Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Днес си закупих нов лаптоп (Asus VivoBook15 X540UB-GQ041). Той идва с инсталирана Endless OS. Аз нямам никакви познания относно тази система. След първоначалното включване на лаптопа направих нужните настройки на системата като: език, клавиатура, часова зона. След това ми излезе декстопа и за мое учудване на него няма нищо. Няма меню в доланата част на екрана (както е при Уиндоус), а само няколко икони за управление на безжичен интернет, инсталиране на App, настройки на звука и др. 

Искам да преинсталирам системата и да я заменя с Уиндоус, но дори не знам как да рестартирам Endless-а. Когато натисна Power бутона на лаптопа, той изгасва за секунда и при последващото му натискане системата се стартира за секунда и така... Явно е някакъв спящ режим, но не разбирам... Въпроса ми е как да подкарам лаптопа до рестартиране, а по-нататък знам как да се оправям. Прикачам снимка на декстопа...

Търсих информация в Youtube  и търсачката, но навсякъде нещата са описани да стават от меню. Явно не съм довършил първоначалната инсталация на системата, но не знам как да я продължа.

Благодаря.

sa.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задръж power бутона на лаптопа. Така ще го изключиш принудително. След това го включваш и натискаш бутон esc или бутон F2 или (FN+F2) за да влезеш в биос или да избереш boot устройство. На този лаптоп може да се инсталира само Windows 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гугльо знае и две и двеста.

Авторе, не ми се връзват някои неща във въвеждащият коментар. Хем идва лаптопа с предварително инсталирана ОС-ма, хем ти не си бил довършил инсталацията. Има и други неща, които не ми се връзват в написаното, не знам дали си заслужава да се обсъждат. Ще те помоля отново да си извъртиш в главата това, което искаш да направиш и да ни опишеш коректно положението на нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, CitySL написа:

Здравейте,

Днес си закупих нов лаптоп (Asus VivoBook15 X540UB-GQ041)

Честито! Да си го ползваш със здраве.

За проблема - носиш го в най-близкия сервиз за компютри и казваш: "На този лаптоп има Линукс. Моля, махнете го и ми сложете Windows 10."

Те ще ти кажат: "Добре, струва Х лева." Плащаш и си готов.

Другия вариант е някой приятел-разбирач да ти свърши тази работа срещу 1-2-3 бири.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Задръж power бутона на лаптопа. Така ще го изключиш принудително. След това го включваш и натискаш бутон esc или бутон F2 или (FN+F2) за да влезеш в биос или да избереш boot устройство. На този лаптоп може да се инсталира само Windows 10.

Благодаря ти! 

Оправих се с този Endless. След като го включих отново започна допълнителната настройка и този път я довърших докрай и воала вече имам декстоп с икони  т.н. Даже чух как свири лаптопа с една песен от Youtube. 

Относно това, че може само Windows 10 - това ограничение от биоса ли е?  На служебния ми лаптоп е 10 и не ми се нрави, но явно ще се свиква...

Благодаря отново!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, CitySL написа:

Относно това, че може само Windows 10 - това ограничение от биоса ли е?  На служебния ми лаптоп е 10 и не ми се нрави, но явно ще се свиква...

Благодаря отново!

Освен Windows 10,  може да изполваш и Linux дистрибуция (каквато е Endless OS"/Безкрайната ОС).

Ако не играеш игри (то и с тази машина едва ли), не използваш специфичен софтуер (който липсва при Linux), a изпозваш лаптопа са брауззване по-обикновенни неща.

Остани с нея или друга дистрибуция (не давам пример, защото не съм на ти с Linux-a).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, CitySL написа:

Благодаря ти! 

Оправих се с този Endless. След като го включих отново започна допълнителната настройка и този път я довърших докрай и воала вече имам декстоп с икони  т.н. Даже чух как свири лаптопа с една песен от Youtube. 

Благодаря отново!

От версиите на Windows може само 10. За нея има драйвери от производителя. За по-старите версии няма гаранция, че ще се намерят драйвери и даже няма гаранция, че машината ще работи без проблеми.

Освен това на този лаптоп в момента може да му сложиш и 10 без да махаш Endless OS ( тоест да имаш 2 ОС). Нещата не са чак толкоз сложни, просто трябва да се внимава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви.

Ще слагам 10 тогава. Лаптопа не ми е за игри, рядко играя и ако ми се прииска ще е нещо от сорта на cs или StartCratf, т.е. стари игри. 

Благодаря отново и лека вечер Ви желая!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как е с охлаждането тоя модел, пробва ли да го натовариш малко?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам го от няколко часа и през повечето време се "борих" с тази непозната за мен ОС.  Не мога да дам много информация. Като цяло е нискобюджетен лаптоп. Сглобката е ниско качество, струва ми се даже малко като играчка, но има приятен външен вид. За мен е екстра. Може би утре ще мога да дам повече информация. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, CitySL написа:

Имам го от няколко часа и през повечето време се "борих" с тази непозната за мен ОС.  Не мога да дам много информация. Като цяло е нискобюджетен лаптоп. Сглобката е ниско качество, струва ми се даже малко като играчка, но има приятен външен вид. За мен е екстра. Може би утре ще мога да дам повече информация. 

Машината не е лоша ще ти върши работа. Като слагаш Windows да го инсталираш на SSD диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.09.2019 г. в 16:20, Емил Костов написа:

На този лаптоп може да се инсталира само Windows 10.

А след като може само Боза 10 да се инсталира, чудно тогава как са успяли хората да му инсталират Линукс? :D :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, rado84 написа:

А след като може само Боза 10 да се инсталира, чудно тогава как са успяли хората да му инсталират Линукс? :D :D

В повечето случаи линукс сам си намира драйверите. Единствено има проблеми при безжичните карти или при USB 3.0. Ползвам ubuntu и mandriva ( сега вече я няма) от няколко години и там проблеми няма. Единствено при Windows 10 Майкрософт успаха да напраявят така, че машината при връзка с интернет да си намери драйверите сама  и да работи,

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип от дистрибуцията как е компиларана

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Емил Костов написа:

В повечето случаи линукс сам си намира драйверите. Единствено има проблеми при безжичните карти или при USB 3.0. Ползвам ubuntu и mandriva ( сега вече я няма) от няколко години и там проблеми няма. Единствено при Windows 10 Майкрософт успаха да напраявят така, че машината при връзка с интернет да си намери драйверите сама  и да работи,

Не, в горния си пост ти казваш, че лаптопът е от онези т.нар. "заключени", на които може единствено Боза да се инсталира. И затова питах след като е "заключен", как са му инсталирали Линукс.
Иначе това за драйвърите в Линукс е ясно. А в Боза 10 това с интернета и драйвърите е гадория, заради която не можеш да си инсталираш драйвърите, които ти искаш. Оно си инсталира някакви базови и ако искаш пълните драйвъри на (примерно) енвидия, духаш супата. Същото е положението и с драйвърите за звука.
Не съм се хванал да се занимавам с лаптопи (имам си настолен, за к'во ми е лаптоп), но съм почти сигурен, че ако му инсталирам 7-ца на такъв лаптоп, ще му намеря драйвъри без проблем и твоята теория ще отпадне. :P 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, rado84 написа:

Не, в горния си пост ти казваш, че лаптопът е от онези т.нар. "заключени", на които може единствено Боза да се инсталира. И затова питах след като е "заключен", как са му инсталирали Линукс.
Иначе това за драйвърите в Линукс е ясно. А в Боза 10 това с интернета и драйвърите е гадория, заради която не можеш да си инсталираш драйвърите, които ти искаш. Оно си инсталира някакви базови и ако искаш пълните драйвъри на (примерно) енвидия, духаш супата. Същото е положението и с драйвърите за звука.
Не съм се хванал да се занимавам с лаптопи (имам си настолен, за к'во ми е лаптоп), но съм почти сигурен, че ако му инсталирам 7-ца на такъв лаптоп, ще му намеря драйвъри без проблем и твоята теория ще отпадне. :P 

Не съм казал, че е заключен за Windows.Казах, че производителят е заложил драйвери за Widnows 10 и че за старите версии на тази ОС няма шанс да сработи. За линуск вече зависи с какво дистро си. Има случаи, където няма да стане и то може да има проблеми с безжичния драйвер и с драверите за USB 3.0.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Емил Костов написа:

Не съм казал, че е заключен за Windows.Казах, че производителят е заложил драйвери за Widnows 10 и че за старите версии на тази ОС няма шанс да сработи. За линуск вече зависи с какво дистро си. Има случаи, където няма да стане и то може да има проблеми с безжичния драйвер и с драверите за USB 3.0.

Е, ако чакаш лаптопът/Бозата сама да си намери драйвъри, има да си чакаш... Но има много начини да сложиш примерно Седмѝца или Космѝца и да имаш драйвъри. 90% от програмите, че и драйвърите, които стават за 10-ка, стават и за по-стари Бози, стига да са от периода между Глиста и 10-ка. Тествал съм го това на лаптопи, които приятели и познати са ми носили да им инсталирам по-стара Боза. Инсталирам примерно Седмѝцата. За което тя си има вградени драйвъри, тя си ги инсталира. Ако някой драйвър липсва, пускам жива Мента от флашка, намирам нужния драйвър и го свалям на харда. И те ти лаптоп уж предвиден за 10-ка, но със Седмѝца на него и с напълно работещ хардуер с драйвъри.
Та, мисълта ми е, че винаги има начин да излъжеш и производителя, и Микрошит.
Но, хайде стига сме спамили темата на човека. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, rado84 написа:

Е, ако чакаш лаптопът/Бозата сама да си намери драйвъри, има да си чакаш... Но има много начини да сложиш примерно Седмѝца или Космѝца и да имаш драйвъри. 90% от програмите, че и драйвърите, които стават за 10-ка, стават и за по-стари Бози, стига да са от периода между Глиста и 10-ка. Тествал съм го това на лаптопи, които приятели и познати са ми носили да им инсталирам по-стара Боза. Инсталирам примерно Седмѝцата. За което тя си има вградени драйвъри, тя си ги инсталира. Ако някой драйвър липсва, пускам жива Мента от флашка, намирам нужния драйвър и го свалям на харда. И те ти лаптоп уж предвиден за 10-ка, но със Седмѝца на него и с напълно работещ хардуер с драйвъри.
Та, мисълта ми е, че винаги има начин да излъжеш и производителя, и Микрошит.
Но, хайде стига сме спамили темата на човека. ;)

Windows 10  си ги намира. Това не може да го отречем и не може да си кривим душата. Да, има крашове и пролбемни драйвери за даден хардуер, но то и при линукс ги има. За по- старите версии производителят трябва да ги е сложил, иначе е зор. Става, но няма гаранция.

Поразучих Windows 10, не е толкоз лош. Проблемът е, че не е за обикновенния потебител. Онзи ден инсталирах 10 на един лаптоп, даже нямаше и драйвери за 10 в сайта на производителя. След като го свързаах с интернет ( имам си една USB TP-link безжична карта) си намери драйверите безпроблемно. Ех, че като излезна една глупост наречена  WebHelper и като натовари i7 процесор на 30% , един час чета и се ровя да разбера как да го спра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, наистина май не е много за обикновения потребител този Windows 10. Ползвам го вече няколко дни и понякога някои процеси товарят машинката на 100%(хард, процесор и рам). Чак се нервирам, а за обновленията да не говорим... Ще видим до кога ще го търпя, ако продължава все така ще се върна на 7-ца...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, CitySL написа:

Абе, наистина май не е много за обикновения потребител този Windows 10. Ползвам го вече няколко дни и понякога някои процеси товарят машинката на 100%(хард, процесор и рам). Чак се нервирам, а за обновленията да не говорим... Ще видим до кога ще го търпя, ако продължава все така ще се върна на 7-ца...

Трябва ти SSD. Иначе обикновения хард го отнася.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от blipiblop
      Здравейте,
      Имам един казус с озвучение на импровизираното ми домашно кино. Използвам система в която свързвам към лаптопа си проектор Optoma HD66 като изкарвам звука през домашната си система 5.1 с ресийвър Pioneer VSX-531. Проекторът е свързан посредством HDMI кабел, а настройките на лаптопа ми (Lenovo G50-80) са да извежда аудиото вместо през HDMI, през аудио жака и е свързан с 3.5мм двоен аудио жак дълъг 5 метра.  
      В момента съм поръчал външна звукова карта и 10М TosLink кабел (SPDIF), за да мога да свържа аудиото да минава през 6-те канала на системата (вместо през 2 както в момента със стерео жака). На този етап не мисля, че това ще оправи проблема, тъй като този проблем е отдавна и ту се чува по-тихо, ту по-силно, но винаги има едно "пищене" много високо-честотен звук. Понякога се е оправяло с нов аудио кабел, но в крайна сметка в даден момент винаги се появява. Има случаи в които слагам стар аудио кабел (който съм купувал преди и е правил проблем) и от него няма шум. Не мога да разбера от къде идва този шум. 
      Какво открих: ...
      Наскоро забелязах една тенденция - Докато е пуснат звука през лаптопа и отива директно към ресийвъра не се чува нищо, но щом включа HDMI буксата на проектора, този шум се появява незабавно (без дори да е пуснат проектора). В тази връзка пробвах да изключа проектора от мрежата (тока) и шумът изчезва. Така съм в един омагьосан кръг в който имам или звук или картина (не може и двете, защото има шум). Пробвах да пусна звукът и през Bluetooth, но това не е решение. Вярвам, че това е проблем свързан с електрическото напрежение, но съм крайно незапознат с тази сфера. Знам, че има значение сечението, дължината на кабелите и други компоненти, но знанията ми по тази тема са оскъдни. Смятам, че аудио кабела е много дълъг (5 метра), но няма как при положение, че проектора е в едната част на стаята, а аудио системата в другия.
      Какво направих: ...
      Помислих, че тъй като проекторът е включен към разклонител с дълъг кабел и много гнезда, може това да създава някакво напрежение, което да се отразява на звука. Затова изключих всичко от разклонителя и включих проектора директно в контакта. Това не промени нищо, отново има същият шум.
      Моля, ако някой има теории, хипотези, предложения или друго, което може да е от помощ, нека пише. Може да ми пишете на лично съобщение ТУК, а аз ще публикувам отговора на този казус, ако бъде решен. 

• от Turbocrusher SL
      Здравейте, бих искал да ви задам въпрос. Имам лаптоп които през повечето време работи без батерия (батерията е изкарана, зарядното е включено). Един ден се пробвах да го включа, но не можах. Зарядното не подаваше ток към лаптопа. Реших, че зарядното не работи, затова го махнах и сложих батерията за да го включа. След като го включих реших да пробвам зарядното и то заработи. Можете ли да дадете обяснение какво се е случило и дали ще последват по големи проблеми? Благодаря предварително!!!
    • от илия кочев
      Здравейте!!!!!!!!
      Имам нужда от помощ!!!!
      Имам лаптоп Sony Vaio VPCEJ2Z1E.
      Купен е втора употреба.
      Характеристики
      intel core i5 2430m
      Nvidia 410M 1GB
      8GB Ram
      1TB hard disk
      Windows 7 ultimate 64 bit
      Проблема е следния понякога когато сърфирам из интернет или играя някоя игра (cs go) Лаптопа ми замръзва (екран,светлини) и за да го оправя трябва да задържа бутона за изключване или пък става черен екрана.
      Рамта е тествана нищо и няма - Процесора е тестван нищо му няма - Видеото е тествано нищо му няма - Хард диска е купен наскоро и нищо му няма.
      Предложения на какво може да се дължи това ?
      Благодаря за вниманието!!!!!!!

• от Jokeraa
      Здравейте както става ясно горе искам да заменя процесора на лаптопчето ми.
      Fujitsu lifebook p702
      Intel i3-3120M 2.50 GHZ
      8 GB Ram 
      120 GB SSD
      Искам да заменя този процесор с Core i5-3320M възможно ли е понеже не намирам много инфо в нета и ще има ли разлика  .
      Дънна платка   FJNB25A не намирам инфо 😐
      Лаптопа се използва за всичко Филми,Музика,Сърфиране в интернет ако тръгваха игри и затова 😄 пълноценен гърч като цяло 😄 
      Благодаря ви за отделеното време 😊 
    • от Александър Канин
      Здравейте ! 
      Профила е на сина ми , което много ме зарадва , значи ,че се интересува и чете. Надявам се да продължи да го ползва , защото ще научи много интересни неща.
      Приели са го в ТЕТ-а Пловдив - Приложно програмиране, и му обещах ,че ще му взема свястна машинка ако се класира там. 
      Харесах за него няколко лаптопа , но не знам дали ще му вършат работата до 12 клас , също така дали ще могат да подкарат новите игри .
      Не знам дали ще го носи в училище , затова единия е 17 инчов.
      Ще се радваме(и аз и сина ми) на вашите препоръки ,на какво да наблегнем най вече - процесор , видео ,рам и др.
      Това са няколко които харесахме :
      https://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_7-acer_aspire_7_a71772g_NHGXDEX048#characteristics
      https://ardes.bg/product/dell-g3-3579-5397184273364-133316
      https://laptop.bg/laptops-hp-Gaming_Pavilion_15-hp_pavilion_power_15_4FQ95EA_1KF76AA
      Бюджета е някъде 1500 , като не бързаме много .

• Дарение

• Добави ново...