Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Защо обичам Бългаия?
Това е моят опит да събера нещо положително и хубаво за нашата България. Писна ми от негативни коментари. 
Тема за моята Родина! 
Тема за първата ни глътка въздух, за мама и татко, за училището, за първите букви, за първата книжка. Все неща, които са вечни и ще ги помним докато ни има...
От България по-хубава няма! Моята Родина, моята малка къщичка с малка китна градинка, съседи, приятели и четири сезона...
България е най-красивото кътче на планетата Земя. Това е моята Родина!

За мен България е Любов! Тук съм родена, тук се случват всички хубави и не хубави, важни и не важни неща в моя живот. Тя е моето съществуване и живота ми!
България, това сме ние!
Затова е Любов!
България - моят корен в болката и връх в радостта!

Тема за тези, които, като чуят химна, като видят знамето с герба, и сърцето им се вълнува, очите плуват, а гърлото трудно преглъща от гордост, вълнение и любов.

https://www.youtube.com/watch?v=BVdaFShTMlI

zname, gerb.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Де е България?

Иван Вазов

Питат ли ме де зората

ме й огряла първи път,

питат ли ме де й земята,

що най-любя на светът.

Тамо, аз ще отговоря,

де се белий Дунав лей,

де от изток Черно море

се бунтува и светлей;

тамо, де се възвишава

горда Стара планина,

де Марица тихо шава

из тракийска равнина,

там, де Вардар през полята

мътен лей се и шуми,

де на Рила грей главата

и при Охридски вълни.

Там, де днес е зла неволя,

де народа й мъченик,

дето плачат и се молят

се на същият язик.

Там роден съм! Там деди ми

днес почиват под земля,

там гърмяло тяхно име

в мир и в бранните поля.

До чукарите Карпатски

е стигнала тяхна власт

и стените Цариградски

треперали са тогаз.

Вижте Търново, Преслава —

тие жални съсипни:

на преминалата слава

паметници са они!

Българио, драга, мила,

земля пълна с добрини,

земля, що си ме кърмила,

моят поклон приемни!

Любя твоите балкани,

твойте реки и гори,

твойте весели поляни,

де бог всичко наспори;

твойте мъки и страданья,

твойта славна старина,

твойте възпоминанья,

твойта светла бъднина.

Дето ази и да трая —

за теб мисля и горя,

в теб родих се и желая

в теб свободен да умра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Родината си обичам,  знамето и герба също, но химна не! Музиката не е българска и за мен е неприемливо. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Michigan111 написа:

Родината си обичам,  знамето и герба също, но химна не! Музиката не е българска и за мен е неприемливо. 

:offtopic_s:

Вероятно на Азис някоя композиция предпочиташ. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Michigan111 написа:

Хлапе!

Не разваляй хубавата тема с глупостите си, а върви се прегледай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, AAUUXX написа:

Ако за теб чалгата е единствената алтернатива,  за мен не е никаква.  По ориенталски ритми не си падам.  

За мен истинския химн е Шуми Марица.  Защото националния химн трябва да излъчва гордост.  Виж примерно химна на Италия и го сравни с нашия.  

току-що, Колев60 написа:

Хлапе!

Не разваляй хубавата тема с глупостите си, а върви се прегледай!

Препоръчай ми психиатър,  твоя примерно.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Michigan111 написа:

Ако за теб чалгата е единствената алтернатива,  за мен не е никаква.  По ориенталски ритми не си падам.  

За мен истинския химн е Шуми Марица.  Защото националния химн трябва да излъчва гордост.  Виж примерно химна на Италия и го сравни с нашия.  

Темата не е за Италия и химна им, няма лошо да ти харесва, на мен ми допада химна на Мозамбик но това е лично усещане. Шуми Марица е бил до 1944г като е по за военен химн, да нахъса войската за бой, в днешно време ние за какво да се нахъсаме? Представяш ли си как се ходи на дискотека с песен на уста Шуми Марица? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, AAUUXX написа:

Темата не е за Италия и химна им, няма лошо да ти харесва, на мен ми допада химна на Мозамбик но това е лично усещане. Шуми Марица е бил до 1944г като е по за военен химн, да нахъса войската за бой, в днешно време ние за какво да се нахъсаме? Представяш ли си как се ходи на дискотека с песен на уста Шуми Марица? 

Ми просто споделих,  че това е единственото което не ми харесва, трябва всичко да ми харесва ли. 

А иначе за войската си има военни маршове,  повечето отлични между другото и на ниво.  Химна трябва да излъчва гордост и готовност да се жертваш за родината.  А баш в днешно време има за какво да се нахъсваме. 

Ама от друга страна като се замисля май не съм прав,  каквато е държавата такъв е и химна,  така че тоя е ок.

Разграничавам държавата от родината :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, AAUUXX написа:

И на Сузанита

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Michigan111 написа:

Ми просто споделих,  че това е единственото което не ми харесва, трябва всичко да ми харесва ли. 

А иначе за войската си има военни маршове,  повечето отлични между другото и на ниво.  Химна трябва да излъчва гордост и готовност да се жертваш за родината.  А баш в днешно време има за какво да се нахъсваме. 

Ама от друга страна като се замисля май не съм прав,  каквато е държавата такъв е и химна,  така че тоя е ок.

Разграничавам държавата от родината :)

Хубав си ни е химна. Кой да се жертва, кой? Като дори казарма няма, какво приказваш? Виж какви са младежите, алкохол, дрога, безхаберие, престъпност. Хайде да не цапаме хубавата тема, ясни са нещата в това отношение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами трябва да споменем и славната някога българска армия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, petie1 написа:

И на Сузанита

Нали уточни как искаш да се разхождаш по улицата,  щеше да е шокиращо да слушаш нещо различно от сузанита.  

преди 4 минути, petie1 написа:

И на Сузанита

преди 1 час, Meri Meri написа:

Защо обичам Бългаия?
Това е моят опит да събера нещо положително и хубаво за нашата България. Писна ми от негативни коментари. 

Извинявам се на авторката за офтопика и казвам няколко причини да обичам родината си :

- От европейските държави сме най старата

- създали сме азбука и сме дали език на много държави и народи,  превели сме религията си на тази азбука и сме я дали на същите народи. 

- Ромейско и турско робство не са пречупили народния дух и стремеж за свобода и независимост. 

- българския народ се е доказал като способен да изгради държавата си от нищото, да я обича и яростно да я защитава. 

това са поводи за гордост,  а иначе - 4 те сезона, морето,  балкана,  шопската салата и баницата :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Michigan111 написа:

За мен истинския химн е Шуми Марица.  

Обаче е взаимстван от немската песен

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжеление не сме най старата държава в Европа а ЕДНА от старите държави, другото което е повод за гордост е че 13 века ние сме си запазили името и сме научили Европа как да води модерната война

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, acnekt написа:

Обаче е взаимстван от немската песен

В тубата има версия,  където музиката е взаимствана от тази,  но оригинала няма нищо общо. 

преди 13 минути, petie1 написа:

За съжеление не сме най старата държава в Европа а ЕДНА от старите държави, другото което е повод за гордост е че 13 века ние сме си запазили името и сме научили Европа как да води модерната война

Имам предвид, че от сегашните държави сме най старата и името е част от това.  Гърците например,  които толкова афишират историята си имат държавна история от 19ти век. 

Другия момент е,че може би сме първата изобщо създадена в Европа унитарна държава , създадена и развила се като такава.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Michigan111 написа:

В тубата има версия,  където музиката е взаимствана от тази,  но оригинала няма нищо общо. 

Имам предвид, че от сегашните държави сме най старата и името е част от това.  Гърците например,  които толкова афишират историята си имат държавна история от 19ти век. 

Другия момент е,че може би сме първата изобщо създадена в Европа унитарна държава , създадена и развила се като такава.  

Не знам за какви версии пишеш, но музиката на Шуми Марица е 1 към 1 копие на немската музика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Michigan111 написа:

Третата българска държава се ражда през 1878 със подписването на Санстефанския мирен договор, та кой век викаш било това?

Древна Елада и Древен Рим са типичен пример за европейски държави докато ние сме още в Мала Азия ако включим и малоазиатския ни период тогава съм съгласен с вашето твъдение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, petie1 написа:

Третата българска държава се ражда през 1878 със подписването на Санстефанския мирен договор, та кой век викаш било това?

Древна Елада и Древен Рим са типичен пример за европейски държави докато ние сме още в Мала Азия ако включим и малоазиатския ни период тогава съм съгласен с вашето твъдение

Третата българска държава се ражда с подписването на Берлинския договор,  не санстефанския. 

Древна Елада е общо название,  възникнало доста по късно. А в съвремието си е представлявало съвкупност от градове-държави,  често воюващи помежду си. Не може и дума да става за държавност,  още по малко унитарна. 

А за малоазийския период на България сега чувам и няма как да го коментирам  ;)

А иначе третата българска държава се ражда 1878,  но първата се ражда 632 год  (поне официално). От тогава до днес името не е променено, друг такъв случай няма. 

преди 26 минути, acnekt написа:

Не знам за какви версии пишеш, но музиката на Шуми Марица е 1 към 1 копие на немската музика.

Има една версия,  заглавието мисля беше Химн на княжество България, на руски.  Тя е с променена музика и е 90% wenn die soltaten . Оригинала е различен,  с Андроид съм и не мога да пратя линк. Но повечето клипчета са оригинал.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Michigan111 написа:

Третата българска държава се ражда с подписването на Берлинския договор,  не санстефанския. 

Точно със Санстефанския мирен договор се ражда третата българска държава по късния Берлински конгрес е с цел да се унижи Русия и да не се допусне създаване на голяма балканска държава под руско влияние......

За древна Елада съм съгласен с това което казваш....

Много преди дунанвска България в земите на днешен Иран възниква Първата българска държава,..... Последната пета българска дъжава е Стара Велика България е разположена на теритоията на днешна Турция със столица Финагория

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, petie1 написа:

Точно със Санстефанския мирен договор се ражда третата българска държава по късния Берлински конгрес е с цел да се унижи Русия и да не се допусне създаване на голяма балканска държава под руско влияние......

За древна Елада съм съгласен с това което казваш....

Много преди дунанвска България в земите на днешен Иран възниква Първата българска държава,..... Последната пета българска дъжава е Стара Велика България е разположена на теритоията на днешна Турция със столица Финагория

Човече,  спри се по добре или чети по разнообразна литература. Такова нещо като санстефански мирен договор няма.  В Сан Стефано е подписан договор за прекратяване на военните действия, а самия мирен договор в Берлин.  Това е договорено още преди войната и се прави в Берлин по желание на Русия , решенията които се подписват са договорени и одобрени от Русия,  в Берлин само си слагат подписите.  Единствената промяна е в Софийска област , която е трябвало да остане в Румелия по предварителен договор,  но е прехвърлена в княжеството и то след настояване от страна на Бисмарк. 

Фанагория няма нищо общо нито с мала Азия,  нито с Турция.  Намира се на територията на днешна Русия, а. за това че града е бил столица на държавата има само хипотези.

А за българска държава в Иран. .. даже няма смисъл да коментираме подобни легенди.  

Само да допълня,  разбери ме както искаш,  в учебниците по История ще прочетеш историята такава,  каквато е удобна на определени хора. В никой случай няма да прочетеш истината, поне не цялата.

Дълги години насоките се даваха от Москва,  от там е  и иранската връзка, нямаща нищо общо с реалностите, от там дойде и славянството и още куп лъжи. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, Michigan111 написа:

В Сан Стефано е подписан договор за прекратяване на военните действия

Надали са обсъждали само прекратяването на военните действия, щом на него са били приети границите на България, Сърбия и Черна гора. 

Ето анекс към този договор, определящ границите на България. Взето от Уикипедията. 

spacer.png

По мой спомен границите са определени въз основа на трудове на български и чужди етнографи, описващи населението по места, езика му, вярата, песни, приказки, стопански и обществени навици и т.н., и пр.

Та според тях населението в горепосочените граници е било българско. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, petie1 написа:

Ами трябва да споменем и славната някога българска армия

Имаме я и сега, но е под прикритие ... ;) 

Нека бъде мир обаче. Нека разберат, че твърде добре познаваме колко кръв е пролята, за да бъде мирна България.

Да, в момента е крехка, но това не означава, че ще я огънат или пречупят и дори да стане така, то българите са доказали, че можем да бъдем като феникс, от пепелта отново да я сътворим с целия и даже по-добър блясък от колкото сега.

Бъдещето е пред нас. Вярваме в нея, а това е достатъчно, за да я предадем на нашите потомци изчистена от чуждоземни нрави, обичаи и т.н.

Лека полека (малко френско ще прозвучи, прощавайте) трябва да почистим нашето "вулканче" и отново да затупти това юнашко сърце във всеки българин.

Нека ги борим със слова, със здравата ни мисъл и си спомним тез думи:

Цитат

"О ,неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език? "

Аз вярвам в България и българското! Това ми стига. Препредавам и изповядвам същото и това е моята малка "лепта" за сега.

Винаги готов! Амин

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Иванчов написа:

Надали са обсъждали само прекратяването на военните действия, щом на него са били приети границите на България, Сърбия и Черна гора. 

Ето анекс към този договор, определящ границите на България. Взето от Уикипедията. 

spacer.png

По мой спомен границите са определени въз основа на трудове на български и чужди етнографи, описващи населението по места, езика му, вярата, песни, приказки, стопански и обществени навици и т.н., и пр.

Та според тях населението в горепосочените граници е било българско. 

Границите определят българското землище,  тоест територията с преобладаващо българско население. 

Проблемът е друг. Още преди войната Русия е подписала споразумението от Райхщад (1876) и конвенцията от Будапеща (1877) където точно и ясно е поела ангажименти какво ще се случи с границите на Балканите.  А между Сан Стефано и Берлин имаше една конференция в Лондон,  където руснаците потвърждават ангажиментите от преди войната. Така че в Сан Стефано просто рисуват нещо, което няма как да се случи. И за какво е санстефанския кьорфишек? Влияние,  ние сме добрите,  те са лошите..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Michigan111 написа:

Човече,  спри се по добре или чети по разнообразна литература. Такова нещо като санстефански мирен договор няма.  В Сан Стефано е подписан договор за прекратяване на военните действия, а самия мирен договор в Берлин.  Това е договорено още преди войната и се прави в Берлин по желание на Русия , решенията които се подписват са договорени и одобрени от Русия,  в Берлин само си слагат подписите.  Единствената промяна е в Софийска област , която е трябвало да остане в Румелия по предварителен договор,  но е прехвърлена в княжеството и то след настояване от страна на Бисмарк. 

Фанагория няма нищо общо нито с мала Азия,  нито с Турция.  Намира се на територията на днешна Русия, а. за това че града е бил столица на държавата има само хипотези.

А за българска държава в Иран. .. даже няма смисъл да коментираме подобни легенди.  

Само да допълня,  разбери ме както искаш,  в учебниците по История ще прочетеш историята такава,  каквато е удобна на определени хора. В никой случай няма да прочетеш истината, поне не цялата.

Дълги години насоките се даваха от Москва,  от там е  и иранската връзка, нямаща нищо общо с реалностите, от там дойде и славянството и още куп лъжи. 

Лондонска конференция (1832)  решава да освободи Гърция, защото гърците сами си извоювали своята независимост след като са паднали под отоманско иго през 1453 година https://bg.wikipedia.org/wiki/Гръцка_война_за_независимост  и благодарение на това бе създадена гръцка държава с начело 17 годишният принц или крал Отон I Гръцки( Отон Фридрих Лудвиг, принц на Бавария).

След позорното управление, след изгонването му от Гърция, Гърция тръгва по същите стъпки, които и ние правим - конституция по образец на Белгия,  и чак през 1974 година става република. Вече не е монархия.

Та сега от другия полюс как се развиват нещата.

Поредната руска-война, десеттата руско-турска война 1877/1878 https://bg.wikipedia.org/wiki/Руско-турска_война_(1877_–_1878) като преди да почне война се подписва Будапещенска конвенция https://bg.wikipedia.org/wiki/Будапещенска_конвенция , което се явява обновяване на https://bg.wikipedia.org/wiki/Райхщадско_споразумение 

Където се описва, че не трябва да се създава огромна, голяма славянска държава. Даже и компактна славянска държава.  Нещо като Югославия или Балканска федеративна република https://bg.wikipedia.org/wiki/Балканска_федеративна_република по идея на Георги Димитров или по идея на Любен Каравелов. Тъй, че Санстефанскяи мирен договор е  невалиден и неприемлив. Затова се налага берлинския договор, чрез който се доразглежда санстефанския мирен договор. Защото Австро-Унгария не е съгласна да има славянска независима държава на Блаканите. И през войната Англия е изцяло на отоманската страна, като въоръжава отоманците и помага на отоманците.

След това всеки знае как се доразвиват нещата. Сърбия се освобождава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конференцията от 1832 няма и няма как да има нещо общо. Тази която ни касае е от 1878. 

Не само Австро-Унгария е против голяма България,  а всички велики сили,  между другото и Русия няма такива намерения в предварителните договори. 

А Англия не оказва помощ на Османската империя,  а заявява готовност за такава, ако Русия не се придържа към предварително договореното. 

И в крайна сметка това, което Берлинския конгрес узаконява е точно това, което е договорено преди войната,  с промяната свързана със Софийска област която споменах по рано. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...