Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

borovaka

LDAC/aptX-HD/aptX/AAC Bluetooth кодеци под Линукс

Препоръчан отговор

Да споделя, ако на някой му е полезно:

Сдобих се наскоро със слушалки, които поддържат LDAC: Sony WH-1000xm3 - Е да, ама кофтито е, че PulseAudio си бута по Default с SBC ( който си е old scholl кодека и държи 320 битрейт).
Та в крайна сметка излезе, че Sony са пуснали LDAC opensource, под Apache2 лиценз.

За PulseAudio има плъгин, който добавя кодеците: https://github.com/EHfive/pulseaudio-modules-bt
За Fedora има RPM в RPMFusion, казва се pulseaudio-module-bluetooth-freeworld
Тук има инструкции за инсталиране и на други дистрибуции: https://github.com/EHfive/pulseaudio-modules-bt/wiki/Packages

След инсталиране може да се селектира кодека през Gnome Settings -> Bluetooth.
Има малка особеност, ако ви трябва да смените quality настройката на LDAC трябва на ръка да се редактира /etc/pulse/default.pa и да се сетне съответната опция към модула - има го описано в README.md на github repo-то.

Интересното е , че в момента работи без особени грижи ( като изключим нормалните за PulaseAudio бъгове ) и другото готино е, за момента май май единствено на Linux може да се ползва LDAC при PC - Windows до колкото знам ползва единствено aptX, а Mac AAC.

п.с. И само за протокола: това, че кодека поддържа по-висок bitrate не значни, че като слушаме loseless песни ще има особена разлика ... при Spotify примерно максималното качество е 320kbps. За да се осети някаква разлика трябва FLAC, който е рипнат директно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм и чувал за LDAC, имам bluetooth soundbar и той ползва A2DP sink, което досега ми беше известно, че е възможно най-високото качество :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, bvbfan написа:

Не съм и чувал за LDAC, имам bluetooth soundbar и той ползва A2DP sink, което досега ми беше известно, че е възможно най-високото качество :) 

A2DP е профил по-скоро protocol, а аудиото по него върви през кодек, който може да е SBC ( в стандартния, общ случай ), или LDAC ( 3-пъти по-висок битрейт ).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, bvbfan написа:

Е моят soundbar не е Sony така, че вероятно е SBC.

LDAC е кодек на Sony, но го ползват и доста други производители. Освен LDAC - aptX-HD/aptX също се поддържат от доста устройства и са с по-добро качество - може да тестваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...