Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Bozhidar Denkov

От както преминах на Линукс (около 2014год.) си смених Гребенчето с Очила

Препоръчан отговор

Оплаквам се. Найстина не се шегувам. И това се случи преди около месец, когато три дни по- около 14 часа си играх да чета и да вкарвам хранилища в някаква Университетска Американска дистрибуция базирана на RED HAT и Fedora. 
Всичко имало в хранилищата и софтуерните центрове. 
Има го когато пр***д*н*е гущ*ер*а.
Някой дистрибуции идват без софтуерен център.
Това го няма в софтуерният център. За разширението на софтуера , то Вие ще се сетите.
https://www.reallinuxuser.com/what-are-the-best-alternatives-to-adobe-products-for-linux/
Много благодаря на ОС и софтуера на Линукс за замяната на гребенчето с очила.
В момента търся да изтегля 16 GB Debian на различни DVD.
Не ми трябва. Просто от любопитство.
В момента съм с Убунту Мате 16.04.
Бърза и лесна инсталация. Инсталира се заедно с няколко софтуерни центрове. Чупи се. Бъг до Бъг.
Цент и Федора базирани. Трудна инсталация. Идват без софтуерни центрове и хранилища, който трябва ръчно да ги добавяш. Труд, Нерви, Загуба на време и излишно ровене в интернет. Някой от производните им дистрибуции се чупят и са Бъг до Бъг.
Да попитам. Защо винаги, като инсталирам Дебиан, Девуан и производните им, както и openSUSE, то линукса не ми вижда звуковата карта. Просто не съществува звуковата карта.
При Убунту, Зорин, Цент и Федора никога не съм се сблъсквал с този проблем. Само питам. Извинявам се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баси трола си, на мен що всичко ми работи? Дебиан 8 Джеси

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, petie1 написа:

Дънната ми платка е: ASUS P8P67 Deluxe s.1150

Видеокарта: GYGABYTE RADEON R687OC фабрично овърклокнат 6870

Процесор: Intel i-5 2500K Не е увеличаван.

HDD 1TB Green Western Digital

SSD: 120 GB

Захранване: Cooler Master 850 Watt Модулно 80+ Gold

Монитор: Lenovo 27" Think Vision P27h-10 

Вентилатор: Cooler Master V6

RAM: 4 Х 4 GB 1333 Mhz 9-9-9-28

Заявявам сериозно и без шегуване:

От Дебиан 6 или 7 до Дебиан 9.4 , както и Девуан и Open SUSE Винаги  съм имал сериозни проблеми или с картината, но винаги и със звука. Както съм имал и проблеми с разпознаването на принтер.

Компютъра ми е сглобяван на 01.03.2012 год. и ми е втора конфигурация.

Предишната ми конфигурация беше с 

Дънна платка:

ASUS   A8N-E   s.939 1s. pci-e x 16,  1s.pci-e x8, 1s. pci-e x4, 1s. pci-e x1, 2s.pci-e

процесор: ATHLON 64 3200+ s.939

Извинявам се. Не лъжа.

Компютърът ми е от 05.2006 год.

Интернета ми е от средата на 2007 год.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах в Дебиан се добавят несвободните хранилища и тогава се чете изхода от lspci и се добавят съоветните драйвери

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, petie1 написа:

заради подписа ти и щото си с очила?:tongue2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sliderum написа:

заради подписа ти и щото си с очила?:tongue2:

Ми очила нямам все още ама всичко става с малко  четене

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, petie1 написа:

Ми очила нямам все още ама всичко става с малко  четене

Да, особено когато човек има вече някакъв багаж в колата. За нов потребител четенето не е чак толкова малко. Виж, ако някой друг му свърши работата с инсталацията и настройките,  после той само да ползува с графичния интерфейс, е лесно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, sliderum написа:

Да, особено когато човек има вече някакъв багаж в колата. За нов потребител четенето не е чак толкова малко. Виж, ако някой друг му свърши работата с инсталацията и настройките,  после той само да ползува с графичния интерфейс, е лесно.

Нов нов колко да е нов? Твърди че от 2014 е с Линукс това са 5 години и нищо да не му е влязло в багажника? А за графичните инструменти не си баш прав те зависят от средата и баш за Канелата не се изказват никак ама никак ласкаво

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека си твърди, потребителят е известен в политическата историческата секция с хм, странно поведение. Ако е написал нещо коректно, може и да му е за пръв път.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, sliderum написа:

Нека си твърди, потребителят е известен в политическата историческата секция с хм, странно поведение. Ако е написал нещо коректно, може и да му е за пръв път.

То май и в Линукс раздела е известен с това, хем и там съм му писал каква е процедурата при Дебиан за звуковата карта и другите неща

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз Ви го казах отдавна и нееднократно, но май не ме разбирате:

Инженер, който не му е провървяло в инженерството, най често търси поприше, като почне да се занимава с...политика. Огледайте се и ще ги забележите отдалеко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Bozhidar Denkov написа:
Оплаквам се. Найстина не се шегувам. И това се случи преди около месец, когато три дни по- около 14 часа си играх да чета и да вкарвам хранилища в някаква Университетска Американска дистрибуция базирана на RED HAT и Fedora. 
Всичко имало в хранилищата и софтуерните центрове. 
Има го когато пр***д*н*е гущ*ер*а.
Някой дистрибуции идват без софтуерен център.
Това го няма в софтуерният център. За разширението на софтуера , то Вие ще се сетите.
https://www.reallinuxuser.com/what-are-the-best-alternatives-to-adobe-products-for-linux/
Много благодаря на ОС и софтуера на Линукс за замяната на гребенчето с очила.
В момента търся да изтегля 16 GB Debian на различни DVD.
Не ми трябва. Просто от любопитство.
В момента съм с Убунту Мате 16.04.
Бърза и лесна инсталация. Инсталира се заедно с няколко софтуерни центрове. Чупи се. Бъг до Бъг.
Цент и Федора базирани. Трудна инсталация. Идват без софтуерни центрове и хранилища, който трябва ръчно да ги добавяш. Труд, Нерви, Загуба на време и излишно ровене в интернет. Някой от производните им дистрибуции се чупят и са Бъг до Бъг.
Да попитам. Защо винаги, като инсталирам Дебиан, Девуан и производните им, както и openSUSE, то линукса не ми вижда звуковата карта. Просто не съществува звуковата карта.
При Убунту, Зорин, Цент и Федора никога не съм се сблъсквал с този проблем. Само питам. Извинявам се.

Windows e евтина ку*ва, която пуска на всеки.
Линукс си подбира на кого да пусне.

На крива ракета космосът ѝ виновен.

"Гроздето е кисело", казала си лисицата и се отдалечила.

Дано стоплиш какво искам да ти кажа с горните 4 реда...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.07.2019 г. в 0:59, Bozhidar Denkov написа:

Компютъра ми е сглобяван на 01.03.2012 год. и ми е втора конфигурация.

това са рисковете на ... как да го кажа ... 'нефабрично сглобените' компютърни конфигурации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.09.2019 г. в 16:17, kolon написа:

това са рисковете на ... как да го кажа ... 'нефабрично сглобените' компютърни конфигурации.

Пълни глупости! Моят също е "нефабрично" сглобен, но нямам никакви хардуерни проблеми - нито в линукс, нито в бозиндоус. Нито пък проблеми с картината или звука, за които тролът говори в първия си пост. С изключение на първия ми компютър от 2006 г., всички останали след него бяха "нефабрично" сглобени и не съм имал случай която и да било ОС да не ми открива хардуера, а съм ползвал/пробвал не едно и две дистрота през последните 13 години. То не бяха Даебиани, не бяха деривати на Арч... Даже и една скапана дискретна звукова карта на Криейтив също биваше открита веднага от дистрибуциите. Само говняндоус не я откриваше веднага, но за него е разбираемо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, rado84 написа:

Моят също е "нефабрично" сглобен, но нямам никакви хардуерни проблеми - нито в линукс, нито в бозиндоус.

И аз също поддържам тази мисъл. Проблеми със сглобени конфигурации рядко излизат. Даже може този който си я зглобява да подбере компонентите или в краен случай да ги смени.

Що се отнася до прехода Windows -> Linux, разликата не е много по-съществена, трудна и стресираща от прехода Windows 98 -> Windows 2000 от преди години. Ясно че ще има турболенции и второте ще изглежда "по-сървърно". Но прехода си струва да се обмисли, особено в дългосрочен план.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.09.2019 г. в 12:52, Melmak ® написа:

И аз също поддържам тази мисъл. Проблеми със сглобени конфигурации рядко излизат. Даже може този който си я зглобява да подбере компонентите или в краен случай да ги смени.

Причините да предпочитам ръчно сглобени машини са няколко.

1. Знам какво точно има в кутията. През годините съм се нагледал на боклуците, пробутвани от Джар Компирс, Техно веригите и други знайни и незнайни бандити. В гар. карта на човека пише едно, а като пуснеш Еверест или просто отвориш кутията, се оказва съвсем друго - доста по-старо и по-евтино от обявеното! Затова си ги сглабям част по част - да не могат да ме излъжат!
2. По едно време се бяха появили настолни компютри и лаптопи, които бяха хардуерно "заключени" от педе*астите от Микрошит да не можеш да инсталираш друго, освен Боза. Така че си купувам хардуера едно по едно, за да не е от заключените.
3. В някои фирми, продаващи готови конфигурации, пък не можеш да си избираш дали искаш или не искаш ОС - натрисат ти говняндос и щеш-не щеш плащаш и за него. Така че - хард дисковете с отделна поръчка и ще ми натрисат говно, когато цъфнат налъмите!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, rado84 написа:

Причините да предпочитам ръчно сглобени машини са няколко.

Прав си. За мен най-важното е че може да си зглобиш машина с части от различни магазини или която попада между предлаганите конфигурации.

Но това е когато говорим за нормален компютър. За лаптопи, мини компютри и пр. не е точно така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, rado84 написа:

В гар. карта на човека пише едно, а като пуснеш Еверест или просто отвориш кутията, се оказва съвсем друго - доста по-старо и по-евтино от обявеното! 

Това не е вярно, освен ако не говориш за някой гаражен майстор правил конфигурацията. Ако имаш гаранция за нещо което нямаш в кутията, нямаш гаранция в действителност, това никоя от цитираните Jar Computers и техно магазини няма да си позволи! 

2. По едно време се бяха появили настолни компютри и лаптопи, които бяха хардуерно "заключени" от педе*астите от Микрошит да не можеш да инсталираш друго, освен Боза. Така че си купувам хардуера едно по едно, за да не е от заключените.

Такъв компютър не съм срещал до сега, това че не си успял да инсталираш различна от Windows  OS не е проблем на хардуера а в ЗКУ. 

3. В някои фирми, продаващи готови конфигурации, пък не можеш да си избираш дали искаш или не искаш ОС - натрисат ти говняндос и щеш-не щеш плащаш и за него. Така че - хард дисковете с отделна поръчка и ще ми натрисат говно, когато цъфнат налъмите!

Това също не е вярно, дали ще е с предварително инсталирана ОС или не е личен избор, както за настолни машини, така за лаптопи! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, AAUUXX написа:

Това не е вярно, освен ако не говориш за някой гаражен майстор правил конфигурацията. Ако имаш гаранция за нещо което нямаш в кутията, нямаш гаранция в действителност, това никоя от цитираните Jar Computers и техно магазини няма да си позволи! 

Такъв компютър не съм срещал до сега, това че не си успял да инсталираш различна от Windows  OS не е проблем на хардуера а в ЗКУ. 

Това също не е вярно, дали ще е с предварително инсталирана ОС или не е личен избор, както за настолни машини, така за лаптопи! 

1. Имаше такива случаи едно време с Джар Компирс. Една колежка се оплакваше, че всички игри ѝ вървят на комикси. В гар. карта пишеше HD 6670 видеокарта, а като махнах лепенката и отворих кутията, се оказа, че има HD 5450. И процесорът беше едноядрен пентиум 4, вместо посочения Core 2 Duo. И за да се застраховат, че няма да откриеш измамата, ти слагат лепенка на компа и ти казват, че ако я махнеш гаранцията е невалидна.
2. На сглобени лично от мен компютри проблем няма с инсталирането на каквато и да е ОС. Само на готовите конфигурации не може - или инсталираш линукс, а тръгва предварително инсталираната Боза, или изобщо не ще да се инсталира Линукс. Така че, професоре, заври си мъдростите за ЗКУ там, където слънце не огрява. Най-голямата измама беше при заключените лаптопи, купувани от корпоративни клиенти. Там направо те задължават да ползваш Боза и ако все пак успееш да хакнеш БИОС и да инсталираш Линукс или друго, което не е Говно, после си имаш много неприятности от страна на Микрошит.
Това, че ти не си срещал такъв компютър, не означава, че такъв не е съществувал. Ето ти малко инфо да се образоваш:

Цитат

Manufacturers will be able to enable UEFI Secure Boot without giving you a manual kill switch, as they have to do with Windows 8 systems. If that happens, you’ll only be able to boot Microsoft-approved operating systems on these locked-down PCs.

https://www.pcworld.com/article/2901262/microsoft-tightens-windows-10s-secure-boot-screws-where-does-that-leave-linux.html

Такива лаптопи имаше много допреди няколко години, които се появиха с насилственото навлизане на Говно 10. Готови настолни машини също имаше, а при тях беше още по-сложно, защото secure boot беше забранена опция в БИОС (виждаш я налична, но не можеш да я променяш) и по никой начин не можеше да бъде отключена, за да можеш да буутнеш нещо друго, освен Говняндос.

3. Личен избор каква ОС да има (и дали изобщо да има инсталирана ОС) ти дават само 2-3 фирми, една от които е София Компютърс. В големите вериги техномагазини казват, че компютърът идва с обявената на етикета ОС и не може да се сменя. Което значи, че в цената влиза и цената на говното.

В последните 2-3 години вече няма заключени лаптопи и настолни машини, защото хората масово започнаха да си купуват или втора ръка стари лаптопи, на които това ограничение го няма, или си купуваха нови, но с "хакнати" БИОС-и, където ограничението е било премахнато, а пък при настолните и други като мен започнаха да купуват част по част - отново, за да избегнат заключени машини. Микрошит видяха, че с насилственото ограничение доникъде няма да стигнат и се отказаха от него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, rado84 написа:

1. Имаше такива случаи едно време с Джар Компирс. Една колежка се оплакваше, че всички игри ѝ вървят на комикси. В гар. карта пишеше HD 6670 видеокарта, а като махнах лепенката и отворих кутията, се оказа, че има HD 5450. И процесорът беше едноядрен пентиум 4, вместо посочения Core 2 Duo. И за да се застраховат, че няма да откриеш измамата, ти слагат лепенка на компа и ти казват, че ако я махнеш гаранцията е невалидна.

Не знам разбираш ли това което казваш колко е странно, не би си го позволила никоя себеуважаваща фирма продаваща компютри, още по - малко цитираната. 

преди 5 минути, rado84 написа:

2. На сглобени лично от мен компютри проблем няма с инсталирането на каквато и да е ОС. Само на готовите конфигурации не може - или инсталираш линукс, а тръгва предварително инсталираната Боза, или изобщо не ще да се инсталира Линукс. Така че, професоре, заври си мъдростите за ЗКУ там, където слънце не огрява. Най-голямата измама беше при заключените лаптопи, купувани от корпоративни клиенти. Там направо те задължават да ползваш Боза и ако все пак успееш да хакнеш БИОС и да инсталираш Линукс или друго, което не е Говно, после си имаш много неприятности от страна на Микрошит.
Това, че ти не си срещал такъв компютър, не означава, че такъв не е съществувал. Ето ти малко инфо да се образоваш:

Такива лаптопи имаше много допреди няколко години, които се появиха с насилственото навлизане на Говно 10. Готови настолни машини също имаше, а при тях беше още по-сложно, защото secure boot беше забранена опция в БИОС (виждаш я налична, но не можеш да я променяш) и по никой начин не можеше да бъде отключена, за да можеш да буутнеш нещо друго, освен Говняндос.

Не ми давай съвети кое къде да си завра, сдържай за себе си това !!! 

Това инфо е за secure boot в BIOS опция професоре, и логично да не се инсталира Линукс когато е включена. Когато се изключи си инсталира Линукс на копмютър с UEFI  BIOS без никакъв проблем освен такъв в ЗКУ! 

преди 9 минути, rado84 написа:

3. Личен избор каква ОС да има (и дали изобщо да има инсталирана ОС) ти дават само 2-3 фирми, една от които е София Компютърс. В големите вериги техномагазини казват, че компютърът идва с обявената на етикета ОС и не може да се сменя. Което значи, че в цената влиза и цената на говното.

Ще се повторя има компютри с ОС инстлирана и без такава. Каква ОС ще сложиш е също личен избор, какво пречи да си инсталираш Линукс ако компютъра е купен с Уиндоус и обратното?

преди 16 минути, rado84 написа:

В последните 2-3 години вече няма заключени лаптопи и настолни машини, защото хората масово започнаха да си купуват или втора ръка стари лаптопи, на които това ограничение го няма, или си купуваха нови, но с "хакнати" БИОС-и, където ограничението е било премахнато, а пък при настолните и други като мен започнаха да купуват част по част - отново, за да избегнат заключени машини. Микрошит видяха, че с насилственото ограничение доникъде няма да стигнат и се отказаха от него.

Как си го представяш това "заключване" може би като при Mac на ниво BIOS ли? Щом има такива машини напиши ги, аз не съм виждал, а са минали не малък брой компютри през ръцете ми. Кой нормален магазин ще ти продаде машина с хакнат биос, голям смях :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...