Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, за 18-тия си рожден ден получих възможността да си craft-на едно комлютърче до 1,000лв.
Съответно бях много хайпнат, но имам доброто усещане че малко се скамнах.

Та, сегашното компютърче е следното.
MSI nVidia GeForce 1050Ti 4GB GAMING X
ADATA 4GB DDR4 2400 mhz
ASROCK H310CM-DVS LGA1151 ( тъй като бюджета ми беше наистина малък се спрях на това дъно, поддържа до 8-ма генерация Intel-Core процесори ).
Intel-Core i3-7100 / 2 ядра / овърклока мисля че беше до 3.9GHz
HHD-то не си спомням какво беше, но предполагам е на SEAGATE за около 100-тина лева, 1TB ( страшно съм разочарован )

Та, понеже не мога да си позволя от раз да си закупя чисто нов или да вложа голяма сума пари в подбирането на хубави части съм решил да му правя ъпгрейд лека-полека.

Искам да сменя RAM паметта, да скоча поне на 16GB, наскоро бях зърнал една промоцийка 2x8GB DDR4 2600 Mhz HyperX Fury за около 120лв.
Процесора ще бъде 2-ри, бях се загледал в Intel-Core i7-5820K Extreme Hex Core CPU Proccesor (3.30GHz, 15MB Cache, 140W, Socket 2011-V3, 28 Lanes PCI Express Generation 3, който струва около 300лв.

Общо взето това са първите неща които обмислям да сменя, след което не съм много наясно кое да последна, но в главата ми се върти нещо от дора на ( RAM, Processor, SSD, Дъно, Видео, HHD ), мисля да ги карам по-ред.

Ако някой от Вас има по-добри предложения или съвети в каква подредба да ги карам нещата, ще съм наистина много благодарен ако споделите!

Компютърчето ще го ползвам най-вече за игри и доста за Netflix, като игрите искам да вървят гладко минимум на Medium, от рода на CS:GO, GTA V, League Of Legends, DayZ и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай да си изясниш кое те спъва в сегашния компютър. На какъв монитор играеш (резолюция, честота)? Какво е захранването?

5820К на това дъно няма как да сложиш, а и да можеше, няма смисъл за игри. Памет наистина е хубаво да имаш поне 8 GiB. Ако ще пазиш дъното, може да погледнеш за i5 на старо. От i7 според мен нямаш нужда, освен ако не скочиш на видеокарта от класа на GTX 1070/1080 или RTX 2070 и нагоре.

Според мен изчакай месец-два - Ryzen 5 3xxx и RX 5700 се очертава да бъдат добри покупки (в който случай ще трябва да шитнеш сегашните дъно, процесор и памет, но все ще им вземеш 200-250 лева сумарно).

SSD според мен не ти е приоритет, за него можеш да измислиш едни 100 лева за начален/среден клас 250 GB като оправиш останалото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, killchain написа:

Опитай да си изясниш кое те спъва в сегашния компютър. На какъв монитор играеш (резолюция, честота)? Какво е захранването?

5820К на това дъно няма как да сложиш, а и да можеше, няма смисъл за игри. Памет наистина е хубаво да имаш поне 8 GiB. Ако ще пазиш дъното, може да погледнеш за i5 на старо. От i7 според мен нямаш нужда, освен ако не скочиш на видеокарта от класа на GTX 1070/1080 или RTX 2070 и нагоре.

Според мен изчакай месец-два - Ryzen 5 3xxx и RX 5700 се очертава да бъдат добри покупки (в който случай ще трябва да шитнеш сегашните дъно, процесор и памет, но все ще им вземеш 200-250 лева сумарно).

SSD според мен не ти е приоритет, за него можеш да измислиш едни 100 лева за начален/среден клас 250 GB като оправиш останалото.

В такъв случай първоначално ще сменя RAM паметта с която споменах по-горе, и веднага след това ще сменя и дъното, от там ще изчакам да споменатия процесор и ще реша дали ще го закупя, стига да не е прекалено скъп, от там ще пусна старата RAM прочка заедно с дъното за продан, за да избия някой минимален лев който също мога да вложа в по-нататъчни покупки.
Едно дъно ще можеш ли да препоръчаш, което поддържа до i7 генерация, не желая да рискувам с втора ръка процесори, нито с дъна които са съвместими до i5, желая веднъж като сложа нещо да не се налага да го махна поне за следващите 5 години.

Под "бюджет" нямам в предвид нещо супер евтино, просто да е в рамките на нормалното, тъй като няма да го взимам на лизинг и ще ми отнеме време да събера съответната сума пари, точно поради тази причина искам да направя нещата едно по едно ако е възможно, в момента компютъра не го използвам, тъй като имам и лаптоп, така че не е проблем ако закупя някой част която не съвпада, мога да изчакам и да закупя нужните.

By the way, очите ми ще се радват на всякакъв вид препоръчани компоненти, а Аз след препоръка и покупка ще публикувам по една нова темичка за да питам отделно какво да е следващото, не искам пак да стъпя на криво, както в началото направих.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Процесора, с който си написал, че си в момента, не се поддържа от дъното ти:

https://www.asrock.com/MB/Intel/H310CM-HDVP2/index.asp#CPU

Поддържат се само 8 и 9 поколение. Провери с какви компоненти си в момента, може да ползваш speccy, aida64, hwinfo64 и така нататък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Raze написа:

Процесора, с който си написал, че си в момента, не се поддържа от дъното ти:

https://www.asrock.com/MB/Intel/H310CM-HDVP2/index.asp#CPU

Поддържат се само 8 и 9 поколение. Провери с какви компоненти си в момента, може да ползваш speccy, aida64, hwinfo64 и така нататък.

Значи или дъното е друго ( но е подобно на това което съм дал ), или процесора ми е i3-8100.

Имам въпрос, коя от посочените RAM плочки да взема?
Kingston HX426 C16FR2 K2/16 16GB Memory ( By HyperX )
Kingston Fury Blk Memory 16GB Kit 2x8gb DDR4 2400 CL15 DDR4 DIMM HX424 CF15FBK2 2400 CL15/16 DIMM ( By HyperX )
Първият модел има опция за избор между 2x8GB и 1x16GB, кое е по-добре да е една от 16GB или да сложа 2x8GB ( Дъното за момента държи до 32GB DDR4, до 2400 ).
Ако имаш друго наум ми кажи, за да го слагам в кошницата и да го поръчвам, но да е от amazon, тъй като не живея в България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дал съм ти информация как можеш да видиш какъв ти е процесора, най-малко с десен бутон на my computer/properties ще ти го покаже, както и в task manager, ако ползваш windows 10. Памет най-добре търси на поне 3000 MHz или повече, цените им в момента са много ниски. По-нататък, ако смениш дъното, ще можеш да я ползваш, а дъното, което си дал, поддържа до 2666 MHz DDR4:

- Supports DDR4 2666 / 2400 / 2133 non-ECC, un-buffered memory

Ще можеш да ползваш и памет с по-висока честота със сегашното дъно, просто ще работи на по-ниска честота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Raze написа:

Дал съм ти информация как можеш да видиш какъв ти е процесора, най-малко с десен бутон на my computer/properties ще ти го покаже, както и в task manager, ако ползваш windows 10. Памет най-добре търси на поне 3000 MHz или повече, цените им в момента са много ниски. По-нататък, ако смениш дъното, ще можеш да я ползваш, а дъното, което си дал, поддържа до 2666 MHz DDR4:

- Supports DDR4 2666 / 2400 / 2133 non-ECC, un-buffered memory

Ясно, ще погледна за 3000+ и направо ще поръчам, а дъното на 1-ви като взема парички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Примерно тази памет - Corsair Vengeance LPX 3200MHz 2x8GB CL16

Както и всяка по-евтина 3000MHz 2x8GB.

току-що, WhiteTooth написа:

Ясно, ще погледна за 3000+ и направо ще поръчам, а дъното на 1-ви като взема парички.

За какво ти е дъно?

и направо ще поръчам

И направо ще сбъркаш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Примерно тази памет - Corsair Vengeance LPX 3200MHz 2x8GB CL16

Както и всяка по-евтина 3000MHz 2x8GB.

За какво ти е дъно?

Сегашното ми дъно не поддържа повече от 2666 и ако взема 3000+ ще трябва да сменя и дъното.

Последно, да поръчвам ли тази плочки Corsair Vengeance LPX 3200MHz 2x8GB CL16  , или?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не поръчвай нищо!

Седни и прочети всичко написано.

Дай точни и ясни отговори на всичко което са те питали.

Обясни точно как си ги представяш нещата ти.

Всяка памет с по-голяма честота, може да работи на по-ниска, но няма гаранция за обратното.

Аз на твое място не бих купил нищо днес. До скоро имаше кит 2х8@3000 за цена под 120 лв. по изгодна покупка от това не съм виждал. Ида и другия въпрос - искаш да направиш паметта си поне 16, а трябва ли ти толкова и за какво?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, plamen_petrov_80 написа:

Не, не поръчвай нищо!

Седни и прочети всичко написано.

Дай точни и ясни отговори на всичко което са те питали.

Обясни точно как си ги представяш нещата ти.

Всяка памет с по-голяма честота, може да работи на по-ниска, но няма гаранция за обратното.

Аз на твое място не бих купил нищо днес. До скоро имаше кит 2х8@3000 за цена под 120 лв. по изгодна покупка от това не съм виждал. Ида и другия въпрос - искаш да направиш паметта си поне 16, а трябва ли ти толкова и за какво?

По-горе бях обяснил за каква ми е нужда паметта.
CS:GO, League Of Legends, GTA V, DayZ, Photoshop, Video Editing, Movies, Music, etc.
Както и други игри за които не съм и мислел че ще играя, тъй като моите машинки винаги са били прекалено слаби, в този случай може и да е overkill, но не искам да се натоварва, нито да сменям на всяка 1-2 години според това какво ми е нужно, в дрешно време игрити започнаха да стават с препоръчителни изисквания между 8 и 16GB.
Относно до компютъра, най-горе съм дал информация, но ще седна днес или утре да свържа кабелите и ще погледва всичко, какъв модел от dxdiag и от контрол панела.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, WhiteTooth написа:

По-горе бях обяснил за каква ми е нужда паметта.
CS:GO, League Of Legends, GTA V, DayZ, Photoshop, Video Editing, Movies, Music, etc.
Както и други игри за които не съм и мислел че ще играя, тъй като моите машинки винаги са били прекалено слаби, в този случай може и да е overkill, но не искам да се натоварва, нито да сменям на всяка 1-2 години според това какво ми е нужно, в дрешно време игрити започнаха да стават с препоръчителни изисквания между 8 и 16GB.
Относно до компютъра, най-горе съм дал информация, но ще седна днес или утре да свържа кабелите и ще погледва всичко, какъв модел от dxdiag и от контрол панела.

Нищо лично, но аз по-горе Photoshop, Video Editing не виждам - разбира се винаги има шанс да не съм видял нещо.

За "дъното и процесора" няма да коментирам, а програми за тяхното правилно идентифициране - бол.

Да, между 8GB и 16GB - e 12GB (4GB - наличната ти + 8GB която ще закупиш нова или употребявана) - и ако няма да сменяш скоро дъно можеш да минеш тънко с някаква "по-бавна" памет, от друга страна ако наистина искаш да решиш проблема с паметта и си готов да прежалиш наличната ти памет - дебнеш за добра оферта 2х8@3000 - около 120 лв. дори да е с поръчка ти не бързаш за никъде, а да даваш 45-50 лв. отгоре за подобна памет (визирам тази по-горе на 3200) си е твое решение, за мен е по-неизгодната опция (от гледна точка на "Габровец").

За цялостна картинка - не виждам бюджет, ясен план и т.н.

Най-лесно е да се изхарчат едни пари, аз никога не давам пари ако не знам точно за какво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Нищо лично, но аз по-горе Photoshop, Video Editing не виждам - разбира се винаги има шанс да не съм видял нещо.

За "дъното и процесора" няма да коментирам, а програми за тяхното правилно идентифициране - бол.

Да, между 8GB и 16GB - e 12GB (4GB - наличната ти + 8GB която ще закупиш нова или употребявана) - и ако няма да сменяш скоро дъно можеш да минеш тънко с някаква "по-бавна" памет, от друга страна ако наистина искаш да решиш проблема с паметта и си готов да прежалиш наличната ти памет - дебнеш за добра оферта 2х8@3000 - около 120 лв. дори да е с поръчка ти не бързаш за никъде, а да даваш 45-50 лв. отгоре за подобна памет (визирам тази по-горе на 3200) си е твое решение, за мен е по-неизгодната опция (от гледна точка на "Габровец").

За цялостна картинка - не виждам бюджет, ясен план и т.н.

Най-лесно е да се изхарчат едни пари, аз никога не давам пари ако не знам точно за какво.

Както казах, не знам утре какво ще мисля и с какви програми ще работя, днес може да е само cs 1.6, утре друго, точно поради тази причина се спирам на 16GB.
Компютъра съм решил да го оправям лека полека, за около 3-4 месеца най-много да го стегна, по-горе споменах че не го ползвам в момента, точно поради тази причина мога да купувам всички части дори и да не са съвместими със сегашните. След като билда е готов, цъкам копчето и летя, а колкото се отнадя за тези 120лв, тази която си ми дал е 140лв, с 10 евро отгоре, но и доставката е безплатна, Аз за 10 евро не мисля да се цигаря, просто искам някой да ми препоръча хубава 16GB прочка/ки до 70-75 евро най-много. След това ще купя ново, по-хубаво дъно, ще продам старата RAM и старото дъно за да избия горе-долу парите за новата RAM. ( Компютъра не е ползван кой знае колко и за кой знае какви игри ).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смениш ли дъно, трябва да смениш и процесора, а така като гледам си на грешната платформа.

Смисъл от купуване на някакви части, без да се ползват и с тенденция за сглобяване на машина "по коледа" (когато стават чудеса) е загубена кауза!

Събираш пари 3-4 месеца, щом не ползваш системата - пускаш обява, че го продаваш (целия или конкретни части) и когато ще "летиш" вадиш всички пари на масата и вземаш най-доброто за деня.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Смениш ли дъно, трябва да смениш и процесора, а така като гледам си на грешната платформа.

Смисъл от купуване на някакви части, без да се ползват и с тенденция за сглобяване на машина "по коледа" (когато стават чудеса) е загубена кауза!

Събираш пари 3-4 месеца, щом не ползваш системата - пускаш обява, че го продаваш (целия или конкретни части) и когато ще "летиш" вадиш всички пари на масата и вземаш най-доброто за деня.

Добре тогава, в такъв случай ще се вслушам в съвета Ти, все пак габровците знаят как да си харчат и пестят парите! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре тогава, в такъв случай ще се вслушам в съвета Ти, все пак габровците знаят как да си харчат и пестят парите! :D

Така съм чувал и аз  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...