Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проверка на употребяван HDD

Препоръчан отговор

Здравейте колеги, 

Днес си поръчах втора употреба HDD Seagate 1TB 7200 RPM втора употреба от OLX. Продавачът го изпрати с опция за преглед и тест по Еконт, но искам да ви попитам освен на външен вид да го проверя в офиса на куриера има ли някакъв начин набързо чрез лаптоп и някакъв SATA-USB кабел (или нещо от сорта, това ми дойде на ум) да го проверя за грешки като го свържа? 

Ще съм ви много благодарен ако имате някакви предложения. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има, но имаш ли такъв адаптер?

И естествено софтуер за тестване?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Емил Костов написа:

Няма как да го провериш, ако нямаш USB чекмедже

Много силно изказване.Ето с това можеш за го провериш на лаптоп.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

Какво точно представлява този адаптер? 

А относно софтуера видях че самия производител е създал такъв за един вид проверка на "здравословното" състояние на диска. 

https://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/seatools/
Относно това чекмедже, такова от стар външен хард диск ще ми свърши ли работа, понеже ми се намира кутия пт външен хард. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма да стане толкова елементарно. Ще ти трябва преходник SATA to USB ако е 2.5" и допълнително захранване ако е 3.5". Относно софтуера - има промоционални лицензи за Hard Disk Sentinel тук.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Супер, точно това имах предвид. Това със захранването от Алиекспреса е доста добра оферта за цената си, но тъй като бързам май ще заложа на този преходник от OLX. 

А относно софтуера, има ли някакви други препоръчителни и най-вечe Free. 😀 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има да. Казваш на продавача да ти го изпрати на адрес с опция за ТЕСТ НА АДРЕС. Оскъпява се с 1-2 лева пратката, куриера влиза във вас, вземаш диска, закачаш го на компютъра и го тестваш 10-15 минути пред куриера. Но ако диска няма гаранция, си е на ГОЛЯМ късмет дори и така. Ако диска е 2.5" - като за лаптоп, може и да го включиш с преходник в USB без допълнително захранване. Ако е 3.5", на тях им трябва повече ток и трябва по-различен кабел и външен адаптер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В интерес на истината, до офис на куриер даже е по-удобно понеже така не им бъркаш работата и докато го проверявам те могат да си обслужват клиенти спокойно, а така този който ми я доставя до адрес винаги бърза понеже има още адреси за обслужване и му бъркам графика. Не е в то въпроса де, идеята ми беше дали има някакъв начин в рамките на 20-30 минути да проверя дали е ОК диска без да разглобявам лаптопа че да го свържа или да си нося настолния компютър и изглежда че има такива начини. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти искаш да си вземеш проверена стока или куриера ти е роднина, че те притеснява графика му? Щом са обявили такава услуга и си си платил за нея, ти си клиент и си в правото си. Услугата е безплатна, имаш 15 минути:

https://www.econt.com/services/review-and-test

Ако задържиш куриера на адреса повече от това време си плащаш, за някои стоки може и да е по-удобно - примерно до 30 минути след тези 15 минути дължиш 4.90 лв:

Цитат

Задържане на куриер на адрес

-

4,90 лв.

В случай на задържане на куриер повече от 15 минути се начислява такса към стойността на куриерската услуга за всеки следващи 30 минути забава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, joniop написа:

и изглежда че има такива начини

Ако, и само ако, имате мозък, то бихте се сетили или най-малкото бихте си го представили какъв е начина. Ако ли не, то ... явно каквото и да Ви казваме, то Вие де факто сте го закупили, следователно имате голям проблем, че не знаете как да пазарувате в он-лайн  и то продукти "втора ръка", за да какво, спестите средства или мисъл, а?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, ДиоиД написа:

Ако, и само ако, имате мозък, то бихте се сетили или най-малкото бихте си го представили какъв е начина. Ако ли не, то ... явно каквото и да Ви казваме, то Вие де факто сте го закупили, следователно имате голям проблем, че не знаете как да пазарувате в он-лайн  и то продукти "втора ръка", за да какво, спестите средства или мисъл, а?!

Ами и той ще го пързулне отново в OLX, но не е сигурно, дали ще му "мине" номера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, The Piper написа:

Точно с него не става. Имам го и за големи хард дискове не върши никаква работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, The Piper написа:

Сега и аз го видях това. Поръчах подобно нещо и при първото включване в контакта адаптера гръмна! Добре че не бях включил диска към лаптопа и на диска нищо му няма (той така или иначе е много стар, но си го пазя за спомен - около 2 GB IDE.

https://www.hdsentinel.com/storageinfo_details.php?lang=en&model=MAXTOR 82160D2

След това ми пратиха чисто нов комплект, без да искат да връщам старите части, но захранващия адаптер изобщо не съм го включвал. Като ми трябва да го ползвам, включвам диска към захранването на десктоп компютъра, иначе преходниците си работят перфектно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Относно доставката няма какво да коментирам, понеже съм преценил за себе си че така ще ми е по-удобно. А иначе HDD-то го открих напълно случайно, излезе ми като реклама в сайт, обаче взе че и цената и описанието уж истинско след като разговярях с човека по телефона. А иначе просто искам да знам ако има някакъв начин да свържа хард диска с компютъра през USB-то примерно, а дали съм случил на находка само времето ще покаже. 😁 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Находките са хубаво нещо. И аз попаднах на 3тб лаптопски диск на оферта - трябваше ми ей така за склад. Снимки на тестове, ала бала. всякакви салтанати са ОК. Пристига ми диска, плащам си го като поп, и тръгвам да си играя с него след 2-3 дена щото нямах време.

Ей, баси тъпото парче си бе, си викам, един диск не мога да подкарам. В компютъра го навирах, ама с адаптер, ама с кутийка... неще и неще да се припознае.  Накрая ми писна и хванах отвертката. Лентов кабел йок. Демек няма начин да го скъсаш това нещо без да си разглобявал диска, а за къв чеп си го разглобявал е друг въпрос. Пиша  (културно): "Пич, само не разбрах как си скъсал кабела....". Отговор : "Ама как така скъсан..." 

Ми късметлия си, че си от на пу*ка си майна селото и не си струва да си губи човек времето да дойде да ти го тури - и на тебе и на родата ти калпава.

А дано ти да си на по добро находище.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, именно чрез една проверка може ако не друго, то поне да съм сигурен че ще "запали", ако ли не да си го взима обратно 😀 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване