Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

petie1

Добри практики и Сигурност в Линукс

Препоръчан отговор

Нека в тази тема обсъждаме проблема със snap systemd и други подобни неддолюбвани неща за да не се пилее знанието по други теми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен ми е интересно какъв е проблема със systemd - при условие, че се ползва реално от всички?
Преимуществате пред SystemV мисля, че всеки, който е писал сървиси ги знае. А и има доста неща, който нямат никаква алтернатива в класическата INIT система

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, borovaka написа:

Мен ми е интересно какъв е проблема със systemd - при условие, че се ползва реално от всички?
Преимуществате пред SystemV мисля, че всеки, който е писал сървиси ги знае. А и има доста неща, който нямат никаква алтернатива в класическата INIT система

Точно затова създадох темата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5.09.2019 г. в 11:45, borovaka написа:

Проблемът със systemd е начина му на налагане и хилядите омотани депендънсита, разпиляни файлове и кофти документация. Systemd е наложен по един много фашистки начин, който не оставя на потребителя избор. А това противоречи с философията на отворения код да има избор. Освен това авторите са едни много неприятни типове,които дори не обръщат внимание на репортнатите бъгове. SystemD е Линукската версия на svchost.exe - и се опитва да превърне Линукс в Уиндоус, заради мързеливи и неграмотни потребители и администратори. Поредното доказателство че корпорациите съсипват всяка хубава идея. Solaris и AIX имат много по-читави решения за менажиране на сървисите - SMF за Соларис и SRC за AIX. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.09.2019 г. в 21:08, ТерминалТора написа:

Проблемът със systemd е начина му на налагане и хилядите омотани депендънсита, разпиляни файлове и кофти документация. Systemd е наложен по един много фашистки начин, който не оставя на потребителя избор. А това противоречи с философията на отворения код да има избор. Освен това авторите са едни много неприятни типове,които дори не обръщат внимание на репортнатите бъгове. SystemD е Линукската версия на svchost.exe - и се опитва да превърне Линукс в Уиндоус, заради мързеливи и неграмотни потребители и администратори. Поредното доказателство че корпорациите съсипват всяка хубава идея. Solaris и AIX имат много по-читави решения за менажиране на сървисите - SMF за Соларис и SRC за AIX. 

А можеш ли да обясниш с какво по-точно SMF ( като идея говоря, не като имплементация ) е различен от SystemD? С SRC не съм се сблъсквал до сега, но SMF за мен е с почти 1-1 идея като  SystemD. Ако говорим за чистата имплементация, според мен INI стила на SystemD е по-четим от XML-a при писането на сървиси ( ако зависи от мен да го имплементирам - всичоко и навсякъде, за каквито и да е конфигурации трябва да е YAML, но това е друга тема ). 
Това за корпорациите също не го разбирам ( най-малкото си дал примери с IBM и ORACLE, като алтернативни решения ) - имаше алтернативи преди SystemD да се наложи ( Upstart/SystemV ).
Като цяло аз съм точно за налагане на стандарт на абстрацкия върху потребителите ( без значение - обикновен потребител/sysadmin etc. ). Това, че имаш стандарт на имплементация на сървиса - по никакъв начин не ти връзва ръцете за имплементацията на App-a, който ще стартираш през него. Дори напротив, дава ти стандартен и предиктивен начин на работа със ситемата ти.
При SystemV беше тотален shit положението, и сървиси се пишеха, на кой както му е кеф - predictability 0. 
За документацията - до някъде съм съгалсен, че е shit - но в скорошните release, man pages са ОК - поне според мен ( или аз съм привикнал с времето ).
Можеш ли да дадеш някакъв по-конкретен аргумент кое по-точно не е ОК според теб?
Колкото до авторите аз съм върл фен на Lennart Poettering - че маже кода, няма спор, ама идеите му са ОК, а и има кой да му оправя мазаляка ( в повечто случаи ). А и това пак е много-относително, защото примерно в kernel maling list-ите, ако проследиш дискусии - има доста по-големи мазаници, които се merge-ват upstream.
А това ,че има бъгове, които не са оправени много време, си а абсолютно нормална dev процедура. Ако, бъга няма директен security impact и не засяга голяма, част потребители - може да се отложи във времето, ако има лесен workaround - също. Ако за някой е голям проблем в тези случаи - може да си напише patch, или да наеме екип, който да го напише - за пример Facebook правят точно това, точно със SystemD и до колкото се сещам upstream-наха наскоро техни доработки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, borovaka написа:

А можеш ли да обясниш с какво по-точно SMF ( като идея говоря, не като имплементация ) е различен от SystemD? С SRC не съм се сблъсквал до сега, но SMF за мен е с почти 1-1 идея като  SystemD. Ако говорим за чистата имплементация, според мен INI стила на SystemD е по-четим от XML-a при писането на сървиси ( ако зависи от мен да го имплементирам - всичоко и навсякъде, за каквито и да е конфигурации трябва да е YAML, но това е друга тема ). 
Това за корпорациите също не го разбирам ( най-малкото си дал примери с IBM и ORACLE, като алтернативни решения ) - имаше алтернативи преди SystemD да се наложи ( Upstart/SystemV ).
Като цяло аз съм точно за налагане на стандарт на абстрацкия върху потребителите ( без значение - обикновен потребител/sysadmin etc. ). Това, че имаш стандарт на имплементация на сървиса - по никакъв начин не ти връзва ръцете за имплементацията на App-a, който ще стартираш през него. Дори напротив, дава ти стандартен и предиктивен начин на работа със ситемата ти.
При SystemV беше тотален shit положението, и сървиси се пишеха, на кой както му е кеф - predictability 0. 
За документацията - до някъде съм съгалсен, че е shit - но в скорошните release, man pages са ОК - поне според мен ( или аз съм привикнал с времето ).
Можеш ли да дадеш някакъв по-конкретен аргумент кое по-точно не е ОК според теб?
Колкото до авторите аз съм върл фен на Lennart Poettering - че маже кода, няма спор, ама идеите му са ОК, а и има кой да му оправя мазаляка ( в повечто случаи ). А и това пак е много-относително, защото примерно в kernel maling list-ите, ако проследиш дискусии - има доста по-големи мазаници, които се merge-ват upstream.
А това ,че има бъгове, които не са оправени много време, си а абсолютно нормална dev процедура. Ако, бъга няма директен security impact и не засяга голяма, част потребители - може да се отложи във времето, ако има лесен workaround - също. Ако за някой е голям проблем в тези случаи - може да си напише patch, или да наеме екип, който да го напише - за пример Facebook правят точно това, точно със SystemD и до колкото се сещам upstream-наха наскоро техни доработки.

В Юникс добрата практика е една програма да прави само едно нещо,но да го прави като хората. SystemDisease е един огромен блоутъер и тумор,който освен да менажира сървисите се меси и на куп други места - виж systemd-logind , systemd-resolved и всичките ред хатски и гномски кочини. Счупи ли се нещо по системд зависва цялата система. SMF на Соларис, понe  няма хардкоднати депендънсита, Даже позволява ако ти е кеф , да си ползваш старите rc скриптове - при системд е просто симлинк към /bin/systemctl  . Когато едно нещо се прави, уж да улесни потребител/админ идиот, от това страда стабилността и сигурността на системата - пример Уиндоус. А Линукс доста сериозно се е запътил по кофти път. Нищо тамън ще се отвори шанс за доброто старо класическо BSD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.09.2019 г. в 22:36, petie1 написа:

Нека в тази тема обсъждаме проблема със snap systemd и други подобни неддолюбвани неща за да не се пилее знанието по други теми

Аз така си помислих, че темата е за друго. Според заглавието, би трябвало да е как да си конфигурираш сървър Debian-а, че да не ти го хакнат след 15 мин.

преди 15 часа, ТерминалТора написа:

SystemDisease

:D +1

преди 17 часа, borovaka написа:

Ако някой беше заменил SystemV навремето, сега дейстително нямаше нямаше да имаме "удоволствието" SystemD. Така че поне по тази точка си много прав.

...........................................

Ето една интересна, свързана новина:

Цитат

Debian May Need To Re-Evaluate Its Interest In "Init System Diversity"

Debian Project Leader Sam Hartman has shared his August 2019 notes where he outlines the frustrations and issues that have come up as a result of init system diversity with some developers still aiming to viably support systemd alternatives within Debian. 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Debian-Init-Diversity-Question

преди 15 часа, ТерминалТора написа:

Когато едно нещо се прави, уж да улесни потребител/админ идиот, от това страда стабилността и сигурността на системата - пример Уиндоус. А Линукс доста сериозно се е запътил по кофти път. Нищо тамън ще се отвори шанс за доброто старо класическо BSD.

И аз оставам с такова впечатление!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

Аз така си помислих, че темата е за друго. Според заглавието, би трябвало да е как да си конфигурираш сървър Debian-а, че да не ти го хакнат след 15 мин.

И това може да обсъждаме защо не?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо интересно по темата за SystemD ( реално няма общо със SystemD, но това си е грешна стратегия от бая време на  Lennart) :

https://streaming.media.ccc.de/asg2019/relive/164

Идеята ми се вижда доста-добра. Проблем има примерно със SSH към машина на която не си логнат локално - след като home partition-a е заключен, реално не можем да направим SSH към дадения User. За това обаче си мисля, че има лесен Workaround, ако има 2 images - единия да е home.username а другия meta.username (който да държи примерно authorized_keys на потребителя ). Така може реално да се напарави SSH към dummy акаунт с рандом UID, който да има право единствено да отключи LUKS-a на съответния User. След това нещата са прости: su - username

Та какво мислите вие за идеята?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.09.2019 г. в 22:01, petie1 написа:

И това може да обсъждаме защо не?

Да, принципно ме интересуват и двете.

преди 1 час, borovaka написа:

Че казуса е интересен и пак пипа по чувствителни зони. :)  Навлиза в сферата на automation на заучени действия и по-скоро не би трябвало той да го прави.

на 19.09.2019 г. в 1:56, borovaka написа:

Едно от нещата, които много ме съмняват е трябва ли да реализира събития и съобщения в SystemD. Струва ми се че е съществена грешка, защото може да се отделят и проблематиките там са достатъчно обширни и засукани. Демек невъзможно е да се реализират добре от първия път, какво остава ако програмата му прави четири сложни действия - управление на стартирането /състоянията/, сървиси, месинджинг и събития. Даже са много повече, но да не издребнявам излишно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Melmak ® написа:

Едно от нещата, които много ме съмняват е трябва ли да реализира събития и съобщения в SystemD. Струва ми се че е съществена грешка, защото може да се отделят и проблематиките там са достатъчно обширни и засукани. Демек невъзможно е да се реализират добре от първия път, какво остава ако програмата му прави четири сложни действия - управление на стартирането /състоянията/, сървиси, месинджинг и събития. Даже са много повече, но да не издребнявам излишно.

За SystemD като цяло ли говориш? Или само за Init часста?
Реално SystemD много отдавна не е само Init система

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, borovaka написа:

Нещо интересно по темата за SystemD ( реално няма общо със SystemD, но това си е грешна стратегия от бая време на  Lennart) :

https://streaming.media.ccc.de/asg2019/relive/164

Идеята ми се вижда доста-добра. Проблем има примерно със SSH към машина на която не си логнат локално - след като home partition-a е заключен, реално не можем да направим SSH към дадения User. За това обаче си мисля, че има лесен Workaround, ако има 2 images - единия да е home.username а другия meta.username (който да държи примерно authorized_keys на потребителя ). Така може реално да се напарави SSH към dummy акаунт с рандом UID, който да има право единствено да отключи LUKS-a на съответния User. След това нещата са прости: su - username

Хем е добра хем не е като е писал Мелмак

преди 7 часа, Melmak ® написа:

Да, принципно ме интересуват и двете.

Темата е за това така че дерзайте

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, borovaka написа:

За SystemD като цяло ли говориш?

Да. За systemD като цяло.

преди 21 часа, borovaka написа:

Реално SystemD много отдавна не е само Init система

Хм, знам това. Ама понеже питаш какво поставяме под съмнение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Накратко за SystemD:

https://www.opennet.ru/openforum/vsluhforumID3/118577.html#20

Извинявам се, че е на руски език, но ми хареса краткото и точно описание на "проблема SystemD".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, p4p написа:

Накратко за SystemD:

https://www.opennet.ru/openforum/vsluhforumID3/118577.html#20

Извинявам се, че е на руски език, но ми хареса краткото и точно описание на "проблема SystemD".

Аз изобщо не съм съгласен с твърденията ( като изключим тези за бъговете и code quality :) )
Иначе, много ясно, че като имаш стандартизация - губиш някакво flexibility - реално не го губиш, защото в сървиса можеш да извикакш какъвто искаш код отдолу - той и пича го е писал, че за по нетипични неща му се налага да пилза скрипт/програма. Това обаче за мен си е чист benefit
По-скоро опираме от една страна до манталитет на Developer срещу SysAdmin/User, а от друга до чист hate към проекта и Ленарт.
1) Това, че един проект е OpenSource - не значи - повтарям не значи, че Main development team-a трябва да се съобразява с желания на community-то ( всеки има свободата да го форкне )
2) RedHat ще си правят каквото искат - имат капацитета/парите/development power-a да го правят - това, че стоят зад SystemD и зад Gnome като цяло им дава пълното право да си интегрират едното с другото както искат
3) Ако някой не се кефи на тези технологии - спокойно може да не ги ползва. Въпросът обаче е, че в крайна сметка всички ги adopt-наха, което е показателно
4) Този hate трябва да спре - реално в момента - всичко що е SystemD, идея на Ленард е кофти! Обаче ако някой се загледа в kernel кода, kernel mailing lista - там мазаляка е брутален за доста неща - обаче никой нищо не казва, защото алтернатива няма
5) Според мен - По-добре да имаш продукт с bad code quality, който да е стандартизиран и интегриран - по простата причина, че кода винаги може да се пренапише читаво, ако имаш изграден интерфейс, който се ползва. Другото е много по-сложно да имаш 1000 интерфейса, които всеки ползва както си иска
6) Що се отнася до INIT състема, стартъп скриптовете според мен трябва да са точно сървиси, с ясна дефиниция и без много волности. Ако има някакъв по-сложен сценарий логиката се оставя на програмиста на сътовтения app, който може да я изнесе в някаква bootstrap програма/скрипт, който да се call-не през сървиса - Това е правилния начин. Като администратор, ако отвориш даден service знаеш  какво ще е реално - структура ти е ясна, ако отвориш SystemV скрипт - почваш да се мъчиш да се ориентираш в мазаляка, който някой е решил да сътвори някога.
7) Тази стандартизация ти дава някои интересни свойства - Можеш да sandbox-неш сървиса, можеш да вкараш някакви firewall rules per service и т.н

Някой изобщо замисля ли се, че като прокламира постоянно Ричи-Томпсън философията на Unix от 70-те, е възможно не всичко да apply-ва към днешна дата?
Примерно да изключим SystemD, bash е удобен много, но от силна отживелица, като имплементация. PowerShell като идея е много по-добре измислен - като conversion-a на командите и аргументите към ясно дефинирани обекти, които имат някакъв ясен behavior. На мен bash ми е по-удоен като интерфейс за работа, въпроса е, че това не значи, че е по-добър като замисъл и имплементация (напротив кода е пълен shit ).

Та идеята ми е да не се заклеймява така effort-а на някой, било Ленард/RedHat/Microsoft/Google etc.
Ако някой не го кефи нещо да се спасява - има свободата да си форква, модефицира и да прави каквото иска - въпроса е дали effort-а си струва и дали ще е по-ОК неговата имплементация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бъх, като кликнах на темата и очаквах да видя нещо свързано с добрите практики при работата с линукс дистрибуции и нещо свързано с тяхната сигурност, а то какво се оказа - още една тема " Linux - обща дискусия  4"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.09.2019 г. в 21:08, ТерминалТора написа:

SystemD е Линукската версия на svchost.exe

Когато бях с Уиндоуз, не знам какво ми пречеше този svchost.exe, а и не знаех какво върши - но все се опитвах да го убия през таск менеджера. :D

Сега, като отдавнашен ползвател на Линукс, с твоя помощ разбирам, че подсъзнателната ми агресия към svchost.exe е била права ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, forticius написа:

Когато бях с Уиндоуз, не знам какво ми пречеше този svchost.exe, а и не знаех какво върши - но все се опитвах да го убия през таск менеджера. :D

Не мисля, че имат нещо общо, но пък все пак никой не знае какво прави svchost (без да се види кода), systemd е отворен код, не взема GB-ти и работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...