Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

petie1

Всичко за Debian и неговите внучета - новини, въпроси, проблеми

Препоръчан отговор

Здравстуй, Колчо. За съжаление, няма кратък и еднозначен отговор на въпроса ти. Инсталирането, оптимизирането и подсигуряването на една ОС (не само Дебиан) са в пряка зависимост от ползвателя и наличния хардуер. За статията, лично аз, силно препоръчвам да не се инсталира какъвто и да било софтуер на Майкрософт, FilleZilla не ползвам (не ползвам FTP), а scp. За firewall, препоръчвам nftables. Също, много важни, според мен, неща, ги няма в никое ръководство за инсталиране и подсигуряване на OS. Според мен е по-добре инсталиране върху LUKS криптиран дял. Снапшоти, ако има място (локален сървър или отделен диск в машината), но най-важното - оптимизация на браузера. Все пак е много вероятно да използваш компютъра за браузване и именно браузерът е врата на компа ти към Света. Ако не е оптимизиран, ще имаш много дразнещи реклами, изскачащи прозорци и нулева поверителност. Също, много важно - криптиране на DNS заявките, инсталиране на VPN клиент, проверка за хардуерните уязвимости, ако се налага компилиране на ядро. Обезателно Wireshark, tcpdump, nstools, lsof, iftop и т.н., за да имаш поглед на трафика на собствената ти машина. Но, всичко това е на база моят опит и изискванията, които имам към една ОС. На теб ако ти работи и си доволен, не е нужно да правиш каквото и да било. Няма шаблон, точен пример -"ето така е правилно". Зависи от ползвателя и хардуера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Darude написа:

лично аз, силно препоръчвам да не се инсталира какъвто и да било софтуер на Майкрософт

Мога да допълня, какъвто и да било софтуер със затворен код, може да се направи компромис с драйвер (нвидия, бродком), аз не позволявам и такъв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 10 часа, Колчо написа:

Другото което ме интересува как да оптимизирам Гном за машина с 8 ГБ рам така че да не я изяжда всичката до  край.

Уж лaйнoкса много лек и бърз, а какво се оказа, 8 ГБ рам не стигат само за графичната среда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Колчо написа:

Другото което ме интересува как да оптимизирам Гном за машина с 8 ГБ рам така че да не я изяжда всичката до  край.

Ако си с последната Гноме 3.34 то тя въобще не изяжда рам-а. При мен без стартирани програми заема около 800 MB.

Windows 10 Pro например заема около 2 GB на чисто.

Ето колко е със стартиран Chomium:

2QN3SJW.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.03.2020 г. в 23:32, vpvelev написа:

Ако си с последната Гноме 3.34 то тя въобще не изяжда рам-а. При мен без стартирани програми заема около 800 MB.

Windows 10 Pro например заема около 2 GB на чисто.

Ето колко е със стартиран Chomium:

2QN3SJW.png

Gnome 3.34 под Бъстър - честно до сега не съм намерил ръководство как да ъпгрейдна до това ниво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Колчо написа:

Gnome 3.34 под Бъстър - честно до сега не съм намерил ръководство как да ъпгрейдна до това ниво.

При теб без стартирани програми колко памет използва? И с коя версия на Гноме си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, vpvelev написа:

При теб без стартирани програми колко памет използва? И с коя версия на Гноме си?

1.1 - Гном 3.30.2 -за сега под виртуалка. Има реалност да го пренеса на реална машина след нужните тестове...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 3.03.2020 г. в 10:08, Колчо написа:

Питай във форума на Дебиан най добре

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

знаете ли алтернативно място от където може да се изтегли debian cinnamon защото този от официялния сайт на debian колкото пъти се опитвах и го записвах на флашка с различни програми все овисва по време на стартиране

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, ninov написа:

знаете ли алтернативно място от където може да се изтегли debian cinnamon защото този от официялния сайт на debian колкото пъти се опитвах и го записвах на флашка с различни програми все овисва по време на стартиране

Тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ninov написа:

James ти е дал линка, ама Минт Деби е с по-нов Cinnamon и е пaк на същата база.
Освен това като излезе през лятото новия Минт Уляна вътре в него Cinnamon-а ще е още по-изпипан, щото от тази версия си изкарват парите от дарения на доволни потребители.
Ама пробвай ги всичките де, няма лошо. И аз ги пробвам, но не се разбират нещо със snapd.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, ninov написа:

А сменихте ли флашката? Пробвайте с Руфус

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.04.2020 г. в 22:04, petie1 написа:

А сменихте ли флашката? Пробвайте с Руфус

мерси за помощта ви но сега имам проблем с инсталатора каквито и опции да му дам освен само инсталиране дебиан и автоматично инсталиране с windows и ръчно разделяне на дяловете бутонът за напред все е неактивен .Някой имал ли е проблем при инсталацията на debian 10 на компютър заедно с windows 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето видео с инсталатора на Дебиан 10 )Но първо тряба да сте си отделили дял от хард диска под Уин 10 и който да укажете в ръчното разделяне файлова система ехт4 монтиране /)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, petie1 написа:

Да не сте объркали инсталатора? Или ползвате новия инсталатор който е чисъ боклук поне за мен

използвам вградения инсталатор забравих да допълня че става дума debian kde

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, ninov написа:

използвам вградения инсталатор забравих да допълня че става дума debian kde

Живия инсталатор е боклук

Ето видео с инсталатора на Дебиан 10 (Но първо тряба да сте си отделили дял от хард диска под Уин 10 и който да укажете в ръчното разделяне файлова система ехт4 монтиране /)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ninov написа:

мерси за помощта ви но сега имам проблем с инсталатора каквито и опции да му дам освен само инсталиране дебиан и автоматично инсталиране с windows и ръчно разделяне на дяловете бутонът за напред все е неактивен .Някой имал ли е проблем при инсталацията на debian 10 на компютър заедно с windows 

Мисля че се сещам къде бъркаш, но първо ще ми качиш снимка на прозорчето точно откъдето не можеш да преминеш напред с пълно подробно описание какво си правил дотам, иначе няма нищо да ти кажа.
Случва ми се същото и на мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Току що пристигна масивно обновление на Дебиан 10 предполагам че става дума за 10.4 но нищо няма на сайта им

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, petie1 написа:

Току що пристигна масивно обновление на Дебиан 10 предполагам че става дума за 10.4 но нищо няма на сайта им

Има ве

https://www.debian.org/News/2020/20200509

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Hot Bastard написа:

Добре ама преди като гледах още нямаше може би е добавено по късно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...