Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

NerdyBurdy

Компютарът се рестира при точно определена игра.

Препоръчан отговор

Здравейте, компютърат ми се рестариа, при точно специфична игра. Играта се казва Dota 2, понякога компа се рестарира още на момента, когато вляза, понякога успявам да стоя в играта около 10-15 минути преди да се рестартира.

Значи, какво ли не правих не мога да възпроизведя това рестартиране по никакъв друг начин. Стрес тествах CPU-то, стрес тествах Видео Картата, Тествах рам памета, проверих твърдият диск за лоши сектори. ВСИЧКО Е ОК. Даже пуснах стрес тестове на GPU, CPU, RAM едновременно и пак си вървеше и бяха нещата в нормата, не прегряваха.

Случи се 1, 2 пъти компютъра да се рестарира, когато пуснах стрес тест на всички части едновременно, но повечето пъти стои по 1 час без да има проблеми и спирам спрес тестовете.<br> Съмняваме дали не е някакъв проблем на захранването, но не знам как да го тествам.

Ето лог от GPU-Z преди да се рестарира компютърат.

Date:                         2019-07-29 01:58:56
GPU Clock [MHz]:              1097.4
Memory Clock [MHz]            1502.3
GPU Temperature [°C]          77.0
Fan Speed (%) [%]             84 
Fan Speed (RPM) [RPM]         2880 
Memory Used [MB]              1379
GPU Load [%]                  99
Memory Controller Load [%]    38
Video Engine Load [%]         0
Bus Interface Load [%]        6
Power Consumption (W) [W]     149.5
Power Consumption (%) [% TDP] 69.9
PerfCap Reason []             4 
VDDC [V]                      1.2000
CPU Temperature [°C]          56.0
System Memory Used [MB]       5011

Ето и  снимките от Windows 10 Event логера.

Windows 10 Event Logger

Не знам вече, какво да правя. По принцип, тоя проблем става само в тая игра, вярно товари ми компютъра не малко, но от години я играя с този компютър и никога не съм имал проблем с нея. Играя и World of Warcraft където, горе долу натоварната е същото като съм го следял.

Принципно във Event viewer-а получавам и някакви евенти, но те са само информативни и не се водят Critical или Warning, и времето, когато ги получавам въобщо не са около времето когато влизам в играта.

Information    7/30/2019 11:55:43 PM    Kernel-Processor-Power (Microsoft-Windows-Kernel-Processor-Power)    55    (47)

Processor 0 in group 0 exposes the following power management capabilities:

Idle state type: ACPI Idle (C) States (3 state(s))

Performance state type: ACPI Performance (P) / Throttle (T) States
Nominal Frequency (MHz): 3401
Maximum performance percentage: 100
Minimum performance percentage: 47
Minimum throttle percentage: 47

получавам 4-ри такива евента за всяко 1-но от 4-те ядра на процесора предполагам.

Конфигурацията на компютъра е:

Motherboard: Asrock Z77 Extreme 3 1555 
CPU: Intelcore i5-3570k 
GPU: Asus GTX 760 OC 2GB 
RAM: 2x4GB Corsair Vengeance 1600Mhz 1.35v 
SSD: Samsung Evo 850 240GB 
HDD: 1TB Seagate Barracuda 7200 RPM
PSU: PSU Seasonic SSR-550RM GOLD 
Cooler: CM Hyper 212 EVO 
Case: Fractal Design Define R4 Black

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
GPU Temperature [°C]          77.0

много е 77 

GPU Load [%]                  99

намали графиката сложи   fps 60

SSD: Samsung Evo 850 240GB 
HDD: 1TB Seagate Barracuda 7200 RPM

на кой диск е  записана

направи да не заспиват дисковете 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Син екран" преди "ресета" има ли?!

Профилактика правена ли е?!

Огледайте захранващите кабели и куплунгите. Също така и кондензаторите около процесора.

Пробвайте с друго захранване.

преди 6 часа, NerdyBurdy написа:

Случи се 1, 2 пъти компютъра да се рестарира, когато пуснах стрес тест на всички части едновременно

Явно има някъде претоварване ... Ако след една основна профилактика пак се случват тези неща ... хм ... нещо е за смяна ...

преди 6 часа, NerdyBurdy написа:

GPU Temperature [°C] 77.0

определено е много ... Вижте след смяна на "термо пастата" ... дали ще "падне" ...

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За тест на захранването ти трябват две програми .

RTSS Rivatuner Statistics Server

HWinfo

След като направиш настройката за волтажа от клипчето ми, ще знаеш захранването става или не става.

Ако 12v падне под 11v е за смяна на захранването.

5v ако падне под 4v е за смяна на захранване.

3v също не трябва да пада.

Ако са над нормата, също е за смяна.

С тези две програми се виждат слабите места в системата, прегряване, претоварване и други интересни неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Yvan Sergeеv написа:

на кой диск е  записана

направи да не заспиват дисковете 

Заспал диск може да причини забавяне, но не и изхвърляне, освен това дискът няма да има причина да заспи, ако играта в момента се чете от него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко странно е само на една игра да има проблеми, не и с останалите и не с тестовете. Ако играта е брана нейде в банановите горички и подпряна с мизерия в която нещо е заредено, или е зле реализирано...Миньори, които да прегряват системата или други гадости. Или просто нескопосана работа на кракера.  Лог от приглеждача на събитията, ако има качен за изтегляне някъде, ще помогне повече, само със снимка на част от лога не е достатъчно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и проблема да е в захранването. Температурата на видеокартата не е от най-ниските, но си е в нормата, не е това причината за рестарт. Една профилактика и смяна на термопаста на процесор и видеокарта няма да е излишна. Ако имаш друго захранване, пробвай с него или вземи някое от приятел. Може да пробваш и на вграденото видео на процесора дали ще го има проблема, като извадиш видеокартата и пуснеш стрес тест на процесора, може да пробваш и да играеш през него, трябва да тръгне играта. Също ако имаш повече от 1 плочка памет, тествай със всяка по единично на различни слотове дали пак ще го има проблема.

преди 1 час, sliderum написа:

Малко странно е само на една игра да има проблеми, не и с останалите и не с тестовете. Ако играта е брана нейде в банановите горички и подпряна с мизерия в която нещо е заредено, или е зле реализирано...Миньори, които да прегряват системата или други гадости. Или просто нескопосана работа на кракера.  Лог от приглеждача на събитията, ако има качен за изтегляне някъде, ще помогне повече, само със снимка на част от лога не е достатъчно.

Тази игра Dota 2 е безплатна и е онлайн, няма как да се краква. Също така температурите се виждат преди рестарт, на процесора са ниски, а на видеокартата са нормално високи при игра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Raze написа:

Може и проблема да е в захранването. Температурата на видеокартата не е от най-ниските, но си е в нормата, не е това причината за рестарт. Една профилактика и смяна на термопаста на процесор и видеокарта няма да е излишна. Ако имаш друго захранване, пробвай с него или вземи някое от приятел. Може да пробваш и на вграденото видео на процесора дали ще го има проблема, като извадиш видеокартата и пуснеш стрес тест на процесора, може да пробваш и да играеш през него, трябва да тръгне играта. Също ако имаш повече от 1 плочка памет, тествай със всяка по единично на различни слотове дали пак ще го има проблема.

Тази игра Dota 2 е безплатна и е онлайн, няма как да се краква. Също така температурите се виждат преди рестарт, на процесора са ниски, а на видеокартата са нормално високи при игра.

Де да знам дали е безплатна нейде ми се мерна някаква цена 65 долара ли евро ли

А то са цени за някакви допълнения, не за самата игра, което не пречи  нашия пич да се е опитвал нещо да чийтва, или да скриптва и да е счупил играта:

Цитат

Няма невъзможни неща, какво като е онлайн, въпрос е само колко време ще работят, докато ги засекат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, sliderum написа:

Няма невъзможни неща, какво като е онлайн, въпрос е само колко време ще работят, докато ги засекат.

това са скинове

и  може да се играе и без тях

а и не вярвам някой да тръгне да ги чийтва щото е безмислено 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така почнах да следя 12V, 5V и 3.3V и гледам, че има леки отколонение нагоре и надолу. 12V играе между 11.933 - 12.050, 5V играе между 4.990 - 5.040,  3.3V играе между 3.280 - 3.360.

Ползвам HWInfo и RivaTuner

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво стана като ги проследи, оправи ли се проблема?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Raze написа:

И какво стана като ги проследи, оправи ли се проблема?

Е не просто казвам резултата от статистиките.

Не знам какво се случва сериозно, в момента си цъкам вече 3 часа Dota 2 и не се е рестартирал компютъра, от време на време стрес теста на видео кртата също рестартира компютърат, но днес пак пуснах GPU stress тест-а за 20 минути и нямаше проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дал съм ти идеи какво и как да тестваш. Без замяна на компоненти няма да стане. Ако нямаш налични, обърни се към сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, NerdyBurdy написа:

Така почнах да следя 12V, 5V и 3.3V и гледам, че има леки отколонение нагоре и надолу. 12V играе между 11.933 - 12.050, 5V играе между 4.990 - 5.040,  3.3V играе между 3.280 - 3.360.

Ползвам HWInfo и RivaTuner

Нямаш проблем със захранването. Като падне под 11v може да направи рестарт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той казва, че не се е рестартирал, как да падне? Може да е проблема във видеокартата или в дънната платка, RAM памет и така нататък. Започва се със смяна на всички компоненти 1 по 1, докато спре да прави проблема. Казах му да тества и RAM паметта, да пробва само с 1 плочка и да ги извърти всички по слотовете, докато евентуално спре да прави проблеми. Тегава работа е, но в такива случаи е много трудно да се разбере какво става. И все пак най-главните заподозрени са видеокарта и захранване. Може да се направи и профилактично чиста инсталация на ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами, аз направих чиста преинсталация преди 1 седмица. А компютъра го бях да  дал на профилктика, почистване, смазване, смяна на термо пастата преди 5 месеца. Ще видя още няколко дена как ще е и може би пак ще го занеса на сервис.

Мисля си и аз, че можеби видео, или захранването може да е проблема, но нищо не се знае. Можеби наистина картата прегрява, или нещо, защото 2-3 дена бях на почивка и не съм пускал компютъра и днеска за момента съм нон стоп в играта и досега не се е рестартирал компютъра. Ще видим като поработи известно време как ще е.

Иначе градусите на видеото са по 70-75 градо но те винаги са си били такива от като играя, сиреч от години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако видеокартата прегрява ще тротълва, най-много да се изключи компютъра от това, но едва ли ще се рестартира. А и температурите са много ниски, за да го прави. На VRM максималната температура гледал ли си каква е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, Raze написа:

На VRM максималната температура гледал ли си каква е?

Не знам, какво трябва да е наименованието на това, но във HWInfo, Но всички други сензори на градуси, които се показват са по 40-45 C, като изключим GPU и CPU.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора тръгнах да пускам някакъв Stability Test на Aidа64 Extreme програмата и ми изписа следното съобщение

Цитат

The Windows video driver Timeout Detection and Recovery delay (TdrDelay) value is configured too low. It may cause the video driver to be reset while running the AIDA64 System Stability Test.

Do you want AIDA64 to fix this issue for you now?

Please note that you need to restart Windows after altering the TdrDelay value.

Дали е било възможно да е било, точно заради тази TdrDelay стойност ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не. И на мен ми го е показвало това предупреждение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи, преди 1 ден играх около 5-7 часа без да имам никакви проблеми. Днес влязох да направя една игри и веднага ми се рестартира компютъра.

Ето лог-а на HWInfo преди последният рестарт, буквално около 15 секунди се задържах преди да се ресне компа. Всичко ми се струва в нормата като гледам лога.

PCLOG4.CSV

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, преди 3 дена инсталирах някакви други тежки игри(GTA V, Battlefield V) да видя дали компютъра ще се рестартира. При инсталацията на игрите ми се инсталира друга версия на DirectX от тази, която аз имам. От тогава насам вече 3 дена нямам никакви проблеми, докато играя играта(Dota 2), която правеше проблема.

По принцип аз бях със DirectX 12 и все още съм си със DirectX 12, но все пак видях че игрите инсталираха други версии на DirectX.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това няма никаква връзка с проблема. Ако нямаш дадена версия на DX, игрите няма да работят, изключение са игри, които поддържат различни версии на DX. Примерно GTA V поддъра DX9, 10, 11. DX12 е за windows 10 само, но повечето игри, които работят под DX12, работят и под DX11. Dota2 е DX9 игра, така че няма какво да се влияе от инсталиране на по-нови игри и и библиотеките към тях. Най-вероятно пролема ти го има още, просто не се знае от какво е, понеже се появява много рядко и ти не можеш да направиш свястна диагностика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудех се дали да споделя, но що пък да не.

Преди 4 години харесах маркова машина втора ръка, най-вече поради цената. Умишлено няма да я споменавам марката, понеже не това е целта ми, а идеята, че проблемът вероятно е хардуерен. Ето защо.

Сайтът, от който поръчах, ме е търсил само при първата поръчка, разбираемо, все пак не ме знаеха. Сетне съм купувал всякакви дреболии, без проверка на поръчката; вс бе точно.

Но като поръчах именно този комп, ми се обади мн възпитан мъж, каза, че е от сервиза, и да му потвърдя адреса и плащането. Сетне ме попита в апартамент ли съм или в къща. Не обърнах внимание, но се учудих леко, какво значение би имало.

Казах му, че съм в нов апартамент, добра кооперация. - О, тогава няма проблем.

На другия ден машината дойде, разопаковах я, инсталирах я и тя повече от година работи супер тихо и безотказно, като в рекламата. Машинка мечта. На мен ми влезнаха пари, обнових едно друго, стана ми излишна. Преместих я в къща, където ходя спорадично.

Една сутрин ми се рестартира безпричинно. Сетне втори път, и аз реших да я погледна.

Ако искаш вярвай, изпитал съм девет хиляди рецепти! Изчетох стотици форуми. Прилагах всичко каквото ти хрумне. Дъно, кондензатори, захранване, биос, обновления, преинсталиране… Оставал съм с голо дъно и едно по едно съм добавял елементи по учебник. Тръгва, радва ме някое време и рестартира внезапно. Носих я в сервиз, две седмици я тестваха, казаха, че при тях няма този проблем.

От сервиза я взех ранна утрин, и на път за работа реших да а пробвам в един офис. Ден, два, три, седмица, месец – никакъв проблем. Върнах я в апартамента, и там се държи безупречно. А в къщата отново започва да рестартира. Само този комп. Аз ползвам едновременно по 2-3 различни машини, никоя никога не ме  цакала така. Какво ли не опитвах. Карах да спират един мощен трансформатор. Мислех, че е от антените на мобилните оператори наблизо. Но нито един друг комп не ми прави сечено, само този.

И сега го държа като спомен, сантимент един вид. Много неща научих за компютрите от този проблем. Много! Но компютърът учител така и не спира да рестартира, когато е в къщата. Причините наистина могат да са хиляди, напр импулсното на климатик, хладилник. Забелязах, че силно ограничих рестартиранията, когато в БИОС забраних събуждане през мрежа, USB клавиатура и мишка. Но както и да е. Ти пренеси машината в някой апартамент и го виж там как се държи. Има се предвид, че захранването в новите кооперации е по-стабилно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е в кофти захраване и стара инсталация. Ако имаш UPS или смениш захранването с ново и по-добро, проблема ще изчезне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...