Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Lanexbg

Препоръка за лаптоп за видеообработка, под Линукс до 1800лв

Препоръчан отговор

Здравейте, до няколко дни ще си купувам нов лаптоп и доста разглеждах, но не съм на ясно с новите процесори и не мога да си избера нещо конкретно. Ще ми се да е с Ryzen, но не знам как е подръжката под Убунту.

Трбява ми за нормално уеб браузване, играене на стари игри (примерно Диабло 2 и по-нова - Майнкрафт) и редакция на снимки с GIMP и рендиране на кратки видеа с Kdenlive под Убунту. За Диабло ще пускам VirtualBox с ХР.

Общо взето системните ми изисквания са:

Asus or Dell, NVMe SSD , поне 16GB ram, по възможност Ryzen процесор (само защото навсякъде ги хвалят и съответно плюят Интел).

Трябва ми лаптоп, защото се случва да пътувам от време на време.

Рендирането на видеа става веднъж седмично по 2 видеа (с тенденция да станат повече), които са по 2-5 мин и на сегашния ми лаптоп не мога да правя нищо друго докато се рендират (2 х 30 мин) и трябва да спра браузъра и мейл клиента за да освободя ресурси (но и сегашния ми лаптоп е i3, 6GB ram, HDD; от 2011 година).

Надявам се някой да предложи нещо хубаво, което да си поръчам тези дни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За обработка на видеа, ще трябва да ползваш Windows. 

Там стават доста по бързо нещата. 

Пък и повечето водещи софтуерни продукти са там. Като Sony Vegas. Adobe Premiere, Davinci Resolve, Hitfim Express. 

Защо, не се ориентираш към настолна машина Там, ще вземеш по добър хардуер, който няма да прегрява, както лаптоп, като се натовари. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-скоро бих се отказал от видеата от колкото да мина на Windows :). От 15 години ползвам Убунту и не смятам да го зарязвам (поне за сега).

Не искам настолен комп, защото ще ми е трудно пренасянето когато пътувам, лаптопите ми се виждат по мобилни.

Иначе съм съгласен с нещата, които казваш, макар реално да не съм си играл с видеообработка под Windows и да не мога да ги сравня, но предполагам имаш опит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Lanexbg написа:

По-скоро бих се отказал от видеата от колкото да мина на Windows :). От 15 години ползвам Убунту и не смятам да го зарязвам (поне за сега).

Не искам настолен комп, защото ще ми е трудно пренасянето когато пътувам, лаптопите ми се виждат по мобилни.

Иначе съм съгласен с нещата, които казваш, макар реално да не съм си играл с видеообработка под Windows и да не мога да ги сравня, но предполагам имаш опит.

Тогава има вариант Инсталираш и двете ОС. И като трябва да рендваш видео, използвай Windows.

Толкова ли е зле лаптопа Процесора е.. и видеокартата е..

Има и друг вариант, ако не пътуваш често. Да вземеш  съвременна настолна машина и да ъпгрейтнеш лаптопа със SSD. и RAM (евентуално)

Като ползваш лаптопа само при пътуване.

Редакция: Davinci Resolve free има версия за Linux. Инсталирай по стара версия и е тествай, ако покриваш изискванията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси за отговора. Напомняш ми на мен преди 10 години, когато някой ми кажеше, че има проблем с компа му казвах да си сложи Линукс, та и твоето решение е да си сложа Уиндоус :)

Не пътувам често, но и не мога да ъпгрейда сегашния лаптоп. Рам не мога да му сложа повече (уж можеше до 8 да носи, но не искаше да тръгне, та се задоволих с 6), ССД мога да му сложа и това ми беше първаночалната идея, но после реших, че е по-добре да си купя нов от колкото да се дразня на този. Също и някои копчета на клавиатурата му не работят, пък да сменям клавиатура + ССД за да го ползвам още 1 година мисля да пропусна :)

Та за това реших да взема нов лаптоп. Свикнал съм си с фото/видеообработката под Линукс, не искам при никакви условия да слагам Уиндоус, било то и да го ползвам няколко часа седмично. Единствено във виртуална машина не ми е проблем да го ползвам, понеже не му обръщам чак такова внимание и съм му спрял нета да не се промъкне някаква гадина, докато не гледам.

преди 15 часа, oic написа:

Толкова ли е зле лаптопа Процесора е.. и видеокартата е..

Това ако е въпрос: Мии не е чак зле, но е бавен. Процесора е някакво i3, не му помня номера, но е купен 2011г. Видео картата е Nvidia m3xx 1GB (и нея не я помня точно, от първите с Оптимус мисля, че е).

Колкото до Davinci Resolve free мерси, ще го прегледам.

Ще си променя малко въпроса, за да е по-ясно какво точно искам, понеже маалко разширих в първия пост и не е хич ясно. Въпросът ми е Ryzen (2000) или i5(i7) да взема, ще ми се да е Ryzen, но не знам реално под Линукс как се държат. Интелските с тия пачове за мелтдаун и кво беше още до колкото знам са доста забавени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.07.2019 г. в 15:02, Lanexbg написа:

Здравейте, до няколко дни ще си купувам нов лаптоп и доста разглеждах, но не съм на ясно с новите процесори и не мога да си избера нещо конкретно. Ще ми се да е с Ryzen, но не знам как е подръжката под Убунту.

Трбява ми за нормално уеб браузване, играене на стари игри (примерно Диабло 2 и по-нова - Майнкрафт) и редакция на снимки с GIMP и рендиране на кратки видеа с Kdenlive под Убунту. За Диабло ще пускам VirtualBox с ХР.

Общо взето системните ми изисквания са:

Asus or Dell, NVMe SSD , поне 16GB ram, по възможност Ryzen процесор (само защото навсякъде ги хвалят и съответно плюят Интел).

Трябва ми лаптоп, защото се случва да пътувам от време на време.

Рендирането на видеа става веднъж седмично по 2 видеа (с тенденция да станат повече), които са по 2-5 мин и на сегашния ми лаптоп не мога да правя нищо друго докато се рендират (2 х 30 мин) и трябва да спра браузъра и мейл клиента за да освободя ресурси (но и сегашния ми лаптоп е i3, 6GB ram, HDD; от 2011 година).

Надявам се някой да предложи нещо хубаво, което да си поръчам тези дни.

Диабло 2 и Майнкрафта вървят и под Линукс без грижи. На майнкрафт не съм фен но Диабленцето го бича след нощните и то на FreeBSD, и един Соларис X86.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...