Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

2249

Предложете подходяща дистрибуция

Препоръчан отговор

Привет.

Предложете подходяща дистрибуция за лаптоп /ползва се само за сърфиране в нета - поща, ФБ, програма на ТВ/ със следните параметри:

Inetl Core 2 Duo 1.8 GHz

4 GB RAM

HDD Toshiba 120 GB

Дистрибуцията да е с визия, възможно най-близо до Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай windows 7 като искаш визия на windows. Ще работи нормално с тази машина. Дори и windows 10 ще подкараш без проблеми, но ако инсталира някой по-голямо обновление, ще се бави доста, поради липсата на SSD най-вече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото съм запознат Linux е по-лека ОС и би сработила по - добре. Затова търся. В момента е с Windows 10, но е много бавен. Освен това е Elite Book и е с някакъв малък хард. Не съм виждал такова SSD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко малък да е този "хард"? В интернет го дават SATA. Те са си стандартни размери 2.5". Лаптопа е със доста слаб процесор, така че забавянето може и да не е от ОС. За какво го ползваш? Като нищо не се ползва и няма отворени приложения/браузъри на лаптопа какво е натоварването на процесора? Може да пробваш с някое олекотено ubuntu - lubuntu:

https://lubuntu.net/

Но на лаптопа facebook през браузъра също ще му е тежък. Ползваш ли adblock приставки?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един модел като хората не можа ли да напишеш?

Speccy не знаеш ли как се ползва, а Aida64 и т.н.?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, plamen_petrov_80 написа:

Един модел като хората не можа ли да напишеш?

Speccy не знаеш ли как се ползва, а Aida64 и т.н.?

Hp EliteBook 2730p

преди 10 минути, Raze написа:

Колко малък да е този "хард"? В интернет го дават SATA. Те са си стандартни размери 2.5". Лаптопа е със доста слаб процесор, така че забавянето може и да не е от ОС. За какво го ползваш? Като нищо не се ползва и няма отворени приложения/браузъри на лаптопа какво е натоварването на процесора? Може да пробваш с някое олекотено ubuntu - lubuntu:

https://lubuntu.net/

Но на лаптопа facebook през браузъра също ще му е тежък. Ползваш ли adblock приставки?

Не ползвам никакви приставки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този диск наистина е нестандартен. Това го водят нещо като таблет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложена е OS която натоварва изключително много диска, на лаптоп чийто диск е много бавен (120GB, 5400, 1,8" - повече от 60MB/s дали вади в началото на диска?).

Проверяван ли е SMART-a на диска?

Лаптопа оптично устройство има ли? С какви физически размери е то?

1,8" SSD можеш да намериш, но тук въпроса е на какви пари и дали си заслужава?

Кое налага употребата точно на 10-ка? Провери кое точно се натоварва при употребата му, процесор, недостиг на оперативна памет или твърд диск!

За Linux > Mint Mate бих пробвал аз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Raze написа:

Този диск наистина е нестандартен. Това го водят нещо като таблет.

Нещо подобно, да. Екранът му се върти на 360 градуса, има писалка ...

преди 27 минути, plamen_petrov_80 написа:

Сложена е OS която натоварва изключително много диска, на лаптоп чийто диск е много бавен (120GB, 5400, 1,8" - повече от 60MB/s дали вади в началото на диска?).

Проверяван ли е SMART-a на диска?

Лаптопа оптично устройство има ли? С какви физически размери е то?

1,8" SSD можеш да намериш, но тук въпроса е на какви пари и дали си заслужава?

Кое налага употребата точно на 10-ка? Провери кое точно се натоварва при употребата му, процесор, недостиг на оперативна памет или твърд диск!

За Linux > Mint Mate бих пробвал аз.

Проверка на диска не е правена. Оптика няма, но и да има - купуването на ССД е неоправдано. Идеята е да му се сложи ОС, която да работи нормално с наличните компоненти. Относно 10-ката- това имах под ръка като се наложи инсталация /ХДД е нов - на година/.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, 2249 написа:

Привет.

Предложете подходяща дистрибуция за лаптоп /ползва се само за сърфиране в нета - поща, ФБ, програма на ТВ/ със следните параметри:

Inetl Core 2 Duo 1.8 GHz

4 GB RAM

HDD Toshiba 120 GB

Дистрибуцията няма как да бъде близка до тази на Windows, но, визията може.

Xubuntu 16.04. Отключваш горния панел, прихващаш го за ръкохватката и го издърпваш отдолу. Whisker менюто се настройва допълнително.

https://i.postimg.cc/5N1CrBtR/Whisker.png

https://i.postimg.cc/ZY6Nj7JN/Thunar.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложи peppermint ще ти върши идеална работа. Ето как е при мен :)

на 16.06.2019 г. в 13:04, yogle написа:

Screenshot-2019-06-16-12-32-28.png
2019-06-16-12-31-34.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, yogle написа:

Сложи peppermint ще ти върши идеална работа 

Като гледам снимката, това е някакъв хибрид между Xfce и LXDE. Панелът, менюто и мениджъра на прозорци със сигурност са от Xfce.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, cybercop написа:

Като гледам снимката, това е някакъв хибрид между Xfce и LXDE. Панелът, менюто и мениджъра на прозорци със сигурност са от Xfce.

И Mint е включен. Ползвам го от много време и твърдя,че за слаби машини, това е една много добра дистрибуция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за направените предложения. Аз се сетих за CentOS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В distrowatch.com има множество дистрибуции с кратки описания и прегледи от ползватели. 

Може да се отделят по различни критерии. 

Аз съм с версията Darkstar на PCLinuxOS, минимализирана KDE среда, на два десктопа с 3 и 4 ГБ RAM, и съм доволен. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, 2249 написа:

Привет.

Inetl Core 2 Duo 1.8 GHz

4 GB RAM

HDD Toshiba 120 GB

Щом трябва да питаш, значи си новак. А като напишеш в гугъл "дистро за новаци", Линукс Минт е №1 в тази категория. И за минути може да се направи да изглежда като Боза 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, Мих. Люз. написа:

В distrowatch.com има множество дистрибуции с кратки описания и прегледи от ползватели. 

Може да се отделят по различни критерии

Аз съм с версията Darkstar на PCLinuxOS, минимализирана KDE среда, на два десктопа с 3 и 4 ГБ RAM, и съм доволен. 

Добафка към удебеленото: Можеше да се замени с "изисквания", моля за извинение. 

Системата за редактиране и цитиране на форума Калдата е мърлява до крайност. 

Редактирано от Мих. Люз.
Не доволен (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 6 часа, 2249 написа:

В момента е с Windows 10, но е много бавен.

На ssd ли е? Win 10 кой? Ако не е на ssd преместването на такъв ще ускори значително системата.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Девуан !! Изключително бърза и лека дистрибуция,без ссд зарежда за около 8-10 секунди. Ако ти се занимава може и да пробваш Слакуер. Минта го развалиха - по добре MX Linux.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, DarkEdge написа:

На ssd ли е? Win 10 кой? Ако не е на ssd преместването на такъв ще ускори значително системата.

Тази машинка ни запозна 😉

Разходи по машината няма да правя. Не си струва. Ако намеря лека ОС - намеря. Ако не - оставям сегашното състояние.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Състоянието на диска провери ли?

От къде и какво идва натоварването на системата погледна ли?

Не знам ти как търсиш лека OS, но аз слагам и пробвам, с чоплене само във форума няма да стане.

Оптимизиране на тази 10-ка правил ли си? 7-ца защо не пробваш, кое те спира?

Ако не ти се занимава - продай го и не мъчи себе си и машинката!

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Процесора не става за нищо. Освен че е много стар, е и ужасно бавен. TDP 17W и то на 10+ годишен процесор е много зле. По-бавен е от мобилен core duo:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/36689/intel-core-2-duo-processor-sl9400-6m-cache-1-86-ghz-1066-mhz-fsb.html

https://www.notebookcheck.net/SL9400-vs-T9300-vs-T9400_422_377_393.247596.0.html

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/33917/intel-core-2-duo-processor-t9300-6m-cache-2-50-ghz-800-mhz-fsb.html

Видео ускорителя е вграден. Де да беше проблема в ОС. Че и адблокер няма.... Ползвай го евентуално за видео с ниско качество, но да не е онлайн. На сайтовете може да инсталираш освен адблокер и някоя приставка да спира скриптовете, но за фейсбук сайта ще е мъка. Може да пробваш с приложението на facebook от магазина на windows, но пак не ми се вярва да има кой знае каква разлика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лека Linux дистрибуция същевременно добре изглеждаща и лесна е Elementary OS, пробвайте различни дистрибуции на Live CD без да инсталирате и преценете коя най ви допада. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами пробвай и това тогава, така и така ще се пробва, не се губи нищо. https://my.pcloud.com/publink/show?code=kZbyku7Z0MYCq9hQ62VdbLgC99UKfhn0bW6k#folder=3842531008&tpl=publicfoldergrid

П.П. Казвам да се пробва. След което пробвай чисто Лубунту-18.04. Лубунту е "пръчка". Но щом може да се докара да не е, то с всяка друга графична среда ще стане "бижу", въпрос на предпочитания, как да се казва дистрото и с каква графична среда. Все ще може да се "докара" като всеки го иска.

П.П.2 А, да, нека не е Зорин. Изглежда добре, но "тежи" като слон. Пък може и да се хареса на първо време, сравнено с Уйн.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...