Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравей

Имам проблем с новия си лап топ. Той е с ъпгрейд - 16ГБ, 1ТБ HDD и 1ТБ SSD (където и в ссд ми е записана OS - windows 10). Моделът е този: Acer Aspire 5 A515-52G, с Intel Core i7-8565U. Проблемът е, че от време навреме, като стартирам повечко програми /особено Firefox - при гледане на клипове;; и uТорент /при теглене на файлове /последния, при който наистина ми "ускори" беше 11ГБ със скорост около 5-6мб в секунда, записан в ХДД//, или пък ако си пусна някакъв филм онлайн от тези сайтове с многото изскачащи прозорци и реклами/, вентилаторчето, което съм оградила на снимката, започва изведнъж да ускорява супер много /под ускорява имам предвид да издава шум и доближавайки си ръката, направо се усеща как стабилно издухва топъл ѝвъздух/, направо става като вентилатор, и малко или много това ме дразни. Та дори стария ми не издаваше почти никакъв звук, а този е с далеч по-стабилни параметри и съответно цена. Бях чела, че мога да направя някаква диагностика с програма относно загряването на компютъра като градуси, но не знам коя е точно.

image.png.8a90d16fa42ee34d8a98575f2e34ef05.png

Да не говорим, че и в тази част се чува нещо като "жужене", все едно има някакво малко камъче, което се върти, не знам как по-точно да го обясня....

image.png.a45b0994f7a780cf974a2bf4251043ab.png

Ето дори сега като ви пиша, съм отворила Мозила, пейнт, и някаква папка и пак има някакво увеличаване на шума, като това се случва от време-навреме.

image.png.e9c678f3b528fefc524d27c42584f7c0.png

ЕТо и скрийншот на Таск мен., като CPU постоянно като отворя таска варира от 70, после става 30, и след това 7-8...

ИМа ли как да се ориентирате по думите ми в това съобщение и да ми кажете - нормално ли е, трябва ли да го карам на сервиз... Просто бих искала да се консултирам първо с вас, може да се касае за софтуерен проблем. :)

Цитат

Цитат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само не разбрах как така решихте, че лаптопът прегрява???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Само не разбрах как така решихте, че лаптопът прегрява???

С карти Таро може би?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, telenovellas_news_elena написа:

Добре, загрява се. Както не се чува нищо - изведнъж доста се ускорява въпросния шум и загряване

Инсталирай си програмата AIDA или Speccy и покажи темепратурите.  Иначе шумът и загряването са нормални процеси при охлаждането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това осакатява процесора - работи на по-ниска честота и не включва turbo режима. За ежедневна работа едва ли ще има особена разлика. Добре е наистина да се видят какви са максималните температури при работа и в покой - най-добре това става със сензорите на HWINFO примерно, като се оставят да работят на заден план и се наблюдават максималните стойности какви са. Иначе най-вероятно са направили вентилатора да се включва след определена температура. Може да се пробва със софтуер за регулиране на оборотите на вентилатора, да се зададе да работи постоянно на по-ниски обороти, за да се охлажда по-равномерно един вид. Друг вариант е да се види в настройките на захранването, както е показано в горния пост, дали вентилатора е направен да работи постоянно на батерия и на захранване и ако не е да се направи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно  рекламите, инсталирай си uBlock Origin. И рекламите в бразузера "магически" изчезват.

Редакция: ако случайно имаш и реклами в уторент, спираш (изкл.) следните неща в Опции/Настройки/Разширени

Цитат

left_rail_offer
bt.enable_pulse
offers.featured_content_rss_enabled
distributed_share.enable
offers.featured_content.badge.enabled
offers.featured_content_notifications_enabled

gui.show_plus_upsell
    offers.sponsored_torrent_offer_enabled
    offers.left_rail_offer_enabled
    gui.show_notorrents_node
    offers.content_offer_autoexec

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Raze написа:

Това осакатява процесора - работи на по-ниска честота и не включва turbo режима.

А вие как мислите че работят тези лаптопи с лимит 15w, и в случая конкретно с този модел на Acer в ниския мултимедиен клас? Така или иначе софтуерно тези лаптопи са направени с лимити за работа и топлообмен от 15w при продължително натоварване да поддържат едни постоянни честоти на ядрата... които са много далеч от турбобуста.

Турбобуста е моментен пик при U базираните лаптопи които достига за първите 5-10 секунди, при което консумацията е 25w, но това е само за кратко -след това се кротва на 15w.

В единия случай софтуерно заложено лаптопа се опитва да се кротне на +10-20 процента от базовата честота, при другия човека му помага софтуерно с горните корекции да не ги прави тези гимнастики и лаптопа да не ги вдига тези температури.

И не на последно място тези модели лаптопи на Acer са с тънки профили направени от пластмаса и с кекаво охлаждане което допълнително утежнява нещата при охлаждането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, тази честота не може да се държи постоянна от лаптопа, той е предвиден да е енегроспестяващ, а не машина за тежка работа. И все пак тези моментни пикови честоти допринасят за доста по-бързата работа на процесора, отколкото ако той работи само на базова честота. Реално това "прегряване", което автора/авторката на темата си мисли, че се получава, реално не е така. Температурите при натоварване или игра на лаптопа са в нормите (около 80 градува), няма тротълване. Освен ако не става въпрос за частен случай на задушен лаптоп в легло или ползван в горещо помещение. Ето тестовете:

https://www.notebookcheck.net/Acer-Aspire-5-A515-52G-i5-8265U-MX150-SSD-FHD-Laptop-Review.354441.0.html

Освен това 15 W не е консумация, според сайта на интел това е ориентир към производителите на охлаждания. В нея не са включени turbo честотите, това е отделяната топлина при базова честота на процесора:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/149091/intel-core-i7-8565u-processor-8m-cache-up-to-4-60-ghz.html

Цитат

TDP 15 W

при 1.8 GHz. Реалната TDP при 4.6 GHz ще е много по-висока, може и да мине 100 W, щом при 2 GHz дават нарастване с 10 W за 200 MHz, представи си какво ще е по-нагоре:

Цитат

Configurable TDP-up Frequency 2.00 GHz
Configurable TDP-up 25 W

При горните тестове изобщо не се наблюдава на никое от ядрата честота от 4 GHz, да не говорим за повече. Това са рекламни трикове на intel, но е и напълно възможно самия производител на лаптопа да е ограничил честотата до под 4 GHz, за да може да се справи охлаждането и захранването. Все пак говорим за 14 nm процесор, който е доста горещ и лаком за енергия, а не за 7 nm АМД, където си дават реалното TDP при максималните честоти на всички ядра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам по-стария 51G с и5-8250. Писюра от който го купих за няколко месеца беше успял да му задръсти радиатора с вълна. Виждаш и на твоята машина има отвори на долния капак от които смуче боклук особенно при любимото ви търкаляне по леглата и диваните  с лаптопа. Да не говорим че "краката" са доста ниски и дори и на твърда равна повърхност отдолу не остава много място, камоли да го пльоснеш на нещо меко и да запушиш всичко. "Новия ми лаптоп" не казваш на колко точно време е  - пък и не се знае как е ползван и дали не е вече за чистене (при все че стабилното издухване на топъл въздух е добър знак че не е запушено. Ама и всеки си има свои представи за стабилно духане.)

"Жужащия камък" е от вентилатора и е нормален шум.

Дефакто и аз не мисля че има прегряване  - той лаптопа ще е студен чак като умре. Докато работи ще си духа топло. Дадоха ти програми за следене на температурата - слагай една, тествай докато изгладиш и изчистиш банята и кажи после аджеба до колко градуса е загряло туй жувотну.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

adersa, за твое съжаление модераторите не спят точно в момента, в който нарушавате правилата.

Това е само едно предупреждение към ваша милост и ако продължите така ще си починете дълго и продължително. 

Надявам се да не се стига до там!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

9646570r.png

Ето характеристиките. На 10 дни е лаптопа, ! Същинският проблем (този и заради който отворих тази тема) е, че както лаптопът не издава абсолютно никакъв шум (рекордно тих), изведнъж започва мощно охлаждане, съпроводено от шум и топлина, понякога и когато няма нищо отворено, а си стои само на Десктоп. Не го търкалям по леглата и диваните ... Предишният ми компютър /HP 250/, който е далеч по-примитивен като характеристики, въобще нямаше никакъв шум, работеше си съвсем тихо и равномерно. Нямам проблеми с това, казвате, че охлаждането е нормално, но така просто дразни, изведнъж като почне, все едно пускам някакво турбо, а дефакто съм си отворила хром, или гледам нещо в ютуб....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз все още не виждам машина, която да прегрява. А това че вентилаторите се включват най-вероятно е от приложение или вирус. Точно предишната вечер се сблъсках с едно приятелче дето се казва Webhelper32. Караше процесор i7  да стой постоянно на 30% и да гони вентилаторите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, telenovellas_news_elena написа:

как бих могла да реша проблема

Като за начало, когато вентилаторите започнат да се въртят в Task manager трябва да се види кои процеси тормозят машината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То няма проблем за решаване. Това че шума те дразни не е проблем. Не сравнявай съвсем различни машини. И аз ако сравня ейсъра който споменах с другия asus gl503ge - ами с асуса все едно съм на летището. 

Не препоръчвам и да си играеш с настройки на вентилатори, настройки на захранаване и т.н. за да няма после - "Ма то спря изобщо да духа".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, zlinaka написа:

И аз ако сравня ейсъра който споменах с другия asus gl503ge - ами с асуса все едно съм на летището. 

в това отношение, коя е марката laptop, която би препоръчал като качество на база на твоя опит?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, kolon написа:

в това отношение, коя е марката laptop, която би препоръчал като качество на база на твоя опит?

Макар и въпроса да не е конкретно към мен, да добавя -няма марка лаптопи... има КЛАСОВЕ на различните марки производители и съответно УСПЕШНО -направени/конструирани с мисъл, и такива в които инженерите тук и там са си оставили ръцете/спестили от материали ТУК и ТАМ по сглобка/шаси/охлаждане... Като в някой случай това се налага и покрай ниската цена на даден продукт да се реже от много места -затова и производителите имат и различни ценови класове за различен таргет възможности/необходимост на даден покупател.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно "качеството"  кажи-речи се отговори. Всички марки имат евтини и скъпи модели - което не е случайно. Цената може да се ползва като някакъв ориентир за качество, не е абсолютен фактор, но е нормално качеството да идва на съответната цена. 

Ако някой ме е разбрал че шумния лаптоп значи некачествен - не мисля така. По-производителните чаркове си искат охлаждане. Авторката просто реагира като майка ми да речем. Тя джурка на едно 11 инчово с АМД С-60. Ами него по шума не можеш го разбра дали изобщо работи. Това прави ли го качествен? Следва едно леново b5400 и5... Пак няма шум. Ама е пластмасова паянтова машинка. Ама аз си я суркам 5 години без забележка. 

Вземи и за пример най-скъпите супер хипер трипер геймърски лаптопи. Дали не са и най-шумни? Ама не можеш да кажеш че и не са качествени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и видео, което се надявам да онагледи проблема. Първото клипче е, когато е в проблемния за мен режим, който се случва веднъж на 2 часа примерно, все едно се пуска някакво турбо (примерно 10 пъти над нормалното) за 5-6 минути, та дори и да няма нищо заредено, само Десктоп. Вторият клип е в нормален режим, в който си е през останалото време, та дори да са заредени 10 прозореца с различни програми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво не разбра от всичко в темата? Лаптоп не ПРЕГРЯВА, ако прегряваше, щеше да тротълва и температурите на процесора щяха да са над 90 градуса, щеше да работи много бавно и евентуално и да изключи. Не е ясно тези вентилатори кога и как се включват - на батерия или зарядно? Докато правиш нещо на лаптопа пак ли е така или това е докато не правиш нищо? Вентилаторите на пасивен или активен режим са настроени в опциите на захранването?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...