Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

adersa

Деветосептемврийски преврат

Препоръчан отговор

Деветосептемврийският преврат е успешено насилствено завземане на държавната и местната власт в България с въоръжени сили, организирано от опозиционната политическа коалиция Отечествен фронт и извършено през нощта на 8 срещу 9 септември 1944 година. Превратът е осъществен при положение на частична окупация на територията на страната от части на Червената армия.[1][2] В резултат на преврата е свалено законното правителство на Константин Муравиев и на власт идва правителство на Отечествения фронт (ОФ), начело с Кимон Георгиев. ОФ завзема властта в България с помощта на въоръжени сили – формирования на Българската армия начело с поддържащи го офицери и силите на българската партизанска Народоосвободителна въстаническа армия (НОВА). Страната сключва примирие със Съюзниците и променя геополитическата си ориентация, като започва участие на тяхна страна във Втората световна война. След това важно събитие България попада в съветската сфера на влияние и настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в обществото.

Източник : Wikipedia

Деветосептемврийски преврат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъкмо се чудех, през кой ще избие днес тролщината на краволюбите и русомразите.  Позволявам си толкова волен коментар, защото темата е пусната в "Политика", а не в "История".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Oще не можем да се оправим.

Ама избиха читавите и останаха келеметата, та нема кой...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки си има различна представа какво е "читаво" За мен никой от троловете тук не е читав, без значение колко е успял на напечели в реалният живот, още повече че не знам как точно ги е спечелил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mраксистите се напечелиха за сметка на народа, заграбвайки всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, bobihot написа:

Брей, ти сигурно си пряк свидетел, кое как е било. Изтървал си една запетайка. Според мен, си получил  "образУванието" си след `89г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко по малко съм по-информиран от теб, че не чета информиран.нет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, bobihot написа:

Малко по малко съм по-информиран от теб, че не чета информиран.нет

...и аз не го чета..туй. Има само един проблем. В мрежата бъка от всякакви лъжи и инсинуации, като естествено съществено преобладават лъжите, с които се цели омаскаряване на живота в него период. Дори официалната история се фалшифицира вече, точно с тази цел. Така че, ако търсиш истината и на официалните източници не можеш да разчиташ. Иска се дълъг и широк жизнен опит и знания, за да можеш да отсееш истината от лъжите, стига въобще в днешно време да успееш да попаднеш нейде, в някое забутано местенце, на все още неподправени истини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да - дедовците и бабите ми беха абпфка, та имам достатъчно инфо от изворът, за разлика от теб

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, bobihot написа:

Да - дедовците и бабите ми беха абпфка, та имам достатъчно инфо от изворът, за разлика от теб

Понеже така си го написал, лека им пръст на хората. Ти обаче си го написал в първо лице, т.е. все едно си го преживял лично и си бил свидетел, т.е лъжеш.

преди 33 минути, bobihot написа:

Нямам идея дали, кога и какво, са ти разказвали твоите старци и какво си разбрал навремето, като си бил примерно 5-6-7 годишен и какво си запомнил. Склонен съм да не ти се доверявам, предвид че имам собствени, а не нечии спомени от него време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честит празник Българи!

54c470bae6683a2799bf6bbcd15d6c913a453e43.jpeg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Авторът на темата, сигурно не е забелязал твърде ограниченият брой преводи на статията за "преврата" в Уикипедия, общо 10 заедно с варианта на български език. Основно това са страници на езиците на държави, които са традиционни врагове на руснаците. Същевременно в поне един от преводите не е наречен "преврат", а въстание. Дее,  лоши хора, да не пишат така, което отърва на тукашните тролове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, bobihot написа:

Ама избиха читавите и останаха келеметата, та нема кой...

Една от най-големите глупости, родила някога антикомунистическата пропаганда. И днес да разстреляме своя олигархичен елит, ще се намерят балъци да твърдят, че сме избили "интелигенцията" на България. 1-во голяма част от разстреляните при промените са били не по-малко престъпници от сегашните ни олигарси. Второ децата на тези хора са останали живи, иначе казано техния долен и крадлив ген не се е затрил, бъдете спокойни. Трето, далеч не всеки заможен човек е убиван. Баба ми лека ѝ пръст ми е разказвала, как голямата ѝ сестра била омъжена за много богат човек преди промените, с идването на комунизма му отнемат всичко и той сам се обесва оставяйки жена си с децата сама да се оправя. 

Каквото и да си говорим, още преди промените са преследвани и избивани българи с комунистически идеи. Да, може би се провалиха, но поне нашите предци се бореха, опитаха се да създадат един по-справедлив свят за нас. Какво повече сме постигнали ние, че да ги съдим? Нима не виждате в каква неоколониална кочина живеем? 

И не комунизмът и комунисттическите репресии са ни виновни за мизерията в която живеем. Страни, като Полша буквално между чук и наковалня, пострадали много повече от тези конфликти днес са на светлинни години пред нас. България е такава, каквато я виждаме, защото толкова си можем! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той като пише "останаха келеметата", сигурно има предвид себе си. :idea:

Както и предполагах. Първите наченки на описанието на 9-ти септември в Уикипедия, са от краят на "царуването" на мадридският мошеник...Което, постепенно във времето, е редактирано от "въстание в страната и военен преврат в столицата", до само "преврат". Ето как се фалшифицира историята и после ама нали в Уикипедия го пише така, значи е вярно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, adersa написа:

Деветосептемврийският преврат е успешено насилствено завземане на държавната и местната власт в България с въоръжени сили, организирано от опозиционната политическа коалиция Отечествен фронт и извършено през нощта на 8 срещу 9 септември 1944 година.

да не забравяме причината

царчето е на страната на ХИТЛЕР

комонистите удват благодарение на спасените евреи 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проф. Нако Стефанов: Девети септември спаси България от трета национална катастрофа!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хлапетиите, които не са ходили по манифестация да направят справка с родители, баби /дядовци и други, които знаят.

За домашно - в кои години и по какъв начин Кимон Георгиев е заемал такъв (или подобен) пост. Аз си мисля за поне 3 преврата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sliderum написа:

Той като пише "останаха келеметата", сигурно има предвид себе си. :idea:

Както и предполагах. Първите наченки на описанието на 9-ти септември в Уикипедия, са от краят на "царуването" на мадридският мошеник...Което, постепенно във времето, е редактирано от "въстание в страната и военен преврат в столицата", до само "преврат". Ето как се фалшифицира историята и после ама нали в Уикипедия го пише така, значи е вярно.

Честит ти празник ,и на всички които го считат за такъв. Как смело говориш за тролове сякаш не знаеш че именно ти си един от най изявените такива във форума. Не искам да повдигам надълго темата за живота по времето на социализма защото не желая да си го спомням. Само недейте да се опитвате да го реабилитирате. Просто отминал етап с хиляди недостатъци който не бива да се повтаря. Имаше и хубави неща но цената която платихме за тях според мен беше прекаленно висока. Рекламираният от някои спокоен живот - да така беше за всеки имаше работа. За забогатяване и дума не можеше да става разбира се но който не ламтеше за много живееше спокойно. Трябваше само да си затваря устата и да не изказва собствено мнение . За някои това не беше особен проблем но за други си беше . Че си беше преврат си беше но България помни и други преврати така че нищо ново под слънцето. Проблемът беше че властта попадна в ръцете на прости хорица а "на простият човек му дай власт пък му гледай сеирът". Това се получи и при нас българите и оттам дойдоха проблемите . То ако погледнеш и в момента проблемът е подобен. Историята се фалшифицира разбира се най вече от пропагандните медии на които ти вярваш или поне се правиш че им вярваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преврати и въстания да искаш, по време на секскобурготската "идилия". Организирани и изпълнени от най-разнообразни политически сили, отделно и спонтанни такива, от "любещият" монарсите и чорбаджиите си народ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...