Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Преди 1 седмица купих 2 колони Sony XB6AV и усилвател Denon DRA-435R. И вчера слушах музика, изобщо не беше усилено, и се чу от едната колона пръщене, и звукът стана заглъхнал, и като се доближа до колоната, чувам че само едната пищялка да работи. Та как мога да съм сигурен, че е изгоряла, и какво трябва да сменя, за да се оправи. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На Ваше място бих отишъл в магазина с колоните и усилвателя и пробвал работата им при тях в конфигурация, близка до тази, в която сте я пробвал.

Ако дефектът се повтори и там - ясно, топката е у тях.

Ако не се повтори, попитайте ги за консултация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм ги купувал от магазин, а от olx, колоните отдавна вече не се произвеждат. А аз живея във малък град, и няма никъде магазин, свързан с музика, и няма къде да пробвам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Михаил Димитров Димитров написа:

Не съм ги купувал от магазин, а от olx, колоните отдавна вече не се произвеждат. А аз живея във малък град, и няма никъде магазин, свързан с музика, и няма къде да пробвам...

Единствено, което можеш да направиш в къщи е да размениш лявата с дясната колона и да чуеш как "свирят.Това е при положение, че тунер-усилвателят ти е изправен. Аз не съм ли казвал, че от OLX можеш да си поръчаш евентуално само стара ракия? Явно при получаването на пратката не си я проверил в куриерската фирма и проблема си остава за твоя сметка. Ще си потърсиш техник в тази област, за да ти помогне и те консултира, но техник, а не "майстор". Пожелавам ти успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Михаил Димитров Димитров написа:

Ехе!

Изгорил съм така три колонки, понеже бяха малки за нуждата от "дай му ряз". :D

Същите симптоми имаха, като твоята.

Могат да се проверят съпротивленията на високоговорителите – трябва ти приятел, разбиращ от електро. (повторение на съвета на Колев)

Ако е изгорял високоговорителят, може да бъде сменен с нов от магазина, идентичен или подобен. Пак ти трябва човек, разбиращ от това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Колев60 написа:

Единствено, което можеш да направиш в къщи е да размениш лявата с дясната колона и да чуеш как "свирят.Това е при положение, че тунер-усилвателят ти е изправен. Аз не съм ли казвал, че от OLX можеш да си поръчаш евентуално само стара ракия? Явно при получаването на пратката не си я проверил в куриерската фирма и проблема си остава за твоя сметка. Ще си потърсиш техник в тази област, за да ти помогне и те консултира, но техник, а не "майстор". Пожелавам ти успех!

Пробвах ги във еконта, всичко свиреше. а за това че са стара ракия, тя е по хубава😉. имам приятели който се занимават със музика, и ми препоръчаха тези колони, даже и преди съм слушал на тях, вадят чист, плътен звук, като са събрани със добър усилвател. Но явно аз нямам късмет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Михаил Димитров Димитров написа:

Но явно аз нямам късмет

Не е до късмет, а до неумение правилно да се използва техниката. Разменяш двете ОТ и в сервиз!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако усилвателя има повече един вход, също можеш да ги включиш в него (AUX, CD, и т. н.), но не включвай във Phono. Освен горното предложение провери и кабелите (сигналите и към тонколоните)

Но по симптомите личи, че ще трябва сервиз. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, Михаил Димитров Димитров написа:

всичко свиреше. 

И въпросният високоговорител също? 

Ако със сигурност е така, много малко вероятно е да е изгорял по пътя към дома. ;)

Някоя откачена или (полу)прекъсната жичка вътре в колонката? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Филипов написа:

Не е до късмет, а до неумение правилно да се използва техниката. Разменяш двете ОТ и в сервиз!

Повечето пъти е до късмет, и в скапаната държава и абуригенския манталите на хората.На времето още когато уредбите бяха хит, си купих чисто нова JVC на стойност тогава пет минимални заплати.Беше космос, и със страхотен кеф я взех.Още на първата седмица едната касета спря да свири, айде в сервиз.На втората, точно идентичен случей като на автора.Едната колона заглъхна и спря да свири.Нискочестотния му се разпоил единия кабел от вътре.Отивам в магазина,първо ме нахокаха,че били продали незнам си колко стотин бройки,и само мойта дефектирала толко често, и второ,че тонколоните не влизали в гаранцията, и ремонта ще е за моя сметка.Дадоха ми кординатите само на техния сервиз.Отивам,и още една изненада.Човека там ме уведомява,че тонколоната не е затворена с болтове,а лепена,и ще трябва с клин да я отваря,и след ремонта нямало да може да се затвори напълно и щяло, да бъде малко грозно,но важното е ,че щяла пак да просвири.След една година на другата колона изгоря високочестотния говорител,айде пак в сервиза пак за моя сметка,и пак изненада.Вече не можел да се поръча и ми сожиха алтернативен, за който ми одраха кожата.Малко след това заминах за чужбина и я подарих на моя близка.След 12 години и отивам на гости, уредбата още свиреше,само където касетите вече бяха излезнали от употреба, а дисковете и чейджъра на уредбата бяха тотално здали багажа, и реално се ползваше само усливатела и колоните.Повечето техника за източния пазар е предимно шир-потреба и с доста скъсен ресурс,за да могат и хората да си го позволят,иначе качеството струва пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако питащият каже доколко е наясно с мултицета и поялника, може да му обясня по "бабешки" какво да направи....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честно казано, не ми е много ясно какво ги правите тези колони, че да спрат да свирят - примерно отделни говорители. Ако оставим настрани отделни редки случаи на некачествено производство, или стареене на спойки примерно, като главен заподозрян остава казусът "Волумето на мах"...🙂

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези тонколни са на над 20г, свирили, свирили и са се насвирили. Това са тонколини от аудио система, написаната им мощност не отговаря на същата реална с честотна лента 20-20000Hz, аудио системите са лимитирани в ниските честоти да не слизат по- ниско от 50-60 Hz когато същите тонколони бъдат пуснати на усилвател без лимити не е нужна голяма мощност за да изгори нискочестотния говорител. Оригинален говорител няма от къде да се купи нов, може да се ползва от донорски тонколони от същия модел или аналогичен, за мен не си заслужава инвестицията . 

преди 8 минути, Михайлов написа:

Честно казано, не ми е много ясно какво ги правите тези колони, че да спрат да свирят - примерно отделни говорители. Ако оставим настрани отделни редки случаи на некачествено производство, или стареене на спойки примерно, като главен заподозрян остава казусът "Волумето на мах"...🙂

Предполагам че слушат Trap и подобни парчета с напънати ниски които слизат до 20-30 Hz и чупят говорителя при 20-30W мощност. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Михайлов написа:

"Волумето на мах"...🙂

Е те нали трябва да са изчислени да издържат толко колко е дадено като макс по каталог.Имах едни на Jamo ,тях само на макс ги слушах,една година не мръднаха.После ги продадох, защото доста място заемаха в хола и беше доста неудобно, но към днешна дата много съжелявам, защото звука много ми допадна,както за музика,така и за филми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Бай Тошо написа:

Повечето пъти е до късмет, и в скапаната държава и абуригенския манталите на хората.На времето още когато уредбите бяха хит, си купих чисто нова JVC на стойност тогава пет минимални заплати.Беше космос, и със страхотен кеф я взех.Още на първата седмица едната касета спря да свири, айде в сервиз.На втората, точно идентичен случей като на автора.Едната колона заглъхна и спря да свири.Нискочестотния му се разпоил единия кабел от вътре.Отивам в магазина,първо ме нахокаха,че били продали незнам си колко стотин бройки,и само мойта дефектирала толко често, и второ,че тонколоните не влизали в гаранцията, и ремонта ще е за моя сметка.Дадоха ми кординатите само на техния сервиз.Отивам,и още една изненада.Човека там ме уведомява,че тонколоната не е затворена с болтове,а лепена,и ще трябва с клин да я отваря,и след ремонта нямало да може да се затвори напълно и щяло, да бъде малко грозно,но важното е ,че щяла пак да просвири.След една година на другата колона изгоря високочестотния говорител,айде пак в сервиза пак за моя сметка,и пак изненада.Вече не можел да се поръча и ми сожиха алтернативен, за който ми одраха кожата.Малко след това заминах за чужбина и я подарих на моя близка.След 12 години и отивам на гости, уредбата още свиреше,само където касетите вече бяха излезнали от употреба, а дисковете и чейджъра на уредбата бяха тотално здали багажа, и реално се ползваше само усливатела и колоните.Повечето техника за източния пазар е предимно шир-потреба и с доста скъсен ресурс,за да могат и хората да си го позволят,иначе качеството струва пари.

Не е проблема в уредбата, а как се ползва тя, аз никога, ама никога не съм имал дефектирал говорител, колкото до механиката на касетния дек е същото за да я счупиш за седмица е било голямо издевателство над нея. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, AAUUXX написа:

Не е проблема в уредбата, а как се ползва тя, аз никога, ама никога не съм имал дефектирал говорител, колкото до механиката на касетния дек е същото за да я счупиш за седмица е било голямо издевателство над нея. 

Ако си ги събирал тия пари с години,едва ли ще издевателстваш над покупката ,в които си ги вложил.Да слушана е само на макс, ама те трябва да си си изчислили боклука да може да се ползва с пълния му капацитет.Това все едно да си купиш кола, която вдига 250км/ч по каталог, да си я караш с толко по аутобаните в Германия,и тя на първия ден да окоти мотора, да са върнеш в магазина, и те да ти кажат:  ,,Еее ми ти като си я карал на макс,нормално да се счупи,, или, че съм издевателствал над нея.Аз си купувам колони 2х100вата защото искам да слушам 2х100, а не 2х75вата, иначе излиза,че съм измамен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Бай Тошо написа:

Ако си ги събирал тия пари с години,едва ли ще издевателстваш над покупката ,в които си ги вложил.Да слушана е само на макс, ама те трябва да си си изчислили боклука да може да се ползва с пълния му капацитет.Това все едно да си купиш кола, която вдига 250км/ч по каталог, да си я караш с толко по аутобаните в Германия,и тя на първия ден да окоти мотора, да са върнеш в магазина, и те да ти кажат:  ,,Еее ми ти като си я карал на макс,нормално да се счупи,, или, че съм издевателствал над нея.Аз си купувам колони 2х100вата защото искам да слушам 2х100, а не 2х75вата, иначе излиза,че съм измамен.

Може да си пишем много по въпроса, но няма смисъл да спамим в темата тук, няма техника или живо същество което да може да издържи дълго време на максимално натоварване. Като искаш да слушаш 100W музика си купуваш колони 300W за да имат достатъчно запас от мощност за да поемат пиковете при максимална мощност от 100W усилвател и пак не е сигурно дали няма да ги изгориш, факторите са много, какво слушаш като музика, какъв е усилвателя, какви тонкорекции нанасяш, компенсатори и т. н. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, AAUUXX написа:

Може да си пишем много по въпроса, но няма смисъл да спамим в темата тук, няма техника или живо същество което да може да издържи дълго време на максимално натоварване.

Има има.Стига да е качетствено наистина.А не боклук,който са ти продали на цената на качетсвено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.09.2019 г. в 15:13, Бай Тошо написа:

Е те нали трябва да са изчислени да издържат толко колко е дадено като макс по каталог.Имах едни на Jamo ,тях само на макс ги слушах,една година не мръднаха.После ги продадох, защото доста място заемаха в хола и беше доста неудобно, но към днешна дата много съжелявам, защото звука много ми допадна,както за музика,така и за филми.

Изчислени са, Само. че например при уредбите, тонколоните са си изчислени за дадена уредба.

Дори и да увеличиш Volume-то на max,  могат малко да криват но не изгарят

Като засвири дадена тонколона със сериозен усилвател и става "белята", дори и да е захранена само с 30 W.

Относно hi-fi тонколоните + усилвател, кой нормален потребител (обичащ музиката) усилва до края.

Нали ще стане не-свиреща за кратко време и изгорял усилвател/крайно стъпало. Трябва да се внимава с Volume-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма нищо по приятно от слушане на много мощни тонколони ТИХИЧКО! Мощта им се чувства....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Познавам тези колони и оригиналната уредба с която са от 1998 г. и мога да кажа, че създават доста децибели и могат да извикат полиция в блока дори и при слушане на 50% от мощността им. Не знам какво се е случило за да изгори средно-нискочестотната секция в тази колони, но при всички случаи това е вандалско отнощение към техниката. Аз мога да слушам и 5 ватов широколентов с 200 ватов усилвател и да няма проблем, ама има хора дето изгарят 200 вата колони с 50 ватов усилвател.

По темата конкретно - колоните са за боклука и никой не може да им помогне. Единствен вариант с говорители от същите колони.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, oic написа:

Относно hi-fi тонколоните + усилвател, кой нормален потребител (обичащ музиката) усилва до края.

По-прицип трябва да има запас,над обяването по каталог, а не обявеното да и крайния предел,защото има хора незнаят, че звука на макс,може да прецака говорител,увеличават си ги и бум,и реално клиента излиза измамен,защото той си е платил за определени ватове и иска си ги ползва човека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...