Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте. Ориентирал съм към закупуването на нов компютър и нов екран с бюджет около 1200-1300 BGN. Засега съм си харесал следното и много бих искал да чуя мнения дали има нещо, където бих могъл да избера по-евтино, без да губя прекалено много ефективност. Ще се използва за всичко по-малко - 1080p гейминг, програмиране(на два монитора, имам вече един), Виртуални машинки и гледане на филмчета.  По мои сметки този бюджет е 1340 BGN, което го поставяме като максимален бюджет, който бих дал в момента.

AMD Ryzen 5 2600 3.4GHZ 6-Core

ASRock B450M PRO4 AM4

Kingston HyperX Fury 8G DDR4 3200 MhZ - Това ще се ъпгрейдне в много близко време на поне 16GB(просто удрям бюджета в момента, но плана е да напълни 4те слога на B450M за общо 32 GB RAM)

Kingston 480GB SSD A400 SATA3 - Не съм дори сигурен дали мога да сложа второ SSD към дъното, но ако може това също бъде ъпгрейднато на две x 480GB SSD.

MSI AMD Radeon RX580 Armor 8G OC или Gigabyte Radeon RX570 Gaming 8G MI - Това ми е най-голямата въпросителна и нещо, което вдига бюджета доста. Това ли е към момента най-добрия избор към този бюджет, има ли нещо друго, по-бюджетно, което е достатъчно за 1080p игри? Имам чувството, че цената от около 400 лв е малко много за този тип компютър. Примемам мнения и препоръки по тази точка.

Монитор - https://www.emag.bg/monitor-gaming-led-tn-samsung-24-full-hd-1-ms-hdmi-cheren-ls24d330hsx-ls24d330hsx-en/pd/D57BQ2BBM/?X-Search-Id=5c73bbba8e7e3bb6e354&X-Product-Id=37231897&X-Search-Page=1&X-Search-Position=3&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view -- 24 инча, full HD резолюция и 1ms време на отговор. Приемам и други препоръки за 23-24-25 инчов екран, до 250 BGN :)

Кутия, Захранване и допълнително охлаждане в случай , че има нужда - Примем препоръки тук, понеже това ми е черна Индия.

Благодаря ви предварително за помощта. Нямам притенции и за други билдове освен AMD, стига да смятате, че е по-добро.4 Слота за RAM са задължителни :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имате ли някаква мания за това монитора да бъде с "1"мс време на реакция, така че да жертвате зрението си с монитор с  TN матрица и лъскави пластмасарии, та макар и черни.?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, sliderum написа:

Имате ли някаква мания за това монитора да бъде с "1"мс време на реакция, така че да жертвате зрението си с монитор с  TN матрица и лъскави пластмасарии, та макар и черни.?

Не, напълно окей е и нещо друго, стига да се вмести в бюджета до 260(твърда граница) за монитор :) . Предполагам, че IPS е най-доброто при този бюджет?

П.С Единственото твърдо в билда е 4те слота за RAM. Всичко друго подлежи на промяна и затова исках да се допитам до по-знаещите от мен във форума :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То за игри минимума ти е RX 580 8 GB, особено на ниските цени, които е в момента и в предвид, че вече е доста стар модел. Може да потърсиш и втора употреба с гаранция. RAM памет е по-добре да вземеш някой кит, че после ще стане много мазало да вземаш плочките една по една. Не би трябвало да има проблеми, но колкото са повече и по-различни, толкова е по-голям шанса нещо да не работи както трябва. По-добре вземи някой компоненти на изплащане или поне монитора, отколкото да вземаш евтини боклуци. Също така не ти препоръчвам евтините SSD дискове, понеже са без кеш памет и като записваш по-голям обем информация, започват да работят по-бавно и от бавен HDD, като по този начин може и да ти забие компютъра, докато се извърши записа. По-добре вземи по-малък размер, но с достатъчно кеш. Също недей да пестиш и от захранване, около 100 лева е минимума за там. Аз мисля, че нещо такова е сравнително добре:

http://nikem-bg.net/cart/58327p1r60812p1r61258p1r58573p1r63023p1r63322p1rf.html

Вече ако искаш да режеш от RAM, GPU и/или SSD, както си предцениш. Не вземай и най-евтината кутия, ако няма добър въздушен поток, компонентите ще ти загряват много при натоварване. Не съм ти добавил кутия, избери си каквато ти хареса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма какво кой знае колко да се промени за останалото. Надявам се имате предвид, че ако този процесор ще остава и за в бъдеще и няма да се ъпгрейдва на даден етап, е безсмислено да се взема оперативна памет с високи честоти(освен ако в момента предвидените за покупка не сте ги намерили на по-изгодна цена от по-обикновените  и "бавни" модули)  същото важи и що се отнася до евентуален ъпгрейд, в последствие когато се стигне до запълването на четирите банки на оперативната памет, няма как паметите да постигнат стабилна работа на повече от 2133-2400Мхц. Това си е от контролера в процесора и важи и за най-новото  към момента  поколение Райзени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точен модел на наличния ти монитор?

Някакви други останали компоненти от стара машина?

Колко виртуални машини едновременно ще има пуснати?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, plamen_petrov_80 написа:

Точен модел на наличния ти монитор?

Някакви други останали компоненти от стара машина?

Колко виртуални машини едновременно ще има пуснати?

Full HD монитор 60 Hz, Нямам налични компоненти освен периферия(мишка и клавиатура, тъй като обичам лаптопа да е на поставка и по-височко) покрай лаптопа. 3-4 Макс но няма да бъдат товарени, кой знае колко. 

Цитат

Няма какво кой знае колко да се промени за останалото. Надявам се имате предвид, че ако този процесор ще остава и за в бъдеще и няма да се ъпгрейдва на даден етап, е безсмислено да се взема оперативна памет с високи честоти(освен ако в момента предвидените за покупка не сте ги намерили на по-изгодна цена от по-обикновените  и "бавни" модули)  същото важи и що се отнася до евентуален ъпгрейд, в последствие когато се стигне до запълването на четирите банки на оперативната памет, няма как паметите да постигнат стабилна работа на повече от 2133-2400Мхц. Това си е от контролера в процесора и важи и за най-новото  към момента  поколение Райзени.

Това не го знаех, благодаря за информацията, но не съм сигурен, че спестяването на няколко десетки лева от по-слаб рам ще е от голямо значение, по-добре да има завбъдеще :)

http://nikem-bg.net/cart/58327p1r60812p1r61258p1r58573p1r63023p1r63322p1rf.html - Това като цяло ми харесва, благодаря ти @Raze, определено ще се отреже от РАМта засега и ще добавя допълнително РАМ по-нататък и ще се вместя горе долу във бюджета. Някаква препоръка за по-добър монитор до 250 лева(твърда цена) ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом ще ползваш виртуалки, с 8 RAM ще е тегаво... Колкото и да се свива откъм компоненти, машината пак стига 1200лв. без монитор:

AMD RYZEN 5 2600 3.4GHz 6 CORE 12 Thread 19MB Cache 
ASROCK B450M PRO4 AM4 
DeepCool D-SHIELD V2 USB3.0 
KINGSTON 16GB 2666MHz DDR4 CL16 HyperX FURY Black HX426C16FB/16 
ADATA SX6000 PRO 512G M2 PCIE 
POWER COLOR AXRX580 8GBD5-DHDM 
DeepCool PSU 550W DN550 new version 80+ 230V EU 

Обща стойност - 1 193.26 лв. с ДДС -> http://nikem-bg.net/cart/60812p1r61258p1r61071p1r60401p1r61310p1r60603p1r60480p1rf.html

+ евтин 24" IPS FHD HDMI монитор -> https://www.jarcomputers.com/AOC-24B1XHS_prod_MNLCAOC24B1XHS.html?ref=prod

общо: 1388лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, axeny написа:

Full HD монитор 60 Hz

Име на модела, за да се види с какви входни букси разполага. Дадената  до момента информация, не е полезна. С капкомер ли я отпускате?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, sliderum написа:

Име на модела, за да се види с какви входни букси разполага. Дадената  до момента информация, не е полезна. С капкомер ли я отпускате?

Съжалявам, не съм си вкъщи и няма да мога да кажа точния модел. Acer, HDMI input, мисля, че има и други, но ще те излъжа. 

@Joss Bomon, благодаря :) Изглежда също доста добре, като и аз съм наясно, че RAMта е слабо място в момента и затова е част, която 100% ще бъде ъпгрейдната със следващата заплата малко или много като целта е да се стигне 32GB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, axeny написа:

Съжалявам, не съм си вкъщи и няма да мога да кажа точния модел. Acer, HDMI input, мисля, че има и други, но ще те излъжа. 

@Joss Bomon, благодаря :) Изглежда също доста добре, като и аз съм наясно, че RAMта е слабо място в момента и затова е част, която 100% ще бъде ъпгрейдната със следващата заплата малко или много като целта е да се стигне 32GB.

А защо направо не поръчате когато си вземете следващата заплата, така няма да се налага следващият ъпгрейд да е толкова скоро. Между другото, ако ще се взема един 16ГБ модул и целите в бъдеще да не надминавате обем от 32ГБ т.е. да прибавите само още един модул памет, тогава може да не се съобразявате с написаното  относно положението при използуване на 4 модула. Така, ако отнякъде изпадне 16ГБ модул на 2933-3000-3000+МХц, на цена по-ниска от този на модулите с 2666МХц, което не е изключено поради динамичният пазар и разните промоции, може да се възползувате и да вземете такъв по-бърз модул, който в бъдещето да допълните с подобен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво бих направил аз:

- в момента имаш един монитор - отлагаш покупката на нов

- нова видео карта тежи доста на бюджета - бих прегледал за 150-200 лв. каква видео карта с остатъчна гаранция мога да взема - видеото винаги остарява първо, за 1080p не ти трябва кой знае какво видео.

- бих взел 2х16GB още от сега - ако наистина трябват! Така и не се разбра колко виртуални машини ще ползваш едновременно!

- бих взел стабилно охлаждане, добро SSD - не разбрах идеята ти за 2 SSD-та, в RAID ли ще ги правиш или какво?

- добра кутия без излишни глупости, ако трябва с допълнителни перки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решението е едно - B450+R5 2600+RX580 (може и втора ръка).

Насочили са те горе-долу към чаркалаци, с някои малки разлики, аз ще те посъветвам само да си вземеш по-качествено захранване. Corsair CX450, be quiet! System Power 9 500W. Потърси оферти за втора ръка RX 580 или дори RX 570, щом искаш да спестиш от този компонент.

преди 2 часа, Joss Bomon написа:

Щом ще ползваш виртуалки, с 8 RAM ще е тегаво... Колкото и да се свива откъм компоненти, машината пак стига 1200лв. без монитор:

AMD RYZEN 5 2600 3.4GHz 6 CORE 12 Thread 19MB Cache 
ASROCK B450M PRO4 AM4 
DeepCool D-SHIELD V2 USB3.0 
KINGSTON 16GB 2666MHz DDR4 CL16 HyperX FURY Black HX426C16FB/16 
ADATA SX6000 PRO 512G M2 PCIE 
POWER COLOR AXRX580 8GBD5-DHDM 
DeepCool PSU 550W DN550 new version 80+ 230V EU 

Обща стойност - 1 193.26 лв. с ДДС -> http://nikem-bg.net/cart/60812p1r61258p1r61071p1r60401p1r61310p1r60603p1r60480p1rf.html

+ евтин 24" IPS FHD HDMI монитор -> https://www.jarcomputers.com/AOC-24B1XHS_prod_MNLCAOC24B1XHS.html?ref=prod

общо: 1388лв.

Изплагиатства ли сега от Raze, или не - по твоите норми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, PANOV написа:

Изплагиатства ли сега от Raze, или не - по твоите норми.

Ей го и тоя - видяла жабата че подковават коня и тя вдигнала крак. При вече всичко написано по темата, реши да се пръкне и да дърпа дявола за опашката!

Процесор и дъно са зададени ОТ АВТОРА, който пък иска оценка и евентуална корекция на останалите компоненти !!! Е, при константни процесор и дъно, кое е изплагиатствано от Raze, мушмурок ?!

Остана да довтаса и оня Inno, да обясни как ако всичко се поръча от зад океана ще остане бюджет и за 2080Ti...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Joss Bomon написа:

Ей го и тоя - видяла жабата че подковават коня и тя вдигнала крак. При вече всичко написано по темата, реши да се пръкне и да дърпа дявола за опашката!

Процесор и дъно са зададени ОТ АВТОРА, който пък иска оценка и евентуална корекция на останалите компоненти !!! Е, при константни процесор и дъно, кое е изплагиатствано от Raze, мушмурок ?!

Остана да довтаса и оня Inno, да обясни как ако всичко се поръча от зад океана ще остане бюджет и за 2080Ti...

Цър-цър.

Написали всичко, ама едно свястно захранване няма в цялата тема.

forums.data.bg - пътувай

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направи си ТВОЯ конфигурация и сложи каквото си искаш захранване! От немай къде се хвана за захранване, при условие, че каквото и да е за под 150-170лв. ще е все компромис.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Joss Bomon написа:

Направи си ТВОЯ конфигурация и сложи каквото си искаш захранване!

Не искам да ти плагиатствам неповторимото предложение.

преди 29 минути, Joss Bomon написа:

От немай къде се хвана за захранване, при условие, че каквото и да е за под 150-170лв. ще е все компромис.

Толкова и разбираш. Сравни DN550 с груповата регулация с CX450 и SP9, които са с по-добри платформи, DC-DC преобразуване и по-качествена елементна база. 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, PANOV написа:

Не искам да ти плагиатствам неповторимото предложение.

Направо си признаваш, че няма какво по-добро да предложиш, и участието ти в тази тема може да се отчете като напълно безполезно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Joss Bomon написа:

Направо си признаваш, че няма какво по-добро да предложиш, и участието ти в тази тема може да се отчете като напълно безполезно!

Наглей, а после човекът да си вземе смотано захранване. Това се казва безочлив некадърник!

току-що, Емил Костов написа:

Моля само да спорите и без обиди. 

Какво да спорим, препоръчваш нещо по-добро и оня дойде да ти обяснява как нямало нужда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, PANOV написа:

Наглей, а после човекът да си вземе смотано захранване. Това се казва безочлив некадърник!

Какво да спорим, препоръчваш нещо по-добро и оня дойде да ти обяснява как нямало нужда.

Втори път те предупреждавам. Некадърник, наглец и въшльо може да казваш на друго място, но не и в този форум. Ако искате спорете за конфигурацията по цивилизован начин.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Действително ненужна, защото е просто хвърчащо предложение, несъобразено с бюджета!

Добавен в цялостна конфигурация в рамките на бюджета, може и да предизвика някакво внимание. Така "подхвърлен" обаче си остава просто подхвърлен.

Чудно докога ще продължават напъните за изява и внимание... доста е комплексарско...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Емил Костов написа:

Втори път те предупреждавам. Некадърник, наглец и въшльо може да казваш на друго място, но не и в този форум.

И защо не? Хайде ''въшльо'' отпада като обидно, но при положение, че Joss Bomon се е доказал многократно като невеж по тези въпроси не виждам пречка да не му бъде написано, че е некадърен. Ти ако не се справяш в работата и твоят началник те уволни какъв ще бъде параграфът? Еми ''поради некадърност''. Няма нищо обидно. Просто такава е реалността. Вече ако Панов използва някакви цинизми е нормално да го санкционираш, но аз лично не съм видял такова нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Jorge написа:

И защо не? Хайде ''въшльо'' отпада като обидно, но при положение, че Joss Bomon се е доказал многократно като невеж по тези въпроси не виждам пречка да не му бъде написано, че е некадърен. Ти ако не се справяш в работата и твоят началник те уволни какъв ще бъде параграфът? Еми ''поради некадърност''. Няма нищо обидно. Просто такава е реалността. Вече ако Панов използва някакви цинизми е нормално да го санкционираш, но аз лично не съм видял такова нещо.

Нищо не отпада, Съвсем спокойно може да се води спор без подобни епитети. А и смятам, че сте културни и образовани хора. Приятно прекарване във форума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...