Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

здравейте, имам проблем с очите, твърде бързо се изморяват и сухота, а отделно в стаята ми влиза много слънчева светлина и ми дразни очите, има щори но пак не е достатъчно... знаете ли какъв вид очила ще са подходящи за да ми предпазват очите от страничната слънчева светлина...? (предимно проблема ми е за сл. светлина, но е хубаво да предпазват и от екрана на лаптопа вредните излъчвания) прозореца ми се пада от ляво но като е силно слънцето и много ме напряга даже и през щорите...

четох за геймърските очила но не съм сигурен дали ще ме предпазват от сл. светлина+екрана или само от екрана...

извинявам се ако темата е в грешния раздел, този ми се стори най-подходящ

сега разгледах сайта на Gunnar, пише че предпазват и от сл. светлина, има ли някой опит с тази марка ? и знаете ли дали имат магазин в България където мога да ги пробвам как се вижда през тях? защото са жълто/сини в сайта им някои от тях и не знам как ще изглежда като си ги сложиш..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако лаптопа е с "лъскав" екран и недостатъчна яркост, нормално е да се напрягаш. Тогава и очила няма да помогнат. Помисли за смяна на лаптопа или поне за ползване на отделен монитор. Все пак без достатъчна информация за монитора няма как да се каже точно от какво е проблема. Ако екрана е LCD, няма вредни излъчвания, може да има шим, но пак според зависи и се проявява при намалена яркост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Hitsatou написа:

здравейте, имам проблем с очите, твърде бързо се изморяват и сухота, а отделно в стаята ми влиза много слънчева светлина и ми дразни очите, има щори но пак не е достатъчно... знаете ли какъв вид очила ще са подходящи за да ми предпазват очите от страничната слънчева светлина...? (предимно проблема ми е за сл. светлина, но е хубаво да предпазват и от екрана на лаптопа вредните излъчвания) прозореца ми се пада от ляво но като е силно слънцето и много ме напряга даже и през щорите...

четох за геймърските очила но не съм сигурен дали ще ме предпазват от сл. светлина+екрана или само от екрана...

извинявам се ако темата е в грешния раздел, този ми се стори най-подходящ

сега разгледах сайта на Gunnar, пише че предпазват и от сл. светлина, има ли някой опит с тази марка ? и знаете ли дали имат магазин в България където мога да ги пробвам как се вижда през тях? защото са жълто/сини в сайта им някои от тях и не знам как ще изглежда като си ги сложиш..

Забрави очилата, по-скоро намали слънчевата светлина която влиза в стаята като закриеш с непрозрачно фолио или друг материал част от прозореца/ците.

За сухота в очите си има съответните капки https://remedium.bg/product/168/vizin-kapki-za-ochi-0-05-h15-ml.html  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо не отидеш на офталмолог, за да ти предпишат правилните за теб очила за компютър? Има много видове, с много и различни покрития, нюанси и т.н. Във всеки мол има в оптиките лекар, който те преглежда и ти е безплатен прегледът, ако закупиш очила от там. 

Аз не сядам на компютъра/ лаптопа без очила - изключително благотворно ми действат и за отблясъци и за умора, сухота и т.н. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако проблема наистина е само при слънце и ако го няма всичко е наред, може и очилата да не свършат работа. Ако имаш хубави слънчеви очила, може да пробваш с тях за тест, но най-сигурно е да помислиш за затъмняване на прозореца, който ти свети.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен очила ползването на blue light filter също е от значение за очите, такъв филтър има вграден в Windows 10, ако позвате друга ОС може да инсталирате външна такава програма. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

с Уин10 съм но не знаех за този филтър, автоматично ли е пуснат?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Hitsatou написа:

с Уин10 съм но не знаех за този филтър, автоматично ли е пуснат?

Вижте това видео как да го включите и настроите 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

пуснах си го, за ноща помага, ще видим утре като пекне слънцето има ли ефект... то се води нощен режим някакъв, дано и за деня да помага малко поне

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като проблема ти е от слънцето, с какво ще ти помогне този филтър? През деня като си пред лаптопа яркостта на максимална настройка ли ти е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не знам с какво ще помогне, но няма и да ми навреди да го пробвам, не разбирам как точно работи филтъра, логично е да е само за нощта щом е нощен филтър... 

яркостта я променям по принцип когато се сетя(демек понякога забравям и си мъча очите...), не я слагам повече от 50%, нагласям че да не ми дразни/напряга очите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята е, че уж вечер, преди да заспиш, ако има червена светлина, това дразнело мозъка един вид и след това няма да можеш да заспиш. Общо взето - измишльотини....

Ако през деня се мъчиш на тъмен дисплей, особено в осветена стая, как искаш да не ти се напрягат очите? Като е светло, увеличавай яркостта на максимум, не да се дзвериш пред монитора като кьорава баба!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

по твоите думи  дразненето идва повече от външната светлина

помисли за по добри щори или тъмни завеси

и после реши дали дразненето продължава - тогава вече очила за компа !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, ползвам очила гънър този модел удома - > Gunnar Vayper Onyx и съм доволен от тях, имах същия проблем с изморяването на очите и основно дразненето на синия цвят, в началото се чувстват странно, но се привиква и когато започнеш да ги носиш, а седнеш пред компютъра и не ги носиш се усеща нуждата от тях, на мен ми помогнаха но аз имах проблем със сухотата и съм ходил и на очен и каза, че няма проблем да се носят този тип очила. На работа ползвам Gunnar Blizzard Strike.

Лично мнение, ако имаш приятел или познат с такива, помоли го да ти ги заеме за известно време пробвай ги и сам прецени дали си заслужават, аз лично съм доволен и не мога да седна на компютъра без тях, а работата ми е основно свързана с компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.gaminggear.bg/gunnar-scope-onyx-carbon-геймърски-очила-за-компютър

https://www.gaminggear.bg/gunnar-ppk-gloss-onyx-геймърски-очила-за-компютър

каква е разликата между тези два модела? колебая се дали да не си взема чифт от едните а в описанието ми изглеждат почти еднакви

кои са по-добри?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10.07.2019 г. в 19:33, Raze написа:

Ако лаптопа е с "лъскав" екран и недостатъчна яркост, нормално е да се напрягаш. Тогава и очила няма да помогнат. Помисли за смяна на лаптопа или поне за ползване на отделен монитор. Все пак без достатъчна информация за монитора няма как да се каже точно от какво е проблема. Ако екрана е LCD, няма вредни излъчвания, може да има шим, но пак според зависи и се проявява при намалена яркост.

Чета поредните глупости.... Образовайте се, преди да пишете подобни съчинения!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Viiipeer написа:

Чета поредните глупости.... Образовайте се, преди да пишете подобни съчинения! 

?!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Raze написа:

?!?

Пак ли остана нещо неясно? Проверете това което сте написали и ще разберете поста ми.

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Viiipeer написа:

Пак ли остана нещо неясно? Проверете това което сте написали и ще разберете поста ми.

Поздрави!

Ти обясни какво точно имаш да кажеш, ако изобщо можеш? Ако не, по-добре си мълчи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Raze написа:

Ти обясни какво точно имаш да кажеш, ако изобщо можеш? Ако не, по-добре си мълчи.

Ами ще кажа, че говориш пълни глупости - LCD-то не излъчвал вредни лъчения - глупости на търкалета.... Синята светлина забрави ли я?

Очилата нямало да му помогнат , да си бил сменил компютъра, що за глупаво твърдение... Не само, че антирефлексните очила с добавен син филтър помагат на очите да не се напрягат, но и защитават от синята светлина, която е вредна. Очилата за компютър предотвратяват сухота в очите.   Отделно, не се знае какъв тип монитор е, дали е EDGE или CCFL....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти пишеш глупости! Синята светлина няма нищо общо с вредните лъчения на кинескопа! Реално всяка техника има вредно излъчване, дори самия компютър като работи, но при LCD мониторите то е много по-малко, в сравнение с кинескопните. Всичко ни облъчва ако става въпрос, мрежи на оператори, ефирни телевизии и всякакви други вълни.

https://itstillworks.com/do-computer-monitors-emit-radiation-8709240.html

Синята светлина я има и в слънчевата светлина, не можеш да я избегнеш на 100% или да ходиш цял живот навсякъде с очила. А и в определени количества си е полезна. Може да видиш това:

https://www.preventblindness.org/blue-light-and-your-eyes

Реално трептенето - ШИМ - е много по-вредно, отколкото тази синя светлина.

http://news.laptop.bg/statii/kakvo-e-shim-zashto-e-vazhno-i-zashto-vklyuchihme-tozi-test-v-revyutata-si/

ШИМ има в енергоспестяващите крушки и луминисцентните лампи. Ако имаш такива, може да направиш тест с камера на най-обикновен телефон: увеличаваш ISO настройката на максимум и намаляваш светлината - ще видиш линии/премигвания, ако диспля има ШИМ. Обикновено се наблюдава при намалена подсветка. Дори екрана на телефона ти има ШИМ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Viiipeer написа:

Ами ще кажа, че говориш пълни глупости - LCD-то не излъчвал вредни лъчения - глупости на търкалета.... (1) Синята светлина забрави ли я?

Очилата нямало да му помогнат , да си бил сменил компютъра, що за глупаво твърдение... Не само, че (2) антирефлексните очила с добавен (3)син филтър помагат на очите да не се напрягат, но и (3)защитават от синята светлина, която е вредна. Очилата за компютър предотвратяват сухота в очите.   Отделно, не се знае какъв тип монитор е, дали е EDGE или CCFL....

Малко биология и оптика:

1. Досега не съм знаел, че синята светлина е вредна. Да се чуди човек, как човечеството е останало още с цветно зрение.

2. С какво помага антирефлексията при работа с компютър?

3. Синият филтър намалява пропускането на червената и зелена част от светлината. То ест процентно увеличава синята светлина в образа. Това е далеч, бих казал, от защита от синя светлина 😄

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows 10 има опция за увеличаване на червената светлина, което уж намалява синята. Доколко и за какво помага, не е много сигурно, а и както казах, други неща - ШИМ - вредят много повече на очите и мозъка, за съжаление го има не само в мониторите. Тази синя светлина може да се намали през настройките на монитора - трябва да има опция в менюто за контрол на цветовете и топли/студени цветове (студените са по-сини), както и през настройки на ОС за цветовете на дисплея. Специално на мен това не ми харесва, понеже променя самите цветове и стават нереални -  бялото е червеникаво и така нататък. А дали и колко вреди синия цвят - при мен не съм забелязал такова нещо, от малък съм постоянно пред компютърни екрани (вече съм на 40 години) и още не ми се налага да ползвам очила дори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Мих. Люз. написа:

Малко биология и оптика:

1. Досега не съм знаел, че синята светлина е вредна. Да се чуди човек, как човечеството е останало още с цветно зрение.

2. С какво помага антирефлексията при работа с компютър?

3. Синият филтър намалява пропускането на червената и зелена част от светлината. То ест процентно увеличава синята светлина в образа. Това е далеч, бих казал, от защита от синя светлина 😄

Като не знаее, не коментирай!

Чети:" Blue light exposure may increase the risk of macular degeneration. The fact that blue light penetrates all the way to the retina (the inner lining of the back of the eye) is important, because laboratory studies have shown that too much exposure to blue light can damage light-sensitive cells in the retina.

Is blue light from computers harmful?
Digital eyestrain: Blue light from computer screens and digital devices can decrease contrast leading to digital eyestrain. ... Retina damage: Studies suggest that continued exposure to blue light over time could lead to damaged retinal cells. This can cause vision problems like age-related macular degeneration.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...