Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Ако човек тръгне по наклонената плоскост да подобрява всичко, става страшно! ;)

По темата: https://www.audiocircle.com/index.php?topic=166996.60

Г-н Михайлов, някакво кратичко описание на меломанските вкусове? Бийтълс, Пърпъл, Пинк Флойд, Маркъс Милър, Лили, Цеца...?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 66
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Гледах клипчето и четох темата в горепосочения пост. Някакси ще си слушам колоните и без да ги тунинговам по посочените там начини - нови кросовъри/филтри, на които не са посочили параметрите, обмазване вътрешната повърхност на сандъците с битум, облепване на металните части  /кошниците/ на високоговорителите с вата, укрепване на конструкцията на сандъците с допълнителни дървени "разпорки" и т.н. 😎

А за меломанските вкусове - накратко - барок, класика, опера, джаз, блус и чат-пат рок.

Барок -Хендел, Бах, Глук, Вивалди, Албинони, Марчело, Бокерини, Палестрина, Монтеверди и още много други.

Класическа музика - Моцарт, Бетовен, Хайдн, Менделсон Бартолди, Рихард Щраус, Макс Брух, Брамс, Малер, Дебюси, Равел и още много други.

Опера - Верди, Росини, Белини, Доницети, отново Моцарт, Пучини, Бизе, Маскани и още много други .

За джаз и блус и рок ме мързи да изреждам изпълнители/автори. Много са.

От посочените като примерни от Вас фигурират само Маркъс Милър и Пинк Флойд.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 година по-късно...

Отварям отново тази тема, тъй като в аудио системата настъпиха някои "дребни" промени, т.е. добавки.🙂

Допълних компонентите си от фирмата Naim с още един. Наличните досега бяха усилвател, външен захранващ блок за предусилвателя и RIAA корекция за ММ грамофонни дози (черните кутии на снимките😄😞

spacer.png

spacer.png

Та добавих и фирмен цифрово-аналогов преобразовател (ЦАП) същата фирма - Naim DAC V1:

spacer.png

spacer.png

Ето го и в действие:

spacer.png

Какво да кажа за качеството на звука... Явно по-сериозните фирми вземат сериозни мерки за напасване на отделните компоненти, които предлагат, за получаване на най-оптимален резултат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 месеца по-късно...

Отново повдигам тази тема, защото имам много, ама много съществена добавка към аудиосистемата.

Първо картинката:

spacer.png

Новото е невзрачната черна кутия със зеления надпис Naim под цифрово-аналоговия преобразовател (DAC) на Naim. Това всъщност е крайно стъпало (Power Amplifier) - Naim Audio NAP 250 DR. Като предусилвател засега използвам предусилвателната част от наличния ми интегриран усилвател Naim Nait XS2, който се захранва от отделен захранващ блок Naim Flatcap ХS - двете черни кутии 5 снимки по-нагоре. Подобрението в качеството на звука е много голямо.

:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един приятел си купи Klipsch с усилвател на Маранц, даде осемнайсе чанти пари, много ми ги хвали, не ми харесаха как звучат.За стерео само студийни монитори уважавам, обаче истински.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Студийните монитори са за използване в студио. Особено near field мониторите, които трябва да са близо до главата ти. А големите студийни монитори, които стават и за стая вкъщи, ги правят JBL.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JKirilov написа:

На Abbey Road мислят другояче: ;)

105d6126da072a4b6b29bc5a6d42c730.jpg

Няма начин да не е така. А и двамата братя хич не си поплюват с този модел. Чувам нещо, че са продали голяма част от своя дял на Калифорнийска компания, в която пак са съсобственици.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Наскоро имах много странен случай с дистанционното за усилвател Naim. Дистанционното е тип Naim Narcom 5. По едно време бутоните за смяна на входовете (1, 2, 3 и т.н. до 9) престанаха да реагират. Аз разбира се отворих (разцепих) дистанционното с изваждане на батериите за проверка и почистване на контактите на бутоните. Нямаше промяна. По-късно, след дълго ровене и четене по форумите, установих, че случайно съм натиснал бутон и съм вкарал дистанционното в режим на препрограмиране. Оказа се, че просто трябва да натисна  бутона pre ( preamplifier) и всичко се оправи.

Странното беше, че дистанционното беше запазило настройките си с извадени батерии. Това ме заблуди и щеше да ме вкара във филм за купуване на ново дистанционно за около 100 паунда.

Срам...:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...
преди 22 часа, Михайлов написа:

Последният щрих в системата:

spacer.png

Т.е. най-новата играчка: предусилвател/стриймър/DAC -  Naim NAC-N 272.

Честито от мен. Отлична покупка си направил:   https://www.whathifi.com/au/naim/nac-n-272/review

Sr553uqMoE4adFqZFmcH27-970-80.jpg.webp

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега вече Naim системата ми е завършена. С компоненти, напълно съвместими помежду си, които са проектирани да се използват заедно. За звученето няма дасе впускам в подробности. То просто трябва да се чуе.😀

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вчера се занимавах с ъпдейт на фърмуера на 272. Той дойде с версия 4.4, а в раздела за ъпдейт на сайта на Naim има достъпни за сваляне версии 4.6 и 4.7. В упътването на преампа подозрително защо са премълчали въпроса за ъпдейт. Намерих едно видео от Нейм как се прави, дръпнах инсталационния файл за ъпдейта и започнах. Оказа се, че си има тънкости. Ъпдейтът се извършва, като се свържат с етернет кабели към рутера и лаптопът, и преампът. Освен това те се свързват помежду си с USB кабел. Обаче... файлът за ъпдейт търси сериен порт, за предпочитане RS232. От входния мини USB порт за ъпдейт на преампа явно има връзка към някакъв вграден USB-Serial конвертор. Освен това операционната система на лаптопа - Уиндоус 10, не разпознава включеното устройство. Наложи се да търся драйвери за него и едвам намерих, тъй като от Нейм не предоставят драйвери за преампа/стриймъра. След това вече Уинът разпозна устройството и програмата за ъпдейт ми даде възможност да избера входящ порт на лаптопа - и то само COM3. ;D
 Процесът на стартиране на ъпдейта беше малко екзотичен - програмата поиска да изключа 272, след това да го включа и тогава да стартирам ъпдейта. Самият ъпдейт продължи поне 15-20 минути и повече, може би заради заради серийната шина в 272.
Имам чувството, че този процес на ъпдейт не е предназначен за редови потребители и затова не е описан в ръководството.

Наясно съм с рисковете, които поех, при спиране на електрозахранването например. Тогава преампът можеше да се превърне в тухла четворка. Затова бях включил рутера, 272 и лаптопа през UPS. Все пак някаква предпазна мярка. Освен това по софтуерната част помагаше синът ми, който е компютърен специалист.
Но не бих препоръчал в никакъв случай тази гимнастика на човек, който не разбира какво прави и как трябва да го направи.
Чудя се само защо от Naim са качили ъпдейти на фърмуера на сайта си без никакви разяснения и без необходимия драйвър, с който Уиндоус 10 да разпознае преампа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• COM3 е псевдо комп порт, когото Windows раздава на UART устройства. Напълно нормално явление.
  • Кирпич е силна дума, след като update-ваш firmware. Разпояване на SPI-флаш и препраграмиране е въпрос на 30мин работа. Важно е update-a да е под ръка на носител.
  • Без никакви разяснения е практика за тестери или на Naim им е през хея за клиентелата.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...
преди 12 минути, Михайлов написа:

Тези дни добавих няколко метра "мостов" кабел към системата.🤣 

Ето такъв:

spacer.png

Той замени ето такъв кабел:

spacer.png

Добре си го написал, но и добре си го направил. Честито от мен!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря!

На пръв поглед - нищо особено. Някакъв си "мостов" кабел. Нещо като ПВВМ примерно.😄 

Твърд, с ужасно твърда и жилава изолация, 4 квадрата, многожичен. Самите жички - също по-твърди и по-дебели от жичките на другите кабели за тонколони, с които съм имал работа. Много трудно се подготвя за монтаж и за предпочитане е да се използват банани, в които кабелът влиза напречно на оста на банана или поне под ъгъл, а не отзад по оста на банана.

Щуротиите с означена посока на свързване от стъпалото към колоната няма да ги коментирам.🤣

Обаче звукът...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Михайлов написа:

Благодаря!

На пръв поглед - нищо особено. Някакъв си "мостов" кабел. Нещо като ПВВМ примерно.😄 

Твърд, с ужасно твърда и жилава изолация, 4 квадрата, многожичен. Самите жички - също по-твърди и по-дебели от жичките на другите кабели за тонколони, с които съм имал работа. Много трудно се подготвя за монтаж и за предпочитане е да се използват банани, в които кабелът влиза напречно на оста на банана или поне под ъгъл, а не отзад по оста на банана.

Щуротиите с означена посока на свързване от стъпалото към колоната няма да ги коментирам.🤣

Обаче звукът...

Иначе по кутийките не си сменял-добавял нищо, нали. Само "жиците"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е стига де! 😀 Малко ли сменях по "кутийките"...

Не, само смених кабела.

Между другото, воден от чисто екстремистки подбуди, преди месец си купих от железарията няколко метра инсталационен кабел, 6 квадрата, многожичен, български. Турих му банани и го вързах към свирките.

Мъка... За свирене - свирна. Обаче - глухо звучене, ниските и особено високите просто потънаха и почти изчезнаха, останаха само едни средни честоти. Отвратително!

При това, независимо от по-голямото сечение (тогава бях с основен кабел 2.5 квадрата, а инсталационният е със 6 квадрата), трябваше да усилвам доста повече от потенциометъра, за да получа същото ниво на звука както с "аудио" кабела - Chord Clearway 2.5 квадрата. 

Та накратко - хич не вярвайте на тези, които твърдят, че кабелите от железарията стават за аудио - т.е. за свързване на тонколоните.

За свирене - свирят, но си съсипвате качеството на звука.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Размишлявам над един теоретичен, т.е. схоластичен въпрос. Интересно ми е, ако към това устройство (Naim NAC-N 272): 

spacer.png

се свърже ей такова устройство:

spacer.png

дали ще се отрази забележимо на звука. Второто е външен захранващ блок - Naim XPS DR, който при включване към предусилвателя шунтира вграденото му захранване. Наясно съм предимно какви отговори да очаквам - изпълнени с недоверие, скептицизъм, сарказъм и подигравателно отношение, но все пак ще попитам. 😀

Разбира се има и още по-"яки" външни захранвания - примерно ей такова:

spacer.png

Но за такова нещо (Naim 555 PS DR) вече леко ми миришат краката - във финансово отношение.🤣

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Михайлов написа:

Размишлявам над един теоретичен, т.е. схоластичен въпрос. Интересно ми е, ако към това устройство (Naim NAC-N 272): 

spacer.png

се свърже ей такова устройство:

spacer.png

дали ще се отрази забележимо на звука. Второто е външен захранващ блок - Naim XPS DR, който при включване към предусилвателя шунтира вграденото му захранване. Наясно съм предимно какви отговори да очаквам - изпълнени с недоверие, скептицизъм, сарказъм и подигравателно отношение, но все пак ще попитам. 😀

Разбира се има и още по-"яки" външни захранвания - примерно ей такова:

spacer.png

Но за такова нещо (Naim 555 PS DR) вече леко ми миришат краката - във финансово отношение.🤣

Хората са казали така:

"Мерак с пари се гаси." А хората  тук какво ще ти напишат, не е важно хич. Един си купува ново "Ламборджини за 600000$, друг купува на любовницата си цели 500 квадратни метра къщи и парцали, обувки, складирани в стая с размер 30х20 метра, трети станал "нумизмат" и цял живот събира пари за тоя дето духа, та ти си седнал да мислиш кой какво ще ти каже. Живота е един и това, което ти е хоби, на него си се отдал, та да мислиш за хората. А който го разбира, той ще го оцени по някакъв начин. Защото на другият свят, прищявките и хобитата ни приключват завинаги! И както казва JKirilow в една тема... купувай. Аз също бих го направил.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всяко аудио устройство, най-вече усилвателите и цифровите джаджи, са толкова хубави, колкото им е хубаво захранването!

Е, има още няколко причини...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така си е. Обаче гадините от Naim за всяко тяхно устройство винаги предлагат по няколко варианта външни захранвания, все по-хубави и по-хубави, на все по-високи и по-високи цени. За малко да напиша на все по-неадекватни и по-неадекватни цени.😀

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване