Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Инсталиран е windows 7 на машината, но фолдера е 131 ГБ вече. Какъв може да е проблемът? Благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Стартирай cleanmgr, маркирай всичко с рамер над 1MB и кликни бутона [ОК]. Потвърди изтриването, когато попита.
Изтегли Windirstat Portable, стартирай и избери папка за разопаковане. Влез в нея и стартирай WindirstatPortable. Избери дял С и сканирай. Покажи снимка на прозореца на програмата.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С каква антивирусна си? Временно спри защитата в реално време.
В лентата за навигация на Windows Explorer напиши:
%windir%\temp
и натисни Enter.
Като се зареди папката, кликни на празно място в нея и натисни [Ctrl]+[A], [Del],[Y]

Имаш и 18GB After Effect кеш (светлосиният блок). Ако искаш да изтриеш този кеш, кликни с десен бутон някъде по блока и избери Explore here.
Натисни F5 за да се вижда и празното място на диска. Покажи картинка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да пробваш и dism++. Освобождава още повече място от стандартното почистване на windows, а има и други "полезни" функции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Raze написа:

Освобождава още повече място

и в неопитни ръце прави Windows за преинсталиране

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С какво точно може да го направи, че не мога да се сетя? Ползвал съм и ползвам функцията за почистване на няколко машини и никога не е имало проблем, дори и при сложени всички отметки.

То ако става въпрос в неопитни ръце и с windows explorer могат да се изтрият много неща и да се наложи пак да се преинсталира системата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Например с почистване на WinSxS. Питай @B-boy/StyLe/ по въпроса. Има какво да сподели.
Освен това е Windows 7, а не 8+

Освен това проблемът не е в Windows!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така. DISM++ беше премахната от моята колекция, както и от списъка с препоръчваните от мен програми. Наскоро след последния update на програмата реших пак да се заиграя с нея. Нарочно бях почистил преди това папката WinSxS с CleanMGR и направих проверка с DISM++. Откри списък с кеш за триене (само че показа, че е с една големина, а след изтриването показаното освободено пространство бе съвсем различно). Разбира се аз имах и System Restore преди теста и Image. Пуснах проверките на DISM и SFC и всички тестове минаха успешно (поне така си мислех) и бях спокоен...Е да, ама не. Дойде Patch Tuesday...тръгнах да качвам кръпките за .Net Framework, Rollup Monthly пакета и MRT.exe актуализацията. Всички се качиха без Rollup-a. (най-важната). Понеже на Windows 8.1 са забранени кръпките ако хардуера ти е нов, но не си с Windows 10 (от около година и повече) ползвам https://github.com/zeffy/wufuc

Понеже и друг път се е случвало кръпките да не се качват от първия път (докато hook-не и заобиколи забраните на MS) и пробвах да инсталирам проблемната кръпка няколко пъти (с надеждата, че ще се оправи от самосебеси или след рестарт). Не само, че не се оправи, но се зарових в логовете на DISM и CBS и ми стана лошо. Проблема бе, че DISM++ бе изтрил доста важни MANIFEST файлове. Макар че DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth и DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth и SFC не показваха проблеми, командата DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth не искаше да работи дори с параметър /Limitaccess. Използвах и инструмента на niemiro от Sysnative - SFCFix, но и той не реши проблема. Пробвах с DISM и свалено ISO с параметър /limitaccess, но пак греда. За капак понеже Windows Update си прави нова точка на възстановяване след всяка проба да качи актуализации (а аз бях дал Retry поне 20 пъти в началото) се бяха изтрили читавите точки на възстановяване (създадени, когато тествах DISM++ и бяха на 2 дни само). Вариантите бяха 3 (да отварям тема в Sysnative, да направя Refresh на Windows или да върна Image-a, който бе на месец)...Върнах Image-a (преди това бях създал лог файл с кои папки са създадени за последния месец, снимки на инсталираните програми, бекъп на Мозила и прочие) и след като върнах Image-a успях да възстановява всичко напълно. Обнових драйверите, програмите и приложих актуализациите за Windows. Всичко е точно, но за пореден път се убедих, колко некадърна програма е DISM++ (поне в почистването на WinSxS папката). Сега има интересни инструменти в нея и човек може да си я остави АКО (не разчита на почистването и ако не се доверява на намерените през нея актуализации за Windows).

Едва ли е случайно, че главно китайските програми като DISM++ и модула в Qihoo 360 TS (май се казваше System Backup Cleaner) от тестваните от мен програми за почистване на WinSxS създават проблеми с тази папка. Не знам, може проблема да е локализиран само в 8.1, но лично аз предпочитам да ползвам cleanmgr /sageset или Dism.exe /online /cleanup-image /StartComponentCleanup; dism.exe /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase

вместо външни програми за почистване на WinSxS.

Мисля, че това съм го споменавал и преди:

Нещо като DEJA VU...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Raze написа:

Може да пробваш и dism++. Освобождава още повече място от стандартното почистване на windows, а има и други "полезни" функции.

Аз го ползвах известно време това за почистване,не съм начинаещ и ползвах настройки по подразбиране и винаги след ползване и след това sfc проверка  даваше проблеми.............отначало много се чудих и не можех да разбера откъде идва проблема,но след доста занимавка и експерименти установих,че е от dism++.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

С каква антивирусна си? Временно спри защитата в реално време.
В лентата за навигация на Windows Explorer напиши:
%windir%\temp
и натисни Enter.
Като се зареди папката, кликни на празно място в нея и натисни [Ctrl]+[A], [Del],[Y]

Имаш и 18GB After Effect кеш (светлосиният блок). Ако искаш да изтриеш този кеш, кликни с десен бутон някъде по блока и избери Explore here.
Натисни F5 за да се вижда и празното място на диска. Покажи картинка.

Аваст - някаква безплатна версия свалих преди време. image.png.31e4e0384917bbe19b50cffbcab005c9.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скоро не съм пускал почистване, сега ще пусна. Аз съм с windows 10 1903 18362.239, ако има проблем след това ще пиша пак, но не вярвам. Единствено оставям restore точките, като съм ги ограничил до 1% (4.65 GB е при мен) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че при теб няма проблеми не означава, че на други системи пак ще е така. Всеки да си тества за своята. Моята нещо не го харесва ама никак този инструмент. А това, че много хора не са се оплакали не означава, че не е създавал проблеми. Може да се преинсталирали или да са върнали системата назад. В Sysnative е пълно с подобни теми. Жалко, че не запазих лог файла от DISM..

А доказателство, че почистващия модул е некадърен (между другото ExaFlop бе откривател на програмата и неин защитник, но дори той се убеди, че почистването създава проблеми) е че, като почистиш WinSxS с DISM++ и направиш ново сканиране пак показва редовете, които трябваше да са почистени. И специални след сканирането показа да речем 8 MB, че ще се освободи, а след почистването каза, че са 200MB. Не може след почистване отново да намира редове за триене, както и не може размера на анализираното съдържание и почистеното да се различава. Щеше да е добре да има лог с това какво точно прави при почистването и дали не се затруднява с премахването на някои редове (при липсва на права и прочие), но такъв аз не видях...има логове, но много basic такива и са безполезни. С други думи ако ще я ползвате за почистване един съвет от мен. Не чистете WinSxS папката и не премахвате MSI кеша създаден от инсталаторите (защото ако решите да поправите или преинсталирате дадена програма използваща MSI и него го няма, после трябва да се правят други врътки за да можете да премахнете и качите въпросната програма). Излишни главоболия.

Иначе не винаги е създавала проблеми...от 20 ползвания може би около 3 пъти (избирателно), но пак я прави бомба със закъснител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А аз предлагам да не разводняваме повече темата с размисли извън нея.

преди 10 минути, tzarrrrrrr написа:

Аваст

Имаш ли втори дял (за данни) на този диск?

преди 2 минути, B-boy/StyLe/ написа:

другото ExaFlop бе откривател на програмата и неин защитник, но дори той се убеди, че почистването създава проблеми)

Така е! Дори известно време я поддържах и като български интерфейс...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

А аз предлагам да не разводняваме повече темата с размисли извън нея.

Имаш ли втори дял (за данни) на този диск?

Не съм сигурен какво ме питаш, но като цяло не съм разделял диска. Имам си едно Ц и си сложих допълнително външен хард. 

image.png.5951a697dc921fb1abc523b6c5a671dc.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@tzarrrrrrr, благодаря за картинката. Дискът в машината е един и е с един видим дял за ползване. Добре би било дискът в машината да се раздели и да се преместят множеството потребителски файлове (jpg, jpeg, cr2 картинки и др.) на другия дял

По неясни причини папката C:\windows\Logs също е огромна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

@tzarrrrrrr, благодаря за картинката. Дискът в машината е един и е с един видим дял за ползване. Добре би било дискът в машината да се раздели и да се преместят множеството потребителски файлове (jpg, jpeg, cr2 картинки и др.) на другия дял

Може ли да ми дадеш насоки какво да направя или? Мерси

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:И последно - резултата след почистване: след първото пускане ми изчисти около 6 GB, като повечето бяха в кошчето. Хардуера ми не бих казал, че е нов - Xeon E3-1230 V2, GTX 970, Motherboard ASRock B75 Pro3-M и така нататък. След това направих проверка на системата. Откри грешки, които не бяха от съществена важност:

Цитат

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 10.0.18362.1

Image Version: 10.0.18362.239

[==========================100.0%==========================] The restore operation completed successfully.
The operation completed successfully.
PS C:\WINDOWS\system32> sfc /scannow

Beginning system scan.  This process will take some time.

Beginning verification phase of system scan.
Verification 100% complete.

Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them.
For online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.

Ето и част от грешките, които едва ли са причинени от Dism++:

Цитат

2019-07-13 16:26:49, Info                  CSI    00000121 Warning: Overlap: Directory \??\C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\ is owned twice or has its security set twice

Абсолютно несъществени за работата на системата. При условие, че съм го ползвал много пъти на различен хардуер и различни системи и никога не е правило проблем, за мен е безопасно. След тези проверки пуснах повторно dism++ да почисти и отново проверих системата - няма грешки. Автора вече да си решава, но освобождава много повече пространство от вградените windows инструменти, понякога се е случвало да ми освободи над 10 GB от windows папката, като нищо друго не е помагало.

@tzarrrrrrr диска дали ще го разделяш на части или не, няма особено значение за работа на системата, стига да знаеш кое къде е, още повече, ако ползваш SSD, което като гледам размера, най-вероятно е така. Тези дискове не се влияят от фрагментиране като механичните дискове, там достъпа до всяка част от диска става мигновенно. Още повече, като имаш друг диск, там може да държиш неща, които не ползваш често, както и да си правиш архив на системата. Най-сигурно си дръж важната информация минимум на още един носител, ако можеш и на носители, които са на друго място - друг компютър, CD/DVD дискове, онлайн облаци и така нататък. На колкото повече места я имаш, толкова по-вероятно е при проблем да можеш да я възстановиш. Това, че имаш втори диск в системата, не те спасява от загуба на информация - токов удар или крипто вирус може да ти повреди информацията и на двата диска, понякога до състояние, при което няма да можеш да я възстановиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, Raze написа:

понякога се е случвало да ми освободи над 10 GB от windows папката, като нищо друго не е помагало.

Еха,при мен уиндоуса(10 64бит LTSC)е едва 6,5гб и си стой така без да ползвам въпросният софт.............специално за почистване има други много по-читави и надеждни програми,разбира се,че не ползвам само вградените инструменти!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Raze пусната ли бе опцията за почистване на WinSxS, защото по подразбиране не е отметната...

Иначе извинявай, но след почистена папка:

98glmXs.png

да ми намира неща (виждат се кои са редовете вдясно):

pKzzm7U.png

Мерси, но ще пропусна поредното чупене на този етап. Всеки да ползва каквото си иска. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С една подробност - LTSC! Може и затова да си имал проблеми след почистване. При мен папка windows е 17.3 GB в момента, като най-голям е размера на winsxs - 6.5 GB, след това е system32 - 4.9 GB.

@B-boy/StyLe/ всички отметки са сложени, без system restore. Винаги така съм го почиствал от 2-3+ години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:
Win10 18936 - 15.0GB
WinSxS - 6.32GB
Sys32 - 3.77GB
SysWOW64 - 1.17GB

преди 54 минути, tzarrrrrrr написа:

Може ли да ми дадеш насоки какво да направя или? Мерси

https://www.disk-partition.com/help/resize-partition.html
ВАЖНО!!!
Преди да тръгнеш да преоразмеряваш, изключи външния диск от машината!!!
Когато преоразмеряваш сегашния дял С, остави поне 1GB свободно място на сегашния дял!!!

След като преоразмериш дял С, десен клик на празното място след дял С избери New partition. Следвай съветника с Next > Next.
Накрая кликни [Apply]. Ще иска рестарт - потвърди.
След завършване на работата и зареди до десктоп, пренасочи папките за музика, картинки и видео:
https://helpdeskgeek.com/how-to/change-location-of-user-folders-in-windows/

Препоръчвам ти да сложиш етикети на двата дяла:
В windows Explorer кликни на дял С и натисни F2. Впиши примерно Windows. Повтори същото за дял D  и впиши примерно Data.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@tzarrrrrrr, добре би било да има и обратна връзка за ситуацията към момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...