Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте.

Прикачвам един екселски файл. Как да разбера какво пише?

данни.csv

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са имена с някакви данни. Копирай от данните това, което е на кирилица и не се чете. Ползвай https://2cyr.com/decode/?lang=bg за да ги разчете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е те са 8 реда с имена, другото за някакви дати и шестнайсетични данни, тях трябва да си ги разчетеш със софтуера, с който е правен файла. Ето ти ги имената, подредени както са във файла:

Цитат

� ванка Асенова Бойнска-Василева
АЛЕКСАНДЪР ВЕЛ� ЧКОВ ВАС� ЛЕВ
ТУНДЖЕЛ ЗАФЕР ШАК� Р
НЕЛ� ЙОРДАНОВА РУСЕВА
СТЕФАН Н� КОЛОВ ГРУДОВ
ЕМ� Л ПЛАМЕНОВ Н� КОЛОВ
СТАН� СЛАВ СТЕФАНОВ ЕВТ� МОВ
ЗЛАТ� НА М� РОСЛАВОВА ЗЪБОВА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@ozic

Кодировката на файла е UTF-8, Notepad++ си я разпознава, имената се четат, другото е както са ти казали по-горе. С Excel 2010 се отваря по следния начин (интерфейс на български): раздел Данни > бутон От текст (третия от ляво на дясно) избираш файла > Импортирай, после от прозорчето, ако не го разпознае автоматично си избираш 65001: Unicode (UTF-8) и готово

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам с какъв софутер е направен файла. Има ли начин да разчета/разшифровам целия текст?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другото са някакви цифри, освен датите и времето, шестнайсетичните числа може и да са цветове:

https://www.google.bg/search?hl=bg&sxsrf=ACYBGNQ5Sl2_8D5nVWwPWg08n84gd9npEA%3A1567713682221&ei=kmlxXY6ADcOorgSP1YiADA&q=color+9C28C5&oq=color+9C28C5&gs_l=psy-ab.3...0.0..27020...0.0..0.0.0.......0....2..gws-wiz.ZWykoEB8isc&ved=0ahUKEwiOkY3JvLrkAhVDlIsKHY8qAsAQ4dUDCAs&uact=5

Останалите като това не се знае:

55D1354CD32153EB

http://string-functions.com/hex-string.aspx

NULL е нулева стойност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казах ти, без съответния софтуер, няма как да разчетеш данните разбираемо. В този сайт може да "преведеш" 16-тичния код в стринг, но няма гаранция, че резултата ще е смислен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрах, но все пак се чудя дали няма друг начин да го разчете. Не е нещо кой знае колко сложно, според мен, че да не може да се разчете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, ozic написа:

Разбрах, но все пак се чудя дали няма друг начин да го разчете. Не е нещо кой знае колко сложно, според мен, че да не може да се разчете.

Май стана ясно, че нищо не си разбрал, но няма значение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че този *.csv файл е query от някаква база и съответно липсват данните от свързаните източници.....

Прилича ми на система за контрол на достъпа.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А може би е просто експортнат списък на телефонен указател..... След като не е ясно от къде и как е дошъл този файл, всичко е хвърляне на боб, освен ако някой не си спомни да е работил с точно такъв файл, което клони към 0.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дарк Едж, ти си БОК! Как? Обясни, че имам още няколко файла.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

DATA>From Text>посочваш csv файла и следваш съветника за импортиране. После махаш ненужните колони/редове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, ozic написа:

Дарк Едж, ти си БОК! Как? Обясни, че имам още няколко файла.

Това си е същото като твоя файл, просто е премахнатo NULL, имената са написани както трябва да звучат (по-горе съм ти ги извадил директно от конвертора) и другите данни са в отделни графи, без да е ясно те какви са и дали имат значение за нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При Офис 2003 е по следния начин:

I1.png

I2.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой да знае, че не знаеш как се прочитат CSV файловете. Поне аз мислех, че кирилицата е за разшифроване.

Ако CSV файла не излиза както трябва в колонки, това означава, че List Separator в настройките е различен от този във файла.

За Windows 10 е така

Control Panel; Clock and Region - Change date, time, or number format
бутона Additional Settings...  - променя се List Separator както е разделителя между данните във файла и при стартиране на файла, данните ще се прочетат всяка в колоните си. Само десетичния символ и List Separator да не са еднакви.

А варианта без промяната вече е посочено как става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момчета - освен, че неизвестните данни може да означават всичко, да ви напомня, че щом има имена - мирише на „лични данни”'
Покрай тези „течове” напоследък - някой да не си изпроси проблеми!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...