Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Denny Council

Кой е най- оптималният режим на ползване на газов котел (не кондензен)

Препоръчан отговор

Ще гледам да съм максимално събран в според мен доста сложният ми въпрос! 

Първо започвам с описание на наличната система ! 

Имам алуминиеви радиатори с между осево разстояние 500мм 49 на брой и една лира за баня с размери 112х42.  Иначе казано под 6kw отдавана мощност! 

Имам Immergas Eolo Maior 28 Kw с минимална мощност около 11 Kw

Имам стаен термостат

6 броя стандартни термо вентили 

6 броя smart термо вентили

Само да вметна, че според изчисления, които съм правил, радиаторите отговарят напълно на обемът на стаите!

Тук идва въпросът- Заслужава ли си да ползвам smart термо вентилите! Това е въпросът!!! Под заслужава ли си, за да е по- ясно какво си заслужава- Ще реализират ли smart термо вентилите по- голяма икономия на газ? 

Чуденето ми е породено от следното нещо. Тъй като моя газов котел, минималната му мощност, до която той може да падне, е почти двойно (~11 Kw) над  максималната отдавана мощност на радиаторите (~6 Kw). Много хора ми казаха, че при това положение аз НЕ БИВА да спирам радиаторите от положение максимално отворени във всички стаи, в основната да сложа и настроя желаната температура със стайния термостат и това положение ще доведе до най- ниски сметки на финала на сезона! Всичко това било, защото се получавало преразход от страна на котела! Така ли е наистина? Реално, ако като излизаме за работа и спираме или намаляме радиаторите в спалните и изключваме тези в стаите, които не се ползват ще увеличат ли сметките за газ? И ако примерно ни няма дълго време за празници и намаляме температурата със стайния термостат до 18 градуса и спрем всички останали стаи и преди да си тръгнем да се прибираме настроим от разстояние да се затопли докато се върнем, също ли ще доведе до по- високи сметки!  Надали ще има еднозначен отговор, но това ме вълнува не толкова, защото не ми се плащат високи сметки (което си е така), ами и огромна доза интерес! А и реално ги имам тия смарт глави, които ми е доволно тъпо да си седят целия сезон на максимум и да не работят като смарт глави изобщо! Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми правилно са ти казали главите отворени на макс.

Тъп котел + Смарт вентили = Тъпа инсталация

Смарт котел (с нисък минимум) + тъпи вентили = Смарт инсталация

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎20‎.‎8‎.‎2019‎ г. в 1:09, Denny Council написа:

smart термо вентили

Са за централно парно.

Във вашия случай по-важно е топлоизолацията на жилището, т.е. как се запазва температурата в него ( как "изстива" или  се "затопля"), и друго, къде е монтиран стайния термостат, който отговаря за включване и изключване на котела. (До колкото схващам системата Ви.)

На няколко места съм го махал въпросния, защото същия трябва да се съчетае и с външен, за да има някакъв вид ефективност. Малко хора го програмират правилно спрямо "еластичността" на температурните промени в жилището си или пък го разполагат неправилно, т.е. в дадени помещения става горещо, а в други студено.

Така, че

на ‎26‎.‎8‎.‎2019‎ г. в 20:48, bobivg написа:

Смарт котел (с нисък минимум) + тъпи вентили = Смарт инсталация

има доста логика в това. Т.е. Самия котел да е на степени и т.н.

п.п. Вашия случай е подобно на това: Вместо малък котлон, ползвате голям за варене на кафе ... Всичко зависи от това до колко кафе пиете. Хубаво е системата да е леко над изчислената, но чак пък почти двойно ...  хм ... не знам ... това е както при колите ... една харчи 8л/100км. при 90 км. в ч., а друга 15л./100км. при същата скорост. Има и модерни коли, в смисъл, някои от цилиндрите се изключват ... ;) 

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...