Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Защо има думи  в българския език, които произлизат от турския език (думи като юурган=завивка, чатал=вилица, китап=книга или айляк)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото сме били пет века под турско робство.

Не ти ли е известен този факт от историята ни ?!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо хълмовете в Пловдив се наричат "тепета" което си означава хълмове на турски? Защо "Пазарджик" се казва така, което значи от турски "Малък пазар"? Защо не се прекръсти и "Мусала"? Аз съм твърдо за премахване на всеки един турцизъм от българския език. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Soviet Soldier написа:

Защо хълмовете в Пловдив се наричат "тепета" което си означава хълмове на турски? Защо "Пазарджик" се казва така, което значи от турски "Малък пазар"? Защо не се прекръсти и "Мусала"? Аз съм твърдо за премахване на всеки един турцизъм от българския език. 

И да се заменят с решетникови ли???  Съветският съюз отдавна се разпадна; време ти и на теб.

Във всеки език има чуждици.  Редно е да се употребяват български думи, когато има такава. Турските думи придават особена цветистност (колорит по чуждому) във всекидневната реч.  Сега препрочитам четирилогията на Димитър Талев - можете ли да си я представите без турцизми?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, jojopara написа:

И да се заменят с решетникови ли???  Съветският съюз отдавна се разпадна; време ти и на теб.

Във всеки език има чуждици.  Редно е да се употребяват български думи, когато има такава. Турските думи придават особена цветистност (колорит по чуждому) във всекидневната реч.  Сега препрочитам четирилогията на Димитър Талев - можете ли да си я представите без турцизми?

DLKQ9glW4AAczBJ.jpg

Ха ха аз за това ненавиждах старобългарската литература, бе пълна със стари думи не само турцизми, но основно турцизми, които даже не знаех, какво означават. Българският език се е изменил доста от освобождението до днес, остава да доизчистим турцизмите и всичко ще е идеално. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Soviet Soldier написа:

DLKQ9glW4AAczBJ.jpg

Ха ха аз за това ненавиждах старобългарската литература, бе пълна със стари думи не само турцизми но основно турцизми, които даже не знаех какво означават. Българския език се е изменил доста от освобождението до днес, остава да доизчистим турцизмите и всичко ще е идеално. 

Нямам думи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Soviet Soldier написа:

и всичко ще е идеално. 

Идеално в България, в Европа, на Земята ... никога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

5 века сме били част от османската империя и това е оказало влияние. Например в Индия има места където даже се говири английски вместо хинди понеже са били английски колонии. 

преди 30 минути, jojopara написа:

В езика ни има думи и от други езици освен турския. По-добре е да има повече англицизми отколкото турцизми в бг езика. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, sky1 написа:

5 века сме били част от османската империя и това е оказало влияние. Например в Индия има места където даже се говири английски вместо хинди понеже са били английски колонии. 

В езика ни има думи и от други езици освен турския. По-добре е да има повече англицизми отколкото турцизми в бг езика. 

Като апликация, куул и уау? Ай сиктир!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това от години го пиша по форуми и различни сайтове с коментари и казвам на почти всеки срещат който използва турцизми и резултатите са почти нулеви. Хората така си знаят и няма изкореняване. Явно навремето не им е правило впечатление  че са "наполовина турци". А някои дори си мислят, че това са български думи....На някои дори като им направиш забележка и се обиждат. Явно само те си знаят защо....

Още по-лошото е, че се говори и по телевизията като коментари в някои реалити формати и то от млади хора....с тяхното "евала".....да им го навра....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, jojopara написа:

Като апликация, куул и уау?

Случвало се е да ми кажат българи сори и OMG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, sky1 написа:

По-добре е да има повече англицизми отколкото турцизми в бг езика. 

Ама разбира се! В метрото в София, освен на Български съобщават следваща спирка и на английски! Ходете по Европа и ще видите, че в големите държави , цялата информация, било за туристи, пребиваващи и други,  се пише и съобщава и на български! :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, jojopara написа:

По кротко с изразите ако може?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, sky1 написа:

Случвало се е да ми кажат българи сори и OMG.

Някои пубери се мислят за много оригинални по този начин. Изглеждат смешни и жалки, но не могат да си се представят отстрани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е вижте сега 5 века под османско иго няма как да не окажат влияние на езика но има и друг фактор земите ни се намират баш на търговските пътища между Европа и Азия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, ice_lion__01 написа:

Това от години го пиша по форуми и различни сайтове с коментари и казвам на почти всеки срещат който използва турцизми и резултатите са почти нулеви. Хората така си знаят и няма изкореняване. Явно навремето не им е правило впечатление  че са "наполовина турци". А някои дори си мислят, че това са български думи....На някои дори като им направиш забележка и се обиждат. Явно само те си знаят защо....

Още по-лошото е, че се говори и по телевизията като коментари в някои реалити формати и то от млади хора....с тяхното "евала".....да им го навра....

Енигматик съм и лично аз избягвам тия думи. Написали сме ги в скоби (турц.), но си се употребяват.

Не можем да избягаме от тях за съжаление, това е миналото ни, историята ни. Тия думи са на предците ни и сега и наши.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

Е вижте сега 5 века под османско иго няма как да не окажат влияние на езика но има и друг фактор земите ни се намират баш на търговските пътища между Европа и Азия

Малко трябва да се помисли по въпроса какво е турски език, имало ли го е него време и откога въобще го има в това му състояние. Да не се окаже, че преди да се създаде османската империя турски език като обособен не е съществувал, дори и през първите ...стотин години дали го е имало. Честно казано, не знам точно на какъв език са разговаряли, примерно през 14 век, или през 15-ти век османите. За мен не си заслужава да се впрягам и да чета по въпроса. Но за който му е интересно дали всичките ни турцизми са турцизми, или  са взети директно от арабски, си струва, ако не е чел вече, да се огледа по въпроса. Също и дали въобще ограничено нещо като търговията навремето може да окаже толкова масивно влияние, като завладяване и 5 вековно иго и дали въобще и да е имало нещо от преди него и по времето му, дали просто не се е стопило и изчезнало дим да го няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, sliderum написа:

Също и дали въобще ограничено нещо като търговията навремето може да окаже толкова масивно влияние, като завладяване и 5 вековно иго и дали въобще и да е имало нещо от преди него и по времето му, дали просто не се е стопило и изчезнало дим да го няма.

Разбира се че може да окаже влияние колкото и слабо да е било всякакви търговци са минавали оттук та няма начин да не са оказали влияние особенно през Възраждането когато и българите започват по активно да ходят на Запад и учат там

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

Разбира се че може да окаже влияние колкото и слабо да е било всякакви търговци са минавали оттук та няма начин да не са оказали влияние особенно през Възраждането когато и българите започват по активно да ходят на Запад и учат там

Не смяташ ли, че си противоречиш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, sliderum написа:

Не смяташ ли, че си противоречиш?

Не защо? Нали говорим за развитието на езика ни не само за турцизмите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, petie1 написа:

Не защо? Нали говорим за развитието на езика ни не само за турцизмите?

Не съм разбрал изглежда какво пита автора на темата, днес не ми работи телепатията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sliderum написа:

Не съм разбрал изглежда какво пита автора на темата, днес не ми работи телепатията.

Не са само турцизми през 5 века османско иго това имах предвид

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко от вас знаят произхода на думата "пич" и какво всъщност означава на български? :) Повечето, нали.

Като ще махаме турцизмите, да махнем и заемките от гръцки(колко ли хора ще трябва да си сменят имената), френски, английски, руски, арабски, латински и т.н. Да махнем и всички диалектни думи, че там е още по-страшно. Богатството на един език не се крие в неговата книжовна форма.

@sliderum, търговията може толкова много да повлияе на един език, че да му такова таковата. За справка - суахили.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...