Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Михайлов

Въпрос за намаляване на шума от вентилаторите на лаптоп

Препоръчан отговор

Здравейте!

Преди два месеца си купих лаптоп с основна цел - да се използва като източник и транспорт за слушане на музика с високо качество (HiREs) през външен DAC и аудиосистема. Купих си доста приличен лаптоп, който е донякъде геймърски - HP Pavilion, с процесор Intel i7 с шест ядра, 12 GB RAM, SSD 128 GB плюс 2TB HDD, видеокарта GeForce 1060Ti. Лаптопът е с два вградени вентилатора. По принцип лаптопът е доста тих, включил съм през БИОС-а автоматично регулиране скоростта на въртене на вентилаторите в зависимост от натоварването. При използване на софтуерни плейъри от рода на Foobar2000, JRiver и HQPlayer натоварването на процесора явно е доста ниско и шумът от вентилаторите на практика не се чува.

Обаче не много отдавна инсталирах и плейъра Roon, който се води за може би най-добрият. Проблемът е, че този плейър за разлика от гореизброените натоварва значително процесора, според CoreTemp консумацията на процесора достига до 30 и няколко вата и температурите на ядрата поне през летните месеци достигат и надвишават  70 градуса /не използвам климатик в помещението/. При това положение вентилаторите на лаптопа започват да работят на максимална скорост и шумът им става забележим на фона на музиката.

В никакъв случай не искам да кажа, че шумът на вентилаторите е много силен, но все пак се чува и е досадно - при нормално и тихо ниво на музиката през аудиосистемата.

Естествено съм поставил лаптопа върху вентилационна подложка - Кулър Мастър с 20 сантиметрова бавнооборотна перка /около 600 оборота в минута/, която е на практика почти безшумна. Обаче явно това не е достатъчно, за да се охлади ефективно лаптопът и той да понижи скоростта на въртене на вградените вентилаторчета.

Въпросът ми е - може ли да предложите някакви идеи за намаляване на шума от лаптопа при използване на Roon?

Единственото, което ми хрумва, е да заменя вентилационната подложка под лаптопа с такава с по-високо ефективен вентилатор. Примерно с регулиране на скоростта на въртене на вентилатора. Обаче той ще е по-високооборотен и сигурно ще добави собствен шум.

Второ - биосът на лаптопа е доста беден като възможности и не виждам да има възможност примерно да огранича честотата на работа на процесора, която е доста висока /не помня точно, но беше 3 и нещо гигахерца - близо до 4 гигахерца/.

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вентилаторите въртят, за да може процесорът да се охлажда. Намалиш ли им оборотите прегряваш лаптопа. Ако корпусът на лаптопа е от пластмаса каквато и подложка да използваш ефект никакъв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Карай си на другите плеъри, с които работи. Не знам това (което се водело. . . . . ) какво повече ти дава. Едва ли ще усетиш разлика, а поне имаш добра техника.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Филипов написа:

Карай си на другите плеъри, с които работи. Не знам това (което се водело. . . . . ) какво повече ти дава. Едва ли ще усетиш разлика, а поне имаш добра техника.

Така е, прав си. Доколкото разбирам, основната разлика между Roon и останалите плейъри е във възможностите на DSP /допълнителната цифрова обработка на звука/. Има и разни екзотични възможности да преконвертира по време на възпроизвеждането цифровия сигнал в такъв с по-"високо" качество - примерно от 16bit/44.1 kHz в HiRes - примерно 24 bit/192 kHz или направо в DSD. Но ползата от това е много съмнителна. Освен това този Roon непрекъснато си обновява базата с данни от Интернет - търси и добавя снимки за конкретния албум, коментари и биографии на композитори, изпълнители, дава предложения за други техни произведения, албуми и т.н. и т.н. А всичко това естествено допълнително товари процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш много лесно да ограничиш честотата на процесора от контролния панел, захранване, промяна на плана търсиш максимални проценти при включен в контакта - слагаш на 80, 70 ... и гледаш къде хем може да работи с програмата хем не е толкова горещ.

Има и по финни начини, но и по-трудни/сложни.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай да намалиш честотата на процесора през windows (ако можеш и през BIOS):

https://www.tenforums.com/tutorials/95574-change-maximum-processor-frequency-windows-10-a.html

Друго, което също ще помогне за високи температури е undervolt, прави се на принципа проба-грешка и тестове, докато се намерят стабилните стойности. Не пречи да комбинираш намаляване на честотата+undervolt:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко, което прави Roon, би трябвало да е възможно и с fb2k. Съмнителна ми се вижда тази употреба на процесора. Как е като общ процент натоварване само от Roon в Task Manager? Ако е нещо повече от 5-6%, бих се усъмнил сериозно, каквото и да правиш с разни DSP-та - това не е Atom или Celeron, че да се впечатли от нещо такова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Довечера ще погледна в таск мениджъра, че сега съм на работа.

А иначе Roon е голяма шарения в сравнение с Фубара, който има направо спартански интерфейс спрямо Руун. Освен това Руун няма опция директно да си пуснеш някакъв файл или папка. Трябва предварително да му заредиш каквото ще слушаш в медийната му библиотека. Примерно пускаш му да си зареди де каквото намери като музика в партишън D. Или пък само в отделен фолдър.

Той естествено не прехвърля никакви музикални файлове, обаче си прави тагове, дърпа информация от нета и т.н. и т.н. И в основното меню ти дава картинки на всички заредени в библиотеката албуми с малко допълнителна информация за всеки албум, по доста картинки на екран и с много превключваеми екрани.

Може би част от проблема при мен е, че съм заредил в библиотеката му 2-3 терабайта албуми... Т.е. линкове, тагове и информация за такъв обем музика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, Михайлов написа:

възможности да преконвертира по време на възпроизвеждането цифровия сигнал в такъв с по-"високо" качество - примерно от 16bit/44.1 kHz в HiRes - примерно 24 bit/192 kHz или направо в DSD

От пукащ винил можеш ли да извадиш чист звък? Не, нали или почти не. Същото е и с конвертирането от нисък битрейт към висок. Така, че тази функционалноост май по-скоро е търговски трик.
По отношение на подложката - ефективността й е доста съмнителна - охлажда основно пластмасата на корпуса(дъното). По- бих се съгласил на външен изсмукващ вентилатор на изхода на лаптопа....Въпреки, че те основно са китайчета и не се знае на колко добра бройка ще попаднеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя нечуван и неползван плеар по нашите ширини да не е съдържал някой копач на биткойни в инсталатора си... ? Пусни едно сканиране с malwarebytes с включена отметка за rootkit и чисти всичко което намери. Няма как качеството да стане по-добро от оригинала, каквито и глупости да пишат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В помещение без климатик и на тези жеги, особено ако е към 30 градуса и нагоре, каквото и да изсмуква/издухва, лаптопа ще си грее. Още повече, че ефективността на обдухващите подложки е почти нулева. Без понижаване на честотата/undervolt няма спасение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоз плейър официално струва 500 долара за доживотен лиценз. Аз естествено не съм го платил, а ползвам версия от някакъв руски сайт /не е рутракер/ с пачване през command prompt  и писане на код и наистина може и да има някоя скрита копачка...

Обаче ако не е пусната програмата натоварването на процесора пада моментално. И температурите на ядрата падат, и вентилаторите мирясват.

Ако има някакъв malware  и скрита копачка, това чудо няма ли да бичи винаги, когато лаптопът е включен?

А по принцип - в жегите при температура около 27-28 градуса в хола без климатик, температурата на ядрата на процесора не достига до 50 градуса без да е включен Руун, а работи някой от другите плейъри плюс браузър плюс офис и т.н.  примерно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Михайлов написа:

Ако има някакъв malware  и скрита копачка, това чудо няма ли да бичи винаги, когато лаптопът е включен?

Зависи как е написан да работи. Някои сработват при липса на действия, други се активират в определено време... и само създателят му знае какво, кога и как. Пускай да сканира и не се чуди, за да елиминираш един от заподозрените.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори да предположим, че плеърът товари по легитимна причина (най-вероятно не е така), си е напълно нормално лаптопът да си завърти вентилаторите при по-голям товар. Алтернативно, можеш да настроиш Windows първо да опита да свали честотата, и чак тогава да завърти вентилаторите (Power Options -> Change plan settings -> Change advanced power settings -> Processor power management -> System cooling policy  -> Passive) - това ще удари леко производителността, естествено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и една идея, която може да ви се стори тъпа, но мен ме удовлетворява
1779187750_.JPG.47f8ec8ea674ff403466bb23113126e7.JPG

настройките са за производителност, интернет, игри и за батерията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и аз давам такива идеи, като най-елементарната е през настройките на захранване на windows да се намали честотата на процесора, като се спира и turbo boost по този начин, ама автора не реагира....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека преди да прави каквито и да било настройки или тестове да се види в Task manager кои процеси товарят процесора, да не се окаже, че той се товари от нещо друго и това натоварване да няма нищо общо с плеъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за идеите! Всичко ще проверя подред - натоварването в таск мениджъра, сканирането за малвар и руткит, и след това ще експериментирам да огранича честотата и турбо бууста на процесора /ако не открия гадини естествено/. Благодаря още веднъж!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да не се дублирам с останалите, ще заостря вниманието само на 2 неща:

1. На какъв Power plan е настроен лаптопа? Не си писал, но говорим за Windows 7/10 предполагам. И провери каква е разликата в шума, когато е на адаптер или когато не е...

2. Пробвай да ограничиш използването на CPU от страна на този Roon плеър. От ерата на Правец се занимавам с компютри, тоя играч за първи път го чувам. Но не съм и кой знае какъв аудиофил. Все едно, виж този линк:

How To Force Windows Applications to Use a Specific CPU - https://www.howtogeek.com/121775/how-to-force-windows-applications-to-use-a-specific-cpu/

Ограничи му ядрата, рестартирай и виж какво се случва. Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да питам - чисто субективно - има ли разлика при слушане на едно и също парче с HQPlayer  и с Roon?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става дума за лаптоп с Win10. Честно казано не съм се сетил да го пробвам без адаптер /т.е. на батерия/. Предполагам, че идеята е да го пусна на батерия в някакъв икономичен режим с намалена мощност, нали? С power plan изобщо не съм се занимавал - както е по defolt след инсталация на операционната система. Мдаа, за бой съм...

Иначе Roon има собствени настройки - дали да използва всички ядра на процесора /разпределени изчисления/или само едно. Пробвах - разлика в шума на вентилаторите няма.

За разликите в звука между HQ Player и Roon - чисто подсъзнателно през Руун ми звучи малко по- харно. Не мога да обясня защо. Кой знае какви DSP-та има включени тайно в Руун, които още не съм успял да намеря къде са скрити из настройките. HQ плейърът също има доста настройки, най-вече на разни филтри. Май бяха поне три-четири групи настройки, с по 7-8 варианта за всяка група. Т.е. броят на възможните комбинации между тях е доста голям.

Интересен момент е и това, че в менюто в страницата за настройки - за избор на изходящо устройство на Руун /т.е. през какъв DAC, мрежови плейър и т.н. със съответните драйвъри/ да бъде пуснат сигналът от Руун има и възможност сигналът да бъде пуснат и през... HQ Player. Естествено трябва HQ плейърът да бъде стартиран софтуерно преди да направиш този избор и да е с необходимите настройки към какъв DAC да бъде подаден сигналът от HQ плейъра.

Според данните по разни форуми след последните два ъпдейта на софтуера на Руун, звукът през него не е по-лош, а дори и малко по-добър от звука през HQ плейъра и необходимостта от такава гимнастика отпада.

Всъщност ето един линк към сайта на Roon:

https://roonlabs.com/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като алтернатива на Roon, бих препоръчал Music Bee.

Програмата е безплатна. Могат да се инсталират плъгини и кожи.

Дали, ще има същото аудиофилско звучене, нямам представа.

Лично аз разкарах, Foobar-a. Защото е трудна за потребителя програма. Дори и един път настроен, пак си има доста минуси.

Да не говорим че според мен е и бъгава. Таговете, не ги показва коректно. Получава се едно препукване (не всеки път), като сменям песните.

Единствения плюс е, че е лека и не товари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно предложение от мен за тест:
https://www.hysolid.com/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конвертирането от 16 bit /44kHz в 24 bit/192kHz освен че товари излишно процесора няма и смисъл, няма как да получиш по - високо качестово на звука, дори мисля че би се получило точно обратното с дупка във вискоките честоти. В темата която е в групата бях писал че плейъра не е от значение ако не се ползват тонкорекции и DSP по отношение на звучене всички ще звучат по един и същи начин, излишно ползваш кракнати версии . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По отношение на Фубара. От известно време имам проблеми с него. Те май се появиха след последните ъпдейти. Проблемът е следният:

Имам три DAC-a - RME ADI 2 DAC, Denafrips Pontus и от една седмица и Klipsch Heritage Amplifier. С два от тях - Понтуса и Клипша имам проблеми с Фубара, а с АДИ-то всичко е наред. Понтусът има фирмен ASIO драйвър, за Клипша Уиндоусът си инсталира автоматично WASAPI драйвър при първото свързване по USB. И при Понтуса, и при Клипша при пускане през Фубара на DSD вместо музика се чуват някакви изкривени звуци, подобни на котешки концерт. АДИ няма никакви проблеми с Фубара.  При по-старите версии на Фубар нямах проблеми с Понтуса. Тогава още не притежавах Клипша. Това за мен означава, че има някаква несъвместимост на драйвъри и последните две версии на Фубар. Които явно са бъгави. Проблемите са и с ASIO - в режим DSD Native, и с WASAPI Event - т.е. в режим DoP.

Същите два DAC-a нямат никакви проблеми под JRiver и Roon. Също и с HQ Player.  Това е една причините да мина на такива "екзотични" плейъри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...