Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! Разгледах форума, но не видях тема с подобен на моя "проблем", затова моля за помощ в избора на телефон. 

Имам онлайн магазин за обувки и разбира се, едно от най-важните неща е качеството на снимките. Пробвах доста различни варианти през последните 2-3 години, включително два професионални фотоапарата от среден и восок клас, но чисто технически не успях да се справя добре с тях. В момента правя снимките с iPhone 8+, но пак съм на етап в който искам да надгадя качестовто, така че едновременно да покажа най-доброто от своя продукт, но и да дам на клиенти си максимално реалистична представа за него. Точно поради тази причина се сдобих със Samsung Note 10, честно да си призная имах огромни очаквания към него, но разочарованието ми е също толкова огромно след първия тест :D . Явно, това че телефонът прави доста добри портретни снимки или такива в общ план на дневна светлина, изобщо не означава, че ще върши работа в моя случай. И така, да уточня, снимам на изцяло изкуствено осветление, фона ми е светъл/бяло-сив/, тоест нищо не дърпа фокуса, но опита със Samsung - а беше потресаващ, качеството на снимките е не по-добро от това на телефон нисък клас за около 300-400лв. 

Въпросът ми към вас е на какъв телефон да се спра, за да успея да заснема с него едни наистина качествени кадри, които да могат да се конкурират с професионални такива. Бюджетът не е от съществено значение, стига да намеря апарат, който да покрива критериите ми за камера. Останалте параметри като процесор, батерия и т.н./изненада/ също не ме интересуват особено.

Благодаря предварително! 

PS Качвам и една от снимките, за да добиете представа какво горе-долу се търси :) 

IMG_7493.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, ARMADA Shoes написа:

Въпросът ми към вас е на какъв телефон да се спра, за да успея да заснема с него едни наистина качествени кадри, които да могат да се конкурират с професионални такива.

Досега си снимал със смартфони,които са били с 12 мп. камери,които не се справят добре на тъмно.През 2019 вече има такива с 48 мп.Смартфон с най добра камера до момента рекламират че е HUAWEI P30 lite,samsung А80,но вече има и други.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По добро качество от DSLR,  Mirrorless камера с подходящият обектив, не може да се сравни с телефон, макар и по-висок клас. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, adersa написа:

Пробвай тия новите с 3 камери .

Samsung-a е с 3 камери, качеството е по-лошо от това на iPhona-a с 2 камери. 

преди 6 минути, oic написа:

По добро качество от DSLR,  Mirrorless камера с подходящият обектив, не може да се сравни с телефон, макар и по-висок клас. 

Разбирам, но се опитвам да комбинирам максимално качество, удобство и елементарна работа и бърза обработка на снимките, за съжаление с DSLR няма как да стене, като добавим и пълната липса  на каквито и да е уменя и знания за боравене с подобна техника. 

преди 13 минути, Димитър 59 написа:

Досега си снимал със смартфони,които са били с 12 мп. камери,които не се справят добре на тъмно.През 2019 вече има такива с 48 мп.Смартфон с най добра камера до момента рекламират че е HUAWEI P30 lite,samsung А80,но вече има и други.

Надявам се проблема да е в мп., другият ми вариант беше Huawei P30 Pro, дали ще е удачен избор в ситуацията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За снимки хората са направили фотоапарати.  За да е добра снимката си трябва добра оптика. - диаметър на обектива за да влиза светлина и т.н.

Телефонът е компромис с много неща - да се говори, интернет, снимки, звуци. И нито едно не е на нивото на специализирано изделие, което прави само това. На нито един концерт какъвто и да е телефон не може да направи снимки като старата ми "сапунерка", на която от 4MP ползвам 1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При добро осветление, дори бюджетните смартфони правят прилични снимки. Иначе няма смартфон, който да се сравни с приличен фотоапарат. От смартфоните Nokia 9 е интересен камерафон с 5 камери, като флагмански смартфон не е нещо особено, при него акцентът е на камерите. Иначе софтуерно ги поддържат достатъчно дълго, мисля че би Ви вършил работа. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Soviet Soldier написа:

При добро осветление, дори бюджетните смартфони правят прилични снимки. Иначе няма смартфон, който да се сравни с приличен фотоапарат. От смартфоните Nokia 9 е интересен камерафон с 5 камери, като флагмански смартфон не е нещо особено, при него акцентът е на камерите. Иначе софтуерно ги поддържат достатъчно дълго, мисля че би Ви вършил работа. 

Благодаря за предложението, ще обърна внимание на  Nokia 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Според мен заблуждението идва от там, че съвременните телефони разчитат на софтуер, за да докарат детайла, който на чисто физическо ниво не могат да възприемат - и в момента, в който на такъв телефон му се покаже нещо, на което не е съвсем научен (например някоя по-нетипична обувка), ще клекне, защото няма да знае каква текстура да сложи.

Надявам се не очакваш, че един фотоапарат магически ще направи снимката вместо теб.

Може би трябва да уточниш кое не ти харесва в резултатите, които получаваш.

Без лоши чувства, въпросът е малко в стил "Купих си две-три различни фурни от професионален клас, защо не ми се получава готвенето?".

Редактирано от killchain (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, killchain написа:

Според мен заблуждението идва от там, че съвременните телефони разчитат на софтуер, за да докарат детайла, който на чисто физическо ниво не могат да възприемат - и в момента, в който на такъв телефон му се покаже нещо, на което не е съвсем научен (например някоя по-нетипична обувка), ще клекне, защото няма да знае каква текстура да сложи.

Надявам се не очакваш, че един фотоапарат магически ще направи снимката вместо теб. На снимката, дадена за пример, основният момент е, че е използвано допълнително осветление - светкавица или лампа за постоянна светлина, най-вероятно малко над височината на стола, на който седи моделката, насочено наляво и надолу, със софтбокс или чадър. Много трудно ще постигнеш подобен ефект на дневна светлина или с обичайното осветление в стая.

Без лоши чувства, въпросът е малко в стил "Купих си две-три различни фурни от професионален клас, защо не ми се получава готвенето?".

Снимката по-горе, която давам за пример е правена от мен с въпросния Iphone 8+, осветлението е от 2 LED панела 60х60см. Тоест не търсим друга конфигурация на фона и осветлението, а устройство, което да даде по-чиста картина при същите обстоятелства.

преди 17 минути, killchain написа:

Може би трябва да уточниш кое не ти харесва в резултатите, които получаваш.

Основният проблем е, че често при заснемане главно на черни обувки /велур или кожа/ от снимката трудно може да се опредвели какъв точно е материала на обувката или съответно, ако е изработена от два материала,например велурени боти с ластик при глезена,всичко изглежда като едно черно петно и няма ясна дефиниция.

IMG_9587.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

DSLR задължително! Снимането обаче трябва да се прави на ръчни настройки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че нещо, ама към апаратофилите, човека иска и си е пуснал тема за камерафон, а не за фотоапарат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

/Off Да си видял професионален фотограф да снима с телефон?

преди 5 часа, ARMADA Shoes написа:

Пробвах доста различни варианти през последните 2-3 години, включително два професионални фотоапарата от среден и восок клас, но чисто технически не успях да се справя добре с тях.

Мисля че е добре да минеш на курс за ограмотяване по тях. След като не можеш да се справиш с професионална техника очевадно проблемът е в теб и тотални незнания от принципно естество за снимане и т.н.

Не очаквай че какъвто и да е телефон и то в автоматичен режим ще направи нещата вместо теб. Все едно да очакваш автоматичния превод на видеоклип в YT да е по-добър от професионален.

И допълнение: При LED осветление е голяма мъка да излезе снимка. Почти всичките концерти напоследък са с такова (за икономия) и си е гадно. Калпав спектър, лъжат се автоматичните настройки, които са за естествена светлина. Информативно: Уж бялата светлина се получава от сини светодиоди с жълт луминифор отгоре. Липсват цели части от спектъра, като червен и зелен. Опитай със стандартни лампи. Или като минимум на дневна светлина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, sliderum написа:

Не че нещо, ама към апаратофилите, човека иска и си е пуснал тема за камерафон, а не за фотоапарат.

... и сам показва как някои неща с телефон просто не стават.

преди 3 часа, ARMADA Shoes написа:

Снимката по-горе, която давам за пример е правена от мен с въпросния Iphone 8+, осветлението е от 2 LED панела 60х60см. Тоест не търсим друга конфигурация на фона и осветлението, а устройство, което да даде по-чиста картина при същите обстоятелства.

Основният проблем е, че често при заснемане главно на черни обувки /велур или кожа/ от снимката трудно може да се опредвели какъв точно е материала на обувката или съответно, ако е изработена от два материала,например велурени боти с ластик при глезена,всичко изглежда като едно черно петно и няма ясна дефиниция.

IMG_9587.jpg

Тук опираш до ограничен динамичен обхват. За да не променяш цялата постановка за всички други обувки, може да се наложи да редактираш селективно такива снимки, и по-конкретно да вдигнеш само сенките (иначе, ако промениш експонацията на цялата снимка, някои области ще станат ненужно светли). Можеш да акцентираш върху текстурата като преместиш едната светлина по-косо спрямо постановката и като прибавиш мрежа или клапи, така че да ограничиш посоката. Добра идея като цяло е без значение от устройството, да снимаш в RAW формат (дори някои телефони го позволяват) - във всеки случай готово "изпечен" JPEG нито ще е винаги това, което очакваш като краен резултат, нито носи толкова добре на корекции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, ARMADA Shoes написа:

Въпросът ми към вас е на какъв телефон да се спра, за да успея да заснема с него едни наистина качествени кадри, които да могат да се конкурират с професионални такива.

Според мен това е телефона.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

лещата си е леща. затова няма какво да се опре все още на DSLR, оптиката е стъклена и голяма (за да има достатъчно светлина), а не акрилна, чипът е голям, а това води до малък шум...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като не става директно с телефона, ще играе с фотошопа, както между впрочем, въпреки по-добрите възможности на професионалните си камери правят и професионалните фотографи не рядко, да не кажа почти винаги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, ARMADA Shoes написа:

Здравейте! Разгледах форума, но не видях тема с подобен на моя "проблем", затова моля за помощ в избора на телефон. 

Имам онлайн магазин за обувки и разбира се, едно от най-важните неща е качеството на снимките. Пробвах доста различни варианти през последните 2-3 години, включително два професионални фотоапарата от среден и восок клас, но чисто технически не успях да се справя добре с тях. В момента правя снимките с iPhone 8+, но пак съм на етап в който искам да надгадя качестовто, така че едновременно да покажа най-доброто от своя продукт, но и да дам на клиенти си максимално реалистична представа за него. Точно поради тази причина се сдобих със Samsung Note 10, честно да си призная имах огромни очаквания към него, но разочарованието ми е също толкова огромно след първия тест :D . Явно, това че телефонът прави доста добри портретни снимки или такива в общ план на дневна светлина, изобщо не означава, че ще върши работа в моя случай. И така, да уточня, снимам на изцяло изкуствено осветление, фона ми е светъл/бяло-сив/, тоест нищо не дърпа фокуса, но опита със Samsung - а беше потресаващ, качеството на снимките е не по-добро от това на телефон нисък клас за около 300-400лв. 

Въпросът ми към вас е на какъв телефон да се спра, за да успея да заснема с него едни наистина качествени кадри, които да могат да се конкурират с професионални такива. Бюджетът не е от съществено значение, стига да намеря апарат, който да покрива критериите ми за камера. Останалте параметри като процесор, батерия и т.н./изненада/ също не ме интересуват особено.

Благодаря предварително! 

PS Качвам и една от снимките, за да добиете представа какво горе-долу се търси :) 

Здравейте!

От кадъра, който виждам и като знам, че снимате с една от много добрите камери в сегмента на смартфоните в света, аз бих ви посъветвал да инвестирате не толкова голяма сума за две неща, с които смятам ще постигнете това, което желаете, а именно:

- в осветление;

- в подходящо приложение за iPhone, което ще ви позволи да се заиграете с бленда, затвор на камерата и т.н.

Необходими са и и малко познания, но смятам не ви е проблем да си намерите да ви консултира някой познат или приятел (оператор или фотограф, примерно) - тоест човек не само снимащ любителски, а и учил материята няколко години.
Аз лично от няколко години съм си купил това приложение, от което съм много, много доволен.

Ако все пак искате да купите друг апарат, ще посъветвам да избирате между тези три модела и няма да сбъркате: iPhone XS Max, Huawei P30 Pro и Samsung galaxy S10+.
Ако можете да изкарате още 15-ина дни, изчакайте новите модели на iPhone, защото там нещата ще отидат на още по-високо ниво, отколкото са в момента, но вие си знаете.
Ако сте от Сф мога да ви дам контакт на човек, при който ще замените въпросния Ноут 10 за друг апарат, за да не изсипвате още една камара пари и да губите, губите все повече.

За въпроси и уточнения съм на разположение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, algor написа:

Здравейте!

От кадъра, който виждам и като знам, че снимате с една от много добрите камери в сегмента на смартфоните в света, аз бих ви посъветвал да инвестирате не толкова голяма сума за две неща, с които смятам ще постигнете това, което желаете, а именно:

- в осветление;

- в подходящо приложение за iPhone, което ще ви позволи да се заиграете с бленда, затвор на камерата и т.н.

Необходими са и и малко познания, но смятам не ви е проблем да си намерите да ви консултира някой познат или приятел (оператор или фотограф, примерно) - тоест човек не само снимащ любителски, а и учил материята няколко години.
Аз лично от няколко години съм си купил това приложение, от което съм много, много доволен.

Ако все пак искате да купите друг апарат, ще посъветвам да избирате между тези три модела и няма да сбъркате: iPhone XS Max, Huawei P30 Pro и Samsung galaxy S10+.
Ако можете да изкарате още 15-ина дни, изчакайте новите модели на iPhone, защото там нещата ще отидат на още по-високо ниво, отколкото са в момента, но вие си знаете.
Ако сте от Сф мога да ви дам контакт на човек, при който ще замените въпросния Ноут 10 за друг апарат, за да не изсипвате още една камара пари и да губите, губите все повече.

За въпроси и уточнения съм на разположение.

Благодаря за наистина адекватния отговор. Мисля да дам още един шанс na iPhonе-a, като инвестирам в по-професионално осветление, ще обърна внимание и на приложението, отдавна съм в търсене на такова. Ако отново резултата не е задоволителен, ще се насоча към P30 Pro. 

PS Към момента ползвате ли софтбокс, ако да, какъв? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, algor написа:

в подходящо приложение за iPhone, което ще ви позволи да се заиграете с бленда, затвор на камерата и т.н.

Успех най-вече с блендата и затвора! Първото - фиксирано и нямащо нищо общо с блендата и контрола на отвора ѝ както на нормалните обективи, второто тотално липсващо. Хубави си телефончетата, ама май точно липсата на елементарни базови настройки най-много им куца. Един куп камери апп нямат дори опцията да снимат при избор на фокус, а се налага потребителят да клика на бутона за снимка. Поне ISO е все още съществува, което, според мен, се контролира от "настройките" за преекспониране и т.н. И, малкото апп имитиращи бленда, скорост на затвор и ISO в комбаниция, са нищо повече от "препипано" видео с потресаващ ефект (в негативния смисъл) и чийто резултат тотално няма нищо като подобно с нормалните апарати. За сравнение, пълнокадров обектив на бленда 1.8 ще има само боке и DOF ще бъде минимална. На телефоните - цели пейзажи стават добре. Далече е един DSLR от който и да е телефон поради физичните закони и механиката/оптиката. Все едно да имаш DSLR с един обектив, фиксирана бленда на 1.8 или 2.0, без затвор (неясно видео ли прави, колко време) и да чакаш кадър като нормален DSLR, който има тези неща.. Ми.. Няма как.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вариантита са точно 2:

1. Отивате на курс по фотография, което ще отнеме за начинаещи поне половин година, даже повече предвид разликата м/у различните нива. Плюс закупен DSLR. Може и под наем, а дори и втора ръка. Същото важи и за обективите. 

2. Наемате професионален фотограф, което е и най-правилното решение.

П.П. Само за протокола - единственият компетентен човек в тази тема е killchain.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като е очевидно ,че ще снимате с рекламна цел е малко андрешковско да го правите със смартфон.Тоест ако искате да ви се продава стоката тя трябва да бъде презентирана с добри снимки,за което ще ви е нужен хубав фотоапарат и професионалист ,които да ви направи снимките .На български казано "За да оскубеш патката първо трябва да я угоиш" :)  с пръдня боя не става .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...