Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

petie1

Всичко за Debian и неговите внучета - новини, въпроси, проблеми

Препоръчан отговор

на 1.08.2019 г. в 11:34, NVJ написа:

Опасявам се да не се появят някакви неочаквани проблеми ако променям операционната система.

По-добре не пробвай за момента. Просто знай, че има начин, а пък изпробвай когато моментът е удобен кое ще ти свърши работа.

на 1.08.2019 г. в 15:55, rado84 написа:

Има го, ама не гледаш внимателно. Просто е в списъка с дистра, за които не предоставят/не гарантират поддръжка. И е написано като ArchAudio.

Уау, 8 years ago... то може и 32 битово да е било тогава, нали... Къде отиде съвременния Арч ... на май**** си.

Кога ще разбереш защо има толкова много и различни дистра? Ще разбереш ли някога. (Всъщност, моя начин на "броене" е по-различен и броят им според мен е около 4-5 пъти  по-малък отколкото ги изкарва Дистроуоч официалните).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ръчкайки си ZoL ZFS инсталиран на root по едно време се усетих, че нямам никакъв Emergency Repair диск, ако нещо се омаже. В същото време FreeBSD изостана във версиите и неговото Live не разбира новия 0.8.1 формат на ZoL. Потърсих измежду Live дистрата и пак греда, няма. Е, тогава викнах неволята и си създадох собствен Linux Live диск със ZFS вътре, за да се оправям сам докато официалните live дистра се натуткат да предоставят зареждане на ZFS при тях. Избрах Buster за основа - естественият избор.

Та с този Live (но само Live без инсталация) диск вече мога да си поправям всякакви съществуващи вариации на ZFS  върху Linux и FreeBSD, ако се наложи. А за Дебиан и възможност да инсталирам ZFS като root върху нова система със  скрипт(предстои). Малко разширих идеята и го направих live диск за помощ при омазване на по-използваните файлови системи - fat/exfat/ntfs/ext/btrfs/zfs, както и криптирани такива с cryptsetup. Включих и всичкия фърмуер от non-free също.
Освен базовите, следващите са и други включени от интерес програми за извънредни ситуации на спешен ремонт: apt-file, aptitude, bridge-utils, cryptsetup, curl, efibootmgr, exfat-fuse, exfat-utils, gddrescue, gdisk, hdparm, iftop, links2, lsof, lvm2, mc, network-manager, ntfs-3g, nvme-cli, openssh-client, p7zip-full, p7zip-rar, rclone, smartmontools, wget, wireless-tools, wpasupplicant.
Стремял съм се към минималистична заемана RAM, както инсталационен обем и цел от 650 МБ, за да се хваща на CD-RW, Това и определя избрания WM dwm.

Получи се CLI ориентиран Live диск, Demo във виртуалка за селфи:
https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZgTGi7ZgLRqaBKniRhRyMNqL4i0iJa91fa7

Засега, и в бързината, това му е наименованието на живия диск, но май ще бъде променено за по-натам.

------------

П.С.

Реших и да споделя, ако на някой му е притрябвало това live emergency cd.

Следващото е в isohybrid формат, инсталируем на CD и USB флашка. При инсталация върху USB флашка се заема ЦЯЛОТО пространство на флашката. Подготвено е за запазване на настройките, постижимо обаче като функционалност с допълнителна обработка през известни официални записващи програми - примерно mkusb, Universal USB, Rufus? и т.н.
https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZxAPr7Zz6Dp1HxyGQzD1tvi2JXMvfipDW6k
SHA256: 2e47d24bd1f92baef90dbb7dd5fc863ad82b91bfc082293dd6903989ef4d506

В последствие пък видях, че баш програмите за конвертиране на live cd/dvd към такова със запазване на настройките са тегаво-досадни като употреба, както и в рехаво разнообразие. Затова допълнително и си до-умесих iso-то да стане такова като img:
https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZ6APr7ZaBeLa9YhpVj4na50VcCsoktvtUTX
SHA256: 92fbe1050392affbc1f2bff801139a010666c9296c8192f87373284f0d41b207

Това пък е img за инсталиране върху USB флашка (но не и върху CD/DVD)  с готов  ~= 250 МБ дял за запазване на настройките, БЕЗ да заема цялото останало пространство на съответната флашка/диск. Избраният размер persistence е в съответствие на целта на употреба на този Live диск, както и този img да се хване на флашка с размер 1 GB. Ако някой му е малко/голямо това пространство може да си пресъздаде persistence дeлa с друг размер. При отваряне на записаната флашка с GParted, последният ще изпищи за несъответствие в размера на дяловете върху флашката, давате Fix и и сте готови за създаване на допълнителни дялове за ползване върху незаетото място на флашката.

И двата варианта - iso и img - поддържат зареждане и от Legacy BIOS, и от UEFI.
И двата варианта - iso и img - се инсталират елементарно с dd към целево flash устройство, т.е.:
dd if=ime_na_file of=/dev/sdZ bs=1M oflag=sync status=progress , където sdZ e името на устройство за флашката.
Внимание: горната команда унищожава изцяло съществуващата информация върху флашката.

За инсталиране на img live диск-а е необходимо първо да се разархивира приложения img.xz чрез xz.
С 4+ GB RAM Live дискът(iso,img) работи безпроблемно за манипулации над ZFS, под 4 GB - няма вече как и да пробвам (а все пак да не се забравя, че ZFS 'яде' RAM)

----------------------

Update 11.08.2019: Версия 0.3, нови iso & img и подменени линкове за тях и sha256 по-горе.
Промени:
- промяна името на диска на ZFS Emergency Disk Live (zed-live);
- добавяне на veracrypt;
- фикс на бъг в Grub/UEFI и в инсталацията на lvm2.

Редактирано от Тамболианеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Две видеота за Debian, които ми се сториха интересни:

Debian 10 Buster Post Install Manual Setup (PCTLC) - за настройка на Debian 10 след инсталация
https://www.youtube.com/watch?v=jpjYyNAnz9A

Цитат

In this video I will be setting up Debian 10 Buster post install, this time it will be done the manual way instead of using the mkeznixOS script which was shown in a previous video. This video gives you some knowledge and understanding on how to set things up without running a script, your Debian 10 will be complete with full support for most basic computing needs, unfortunately there is no Nvidia support offered in this video. The only issue encountered was not having the handbrake-gtk package installed which give the impression Handbrake was not installed and would also not launch. Hope you enjoy the video.

Debian 10 Buster Install with Original Ncurses (PCTLC) - за класическа инсталация през Ncurses, подходяща за минимални образи, през мрежа и т.н.
https://www.youtube.com/watch?v=Vp002_acbHM

Цитат

In this video I will be installing Debian 10 Buster with the original Debian ncurses installer. I will be installing the XFCE DE using Virtualbox to record the install, after install I will install the Guest Additions, with a lot of messing around, however to be fair I was trying to run the VBoxLinuxAdditions.run file with the wrong command, I eventually worked it out. I also have a look at the repos and add the contrib and non-free...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз да задам въпроса как се прави жив образ на Дебиан с желаните неща? И как се инсталира Дебиан с жив диск чрез chroot? Това го може в Арч

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, petie1 написа:

Аз да задам въпроса как се прави жив образ на Дебиан с желаните неща? И как се инсталира Дебиан с жив диск чрез chroot? Това го може в Арч

Ти пък да се кланяш на Арчлинукс ...
Арчлинукс е недеклатено недорасляче спрямо мощта на Дебиан
https://live-team.pages.debian.net/live-manual/html/live-manual/index.en.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Тамболианеца написа:

Ти пък да се кланяш на Арчлинукс ...
Арчлинукс е недеклатено недорасляче спрямо мощта на Дебиан
https://live-team.pages.debian.net/live-manual/html/live-manual/index.en.html

Ей ей аз съм дебианец бре за мен по добро от Дебиан няма, просто в примера за инсталиране в лайв режим с chroot беше даден Арчлинукс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет на всички!

Аз съм тотал начинаещ, но се престраших и инсталирах Дебиан. Преминах от Убунту през Кубунту и сега съм с Дебиан 10  с графична среда KDE. В /etc/apt/sources.list поставих contrib и non-free. Инсталирах Synaptic.

Може да ми направите забележка, че съм тръгнал с Дебиан без да съм запознат из основи с документацията му, но въпреки, че четох (не така задълбочено) не можах да открия как да си сменя екрана при влизане в системата, защото този който е по подразбиране е малко грозничък. Ето какво направих, но не става.

В /etc/sddm.conf поставих това:

[Theme]

# Current theme name

Current=breeze

Запаметих и рестартирах, но без резултат.

Със сигурност вината е в мен, но кажете къде бъркам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Пешеходецът написа:

Привет на всички!

Аз съм тотал начинаещ, но се престраших и инсталирах Дебиан. Преминах от Убунту през Кубунту и сега съм с Дебиан 10  с графична среда KDE. В /etc/apt/sources.list поставих contrib и non-free. Инсталирах Synaptic.

Може да ми направите забележка, че съм тръгнал с Дебиан без да съм запознат из основи с документацията му, но въпреки, че четох (не така задълбочено) не можах да открия как да си сменя екрана при влизане в системата, защото този който е по подразбиране е малко грозничък. Ето какво направих, но не става.

В /etc/sddm.conf поставих това:

[Theme]

# Current theme name

Current=breeze

Запаметих и рестартирах, но без резултат.

Със сигурност вината е в мен, но кажете къде бъркам?

Така мисля че в Плазма 5 имаше в темите точно за настройките на стартовия екран

А ето го Startup and Shutdown >Login Screen (SDDM) > Background

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, petie1 написа:

Така мисля че в Плазма 5 имаше в темите точно за настройките на стартовия екран

А ето го Startup and Shutdown >Login Screen (SDDM) > Background

Браво! :yanim:Стана перфектно. Сега вече е много по-яко.

Благодаря!

п.п. Знaчи трябва по-усилено да се чете. Не само документацията на Дебиан, но и на Плазма 5-KDE.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Пешеходецът написа:

Браво! :yanim:Стана перфектно. Сега вече е много по-яко.

Благодаря!

п.п. Знaчи трябва по-усилено да се чете. Не само документацията на Дебиан, но и на Плазма 5-KDE.

За нищо, четене му е майката между другото в Плазма 5 не се разчита толкова вече на конфиг файловете колкото в старите версии на KDE

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,от два дена съм горд собственик на Debian 10.KDE Plazma 5.14.
Инсталирах и Manjaro 18.0 KDE ама нещо не ще да пали! Та за Дебчо да споделя:лесен за инсталиране и настройки,подредено меню,не идва със богат набор от теми и фонове за екрана,но пък са на един клик разстояние. Много възможности за персонализация и тн.и тн. Със две думи - бива!
Но пък има и някои неща в него които не разбирам,например това недоразумение “Konqueror“ което освен да се бъгва друго не прави! Или поне аз не успях да видя в малкото време в което оставаше на екрана ми.
Но за сметка на това пък останах много доволен от факта,че след инсталирането на Б.Г езиковият пакет и съответната фонетика веднага разпозна кодировката на субтитрите от филмите ми. Нещо с което Mint не се справяше.Не говоря за плеърите а за текстовите файлове.
И много други дребни но страхотни нещица които ме накараха да прекарам почти цялата неделя пред компа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, malosi написа:

Здравейте,от два дена съм горд собственик на Debian 10.KDE Plazma 5.14.
Инсталирах и Manjaro 18.0 KDE ама нещо не ще да пали! Та за Дебчо да споделя:лесен за инсталиране и настройки,подредено меню,не идва със богат набор от теми и фонове за екрана,но пък са на един клик разстояние. Много възможности за персонализация и тн.и тн. Със две думи - бива!
Но пък има и някои неща в него които не разбирам,например това недоразумение “Konqueror“ което освен да се бъгва друго не прави! Или поне аз не успях да видя в малкото време в което оставаше на екрана ми.
Но за сметка на това пък останах много доволен от факта,че след инсталирането на Б.Г езиковият пакет и съответната фонетика веднага разпозна кодировката на субтитрите от филмите ми. Нещо с което Mint не се справяше.Не говоря за плеърите а за текстовите файлове.
И много други дребни но страхотни нещица които ме накараха да прекарам почти цялата неделя пред компа.

Е Дебиан си е Дебиан, ползвай Делфина другото лично на мен не ми харесва, Манджата по принциоп си е капризна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, malosi написа:

Но пък има и някои неща в него които не разбирам,например това недоразумение “Konqueror“ което освен да се бъгва друго не прави! 

Това приложение за времето си беше нещо уникално и е едно от нещата, които ми липсва. Много добър файлов браузър и сравнително добър уеб браузър. В момента не знам да има малък проект при уеб браузърите, който да е пълноценен. Но, предполагам, че за резервен файлов браузър все още се справя прилично. А и резервен уеб браузър не е зле да имаш, дори, само, колкото да свалиш по- добър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, cybercop написа:

Това приложение за времето си беше нещо уникално и е едно от нещата, които ми липсва. Много добър файлов браузър и сравнително добър уеб браузър. В момента не знам да има малък проект при уеб браузърите, който да е пълноценен. Но, предполагам, че за резервен файлов браузър все още се справя прилично. А и резервен уеб браузър не е зле да имаш, дори, само, колкото да свалиш по- добър.

Предполагам е било така на времето но, при мен не е. Напъва се да отвори нещо и до там! Кои по - добър би препоръчал?

преди 20 часа, petie1 написа:

Е Дебиан си е Дебиан, ползвай Делфина другото лично на мен не ми харесва, Манджата по принциоп си е капризна

Манджата за игрички си мислех да ползвам ама за сега не ще! Аз нещо не правя както трябва явно.

Един прост dual boot е  ама ....! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, malosi написа:

Предполагам е било така на времето но, при мен не е. Напъва се да отвори нещо и до там! Кои по - добър би препоръчал?

За файлов мениджър - Dolphin, който би трябвало да е по- подразбиране за Plasma. За уеб браузър - който си ползвал до сега и ти е вършил работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, продължава да се опъва „манджата“ в рамките на един час два пъти я инсталирам и не ще да изгрее!

Четох за подобни проблеми при други потребители и възможните им решения, но със моят късмет..... тц.

Едно от решенията най-близо до моят случаи беше да не се инсталира boot по време на инсталацията.

Поради причина ( която така я разбрах ), че вече имам boot  от предната ОС. Дебиан.

Другото решение беше след инсталирането на Манджаро рестарт и от boot менюто „C“ за въвеждане и следното

search.file /boot/intel-ucode.img root  

configfile /boot/grub/grub.cfg

След което да не повярваш ми намери Манджаро, стартирах и през терминала 

sudo grub-install /dev/sda

sudo update-grub

Рестарт и .... греда пак си грее чичо Деб.

Странно при последните два опита grub изобщо не ме отчита при въвеждането на горните команди! 

Явно не му се занимава с мен ?

Опс забравих за снимков материал. 

Captura de pantalla 2019-08-26 18:50:45.png

Редактирано от malosi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, malosi написа:

Така, продължава да се опъва „манджата“ в рамките на един час два пъти я инсталирам и не ще да изгрее!

Не разбрах, какво общо има келявото Манджаро с Дебиан, та да постваш болежките за Манджаро си в темата за Дебиан?

Упс, видях ти и горните коментари, и разбрах че ползваш Манджаро само като референция за прехвалено дистро в сравнение с Дебиан.
Още един осъзнал се. Welcome то Debian.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, cybercop написа:

Все още може да се използва и за 2-те, има порт за WebEngine (Blink) но тъй като няма активни разработчици, има бъгове, 19.08 е фикснат, сега тествах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И отново приятна изненада от Buster, безпрецедентно рано-рано отвори сергията за backports в сравнение с предишни версии на Дебиан и де-факто още повече обезсмисля дистра като Убунту и Минт.

От моите инсталирани тези вече  сe ъпгрейднаха през backports:

debootstrap:all/buster-backports 1.0.115~bpo10+1 uptodate
e2fsprogs:amd64/buster-backports 1.45.3-3~bpo10+1 uptodate
gnupg:all/buster-backports 2.2.17-3~bpo10+2 uptodate
iptables:amd64/buster-backports 1.8.3-2~bpo10+1 uptodate
libreoffice:amd64/buster-backports 1:6.3.0-2~bpo10+1 uptodate

Всичките backports излезли само за 1.5 месеца след финалната версия на Buster:
https://backports.debian.org/changes/buster-backports.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, malosi написа:

Четох за подобни проблеми при други потребители и възможните им решения, но със моят късмет..... тц.

Едно от решенията най-близо до моят случаи беше да не се инсталира boot по време на инсталацията.

Поради причина ( която така я разбрах ), че вече имам boot  от предната ОС. Дебиан.

Другото решение беше след инсталирането на Манджаро рестарт и от boot менюто „C“ за въвеждане и следното

search.file /boot/intel-ucode.img root  

configfile /boot/grub/grub.cfg

След което да не повярваш ми намери Манджаро, стартирах и през терминала 

sudo grub-install /dev/sda

sudo update-grub

Рестарт и .... греда пак си грее чичо Деб.

Странно при последните два опита grub изобщо не ме отчита при въвеждането на горните команди! 

Явно не му се занимава с мен ?

Опс забравих за снимков материал. 

Captura de pantalla 2019-08-26 18:50:45.png

А що не си добавиш вкисната манжда в 40_custom на GRUB в Дебиан?

преди 13 минути, Тамболианеца написа:

И отново приятна изненада от Buster, безпрецедентно рано-рано отвори сергията за backports в сравнение с предишни версии на Дебиан и де-факто още повече обезсмисля дистра като Убунту и Минт.

От моите инсталирани тези вече  сe ъпгрейднаха през backports:

debootstrap:all/buster-backports 1.0.115~bpo10+1 uptodate
e2fsprogs:amd64/buster-backports 1.45.3-3~bpo10+1 uptodate
gnupg:all/buster-backports 2.2.17-3~bpo10+2 uptodate
iptables:amd64/buster-backports 1.8.3-2~bpo10+1 uptodate
libreoffice:amd64/buster-backports 1:6.3.0-2~bpo10+1 uptodate

А да питам има ли начин за ново KDE без нестабилни хранилища и тестинг?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, petie1 написа:

А да питам има ли начин за ново KDE без нестабилни хранилища и тестинг?

Специално за нови версии на  KDE или Gnome надежда всякаква изключи да ги видиш в buster-backports - имат прекалено много зависимости.
Или през unstable/testing за тях, или чакаш следващия Bullseye.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Тамболианеца написа:

Специално за нови версии на  KDE или Gnome надежда всякаква изключи да ги видиш в buster-backports - имат прекалено много зависимости.
Или през unstable/testing за тях, или чакаш следващия Bullseye.

Значи единствено остава компилация от сорс на KDE ама тя пък много сложна бе, щот няма как на стабилен Бъстър  да набия тестинг или несталбилно хранилище

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, petie1 написа:

Значи единствено остава компилация от сорс на KDE ама тя пък много сложна бе, щот няма как на стабилен Бъстър  да набия тестинг или несталбилно хранилище

Ако те влече, имаш време и ти се експериментира, можеш да се пробваш да компилираш KDE във варианти:
a) от unastable/source във формат .deb, среда виртуалка Debian-unstable + кернела от stable + gcc от stable;
b) директно от KDE.org сорс през дебиaнизация върху stable до .deb също.
И след това да се пробваш да ги инсталираш върху stable Buster. А щом са .deb пакети, няма да си съсипеш stable системата и можеш да върнеш предишното състояние чрез деинсталирането им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Тамболианеца написа:

b) директно от KDE.org сорс през дебиaнизация върху stable до .deb също.

Май тва трябва да пробвам ама да видя как се прави дебианизация кат минат жегите и си правя лайв диск с новото КДЕ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, petie1 написа:

А що не си добавиш вкисната манжда в 40_custom на GRUB в Дебиан?

Ами защото до сега не съм бъркал в менюто на 40_custom  и не знам как!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...