Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! Преди 2г някъде си сглобих една не лоша конфигурация за видео/фотообработка и тук таме малко игри. Обаче тъй като работя много на after effects i premiere proр , забелязвам малко, че вече се мъчи компютъра. Конфигурацията. която имам в момента е следната и се чудя да направя един малък ъпгрейд или разликата в новата няма да е много голяма. До момента имам проблеми с рамта само, че не всеки път иска да запали на 3000mhz и е малко дразнещо.

Процесор : Ryzen 5 1600 

дъно: Gigabyte gaming b350

рам: 16 gb g skill 3000mhz

видео: nvidia gtx1060 6gb

хард: 1tb 7200 + 120gbssd

Спрял съм се на следната конфигурация

Процесор : Ryzen 5 3600

дъно: Msi b450 Carbon AC

рам: ADATA 2X8GB DDR4 3600MHZ

видео: Amd xt 5700 8gb

Kaто в момента ползвам един монитор Dell, но вероятно ще го сменя с друг, който е 144mhz и по - мощната видео карта ще е в полза. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво/кое се мъчи точно? Защо мислиш, че с новата конфигурация ще е много по-различно? Отварял ли си task manager, да видиш кое те спъва - RAM, GPU, CPU? Ако е процесора, спокойно можеш да си вземеш само процесор и да го ползваш със сегашното дъно и други части. Ако не ти стигат ядра, може да вземеш 8 ядрен процесор, с който ще имаш по-добра производителност. Реално разликата между 1600 и 3600 не е чак толкова фрапираща:

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-5-3600-vs-AMD-Ryzen-5-1600/4040vs3919

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това, което ползваш, е достатъчна конфигурацията. Ако имаш проблеми с рам-а, подкарай го на 2666 - едва ли ще усетиш разлика ако е на 3000.

Най много вероятно може да спечелиш от SSD. Писал си че е 128Г вероятно SATA. Дъното поддържа m.2 PCI-E 3x4. Аз бих сложил примерно ADATA GAMMIX S11P 512G M2 PCIE като на него е уин и посочения софтуер също го ползва. На HDD само готовата продукция. Тогава разликата ще е осезателна.

Ако все пак искаш нова конфигурация, задължително Ryzen 7 и SSD m.2 PCI-E 3x4 иначе няма да откриеш осезаемо подобрение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен само от време на време ми се налага да обработвам видео, за разлика от другите неща в Adobe пакета, които ползвам ежедневно. На първо четене ми се струва, че имаш малко памет. Смислен ъпгрейд на процесора е към поне 8 ядра, като дъното може да си остане - Рейз ти го е писал. 2700 сега е на добра цена. Според мен непременно се качи на 32GB памет - цените не са най-лоши в момента. Ползвам и SATA SSD, и M.2 NVME, разликата далеч не е такава като от HDD до SATA SSD. Усеща се най-вече при работа с и запис на много, много големи файлове, местене и копиране на такива, както и в стартирането на част от софтуера, но не винаги random операциите стават забележимо по-бързо от SATA SSD, тъй че това не е ‘must’. Освен ако не работиш с огромни файлове, за каквито паметта и без това е малко. 5700 е добра карта, а там пада сериозна част от натоварването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами да и аз мислих Ryzen 7 2700x или подобно, но това дъно много се оплакват, че VRM направо отива в небето с ryzen 7. Обработвам 4к видео клипове и като пусна да прави стабилизация на клипове си е доста натоварване и до колкото успях да видя, single core perf е важен за стабилизацията, а относно рендване върху SSD/HDD почти няма разлика. Има разлика във възпроизвеждането на видеото в програмата, но определено не е такава каквото хората си мислят, преди да взема SSD си работих на харда без проблеми. .

Дали 2700х ще го издържи дъното?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви температури си измервал на VRM при продължително натоварване? Там температурите могат да са високи без проблеми, от порядъка на 90-100 градуса. Ако толкова те притеснява, сложи им някой малък вентилатор да ги охлажда. А и не отговори на въпросите, какво не ти достига - RAM, CPU, GPU?

https://forums.tomshardware.com/threads/high-vrm-temps.3234034/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами до 100тина градуса съм стигнал сега с този процесор клокнат на 3.8, а това за ryzen 7 и това дъно в нета съм го чел, не съм го пробвал. 
Относно кое не достига, ето това са данните по спомен, при пуснат 4к клип с ефекти приложени по него.

CPU - 98 %
RAM - 13gb , но това е и максимума, който съм задал да ползва програмата
Видео- то единствено се вкл в пресмятането, когато има заложени ефекти, но когато се вкл е сравнително по- бързо, отколкото без него.

Предполагам всеки един процесор ще е натоварен на 90-100% докато се смята видеото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Модела на SSD-то е? 

Ако е някой бюджетен бавничък, ще лаги, няма как. 

Вземи някое SSD от среден клас, като Samsung Evo, Crucial MX500 със съответния размер. Като го ползваш за ОС и софтуер. 

Като старото го запазаш и го ползваш за само за Scrach disk на софтуера на Adobe. 

Ако обработваш 4k, задължително увеличаваш рамта поне до 32 GB. 

RAM Паметта няма ли профил?

Да го заредиш и автоматично да разпознае нативната честота на паметта?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С 8 ядрен процесор ще имаш много по-висока производителност. Новите Ryzen са по-икономични и би трябвало с тях да нямаш проблеми с VRM, дори и с 8 ядра. Без тест няма как да се разбере, а и вентилатор отгоре на VRM никога не е излишен и със сигурност ще смъкне доста температурата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има го и 2700 без X с ниското TDP, който в такъв тип натоварване няма  да ти мъчи много регулатора - можеш да го намериш и втора ръка. Иначе като VRM не е нищо особено дъното, няма какво да се лъжем. За Ryzen 7 3xxx трябва да се бръкнеш бая, там смяна на дъното не е изцяло лишена от смисъл, иначе получаваш доста производителност отгоре. При 4К обработка 32GB памет са задължителни.

За жалост intel/nvidia все още се представят по-добре в Premiere Pro и After Effects, макар че специално при процесорите Zen2 стопи разликата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

KINGSTON A400 е моделът на SSD-то, принципно като работя в 4к , обработвам всичко в proxy, но някой път нямам време толкова да се занимавам и действам директно от 4к файла и тогава идва тегавото. Сега гледах тестове на това дъно с 2700х, който не беше клокван и след като го натовариха стабилно се рестартирваше и причината е дъното. Може би ако продам това дъно и процесор да взема въпросното от първия ми пост и ryzen 7 2700x, ще е добра идея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще даваш толкова пари за дъно и процесор, по-добре направо 3700X, а за дъно става и нещо като MSI B450 Tomahawak (новата Max версия). 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3700x е 749лв и 200лв отиваме само за 1к за двете, което е доста, а от моите да изкарам максимум 350лв в най - добрия случай, мога да изчакам малко, за да им паднат цените на новите процесори и тогава да взимам. Ще разгледам да видя някой, който използва 2700х и се занимава с подобна дейност, да направим някой тест. Относно интелите, да смятат малко по - бързо, но са неизползваеми през времето докато смятат, на работата работя с i5 9600k и рендва по - бързо, но докато го прави е сравнително бавен, дори по - бавен от 5 1600.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sakuraki написа:

KINGSTON A400 е моделът на SSD-то, принципно като работя в 4к , обработвам всичко в proxy, но някой път нямам време толкова да се занимавам и действам директно от 4к файла и тогава идва тегавото. Сега гледах тестове на това дъно с 2700х, който не беше клокван и след като го натовариха стабилно се рестартирваше и причината е дъното. Може би ако продам това дъно и процесор да взема въпросното от първия ми пост и ryzen 7 2700x, ще е добра идея.

Задъжително сменяш SSD-то със по висок клас. Независимо дали, ще сменяш изцяло конфигурацията или не. И оставяш Kingston-a за Scratch disk

Сравнение между двата модела.

Като, имаш на предвид, че със Evo-то, ще е още по голяма разлика. Да не говорим и за Samsung SSD Pro.

Дори и да не може да си позволиш да ползваш SSD за сторидж на видео файлове. Средният клас SSD, ще вдигне бързодействието на програмата по време на едитинга.

Има една приказка, компютъра е бърз, колкото е бърза най бавната му част.

С честотата на паметта има ли напредък. Дай една снимка от BIOS.

Ако се наложи и няма и не се оправя с настройки, може да се наложи да обновиш BIOS .

Кратките 4К клипове, може спокойно да се редактират и без proxy. Но, ако времетраенето им е дълго задължително през Adobe Media Encoder CC.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, oic написа:

Задъжително сменяш SSD-то със по висок клас. Независимо дали, ще сменяш изцяло конфигурацията или не. И оставяш Kingston-a за Scratch disk

Сравнение между двата модела.

Като, имаш на предвид, че със Evo-то, ще е още по голяма разлика. Да не говорим и за Samsung SSD Pro.

Дори и да не може да си позволиш да ползваш SSD за сторидж на видео файлове. Средният клас SSD, ще вдигне бързодействието на програмата по време на едитинга.

Покажи как точно се вдига чувствитлелно бързодействието в едитване на видео от A400 към среден клас NVME. Не казвам, че няма да има разлика, но не е това, което го изкарваш. Скреч диск винаги е добра идея, там съм с 2 ръце.

Видео. Аз съм на мнение, че далеч не това е проблемът в системата и 'задължителният' за подмяна компонент.

И нещо принципно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не изкл. компа, а го пускам да заспива рамта си запазва параметрите, които съм и задал ръчно, след като съм активирал профила, но пак понякога се рестартира. Последна версия на биос съм и ги следя изкъсо нещата с паметите и ризен процесорите, но просто когато взимах компа, тогава тази рам беше най - евтина и не присъстваше в листата на поддържани памети на дъното. Относно ССД, вероятно ще взема още едно, но деиствително няма чак толкова голяма разлика, защото на работата както писах по - горе компютъра е доста добър с 3 SSD и като забравя и смятам на харда , то няма почти никаква разлика във времето. Сега обработвах един клип и това, което ми направи впечатление, че наистина рамта е малко и дори 32гб май ще е малко, но 64гб ще е туу мъч според мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@sakuraki

Здравей, радвам се че още си ползваш машината и всичко е наред (с изключение на паметта). Ти знаеш най-добре какво ще ти свърши работа според изискванията, затова няма да се намесвам много, освен с няколко въпроса. Дано да не съм досаден.

Защо си решил да смениш дъното си със B450 Pro Carbon, имаш нужда от повечето IO, Wifi ?

Ако е само заради по-добрия VRМ за 2700X е неоправдано. На твоето конкретно дъно не намирам оплаквания за прегряващ VRM, а по-скоро на AB350-Gaming 3. Определени Gigabyte дъна имат проблеми заради лош контакт на ''heatsink-а'' с компонентите + екстремно спестовнически термоподложки. Виж тук, превърти до 3:20. Конкретно на проблемното AB350-Gaming 3 контакта не добър (тук снимков материал). Според снимки онлайн твоето дъно явно е със малко по-различен монтаж от Z370 K3, отново e push-pin, но с пружина. Това не гарантира че имаш оптимален контакт, от това и най-вероятно са високите температури. Заводската термоподложка също най-вероятно не става за нищо. Най-добре я махни и огледай как е отпечатъка. Сложи нова подходяща термоподложка прилагайки по-голям натиск, но внимателно. Щом си готов с това няма да имаш проблем и с 2700X (stock), приемайки че имаш поток около сокета (Wraith Prism би трябвало да е добър за целта) и всичко е наред с въздуха в кутията. Прави ми впечатление че с подредбата на Gigabyte, два от ''low side'' мосфетите са на гърба на дъното (виж отново OC.UA снимка №6), което може да е проблем или да се окаже проблем. От това може да са и високите температури, но зависи от това как е осъществен мониторинга. Увери че измерванията които имаш може да им се има вяра.

Би ли споделил какъв е този A-data комлпект, както и цената му ? За игри 16GB ще са достатъчни, но при теб явно няма да стигнат, може би от това е и ''мъченето'', за което спомена.

Според стари архивни теми за Ryzen твоят кит е със Hynix-MFR чипове, но според тази прясна тема (цък) e Hynix AFR. Не мисля че двете са толкова различни, мисля че AFR е малко ''по-добра'' и е по-нова ревизия. Щом имаш проблеми със стабилизирането най-добре потърси помощ от човек, които има опит със Hynix AFR/MFR , конкретно върху първо и второ поколение Zen процесори. Променял ли си ''sub-timings'' стойностите (във Advanced Memory Settings) или само главните ? Има ли нещо променено към днешна дата от темата ти за паметта (линк) ?

RX 5700 и 5700XT не бих ти препоръчал да купуваш сега. Доста хора се оплакват из форумите за най-различни бъгове. Ако искаш 5700XT сега, ще трябва най-малкото да ''undervolt-неш'' картата, ако искаш разумни температури и шум. Ако и това не даде голям резултат единственото друго решение ще е да оправиш монтажа на фабричния охладител, с допълнителен натиск (има доста методи, GNs take) и смяна на пастата с нещо подходящо. При RVII и Navi фабричната графитна паста е намерила място предимно за да се справи със калпавия монтаж и евентуалната неправилна геометрия на изпарителната камера. Ако попаднеш на карта която е със доста лоша повърхност ще се наложи да я лепинговаш ръчно, както собствениците на проблемни Radeon VII правят. Всичко това, направено както трябва ще трансформира изцяло картата.

Не знам за твоите цели как се представя Vega 56, на фона на 5700/5700XT, но в момента Sapphire 56 Pulse от Германия на цена под 500 лева (линк) е най-доброто от към цена/производителност, поне за гейминг, а и далеч не само това, разбира се. Качествено реализирана карта е. В зависимост от ''силициевата лотария'', с лек/умерен ''тунинг'' лесно ще с изравни с RX5700, а ако ти се падне Samsung HBM ще е доста по-лесно (след flash с подходящия Vega 64 vBIOs за да отключиш 1.35v. за HBM паметта). Ако си хвърлил око на 56 определено стой надалеч от Gigabyte Gaming OC, защото има сериозни фундаментални проблеми. Доста собственици се опакват от нестабилна работа.

Конкретно аз би избрал 3700X (ако за твоите задачи разликата наистина е голяма) и Pulse 56 без смяна на дънната платка. Конкретно за 144Hz гейминг Zen 2 е доста по-доброто решение, но ако играеш неща като Overwatch едва ще е от значение. Допълнителни SSD диск/дискове и 32GB рам (2х16). Не знам обаче дали ще е добра идея да ползваш EVGA B3 550 с Vega 56. Ако не е с фабричното високо напрежение може и да не е проблем, но не знам до колко B3 550 е подходящия избор за такава карта, ако въобще. Като чета из интернет дори първите бройки са били проблемни, но твоето не би трябвало да е от тях, щом е купувано 2018.

.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здрасти! Комплекта е от мостбг и мисля, че беше ADATA XPG D30 на цена от 250лв. Малко си поиграх с паметта и това, което забелязах е, че когато оставя волтажа на авто, то много често от 1.35 си отива сам на 1.20 и след като изкл компютъра и го вкл е отново на 2133. Зададох ръчно волтажа на рамта на 1.37 и в момента е на 3000mhz , но без да променям тайминги и работи ок, като съм преместил вентилатора да духа към рамта. Дори и на 3200mhz, заради с този волтаж, но отново като изкл. компютъра и го вкл е на 2133mhz. За момента се отказах от ъпдейта на тези части, защото инвестирах в хубав професионален монитор 27инча на 144mhz и там отидоха почти всички средства.
В работата скоро ще имаме компютър за монтиране с Ryzen 7 3700x, nvidia super 2060 и изцяло с NVME и 64гб рам, ще видя как се държи спрямо 5 1600 райзена и ако има огромна разлика тогава бих ъпгрейднал.

А самото дъно исках да го сменя точно поради тази причина, че поддържа високите температури на VRM и проблемите с паметта ме дразнят много, макар, че я няма описана в поддържаните на дъното е кофти да не може да я подкара нон стоп на 3000мхз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@sakuraki

Този комплект не е наличен никъде. Цената от 250 лева е била актуална преди да се вдигне DDR4. Ако пак се появи в наличност ще е по-скоро около 300 лева. Ако си на бюджет и искаш прилична производителност виж Crucial с моделен номер BLS2K8G4D30AESBK. Намират се за малко над 300 лева (линк) и ги има в още две разцветки. Има и 4х16 комплект (линк) ако държиш на 64GB, той също трябва да е Micron E-die както 2x8 и 2x16 комплектите. Както обикновено обаче ще трябва да се погрижиш ръчно, ако искаш да са бързи.

Проблема с рестартирането на настройките може да се дължи на факта че втория BIOS нулира главния. Но затова ти ще кажеш - ако изтрива всичко значи е от това. Мен лично ме съмнява това да е причината. Прав си че твоето дъно няма физически ключ с които да избираш дали да си в ''single bios'' или ''dual bios'' режим. Аз дори се изненадах като разбрах че са направили такава имплементация и на евтино B350. За жалост само най-скъпите дъна имат такъв физически ключ, поне така е при Z390 (само при Aorus Master).

Преди време бях попадал на теми за ''brick-нати'' Gigabyte AM4 дъна, но не съм запознат с контекст и дали проблема е в потребителите или дъната. Намерих тази тема и в нея пише за т.нар. ''soft bricking''.

Не е оправдана смяната само заради това, щом може да решиш проблема почти за без пари. Твоето дъно също би трябвало да има подобни ''spacer-и'' както на Z370 от видеото. На AB350M Gaming 3 присъстват (превърти до 3:19). Така или иначе проблема е от неоптимален натиск и евтина термоподложка. Дано фабричната да не е безумно дебела като тази от видеото. Първо обаче се увери че софтуерните данни отговарят на истината, но дори и да са далеч от нея смяна на термоподложката и добър монтаж няма да навредят.

Ако намериш решение на проблема с паметта и този в другата тема определено сподели, дори и да върнеш дъното за RMA. Ако решиш да махнеш VRM охладителя също сподели снимки, ако имаш възможност.

Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че 32гб ще са ок, вече 64гб ще ми е много. Но иначе да както в тази тема,  към която си пуснал линк и при мен беше същото. Значи работи доооста време така без ядове и изведнъж от нищото бум и отиде на кино, сега с бекъп биоса работи, но не иска да запаметява никакви настройки, задавам 2933херца и като го изкл пак се е върнал на 2133. Много хора се оплакват от това дъно и имат точно такъв проблем с биоса и то точно на този модел. Дори с поддържана памет в листата на дъното много малък процент са успели да подкарат машината на 3200херца паметта. За момента съм я оставил на 2133, защото не ми се занимава всеки път да го задавам ръчно и чакам отговор от Vario, за да видим какво ще правим. Тъй като обаче пък процесора беше клокнат на 3.7, дали те ще имат достъп то тези данни, защото мисля, че ако имат ще се заядат, че оттам е дошъл проблемът и да не ми го покрие гаранцията. Също така и сега чат пат като се рестартира компютъра и искам да вкл nvidia geforce experience не мога, защото ми дава някаква грешка, а видеото работи перфе на друг компютър. При мен също работи, но не мога да използва на нвидия програмите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@sakuraki

Пробва ли да направиш точно това, което ''drea.drechsler'' е описал ? В крайна сметка само настройките за паметта ли се нулираха или целия BIOS ? Ако е всичко значи втория BIOS се намесва и проблема е в него.

Мисля че в случая трябва да се обърнеш към Gigabyte за помощ, не към търговеца. На мен ми е интересно ако първия BIOS наистина не става за нищо дали това ще е достатъчна предпоставка за замяна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, пробвах го, но без успех, смисъл цяла вечер оставих всичко по начина, по който е описан, но на сутринта като го вкл. отново същото. Иначе целия биос се нулира и версията на биоса е тази, с която взех дъното f25, но не искам да рискувам с последен ъпдейт, за да не се прецака отново. Ще направя няколко теста сега и ако нищо не се получи, ще се обърна към Gigabyte и вече след това към Варио, че според тях поне минимум 1 седмица ще е при тях дъното, но в момента имам работа и не мога да остана без комп. Но другата седмица ще се обадя пак и да се разберем. Веднага, след като имам информация или напредък с дъното ще пиша в темата !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...