Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте. Да започна от там, че почти нищо не разбирам от хардове и памети. Доста четох по въпроса и останах с впечатлението, че най сигурния вариант за съхранение на ценна информация е чрез вътрешен хард диск. Четох за hdd и ssd, и избрах да е hdd поради по предвидимото му скапване и възможност за реакция преди всичко да се е затрило. От тук-там разбрах, че най добре е да е NAS хард, но не знам дали не е ок да е друг тип. Спрях се на https://www.speedcomputers.biz/tvrd-disk-western-digital-caviar-red-pro-2tb-7200rpm-64mb-cache-sata-iii/ но заглеждам и черната им серия, която не е NAS, и не знам кое да избера. Нямам наблюдения към никоя марка и не знам дали WD са добър избор. Смятам в близко бъдеще да закупя и още един вътрешен хард, за бекъп на този. Заедно с харда, който ще закупя ще ми трябва и кутийка, или докинг станция, която да свързвам към лаптопа, но не знам дали си заслужава да взема докинг станция, или една обикновена кутийка би свършила същата работа, с изключение на удобното клониране на дисковете. Гледам из описанията на докинг станциите, че пише boot from disk - това означава ли, че ако на харда има ОС, мога да заредя ОС на лаптопа от харда в докинг станцията ? Изобщо нищо не разбирам...
Имам и 3 стари харда, от които искам да извлека файлове и снимки, ако изобщо работят... но единия е с AMP изход. Има ли такива кабели или някакъв начин да пробвам дали работи, или изобщо да не се занимавам (нямам спомен какво е имало на него)
Моля за мнение, съвет, и всякаква друга информация....
NAS хард ли е по добър избор?
Коя марка?
Докинг станция, или кутийка?
Какво да гледам в описанията на докинг станциите и кутийките?
Извинете за многото въпроси  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва ти USB hard disk.Включваш го към лаптопа,копираш в него информацията.Изключваш си го и прибираш.Това е всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв е лаптопа Ви? Главно ме интересува какви USB портове има - брой и стандарт, както и дали има ODD (оптично дисково устройство - DVD), също така капацитет на твърдия диск в него.

Освен лаптоп, разполагате ли с настолна машина?

Точни модели на 3-те твърди диска?

Какъв е обема на съхраняваната информация? С какви темпове нараства тя? Колко често се променя информацията или само се добавя нова?

Файлове, снимки и backup - всичко е едно и също, зависи от гледната точка :)

Максимален бюджет за всичко?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако информацията ви е наистина много ценна, най-добрият начин е да я съхранявате на отделен компютър (NAS ) на който хард дисковете  са поне 2 или по-добре 3 в т.н. RAID масив. При него информацията се записва така, че при дефектиране на хард диск, може да бъде възстановена 100% и дискът да бъде заменен. В по-сложния вариант, когато се използват 5 диска, повреденият може да се замени и без да се изключва компютъра. Обяснението правя с уговорката, че в действителност нещата са доста по-сложни (например в банките) , но за вас обикновеният RAID ще е достатъчен - там постоянно единия диск е огледален на основния и така се постига сигурност ( предполага се, че двата диска няма да се повредят едновременно).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ненужните коментари са изтрити.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един уточняващ въпрос към авторката.
Защо не си направите бекъп на инфото, на някой „облак”? Така няма да сте зависима от вашия хардуер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Димитър 59 написа:

Трябва ти USB hard disk.Включваш го към лаптопа,копираш в него информацията.Изключваш си го и прибираш.Това е всичко.

Нещо такова ли? https://animabg.com/store/computer_accessories/0011/index.php?cls=0011  

Това не съкращава ли живота на хард диска, с постоянното вкарване-изкарване на буксата, вибрациите от местенето на хард диска насам-натам... 
Или имаш предвид външен хард?

Нека си говорим на "Ти" :) 

plamen_petrov_80
Лаптопа е доста стар, но е ползван по интензивно само за последните 2 години - https://laptop.bg/archive/laptops-lenovo-G510-lenovo_g510_59_404097#characteristics 
Мисля, че си работи добре за сега, но ще сменям win7 с 10-ка, след като си преместя всичко важно в архив. Нямам много доверие на лаптопи, но в момента това е единствената работеща машина в къщи. Ще закупим настолен компютър след около 2г. (или по рано, ако нещо се случи на лаптопа) по ред причини.
3-те стари твърди дискове даже се съмнявам че работят, но ми се иска да проверя все пак. Ето ги:
https://www.newegg.com/p/N82E16822148015
https://www.hdsentinel.com/storageinfo_details.php?lang=en&model=MAXTOR 6V160E0
https://www.hdsentinel.com/storageinfo_details.php?lang=en&model=SAMSUNG HD502IJ

За момента информацията мисля че не надвишава 500ГБ - зависи дали ще изкарам нещо от старите хардове. 
Повече ще се добавя нова информация, но ще има файлове, които ще се променят / подменят (работни файлове на различни програми)
Бюджета... мисля да се побера в около 300 - 300 и нещо лв., но ако има по евтин и все пак добър вариант, няма да откажа.

Илия Попов
За това се замислям дали си струва да взема докинг станция, след като планирам да вземем настолен компютър след някоя друга година, на който мога да сложа чекмеджета за 2-3 харда. Само не съм сигурна как работят точно хардовете на 1 компютър...
Райд масивите ги загледах, и ми харесва определено като вариант, но изобщо си нямам представа как работи. Просто кутия с хардове и охлаждащ вентилатор?

jhoro

Разгледах бегло и този вариант, но не ми допада да плащам ежемесечно или всяка година, а с нарастването на информацията и плащането ще нараства предполагам. Погледнато в дългосрочен план, цял живот ще плащам на сайта да ми пази снимките :huh: Не мога да свикна с идеята....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво бих направил аз:

1. ORICO Външна кутия за диск Storage - Case - 3.5 - вземам една такава кутия

2. Crystal DiskInfo - проверявам състоянието на всички налични дискове (за IDE диска трябва да се търси друго решение)

След като съм наясно със състоянието на дисковете:

Може целия диск 160GB Maxtor да бъде източен на диска на лаптопа (ако има място), след това да се форматира целия диск (ако е здрав) и на него да се поместят копия на файлове които никога няма да се променят - ето вече имате 150GB BackUP място без пари.

След това подобна стъпка може да бъде направена и с 500GB диск.

Глобално за 300 лв. аз бих закупил:

- 3,5" външна кутия - около 35 лв.

- 2,5" външна кутия + диск (като тук може да се помисли дали да не се премести диска от лаптопа в кутията, а за лаптопа да се вземе нов диск - HDD/SSD) или направо фабричен 2,5" мобилен диск. - тук определено идва над 100 лв.

3,5" диск/ове - единия вариант е 2TB нов диск - около 130 лв., другия вариант е няколко стари диска - за пример намирал съм 2TB дискове за по 25 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Teodora Minkova написа:

...Или имаш предвид външен хард?

Да това имах предвид.Това си е най-сигурното запазване,защото после го изключваш и прибираш в шкаф,където няма как да бъде изтрито по грешка нещо.Винаги когато пожелаеш,може да се включва отново,към който и да е компютър и да се използват файловете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, plamen_petrov_80 написа:

Какво бих направил аз:

1. ORICO Външна кутия за диск Storage - Case - 3.5 - вземам една такава кутия

2. Crystal DiskInfo - проверявам състоянието на всички налични дискове (за IDE диска трябва да се търси друго решение)

След като съм наясно със състоянието на дисковете:

Може целия диск 160GB Maxtor да бъде източен на диска на лаптопа (ако има място), след това да се форматира целия диск (ако е здрав) и на него да се поместят копия на файлове които никога няма да се променят - ето вече имате 150GB BackUP място без пари.

След това подобна стъпка може да бъде направена и с 500GB диск.

Глобално за 300 лв. аз бих закупил:

- 3,5" външна кутия - около 35 лв.

- 2,5" външна кутия + диск (като тук може да се помисли дали да не се премести диска от лаптопа в кутията, а за лаптопа да се вземе нов диск - HDD/SSD) или направо фабричен 2,5" мобилен диск. - тук определено идва над 100 лв.

3,5" диск/ове - единия вариант е 2TB нов диск - около 130 лв., другия вариант е няколко стари диска - за пример намирал съм 2TB дискове за по 25 лв.

Искам да уточня, че 300-350лв. бюджет имах предвид за 1 хард + кутия, докинг станция или нещо такова. Виждам че хардовете с по добри параметри са по скъпи, като този NAS който споменах. За 130лв. мога да взема по обикновен хард. 
1. Външната кутия не е ли по калпав вариант в сравнение с докинг станцията? 
2.  .... Каква ти е идеята със закупуването на 2,5" и отделно 3,5" дискове? Аз мислех да взема само един на първо време. Диска на лаптопа не искам да го сменям с нов, тъй като не харесвам лаптопи по принцип, и ще го ползвам така докато тотално не сдаде багажа непоправимо. Имам го по неволя - наследство от баща ми, не съм го купувала аз. Предпочитам настолните компютри, и за това в бъдеще мисля да купим такъв.

Димитър 59

Четох доста негативни отзиви за външните дискове. Отделно и познат ми сподели как след 3г. неговия външен изведнъж се прецакал, и успяли да спасят само 10% от информацията. Първото нещо което загледах бяха външните хардове, но като прочетох отзиви ... и се отказах

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Teodora Minkova написа:

Димитър 59

Четох доста негативни отзиви за външните дискове. Отделно и познат ми сподели как след 3г. неговия външен изведнъж се прецакал, и успяли да спасят само 10% от информацията. Първото нещо което загледах бяха външните хардове, но като прочетох отзиви ... и се отказах

Шансът да се прецака външен хард диск е точно същия,както при другите.Това,което ще купуваш: хард диск+кутия се нарича пак външен,защoто се свързва към компютър с USB !Прецакването става най-често при неправилното му изключване,след приключване на работата с него.Ако се вади при изключен компютър няма как да се развали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докинг станция + скъп или евтин диск - ако го изтървеш ефекта ще е един и същ.

Другото което е диска ще се ползва сравнително рядко - трябва да видя моите външни дискове на по колко хиляди часа са (ако изобщо са стигнали 1000) тоест дали ще е скъп или евтин аз глобална разлика не бих намерил. Ако за парите на един скъп мога да купя два евтини имам повече шанс да запазя информацията.

При външната кутия един път като я сглобиш окончателно гол диск не разнасяш напред назад. Реално захранващите адаптери са най-честите проблеми с външни кутии и докинг станция, съответно колко са качествени те.

Идеята на два диска е, че данните е хубаво да ги има на две места - сега ако 160GB и 500GB дискове са здрави, могат да поемат ролята на второ място, за 2,5 и 3,5" - ако с този лаптоп се ходи насам натам - 2,5" бекъп е по-лесен за носене.

Какви температури има лаптопа, кога последно му е правена профилактика?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чвта ви и се чудя! Уточнявате нах-малки подробности, а не сте избрали главното.
За какво изпускане става дума? Това в бекъп - резервен сторидж. За мен най-добрия вариант е един NAS, с няколко хард (поне два). Тсйа дисковете хем си стоят вътре и са защитени, хем работят само при нужда!

jhoro
Разгледах бегло и този вариант, но не ми допада да плащам ежемесечно или всяка година, а с нарастването на информацията и плащането ще нараства предполагам. Погледнато в дългосрочен план, цял живот ще плащам на сайта да ми пази снимките :huh: Не мога да свикна с идеята....

Що се отнася до плащането - някои облачни услуги (например Google Drive) съхраняват безплатно неогеанучвно количество снимки. С доста добро качество.
Същото се отнася и за текстови файлове и таблици, ако са във формат на Gogle Документи и Google Таблици.
Затова - не казвай 500 GB инфо, а си уточни колко са снимките, и колко - другите файлове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Димитър 59

Ясно за изключването на компютъра, но не е ли най вече причината за скапването по честите вибрации, от вадене, включване, изключване, прибиране...  Освен това... с малко дете сме, и ако го пипне, само на външен хард ще стане...  Ако е нещо статично и по голямо вероятността да вандалства с него е по малка.

plamen_petrov_80

Нали замисъла на докинг станцията е, да не се размотава харда насам-натам, а да си стои предимно в докинг станцията, при това легнал с тежестта си на самата букса където е свързан - т.е. няма дори минимални размествания в свързването?  За двата по евтини диска вместо един по- скъп май си прав. 
Ако захранващия адаптор на докинг станцията или кутийката се повреди, възможно ли е да скапе и харда? За токов удар например не съм се замисляла.  
Лаптопа не се разнася. Най много 2 пъти годишно. 
На мен идеята ми беше да взема сега един хард, на който да запиша всичко на него, от лаптопа и от други архиви, вкл. и дискове, и след някой друг месец да купя още един хард за бекъп на този. Другия вариант е да използвам като за начало този, който е 500гб ако работи, + нов хард който ще купя сега... и след някоя друга година, или като се скапе този от 500гб. да купя още един хард....
На лаптопа не е правена никаква профилактика :D честно казано изобщо не съм оглеждала нито температури, нито нищо. Сега като попита за температури инсталирах програмка да проверя, и ми показва това, от прикачения файл. И windows не е преинсталиран от както е купен.

jhoro

Точно днес четох за RAID и NAS и все повече ми харесва като идея, мога за момента да взема такава с 2 диска, raid 1 но за тази система нали е задължително да са 2 диска вътре, или не? Ако ще трябват 2 диска, и този който имам 500гб. не работи, ще трябва да взема някакви по евтини. Освен това ще трябва да проуча по добре всичко, понеже съвсем бегло се запознах що е то raid и nas, и не всичко разбирам от обясненията из нета. А относно "облака" - има снимки, които искам да запазя в пълна резолюция. Имам файлове, които са работни, някои са по няколко ГБ., някои се отварят и се работи по тях. Не става въпрос за таблици и текстове, а за 3д проекти, и разни други проекти в други програми, corel, photoshop, adobe за в бъдеще... и нямам как да уточня точно колко място ми трябва, тъй като имам снимки и файлове на дискове, в лаптопа, и в 2 от тези стари хардове, които не знам дали работят. 

Capturetemp.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

CPUID HWMonitor и Crystal DiskInfo - проверете всичко по лаптопа.

Малко дете и NAS - колко ли време ще му отнеме да го ритне, обърне, напъха нещо в него и т.н.?

А сега да си представим, колко е ловко и как може да измъкне работещия диск от докинг станцията и после да го метне на пода ... или просто да го събори ... сигурен съм , че може да измисли още много неща :)

Имате ли някой познат с настолна машина който да може да прегледа набързо какво е състоянието на старите дискове? Ако системата е достатъчно стара може да успее да види и IDE диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

plamen_petrov_80 

Единственото което проверих мин. седмица е харда, т.е. C и D проверих за грешки и лоши сектори - няма проблеми. Ще изтегля сега програмите да проверя.
Ако взема NAS или докинг станция мисля да я кача на висок рафт над лаптопа, или да я набутам най навътре на бюрото, където поне за сега не може да стигне. Имам опасения че ако е някаква по мобилна памет, все ще се случи аз или мъжа ми да я оставим без да искаме някъде, където моментално ще е грабната от малкия, или дори докато прехвърляме файлове да я докопа и изтръгне от лаптопа.
Освен в офиса на работа да пробвам да ги закача. Има и стари компютри там. Има ли опасност да прецакам действащ хард на някой компютър като го откача и закача отново? Ще откачам и закачам при изключен компютър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

plamen_petrov_80   Нищичко не разбирам от програмките и всичко което показват.  Удобно ли е да покажа ли тук инфото, да ми кажете има ли проблеми някакви с лаптопа? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На пръв поглед нищо тревожно, но утре на свежа глава ще прегледам по обстойно.

За свързването на старите дискове в работата Ви.

- добре е да е съгласувано с ръководство/поддръжка на техниката

Има два начина за процедиране:

- включване като втори диск - ще ви трябва допълнителен SATA (и IDE за най-малкия диск) кабел за данни, може би ще намерите свободен захранващ кабел в кутията

- като единствен диск - разкача се диска на системата от кабелите и те се ползват за вашите дискове - добре е да имате USB/DVD зареждащ носител с който да заредите системата и да си тествате дисковете. Примерно: Hiren's Boot CD или подобни готови OS+ инструменти. При тази процедура е добре да разкачите и LAN кабела - да не Ви търси после системния по етажите ...

NAS-а ... мисля си, ако се комбинира NAS (за един диск или такъв за два, но само с един монтиран) и външен твърд диск. NAS-а  да е скрит някъде където малкия няма да го намери, като все пак са спазени изискванията за правилната му експлоатация (най-вече охлаждането му) като достъпа на данните да става по LAN (тук не е ясно каква мрежа имате развита във вас и дали може да бъде създадена необходимата инфраструктура). Реално винаги ще работите като първо копие на файловете с NAS-a, а от време на време нещата ще се обновяват и на външния диск (може би ръчно или с някаква измислена автоматизирана задача). Това което не ми харесва е, че NAS-a винаги ще е включен в тока, няма да го пази UPS, според споделянето на ресурса му може да бъде поразен и от крипто вируси, ... може да пропускам нещо. Има и плюсове - пуснат е постоянно и имате достъп до всичко на него от вас, а може и през интернет (тук зависи все пак какъв е и как са конфигурирани нещата), няма да имате излишни кабели около лаптопа и ако смените диска на лаптопа със SSD, някое малко същество може спокойно да рита и блъска по бюрото докато вие работите, прехвърляте файлове ... и т.н.

Кое налага смяната на W7 с W10?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Допълнение:

1. CRUCIAL MX500 1TB SSD 2.5in 7mm CT1000MX500SSD1 - 230 лв. - отива в лаптопа и на него много по-добре ще работи W10, както и цялата система ще е по-пъргава.

2. Orico Storage Case 2.5 inch USB3.0 Black 2189U3-BK - 14 лв. + наличния диск от лаптопа

1+2 = 250 лв. и имаш по-бърз лаптоп малко по-малко от 1TB двойно резервирано място

3. Orico Storage HDD/SSD Dock 2 BAY Clone 2.5/3.5 USB3.0 6228US3-C-EU-BK - 52 лв. за безпроблемна работа с наличните стари дискове.

Стигнахме тавана от 300 лв.

Евентуално там могат да се получат 150GB данни дълбок архив двойно резервиран, като във времето може да вземете нов/стар диск - 500*, 1000, 2000 ... и т.н. който пък да дублирате с наличния 500* + 150 GB и така увеличавате постепенно обема на хранилището Ви, а ще ви се увеличават и данните за пазене. Към тези неща може да се помисли за запис на дискове (малко им мина времето, но ...) безплатни облаци (15, 25 ....GB) - най-вече за текущи работни файлове, като може да се оглежда за промоции - примерно 3 години, 1TB за 100$ (сега си я измислих!) нещо което за месец да идва доста малко като пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много за цялата информация. Горе долу ми се изясни какво точно искам. 
Сега... за старите дискове, си мисля, да не рискувам да ги преглеждам в офиса. Фирмата е малка, нямаме човек за поддръжка на техниката. По скоро аз се занимавам с това за елементарните неща, а за нещата с които не съм наясно кое-как, викаме фирма, или човек който знае какво прави, и си плащаме за свършената работа. За тези пръшлясали хардове няма да ги викам. 
Много ми харесва идеята за NAS в райд, но ще ми излезне леко солено. За това се спрях мисля окончателно на докинг станция. Но. Никъде не намирам описано, че стават за win10. Искаше ми се да мина на win10, хем да видя дали ми допада, а и нали ще спират поддръжката на 7. След като взема докинг станция, нали става с нея да проверя старите хардове?
Не искам SSD защото ако се прецака, няма да мога да спася нищо. Да, 2,5" си е доста по компактно, но и цената на 2тб е по голяма от 3,5. Пояснявам, че ми се иска да взема хард с хубави параметри, с по голяма гаранция... за да съм донякъде поне сигурна, че ще живее по дълго. Не знам обаче, оборотите (7200) дали са от кой знае какво значение в случай, че го ползвам за архив. 
https://outmax.bg/dmz/index.php?_a=viewProd&productId=72159  този хард си харесах. До колкото разбирам, той е точно хард за сторидж.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докинг станцията и 2,5"/3,5" външни кутии, както и насипните кабели (USB to SATA + Power adapter) - са един преход от единия интерфейс към другия - реално под W98 може да имате проблем защото той малко е скаран с USB, с диск над 2TB ще имате проблем с WXP, а по-новите системи реално шанса да не сработи е нищожен.

В момента актуализирате ли редовно ползвания W7? Легално придобит ли е той? А новия W10 ще го купите или ...? На мен не ми допада, но всеки сам трябва да си прецени. Златно правило - работи ли, не го пипай :)

На докинг станцията може да поставите 2 от 3 те ви стари диска (тези със SATA интерфейс).

Няма никаква гаранция кое как като се счупи, какво може да се извади от него. Вчера ми се стори познат модела на твърдия ви диск - скоро спасявах данни от "умиращ" същия модел диск, повечето се спаси, дори диска в момента пак се ползва, но с идеята, че е пътник евентуално, само че реално накрая може да надживее диска който утре ще бъде произведен, вие ще закупите и ползвате за сигурен. Всичко е на късмет. 2,5" се захранва с ток от USB, а 3,5" му трябва външен адаптер - при спиране на тока познайте кое копиране ще спре инцидентно (само казвам). Оборотите - щом диска е за дълготрайност и съхранение - колкото по-малко обороти по-добре. Ако ще го ползвате от време на време обаче не мисля, че ще е от толкова голямо значение - при добро стопанисване 50 000 работни часа не са проблем за един диск, разбира се има и обем на записани данни, работни температури, качество на подавания ток и много т.н.

Това са само мой разсъждения, вие проучете добре и действайте според вашите виждания!

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря!
Да разбирам ли, че няма проблем докинг станцията да си работи нормално с win 10? Очудих се, че почти всички които гледах, пише, че работят до win 8.
Сегашния win7 го актуализирам редовно, легален е, инсталиран от фирма, още при закупуването на лаптопа. За купуване на win10 няма как да стане в момента и в най добрия случай пак фирма ще ми го инсталира.
А тия докинг станции как са предвидени да работят? Стои си свързана към мрежата и компютъра през цялото време, без да се изключва? т.е. при токов удар е вероятно да изгори, и да повреди каквито и да е дискове в нея, вкл. и 2.5". Ако е така, наистина не е добър вариант и би било по добре само една кутийка с usb и да се работи с нея само по нощите докато зверчето спи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вадите докинг станцията, включвате адаптера и в тока, поставяте диск, свързвате докинг станцията с лаптопа и вече имате достъп до закачения твърд диск, ако искате да го изключите или подмените - както при работа с USB памет - долу до часовника се изключва безопасно и след това физически се разкача - според препоръките за докинг станцията и спрямо това какво ще се прави - прибиране на всичко или само смяна на диск. Реално докинг станцията и 3,5" външна кутия са почти 1:1 - само дето едното е с отворен дизайн (аз съм ползвал при нужда и 2,5" и 3,5" външна кутия в насипно състояние - като докинг станция е, просто е разпиляна по масата).

Каквото и да изберете от чисто техническа гледна точка, трябва да съобразите начина му на използване с конкретната ситуация при вас (детето).

Личния ми съвет е да не сменяте за сега ОС-а.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от balki09
      Здравейте, в търсене съм на лаптоп, предназначен главно за кодене, ползване в университета и малко за леки-средни игри. Имам нужда от насока за точният продукт, покриващ се в бюджета ми.Държа главно за хубав процесор, повече рам, дисплей, ssd, батерия и ако има как да ги съчетаем и с някакво gpu.Теглото не е от голямо значение. Характеристиките, за които се оглеждам са следните:

Бюджет: 1900~
      +CPU: i5-i7 [(4 core;6mb cache)по възможност от 8th Gen]
      +RAM: 8gb+ (по възм. повече GB, ddr4, 2400mhz)
      +HDD: без значение.
      +SSD: 256gb+ (M.2 NVMeилиM.2 PCIe)
      +GPU: по възможност с външна
      +Display: 15.6”
      +Resolution: 1920x1080
      +OS: ако може с win10, не е задължително.

За сега съм се спрял на Lenovo Thinkpad E серията. Благодаря предварително!
    • от render1967
      Привет на всички!
      Става дума за хард диск Тошиба 6ТВ. Наскоро започна да бави много четенето от него, чак целия компютър забавя. Веднъж ми се стори, че проработва като че ли, но беше инцидентно. Първо го преместих в друг компютър – за да сменя дъното/контролера и кабела, а след това направих тестове с HD Tune Pro. Доста бавно ги минава – предполагам, че и големината на диска също оказва влияние; а Disk Monitor – просто не успя да го мине (на скрийншота може да забележите, че съм го изчакал близо 68 часа). Направих му и LLF, но състоянието се запазва същото. Зная, че с Hard Disk Sentinel мога да нулирам грешката Interface CRC Error Count, но когато повторих теста след 4 дни, имаше увеличение. Три дни по-късно направих теста отново – грешката се беше запазила същата от втория път. Ето скрийншотове на всички – искам да чуя мнението и препоръките ви. На първо място – дали има начин да се оправи. 
      [Benchmark - Read]   [Benchmark - Write]   [Info]   [Health]   [Health (4 дни по-късно)]   [Health (още 3 дни по-късно)]   [Error Scan]   [Erase]   [File Benchmark]   [Disk Monitor (Block Size)]   [Disk Monitor (Position)]   [Disk Monitor (Statistics)]   [Random Access - Read]   [Random Access - Write]   [Extra Tests - Read]   [Extra Tests - Write]
    • от Plamen Sedlarski
      Здравейте имам следният проблем моля без хейт и др.глупости моля ми!!!Значи Бях баннат на Фортнайт и четох в различни форуми , че е хард диска и как на други хора като си сменят Харда и се оправя Epic games , но аз си го смених и я инсталирах в новият хард диск и пак същият проблем , че съм баннат нещо драйвери на Харди диска това онова , че е нов трябва ли да се правят и как да реша този проблем!!!
    • от FOTOTO
      Здравейте
      Имам следният проблем след отваряне на диска при зареждане на папките в него диска след няколко секунди автоматически се затваря
      Диска е дефрагматиран проверен за вируси сменял съм кабелите за връзка сата към дъното и захранване
      В диск менаджъра се вижда в биоса също е видим
      В кутия за външен хард диск има същия проблем
      програмата sentinel казва напълно здрав
      Предположения
    • от Drogba94
      Здравейте след сглобяването на нова Ryzen система компютърът даваше черен екран. Накрая след махане на 1 по 1 частите установих че е заради ССД-то ,защото системата тръгва без него. Проверих съвместимостта с дъното и всичко е точно. 
      ССД-то е  adata sx8000 , а дъното е ASROCK AB350M PRO4 AM4. Странното е че на единия  м.2 вход ми дава черния екран, а на другия няма проблем ,но не ми го открива в биос-а.
  • Дарение

• Добави ново...