Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте колеги,

от известно време насам ми прави впечатление нещо, което до скоро беше далеч по неосезаемо, но напоследък ми се налага по-често да ползвам лаптопът си, било то служебно или с цел оползотворяване на някой друг час. Да започна първо с малко информация относно конкретната машина:

Модел - Acer Aspire VN 791-G(познат още и като Acer Aspire Nitro, 17 инчовият вариант)

Процесор - Intel Core i7-4720HQ (4-ядрен, 2.60 - 3.60 Ghz, 6MB Кеш)

Видеокарта - NVIDIA Geforce GTX 950M(4 GB вградена памет)

Операционна система - последна версия на Windows 10(всички налични ъпдейти)

Памет - 1 TB, като от него в момента са заети около 100GB, респективно имам около 900GB свободни

Та, проблемът се състои в това, че лаптопът на моменти просто не работи така, както следва да работи машина с подобни характеристики. Имал съм възможност да използвам сходен лаптоп на друг производител и разликата е голяма. Наскоро помислих, че е възможно въпросното поведение да се дължи на Windows ъпдейтите, които си се понатрупаха, затова си направих един refresh, който леко подобри нещата, но проблемът си остава. Машината е сканирана за вируси, такива не са открити.

Все по-често получавам предложение да си сложа SSD, което значително щяло да подобри цялостното представяне на лаптопа. На този етап не е проблем да купя, но дали наистина ще има този ефект, който търся?

Разбира се приемам и други съвети относно евентуалното разрешаване на проблема :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си писал каква сума ще отделиш за SSD.

Първо провери дали наличният HDD е SATA (да не се окаже M2), от Speccy (free)

Acer Aspire V17 Nitro VN7-791G Teardown, Disassembly, Modding

След което , ако искаш да запазиш сегашният диск и да добавиш SSD, трябва да премахнеш записващото устройство.

На негово място с помощта на HDD Caddy, (9.5, или 12,5 mm) монтираш сегашният HDD. А на мястото му, новото SSD

За SSD-та препоръчвам Crucial MX500 , или Samsung Evo - моделите. Избираш си подходящият капацитет/размер според нуждите.

Задължително една нова инсталация на ОС, след като поставиш SSD

Редакция: Не виждам колко е оперативната памет (RAM), ако е 4 GB, e препоръчително да се увеличи до 8 GB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С цел да се повторя, понеже ми изчезна написаният пост, ще го драсна още веднъж:

Понеже лаптопа ти е старичък, най-добре е да започнеш с профилактика - отваряш, почистваш качествено от прах и други боклуци и подменяш термопастата (или си намираш професионалист/приятел който да го направи за теб).

Ако паметта ти е под 8GB - допълни, има разлика.

860 EVO е чудесен вариант за SSD. Както вече са ти написали - задължително преинсталирай, не разчитай на софтуерите за клониране.

преди 47 минути, nedqlkow написа:

...

Все по-често получавам предложение да си сложа SSD, което значително щяло да подобри цялостното представяне на лаптопа. На този етап не е проблем да купя, но дали наистина ще има този ефект, който търся?

...

Не съм  сигурен какъв ефект търсиш, но определено SSD-то променя машината към по-добре. Имам един дърт лаптоп - ейсър 5745G с i5-480m, който само заради SSD-то не е заминал към кофата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Набързо ровене казва че модела има M2 sata слот. HDD то не мисля че ще е там. Та най-приемлив вариант е М2  SATA ССД, за да не се мести харда на мястото на записвачки и т.н.

Естествено аз лично първо бих го отворил и око да види кунка да пипне проверявам какво има и какво няма.

Рамта както казаха също е другото нещо за което не си дал информация а е важно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, oic написа:

Не си писал каква сума ще отделиш за SSD.

Първо провери дали наличният HDD е SATA (да не се окаже M2), от Speccy (free)

Acer Aspire V17 Nitro VN7-791G Teardown, Disassembly, Modding

След което , ако искаш да запазиш сегашният диск и да добавиш SSD, трябва да премахнеш записващото устройство.

На негово място с помощта на HDD Caddy, (9.5, или 12,5 mm) монтираш сегашният HDD. А на мястото му, новото SSD

За SSD-та препоръчвам Crucial MX500 , или Samsung Evo - моделите. Избираш си подходящият капацитет/размер според нуждите.

Задължително една нова инсталация на ОС, след като поставиш SSD

Редакция: Не виждам колко е оперативната памет (RAM), ако е 4 GB, e препоръчително да се увеличи до 8 GB.

Пропуснал съм я RAM_та - 8 GB е.

Относно монтирането на самото SSD, със сигурност няма да го правя аз. Смятам да го направят в сервиз. Относно сумата, която ми се ще да похарча, не повече от 120-130 лв.

преди 14 минути, D.M написа:

С цел да се повторя, понеже ми изчезна написаният пост, ще го драсна още веднъж:

Понеже лаптопа ти е старичък, най-добре е да започнеш с профилактика - отваряш, почистваш качествено от прах и други боклуци и подменяш термопастата (или си намираш професионалист/приятел който да го направи за теб).

Ако паметта ти е под 8GB - допълни, има разлика.

860 EVO е чудесен вариант за SSD. Както вече са ти написали - задължително преинсталирай, не разчитай на софтуерите за клониране.

Не съм  сигурен какъв ефект търсиш, но определено SSD-то променя машината към по-добре. Имам един дърт лаптоп - ейсър 5745G с i5-480m, който само заради SSD-то не е заминал към кофата.

Отварян е и е чистен преди 2 месеца, със смяна на термопаста. Периодично му пускам от един Malwarebytes и Adwcleaner, които в 95% от случаите не намират нищо, а ако все пак намерят нещо то е PUP(Potentially Unwanted Program). Относно RAM-та, просто съм я пропуснал в уводния пост, но е 8GB.

Ефектът, който търся е да не ми се налага да чакам по 5 минути след start-up, за да започне лаптопът ми да работи нормално, без да отваря Firefox 3 минути :)

преди 11 минути, zlinaka написа:

Набързо ровене казва че модела има M2 sata слот. HDD то не мисля че ще е там. Та най-приемлив вариант е М2  SATA ССД, за да не се мести харда на мястото на записвачки и т.н.

Естествено аз лично първо бих го отворил и око да види кунка да пипне проверявам какво има и какво няма.

Рамта както казаха също е другото нещо за което не си дал информация а е важно.

В моя случай частта с отварянето и проверяването какво има вътре е трудно осъществима. Не разбирам нищо от хардуер и е по-добре и за мен и за самата машина да не я отварям аз :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

M2 слот има, но е под платката, така че трябва да се разглоби всичко:

http://news.laptop.bg/review/revyu-na-acer-aspire-v17-nitro-black-edition-vn-791g-s-intel-realsense-3d-kamera-tanak-i-moshten-gejmarski-noutbuk/

Има клипове в youtube как и къде се монтира. Имам лаптоп със почти същите параметри - Asus G551JM - от подписа, ползвам го със SATA SSD и машината си хвърчи отвсякъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С този бавен HDD няма как лаптопа да е бърз, защото в крайна сметка е толкова бърз, колкото е най-слабия му компонент /в случая 5400-оборотен 2,5" HDD/.

Сигурен ли си, че в М.2 няма фабрично монтирано такова SSD ? Ако няма, поръчай си някое М.2 2280 SSD , направи чиста инсталация на Windows на него /добре е някой да ти го настрои, като ограничи телеметрията и спре ненужните сервизи/ и ще видиш огромна разлика в работата на лаптопа. Имай предвид, че на батерия процесора си сваля честотата и когато ползваш тежки приложения е препоръчително лаптопа да е включен към захранването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо което може да направите вие за да не чакате по 5 мин. да зареди OS-a и още 3 мин. браузъра - Hibernate.

Преценете кой ще инсталира нова OS на въпросното ново SSD, за каква сума и я приспаднете от бюджета - резултата ще дойде към 240 (256)-480(512)GB SSD, остава да изберете и интерфайса му. Тук отново помислете дали този обем ще е достатъчен за вас (към момента явно е), дали желаете да освободите лаптопа от механичен диск и целия да стане по дурако устойчив при ползване (можете спокойно да го разнасяте в работно състояние, дали би ви трябвал външен диск - с една 2,5" USB кутия за 15-30 лв.

Помислете го добре. Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Joss Bomon написа:

С този бавен HDD няма как лаптопа да е бърз, защото в крайна сметка е толкова бърз, колкото е най-слабия му компонент /в случая 5400-оборотен 2,5" HDD/.

Сигурен ли си, че в М.2 няма фабрично монтирано такова SSD ? Ако няма, поръчай си някое М.2 2280 SSD , направи чиста инсталация на Windows на него /добре е някой да ти го настрои, като ограничи телеметрията и спре ненужните сервизи/ и ще видиш огромна разлика в работата на лаптопа. Имай предвид, че на батерия процесора си сваля честотата и когато ползваш тежки приложения е препоръчително лаптопа да е включен към захранването.

Лаптопът се ползва през 98% включен в захранването. Нямам навикът да го ползвам на батерия и се случва изключително рядко. Относно евентуалната настройка и прочие на SSD, всичко ще се случи в сервиз. Аз нямам необходимите знания, за да го направя сам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е точно така за честотата на процесора на батерия. Ограничава се честотата на видеокартата, но процесора си работи нормално. Относно хибернацията, има смисъл да се ползва донякъде с механичен диск, като се сложи SSD, система и браузър си зареждат буквално за секунди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Raze написа:

Относно хибернацията, има смисъл да се ползва донякъде с механичен диск, като се сложи SSD, система и браузър си зареждат буквално за секунди.

преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Нещо което може да направите вие за да не чакате по 5 мин. да зареди OS-a и още 3 мин. браузъра - Hibernate.

Да, става дума за употреба на Hibernate при механичния диск, за това използвах "вие" (буквално), защото всякакво пипане по хардуера няма да бъде извършвано от него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Raze написа:

Не е точно така за честотата на процесора на батерия. Ограничава се честотата на видеокартата, но процесора си работи нормално.

Така е, както съм го написал.

На батерия, плана за охлаждането по подразбиране е настроен на Пасивен, което означава, че процесора сваля честотата си преди да увеличи оборотите на вентилатора, докато при Активния - се увеличава скоростта на вентилатора преди процесора да свали честота. Когато е Пасивен, се цели сваляне на температурата със сваляне на честотите на процесора, а при Активния се разчита на увеличаване на оборотите на вентилатора за сваляне на температурата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Joss Bomon написа:

Така е, както съм го написал.

На батерия, плана за охлаждането по подразбиране е настроен на Пасивен, което означава, че процесора сваля честотата си преди да увеличи оборотите на вентилатора, докато при Активния - се увеличава скоростта на вентилатора преди процесора да свали честота. Когато е Пасивен, се цели сваляне на температурата със сваляне на честотите на процесора, а при Активния се разчита на увеличаване на оборотите на вентилатора за сваляне на температурата.

Ключов момент!

Ако аз съм му инсталирал лаптопа никога няма да е в пасивен режим!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И така да е, турбо режима си работи, дори и да е за по-кратко време и на малко по-ниска честота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Omelette du Fromage написа:

да трябва си има ssd

друго си е

даже хардиска е излишен

ако нямате няква  много информация да пазите

Както казах, от 1TB, който имам наличен, свободни са 900GB. Та определено не държа информация на харда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом няма да сменяш SSD, лично. Носиш го в сервиз, и имаш варианти:

1. Ако основният диск е М2:

1.1 Да използваш само SSD,

1.2 SSD. + старият диск да го използваш, като външен ( с помощта на кутийка)

2. Ако диска е SATA3, вариантите са следните:

2.1. Монтираш само SSD

2.2  SSD + HDD, на мястото на записвачката с кади.

2.3 SSD. и Старият диск HDD  го използваш, като външен ( с помощта на кутийка)

Тънкият момент тук, е че като държиш на дадена марка и модел SSD, в сервиза, могат да го нямат наличен.

И ще трябва или ти да си го закупиш и да го занесеш да ти го поставят.

Или те да го закупят вместо теб (в такъв случай цената ще е вероятно по-висока).

Насоките относно марките и моделите SSD. които си заслужават (и не бавят) предполагам ги разбра.

Следва да избереш капаците на диска спрямо модела/цената.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...