Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Най-накрая като че ли ще си купувам климатик, та темата е ясна.  Определено първо ще разуча нещата и после ще купувам, но общо взето имам две изисквания - тишина отвън и отвътре и Wi-Fi. Цена...мисля под 2000 лева.  Кубатура...да кажем около 50 кубически метра.  Между другото смятам, че колкото по-мощен климатика, толкова ще е и потих така, че кубатурата е без особено значение. Смятам така, защото едно е да ти се налага да работиш на макс и да охлаждаш 50 кубика, друго е да работиш на 50 % и да охлаждаш пак тия 50 кубика. Затова смятам, че пестенето на 50-100 или 500 лева е без значение при положение, че шума няма да ме нервира. Наистина, шума е най-важен за мен, останалото е второстепенно. Не искам зимата да стават неща, дето не трябва да стават. И не само шума за мен, а и за околните. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безшумни климатици няма. От практиката съм привърженик на тази марка.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, ДиоиД написа:

Безшумни климатици няма. От практиката съм привърженик на тази марка.

Успех!

Има климатици, дето изнервят и такива, дето не изнервят.  Може и до поддръжка да е, но примерно на работа имаме някакви си Chigo или нещо подобно. Пълни боклуци дори и преди да навършат една година. Никога няма да си взема тая марка, просто е проверена и не става. Това е отбиване на номера. Нито охлажда, нито топли, нито е безшумен. Абсолютен боклук. Искам да избегна подобни недоразумения. 

Може би все пак да попитам конкретно. Панасоник стават ли, примерно последните модели под 2000 лева. Или да търся не толкова масова марка.  Ще ги разгледам тия DAIKIN. Имам колега, дето преди да дойде при нас е продавал климатици и с него ще се посъветвам. Май нещо подобно препоръча, но сега бях отпуска и не съм говорил. Със сигурност бе голям противник на Самсунг :)  Предполагам това засяга и LG. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Кико написа:

Има климатици, дето изнервят и такива, дето не изнервят.  Може и до поддръжка да е, но примерно на работа имаме някакви си Chigo или нещо подобно. Пълни боклуци дори и преди да навършат една година. Никога няма да си взема тая марка, просто е проверена и не става. Това е отбиване на номера. Нито охлажда, нито топли, нито е безшумен. Абсолютен боклук. Искам да избегна подобни недоразумения. 

Може би все пак да попитам конкретно. Панасоник стават ли, примерно последните модели под 2000 лева. Или да търся не толкова масова марка.  Ще ги разгледам тия DAIKIN. Имам колега, дето преди да дойде при нас е продавал климатици и с него ще се посъветвам. Май нещо подобно препоръча, но сега бях отпуска и не съм говорил. Със сигурност бе голям противник на Самсунг :)  Предполагам това засяга и LG. 

Заради теб и аз ще попитам комшията си, който също има магазин за климатици и ще ти напиша някоя приказка. Обещавам! Неговите са точно такива и си ги управлява през айфона !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Колев60 написа:

Заради теб и аз ще попитам комшията си, който също има магазин за климатици и ще ти напиша някоя приказка. Обещавам! Неговите са точно такива и си ги управлява през айфона !

Благодаря, бате Стефко!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Кико написа:

Благодаря, бате Стефко!

Имай предвид, че много разбира нещата и ще ми даде добър отговор за теб. Даже, още утре ще говоря с него за съвет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На колега приятел се занимава с монтаж на климатици.Миналата година сложиха в службата няколко бройки от тези:

https://gree-bulgaria.com/residential-air-conditioners-bg/bora/

Стават и аз разхлаждане,и за отопленние. Човекът е споменавал,че са най-доброто в момента, цена-качество. Можеш да ги разгледаш и направиш свой евентуален избор,според големината на помещението,за което ще го ползваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Кико написа:

Панасоник стават ли

Да! Въпроса е да е японска разработка и да не е произведено в Китай и т.н. Вярно, те всички компоненти идват от там, но си плащаш контрола на Японците ... ;) 

За предпочитане е да се вземат от официалните дистрибутори. Да, по-скъпи са, но за сметка на това се чувстваш наистина клиент ... ;) 

Аз съм на максимата: Не съм богат, за да купувам евтино и от неизвестен източник, т.е. уви - нямам късмет и затова си плащам по-скъпо, но поне докато съм жив - няма да имам грижа .... ;) 

п.п. Някога България ще излезе в "бялата" икономика, но ще видим дали ще го доживеем ... ;) 

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дайкин до 2000лв не струва.По-скоро се насочи към Fuji,Mitsubishi.Но втория май излиза от бюджета

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

MHI SRK/SRC серия ZS-S или наследникът на фреон R32 -> SRK/SRC серия ZSP-W, ако искаш тишина, тези  са тихи и масово се взимат за спални в средния клас. Но шумът е субективно понятие, а това дали ще те отоплява и как точно ще го върши един инверторен климатизатор зависи освен от кубатурата и от изложението на помещението и най-вече от топлозагубите. Което може да стане ясно на специалист при оглед на място.

Не казваш дали ще е за отопление, дали имаш съседи отдолу, отгоре, изолация, дограмата дали е от по-съвременните, площта й, изложението на жилището, все важни неща. Дори точно кубатурата така извадена от контекст за мен не е фактор преди да станат ясни другите неща. 

За охлаждане, всички охлаждат, и евтин би свършил работа да те хлади. Затова говоря за отопление, ако ще се топлиш на него, тогава давай повече пари, иначе и машина до 1000лв. ще те хлади в тези 50 кубика. 

Инверторът работи комфортно само, ако е сметнат правилно спрямо помещението, погрешно мислиш, че по-голяма от необходимото машина ще ти е тиха - напротив. Преоразмерената машина би била по-шумна, защото ще работи като конвенционална - като духалка форсирайки високи обороти на турбината и изключвайки поради достигане на зададената температура тоест режим ОN/OFF, което е далеч от тишината, която желаеш. Прочети малко повече за начина на работа на инверторните машини, защото и висок клас като го задушиш в малка стая и ще прави ветрилник и ще си го чуваш доволно. 

За Русе не мога да ти препоръчам човек, но ако именно там ще взимаш киматик и то за отопление, не гледай тишината, а това да топли, да не губи двойно номинала си при отрицателни темпертури, да има що-годе нормален дефрост режим, такова нещо търси по-скоро при Fujitsu/General/Fuji серии -> LMC, LUC, LTC не, че нямат кусури, но е по-вероятно да издържат на климата при теб. Бих споменал за LUC/LTC предния повдигащ се панел като възможен източник на ядове, едно, че иска повече от 20см разстояние от тавана при монтаж, друго е и излишното усложнение. Аз обичам по-простите неща, като вътрешните на LMC или дори LLC, които пък имат други косури - шумни външни тела при определени условия... Иначе са добри, топлещи машини за парите си. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Vigo_M написа:

Не казваш дали ще е за отопление, дали имаш съседи отдолу, отгоре, изолация, дограмата дали е от по-съвременните, площта й, изложението на жилището, все важни неща. Дори точно кубатурата така извадена от контекст за мен не е фактор преди да станат ясни другите неща. 

Няма да е за отопление, освен в редки случаи. Мисля да позлвам масления си радиатор, че е тих.  Само за лятото ще е климатика. Изолацията може би ще е добра, скоро ще сменям дограма. Затова и се засилих за климатик. Изложението е югоизточно, но все пак попадам в сянка през голяма част от времето.  Само сутрин напича слънцето и става жежко.  Поръчал съм уж най-добрата и скъпа дограма, която имаха във фирмата. Не че ми трябва, но защо пък не? 

За охлаждане, всички охлаждат, и евтин би свършил работа да те хлади. Затова говоря за отопление, ако ще се топлиш на него, тогава давай повече пари, иначе и машина до 1000лв. ще те хлади в тези 50 кубика.

Нали ме знаеш, че по принцип винаги искам да купя най-новото и модерно. Парите не са толкова важни, но примерно 3000 лева за климатик няма да дам.  Освен ако някой не ми докаже, че си заслужава. Примерно навремето Фолксваген Фаетон имаха климатик, който не прави течение. За такова нещо си заслужава да се замисли човек и да даде пари.   Но пак казвам, понеже от години се занимавам с компщтри знам, че колкото по-мощно е охлаждането на процесора примерно, толкова по-тих  е вентилатора. Не може да сравняваш примерно 80мм вентиатор със 140мм, дето ще ти държат еднаква температура. Единия примерно ще се върти с 3000 оборота и ще излита, другия с 400-500 и даже няма и да знаеш, че се върти. Затова и не искам маломощен климатик, дето като му задам температура, да почва да се чуди какви обороти да поддържа и да ме дразни. 

Инверторът работи комфортно само, ако е сметнат правилно спрямо помещението, погрешно мислиш, че по-голяма от необходимото машина ще ти е тиха - напротив. Преоразмерената машина би била по-шумна, защото ще работи като конвенционална - като духалка форсирайки високи обороти на турбината и изключвайки поради достигане на зададената температура тоест режим ОN/OFF, което е далеч от тишината, която желаеш. Прочети малко повече за начина на работа на инверторните машини, защото и висок клас като го задушиш в малка стая и ще прави ветрилник и ще си го чуваш доволно. 

Няма логика в това, но ще помисля. А ако наистина е толкова тъпа електрониката, по-добре да не си купувам климатик сега и да изчакам да излезе нещо по-умно :)  

За Русе не мога да ти препоръчам човек, но ако именно там ще взимаш киматик и то за отопление, не гледай тишината, а това да топли, да не губи двойно номинала си при отрицателни темпертури, да има що-годе нормален дефрост режим, такова нещо търси по-скоро при Fujitsu/General/Fuji серии -> LMC, LUC, LTC не, че нямат кусури, но е по-вероятно да издържат на климата при теб. Бих споменал за LUC/LTC предния повдигащ се панел като възможен източник на ядове, едно, че иска повече от 20см разстояние от тавана при монтаж, друго е и излишното усложнение. Аз обичам по-простите неща, като вътрешните на LMC или дори LLC, които пък имат други косури - шумни външни тела при определени условия... Иначе са добри, топлещи машини за парите си. 

Няма да е за отопление, макар че може да се ползва зимата временно, примерно да си го включа от разстояние преди да се прибера от работа. 

Благодаря за отговора. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не търси логика в нисък и среден клас инверторни климатизатори със седни минимуми. Винаги когато стартира един киматизатор има режим на достигане на заданието - температурата, когато е преоразмерен, достигайки температурата бързо на високи обороти - демек чувайки го, той той вместо да се кротне ще спре, поради естеството на инверторната технология и погрешното изчисление и най-вече собствената грешка на притежателя, който въпреки съветите си е сложил по-мощна машина от необходимото. 

Имай предвид, че при работа в режим ON/OFF почти сигурно ще се появи и "пукане" заради резките температурни разлики в пластмасите на вътрешното тяло, а вероятно и в топлообменника, лекува се, но е много, много по-неприятно и дразнещо от фученето на турбината на средни и високи обороти, което също ще се случва. 

Сам разбираш, че когато сбъркаш и сложиш неподходяща машина, после самият ти ще страдаш, надявам се. ;) 

Тихички и незабележими са хиперинверторните клими от висок клас, говорим за цени от 2500 нагоре. След като не ти се дават, а и за охлаждане за мен просто не е нужно, то и цитираните в предния ми пост MHI ZS-S и ZSP-W не биха се чули, че ги има в помещението, НО -> при правилен монтаж и добро оразмеряване. В климатичната техника, това е най-важното за да го има комфорта - демек тишината и доброто КПД. 

След като всичко ти е ок, според твоите думи, викни си майстор/фирма, която ще ти го монтира и поеме гаранцията и обсъди с него нещата, демек мощността на бъдещата ти машина, никой майстор няма интерес да хвърчи често до клиента без реален проблем и така да губи пари от монтажи и продажби. ;) 

Успех! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кики!

Все още не съм говорил по твоя въпрос, защото съседът ми е на,...море. Почива. Ще е, след като се върне, ако не е късно. Според мен , всички обяснения на Vigo_M са ти напълно достатъчни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите! Значи все пак 2500 лева могат да свършат работа. Ще помисля над това. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз гласувам за 25ZS-W (9-ка) щом е само за охлаждане. По отзивите от ползватели са много добри относно шума. Fujitsu LMCA след една година ползване само за охлаждане го смених точно заради шума. От новата машина съм много по-доволен и не само като шум, но няма да я препоръчам, защото марката не се слави с надеждност при специалистите. Дали е така и при новите модели сам реших да проверя след горчивия ми опит с прехваленото LMCA.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес разбрах, че имало и сплит системи с едно външно тяло и повече вътрешни. Някакво инфо? Не виждам в характеристиките да има такава - брой вътрешни тела, та какво означава това? Май се насочвам към Daikin  под 3000 лева, но се зарибих и от тая система. Може ли да се поръча и струва ли повече? Гледах им сайта на Daikin,  но нещо не можах да разбера, кои от системите им са сплит, щото инфо няма. Но така би ми излязло по-евтино може би, че искам поне още едно вътрешно тяло да монтирам скоро, а в бъдеще и трето. 

Да поясня, че и в другата стая искам да има климатик, но някак си ми се струва претрупано на една стена две външни тела. 

А нещо от тая ценова листа под 3000 лева? 

https://www.daikin.bg/content/dam/dace-bg/literature/Residential/06_HCE_PL_2019_BG_12.pdf

Гледам всичко е R32,  явно такъв е късмета ми. Същата работа като OLED  телевизора дето взех и дето вчера ми го върнаха от ремонт - смяна на екрана. Да чукна на дърво, пари не ми взеха. Ама 3000 лева бях дал за него. 

off: Бате Стефко, Филипс с LG  екран, който се прецака с две вертикални черти. Година и кусур траех, ама вече изтича гаранцията и реших да го дам на ремонт. Човека каза, че му е поставил LG  екран и не го разбрах какво точно имаше предвид, щото то по принцип Филипс си ползват LG  екрани втора генерация OLED. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...