Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

тук става дума за две обикновенни машини и какво да правя с тях, коя да продам коя да ъпгрейдна или ако трябва да променя едната и да продам другата. Поствам двете конфигурации тук

Дъно AsRock 990FX
AMD  FX-Series X8 8350
3X4GB DDR III 1600
SEAGATE  1000GB 7200 64MB
Видео PALIT  1024M GT610
Кутии и Захранвания  COOLER MASTER  K280, with 500W

И другия компютър за който имам по малко данни:

Дъно GA-B85M-HD3
Видеокартата 1ГБ, 128 бита (AFR5230)
Харда е 500 ГБ
Рам 4ГБ DDR III 1600
Захранването е 550Вата.(Turbox)
Процесор i5 4460

И накрая имам една видеокарта:
GeForce GTX1060 3G

Пробвах видеокартата на първата конфигурация и изглежда има някакъв проблем със забиване на игрите. Кутията и охладителя на процесора греят страшно много и си мисля че проблема може би идва от прегряване на процесора. Просто забива екрана и всичко спира или се изключва. Втория компютър не съм го ползвал, но виждам в интернет че го сравняват CPUто на втория със CPUто на моя по производителност и не отстъпва. И се чудя дали да сменям и да прехвърлям всичко на интелския компютър. Объркан съм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не виждам "постната" конфигурация, а само модел на дънна платка, да не говорим за втора. Каква е целта на занятието, за какво ще се ползват конфигурациите и какъв е бюджета?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Raze написа:

Аз не виждам "постната" конфигурация, а само модел на дънна платка, да не говорим за втора. Каква е целта на занятието, за какво ще се ползват конфигурациите и какъв е бюджета?

Здрасти , бюджет няма. Просто се чудя какво да правя. Конфигурациите ги постнах сега. Излежда във форума Cntr+Enter означава постни темата. Трябваше ми Cntr+Shift за нов ред. Идеята е да взема правилно решения какво да ги правя тези компютри защото не вървят нещата както трябва. Целта е уж да не давам още пари. Може само ако са печалба от продажбата на един от компютрите да ги вложа в другия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да сложиш на втората конфигурация 1060-то, да я оборудваш с налични DDR3 памети и 1TB твърд диск. Останалото продаваш и си вземаш едно SSD + читави кутия и захранване. Това е най-тънкият вариант, струва ми се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако врътката се крепи на това да не даваш  допълнително пари а само изкараното от продажбата на частите - мисли го чак след като ги продадеш - ако изобщо успееш да продадеш нещо и то  за пари които си заслужават. 

Иначе от наличното - кутия + захранване  K280, вътре бухаш интелския процесор и дъното, което си е смотано дъно  и само с 2 слота за рам, та ще ти останат две плочки излишни +  хардовете.

Другия вариант е  по добър, но граничещ с фантастика -  продаваш всичко за страшно много пари и си вземаш направо нова платформа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждам че никой не препоръчва продай втория и вземи охлаждане за първия. Защо? Аз мислех точно това да направя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първия процесор FX не си струва да влагаш пари в него. Много по-слаб е в single core производителност от I5 4460, а игрите главно от това се влияят, както и много други приложения. Евентуално можеш да го ъпгрейднеш с I7 4 поколение или еквивалентен xeon, но втора употреба вървят към 300 лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Raze написа:

Първия процесор FX не си струва да влагаш пари в него. Много по-слаб е в single core производителност от I5 4460, а игрите главно от това се влияят, както и много други приложения. Евентуално можеш да го ъпгрейднеш с I7 4 поколение или еквивалентен xeon, но втора употреба вървят към 300 лева.

А дъното на първия? То е по добро, но на него мога да сложа само AMD процесор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това няма никакво значение, след като процесора е почти максимума, който може да се сложи. Следващия е още по-горещ и изисква повече ток, а реално и сегашния можеш да го клокнеш на такава честота с подходящо охлаждане. Това е мъртва платформа с ниска производителност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите на всички. Щях да сбъркам ако не бях попитал. Само не знам дали второто дъно поддържа видеокартата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък съм на въпреки. Предлагам да си остане с първата конфигурация, на която да направи пълна профилактика, почистване от прахове, смяна на термопасти и термални подложки навсякъде където има, кабелен мениджмънт доколкото е възможно и да добави евентуално още вентилатори, вкарващи и извеждащи. Към първата конфигурация може да прибави   модула ДДР3 от втората конфигурация, ако е единичен 4ГБ и така да станат 16ГБ. Проблема със  забиването може да се дължи на омазани драйвери, така че евентуално нова инсталация на ОС-ма, или качествено чистене с DDU. Разликата от средно 18 процента при единично ядро, може да се компенсира с лек оверклок, а при многонишкова употреба, Вишерата е осезателно напред. За сметка на това първата конфигурация е с дънна платка с флагмански(като за времето си) чипсет и определено е по-богато оборудвана. Като и в тази конфигурация е по-качественият захранващ блок, във втората е китайска пуканка. Хм, всъщност още не е ясно какво е захранването в първата конфигурация. Евентуално може да се сложи ново такова и това да е единствената покупка на ново захранване. Освен ако не се наложи и по-прилично охлаждане за процесора, не знаем с какво е в момента и 1-2 вентилатора за кутията.

преди 1 час, Raze написа:

Това няма никакво значение, след като процесора е почти максимума, който може да се сложи. Следващия е още по-горещ и изисква повече ток, а реално и сегашния можеш да го клокнеш на такава честота с подходящо охлаждане. Това е мъртва платформа с ниска производителност.

Олеле, ама че извод. При положение, че досега не е предложен вариант с нови чаркове, който би оскъпил съществено това, което примерно предлагам аз. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

FX-ът е трагедия, кой каквото ще да говори.

п.п. Налично читаво захранване няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, сигурно и изключването се дължи на драйвери?? Изобщо не е 18% разликата на ядро, а много повече, има тестове на cinebench примерно колкото искаш, да не говорим за разликите при игри. Колкото и overclock да прави, пак ще е назад, да не говорим, че за стабилен overclock ще му трябва поне водно охлаждане и много добро дъно и захранване. Имал съм такъв процесор и знам за какво става въпрос, след като минах на intel нещата се подобриха осезаемо от към производителност и температури най-вече. Ето малко синтетични тестове и тестове при игри, където най-добре се вижда разликата. Да не говорим, че ако се сложи I7, разликите съвсем ще се увеличат (тестовете са с процесор с малко по-висока честота i5-4690, но нещата са подобни):

https://www.anandtech.com/show/8227/devils-canyon-review-intel-core-i7-4790k-and-i5-4690k/3

https://www.anandtech.com/show/8227/devils-canyon-review-intel-core-i7-4790k-and-i5-4690k/5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, PANOV написа:

FX-ът е трагедия, кой каквото ще да говори.

п.п. Налично читаво захранване няма.

@sliderum

Това е основен проблем. Интелския процесор има по-ниски ватове и ще облекчи работата на системата. Видеокартата гълта същo и ако трябва да слагам допълнителни вентилатори на първата система захранването ще стане още по недостатъчно, a то е слабо дори сега. Благодаря все пак за другата гледна точка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих взел видеокартата и паметта от първата конфигурация и бих ги сложил на интелската такава.

След редица тестове и ако всичко е наред, бих продал останалото от първата конфигурация и с малко късмет и пари ще си взема SSD и ново захранване.

И така, в края добавям и 1060 картата към новополучената комбинация и пей сърце. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Efix написа:

Аз бих взел видеокартата и паметта от първата конфигурация и бих ги сложил на интелската такава.

След редица тестове и ако всичко е наред, бих продал останалото от първата конфигурация и с малко късмет и пари ще си взема SSD и ново захранване.

Аз имам едно SSD но е твърде малко. Само 60GB. Мислех да го конфигурирам като виртуална памет. Или може би да прехвърля операционната система на него. Но иначе е крайно недостатъчно.

преди 4 минути, PANOV написа:

Слабо - не, просто не е особено качествено.

Как мога да сравня кое е по добро. Трябва да проверя като се прибера какво точно пише, но помня че първото

от 500 W пише максимална мощност 360

а другото от 550W максимална мощност 330.

Възможно ли е 550W захранване да е по лошо от 500W захранване?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И двете захранвания не струват, това се опитах да напиша по-рано. Вземи си едно ново - Superflower Bronze King Eco 500W, Corsair CX450 или Seasonic SSR-550FM - с прилична кутия - Deepcool Dukase V3, Zalman K1- и 500GB 2.5” SATA SSD за около 130лв - Crucial MX500 или Samsung 860 Evo. 

Кутията и да остане K280, не е проблем, ще спестиш някой лев. Вентилатор отзад само може да добавиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Raze написа:

Да, сигурно и изключването се дължи на драйвери?? Изобщо не е 18% разликата на ядро, а много повече, има тестове на cinebench примерно колкото искаш, да не говорим за разликите при игри...

Що пък да не е от драйвери, пък и кой знае дали не е прихванал нещо, което да му копае с процесора и да го прегрява. Може и захранването да издъхва  при по-сериозно натоварване.

В тестовете на Анандтеч го няма точно този модел интелски процесор. Да не забравяме и това откога е ревюто, от тогава до момента, благодарение на промени в Уиндоус и по-добри драйвери, представянето на Вишера върви само нагоре, така че онова тестване, за мен, не е валидно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото и да спориш, фактите са си факти. Процесора и архитектурата си бяха издънка отвсякъде. Едно л@йно колкото и да го украсяваш и парфюмираш си остава такова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За игри си остава по-слаб и е с лоша енергоефективност, няма големи чуденки в случая при наличен 4460.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото и да спориш, фактите са си факти. Процесора и архитектурата си бяха издънка отвсякъде. Едно л@йно колкото и да го украсяваш и парфюмираш си остава такова.

Това е много синьо фенско изказване. Възползуваш се, че става въпрос за архитектура от преди Райзен, който няма как да наплюеш. Може модулите да са 4, ама нишките са 8, което го няма в наличният интелски процесор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В смисъл? За теб фактите и тестовете не са достатъчни, какво още ти трябва? Ryzen няма нищо общо, освен производителя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В смисъл? За теб фактите и тестовете не са достатъчни, какво още ти трябва? Ryzen няма нищо общо, освен производителя.

Теста е от 2014Г. Сори, ама не го приемам за валиден с онези резултати към момента. Да, все още интелският процесор вероятно има предимство в едноядрената производителност, което би могло да се провери, ако някой е правил актуални тестове и някой ги намери и представи тук. Представях си те като мислещ разумно човек, а не да ми излизаш напред с рогите и с реликтни исторически факти, които да, валидни са за времето когато е правено ревюто(макар  че няма представа колко точно коректно е тествано) Принципно Анандтеч е уважаван и от мен ресурс, но това не значи, че не са играли в този тест поне малко в полза на Интел. .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@sliderum

може и да си прав. Може да пробваме в крайна сметка. Кажете някакъв софтуер за тестване с windows 7 и може да го рънна ако имам време. И какво точно да търся в тестовете. Драйверите за процесора ще ги проверя преди теста. Друго има ли?

Може и тестов софтуер за убунту/kubuntu ако имате, защото това е основната ми операционна. Уиндоус го ползвам само за игри и майкрософт офис.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...