свържи LAN>LAN

Резервирай по MAC IP-то на камерата в основния! След това пренасочваш необходимите портове към LAN IP на камерата!

Това ще работи, ако публичното ти IP е перманентно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

IP-то си е перманентно. Принципно на Тендата докато AP Mode-а е изключен, на втория ди има интернет, но след като го пусна - интернета спира навсякъде... Как трябва да извърша процедурата, да изключа единия, за да мога да настроя AP на втория, или? Също така, и двата ще мога да си ги ползвам в една WiFi мрежа, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Николай Донг написа:

IP-то си е перманентно. Принципно на Тендата докато AP Mode-а е изключен, на втория ди има интернет, но след като го пусна - интернета спира навсякъде... Как трябва да извърша процедурата, да изключа единия, за да мога да настроя AP на втория, или? Също така, и двата ще мога да си ги ползвам в една WiFi мрежа, нали?

АР - mode не ти трябва нито на R1, нито на R2! На R1 си правиш нормални настройки, като на рутер - с пусната DHCP услуга! Рейнджа на DHCP, примерно 192.168.0.10/24 до 192.168.0.200/24 - примерно.

R2 го вързваш с компа директно. Оставяш го и него в нормален режим (не АР). По WAN нищо не пипаш - не те интересува - този интерфейс няма да се ползва! Спираш му  DHCP! Набиваш статично IP за LAN интерфейса 192.168.0.5/24!!! Вече достъпа до това устройство (R2) е на този адрес 192.168.0.5!!!

Свързваш си кабелите LAN R1>суич>LANR2. Така достъпа до WEB интерфейса на R1 e на 192.168.0.1, до интерфейса на R2 e 192.168.05!

Всички закачени клиенти (жични или безжични), независимо на кое от трите устройства са закачени, ще си получават адреси от DHCP на R1 и ще бъдат в една мрежа (192.168.0.х). Това е всичо! Забележка: /24 означава маска 255.255.255.0

Що се отнася до WiFi частта:

Идеята за еднакви SSID не е добра, макар и да не е проблем! Еднаквите имена на WiFi мрежите, няма да ти помогнат за автоматично прехвърляне на клиента към тази с по добро покритие - т.нар. WiFi roaming! Това става с други специализирани устройства и винаги зависи наличието на хардуерен WiFi контролер в мрежата!

Така или иначе, ще трябва ръчно да закачаш клиента към устройството с по-добър сигнал на съответното място

Едит: Забравих нещо: При настройките на R2 може да се наложи, временно да сетнеш LAN картата на компа със статичен адрес от 0 мрежата - примерно 192.168.0.2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...