Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

V3n0m40

Компютър спря да работи след чистене

Препоръчан отговор

Здравейте! Днес си закупих SSD, за да забързам малко компютъра си. Отварям го и виждам, че има прах и си викам нека го разглобя и изчистя. Чистя го аз, сглобявам го и вече ще го преинсталирам за да сложа Windows-a на SSD-то. Пускам компютъра и просто НИЩО. Не съм сигурен, че speaker-a работи тъй като не извади никакви писъци. Викам си ОК няма пищене вероятно работи, но пускам си монитора и няма никаква картина (No Signal). Чудя се да не е станало нещо на GPU-то, защото бях му махнал пластмасите и вентилаторите, да изчистя и нея колкото може. Връзвам само 2-ия монитор към integrated gpu, но същото. Отдъхнах си че не съм прецакал GPU-то, но компютъра все още не работи.

Какво толкова може да се е случило?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отиваш утре в един магазин и си вземаш почистващ ( контактен спрей) и съответно пръскаш слотовете на рам памет, видео карта, процесор, конектори. След като сглобиш всичко машината ще тръгне. Така се случват нещата, когато един компютър не е чистен от дълго време и се разглобява.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Отиваш утре в един магазин и си вземаш почистващ ( контактен спрей) и съответно пръскаш слотовете на рам памет, видео карта, процесор, конектори. След като сглобиш всичко машината ще тръгне. Така се случват нещата, когато един компютър не е чистен от дълго време и се разглобява.

Реално не беше чистен от 2-3 месеца, но все пак имаше прах. Процесора така и не го махнах, защото охладителя е много сложен и едва се побира. Пък и нямам термо паста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, V3n0m40 написа:

Реално не беше чистен от 2-3 месеца, но все пак имаше прах. Процесора така и не го махнах, защото охладителя е много сложен и едва се побира. Пък и нямам термо паста.

Няма значение. Задължително контактен спрей. След като си взех се отървах от подобни проблеми при разглобяване. Направо се родих.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Няма значение. Задължително контактен спрей. След като си взех се отървах от подобни проблеми при разглобяване. Направо се родих.

https://mladtehnik.com/lepila-spreiove-i-smazki/spreiove?product_id=267

Този става ли, защото имам такъв?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, V3n0m40 написа:

https://mladtehnik.com/lepila-spreiove-i-smazki/spreiove?product_id=267

Този става ли, защото имам такъв?

Ей нееее. Сега ще ти дам линк

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да пръскаш и отваряш всичко отново, провери дали си включил всичко където и както трябва - захранване на дъно, процесор и видеокарта (ако е нужно). Качи снимки, за да се ориентираме, ако не можеш да се справиш. Кажи кои компоненти си свалял и чистил. Като се пробва на вградено видео, отделната видеокарта се изважда. Провери RAM паметта дали е вкарана докрай. Дай параметри на конфигурацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Raze написа:

Преди да пръскаш и отваряш всичко отново, провери дали си включил всичко където и както трябва - захранване на дъно, процесор и видеокарта (ако е нужно). Качи снимки, за да се ориентираме, ако не можеш да се справиш. Кажи кои компоненти си свалял и чистил. Като се пробва на вградено видео, отделната видеокарта се изважда. Провери RAM паметта дали е вкарана докрай. Дай параметри на конфигурацията.

Проверих поне 5 пъти дали всичко е добре свързано. Реално освен процесора и рамта премахнах всичко останало. Тъй като имах проблем с рамта преди месец-два (бях качил тема тук) реших да я оставя. I5-4460/R7 370/Corsair Value Select 2x4GB. AdataCU650 120GB/Seagate Barracuda 1TB

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извади всички плочки памет и тествай само с 1 по различните слотове. След това тествай и останалите плочки по същия начин. Направи и reset BIOS с джъмпера. Разкачи всичката периферия - дискове, видеокарта, включи към вградената с 1 плочка RAM и пробвай дали ще стартира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери за откачен пин на кабела от бутона за включване на кутията към дъното /обикновено са 6 малки пинчета включени едно до друго долу в дясно на дъното/, виж дали си свързал 4/8-пиновата букса за захранване до процесора, както и виж дали вентилатора на процесора е свързан на правилното място /CPU-Fan/.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което казва Raze е вярно, но ако не си сигурен че слотовете са чисти или рам паметите са чисти ще се вкараш в приключиение. Затова се пръска с контактния спрей, за да е сигурно, че дадения хардуер контактува добре и след това се правят тестове. Ти си реши сам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реши да тръгне след като му махнах едната плочка рам и харда/ssd. Почнах да си мисля, че просто speaker-a се е прецакал и съответно не пищи заради RAM-та

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

щом не пищи провери си ram, изкарай/вкарай няколко пъти (ако без рам пиши, но с рам не значи или рам е повредена или прави лош контакт (в 90% от случаите е лош контакт), друга причина да не пищи - няма захранване на процесора )... п.с. надявам се, преди да разглобяваш си го изключил от тока...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок всичко се оправи, но сега имам друг проблем. За 3-ти път ще преинсталирам windows-a. На SSD го качвам, но ми изчезва D, тоест хард диска. Не искам да го форматирам, защото имам информация на него.

15677098186293830454013285833468.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ако откачиш всички останали дискове и инсталираш на SSD-то, а след това свържеш HDD-тата има ли проблеми?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, A.com написа:

А ако откачиш всички останали дискове и инсталираш на SSD-то, а след това свържеш HDD-тата има ли проблеми?

Не се сетих да пробвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво значи "изчезва"? Устройството и дяловете нямат връзка с буквата, тя е за идентификация и се добавя/променя допълнително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човек, наръси всичко с контактен спрей, смени кабелите на SSD и Хард диск и тествай отново. Казах, ти че ще се вкараш в приключения,. но не ме слушаш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Разкачаш" основният хардиск. И оставяш само SSD- то включено/захранено.

Като е препоръчително го включиш на SATA (SATA3) порт, който е първи.

След инсталацията, изключваш компютъра (и от захранването/контакта), свързваш си старият хардиск.

Включваш му захранването, стартираш го.

И, ако не разпознава HDD (не се показва във Computer/Компютър), Влизаш в Управление/Управление на дискове и му задаваш буква на диска/дяловете.

Може също да променяш/разменяш буквата на дяловете или оптичните и други устройства, както ти харесва. Само не пипай  диска/SSD  на който е ОС.

П.П. "Разкачането" на основният диск е полезно на потребители с малък опит за да не си затрият инфото, без да искат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, oic написа:

И, ако не разпознава HDD (не се показва във Computer/Компютър), Влизаш в Управление/Управление на дискове и му задаваш буква на диска/дяловете.

И сбогом информация...

Тука колегите са дали някои интересни предложения, аз преди време също реших да сложа ССД на чисто новия ми тогава компютър който бях сглобил собственоръчно, купих си ССД, сложих го и почнаха едни ей такива проблеми като твоите, накрая вече не можех да инсталирам и уиндоус върху ССД-то, абе пълен болумач...
Е накрая го подарих на един приятел и той си го ползва и до днес, а аз останах с убеждението че моя сандък не обича ССД-та.

Накратко искам да ти кажа внимавай, щото аз заради това ССД за малко да си изгубя цялата информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Bubbles написа:

И сбогом информация...

Това, че ти не разбираш, не означава, че техниката не работи както трябва. По-добре не давай такива "компетентни" мнения!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Raze написа:

Това, че ти не разбираш, не означава, че техниката не работи както трябва. По-добре не давай такива "компетентни" мнения!

Какво да не давам?

Като смениш буквата на дяла от администраторския панел намиращ се в контролния панел на уиндус следващата стъпка е формат, системата го изисква.
Начина да смениш буква без формат чрез програма, що говориш като хабер си нямаш, и преди да ми кажеш че не е така, позовли ми да съм го препатил това ок!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяка буква, освен основната на системата (C:), може да се смени без проблеми. Ако вече имаш нещо инсталирано там, съответно ще трябва да му промениш регистри или конфигурационни файлове евентуално, но това са частни случаи. Ето ти примерно видео как се прави:

Не е нужно нищо да се форматира, това е просто указател на ОС windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Raze написа:

Всяка буква, освен основната на системата (C:), може да се смени без проблеми. Ако вече имаш нещо инсталирано там, съответно ще трябва да му промениш регистри или конфигурационни файлове евентуално, но това са частни случаи. Ето ти примерно видео как се прави:

Не е нужно нищо да се форматира, това е просто указател на ОС windows.

Ама този от видеото премахва буквата преди да я смени, малко има разлика с това просто да я смениш. Явно този метод ми се е изплъзнал през годините, ок.
И все пак трябва да се внимава като се пипа там когато има какво да пазиш на съответния дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципа е един и същ - дали първо ще я махнеш и после ще добавиш друга, няма разлика. Правил съм я тази гимнастика многократно без проблеми. Това, както казах, е един указател, няма никаква връзка със съдържанието в дяловете. При други ОС (linux) е на същия принцип, но там се работи с пътища, няма букви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...