Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

kolon

acer aspire 5000 възможности за смяна на ram и gpu

Препоръчан отговор

здравейте,

разполагам с един 'acer-aspire-5000' произведен през 2005 или 2006-та. ей тоз убавец.

купих го с инсталиран windows xp и съответни инсталационни cd-та. лаптопът може да boot-ва само през cd-оптиката.

hardware му е:

cpu - amd turion(tm) 64 mobile technologie ml-30  1,6 ghz

gpu - sys m760gx

ram - 384 mb

през 2013-та се опитах да му инсталирам една уж по-лека версия на lubuntu, но не се получи. човекът, който се опита да инсталира lubuntu-то каза, че,  изглежда лаптопът е направен да работи само под windows. тогава това ми се видя малко странно, но сега и аз почвам да си мисля така. от един linux-forum разбрах, че sys-видеокартите по принцип не се 'разбират' много добре с linux-дистрибуциите, а и ram-та е ужасно малка, дори и за windows xp. не е достатъчна дори и за по-стари linux-версии. а и от втората реплика на колегата 'morbidos' в този форум : ' ... it says 'designed for xp' ... ' сякаш потвърждава тази теза, че hardware-ът специално на този лаптоп, май е направен да работи само под windows.

въпросът ми е, ако отворя acer-а дали ще мога да сменя ram-а с по-голяма, както и видео-картата с друга, която да работи без проблеми под linux? чувал съм, че някои дънни платки позволяват да се сменят device-те, качени на тях, но други не позволяват. какъв е техническият параметър на motherbaord-а, който показва дали дънната платка позволява да се сменят device-те й?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що се занимавате с тия боклуци от германските кофи ?! Телефоните за по 100лв. са с 1 ГИГАБАЙТ РАМ... :angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Joss Bomon написа:

Що се занимавате с тия боклуци от германските кофи ?! Телефоните за по 100лв. са с 1 ГИГАБАЙТ РАМ... :angry:

от 'германските кофи' - това в какъв смисъл!? пък и навремето платих 800 евро за този 'боклук'.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какво мислиш да го ползваш ако успееш да му добавиш рам и инсталираш линукс?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този лаптоп нищо не струва, още по-малко си струва да се влагат пари в него. Дори най-бюджетния нов лаптоп, който се продава на пазара, ще е в пъти по-мощен, а за 200-300 лева също ще си вземеш нещо много по-добро втора употреба. Лаптопа отварял ли си го изобщо за толкова години да видиш дали процесора и видеокартата се вадят?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, kolon написа:

от 'германските кофи' - това в какъв смисъл!? пък и навремето платих 800 евро за този 'боклук'.

В смисъл, че освен да зареди Windows, да отвориш текстов фалй и да ползваш лаптопа като пишеща машина, за друго не става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледайки в тавана мога да ти кажа, че видео карта няма да можеш да смениш на този лаптоп. Оперативна памет вероятно можеш да замениш и да стане повече - 512, 1024 там някъде. За OS ползваш си WXP и това е. То реално не виждам с този хардуер за какво точно мислиш да го мъчиш, но там ти най-добре си знаеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Raze написа:

Лаптопа отварял ли си го изобщо за толкова години да видиш дали процесора и видеокартата се вадят?

отварян е само капака на вентилатора за почистване иначе - не, не съм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

How much memory does the Acer Aspire 5000 Series Laptop take?

You can upgrade your Acer Aspire 5000 Series Laptop to up to a maximum memory capacity of 2GB Memory.

PS. Чисто теоретично, на видеото може да се сподели до 1ГБ памет, колко може в конкретният лаптоп, не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, kolon написа:

здравейте,

разполагам с един 'acer-aspire-5000' произведен през 2005 или 2006-та. ей тоз убавец.

купих го с инсталиран windows xp и съответни инсталационни cd-та. лаптопът може да boot-ва само през cd-оптиката.

hardware му е:

gpu - sys m760gx

ram - 384 mb

през 2013-та се опитах да му инсталирам една уж по-лека версия на lubuntu, но не се получи. човекът, който се опита да инсталира lubuntu-то каза, че,  изглежда лаптопът е направен да работи само под windows. тогава това ми се видя малко странно, но сега и аз почвам да си мисля така. от един linux-forum разбрах, че sys-видеокартите по принцип не се 'разбират' много добре с linux-дистрибуциите, а и ram-та е ужасно малка, дори и за windows xp. не е достатъчна дори и за по-стари linux-версии. а и от втората реплика на колегата 'morbidos' в този форум : ' ... it says 'designed for xp' ... ' сякаш потвърждава тази теза, че hardware-ът специално на този лаптоп, май е направен да работи само под windows.

въпросът ми е, ако отворя acer-а дали ще мога да сменя ram-а с по-голяма, както и видео-картата с друга, която да работи без проблеми под linux? чувал съм, че някои дънни платки позволяват да се сменят device-те, качени на тях, но други не позволяват. какъв е техническият параметър на motherbaord-а, който показва дали дънната платка позволява да се сменят device-те й?

Аз от доста години използвам 64 битов bunsenlabs. Първо се казваха crunchbang та моя съвет е да инсталирате 32 битов. Използва 271 мб. рам за да работи, както е показано на картинката. Препоръчвам да си истеглите файла и да пробвате https://github.com/CBPP/cbpp/releases/download/v1.0-i486/cbpp-1.0-i386-20150428.iso

Ето и сайта https://crunchbangplusplus.org/

cbppanother.png

cbppviewfolders.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, kolon написа:

...
какъв е техническият параметър на motherbaord-а, който показва дали дънната платка позволява да се сменят device-те й?

Нагледно техн. параметър на дънната платка.

spacer.png

Процът сменяем.
Памет - две плочки sodimm ddr333 по 512MB всяка - таван.
Видеочипа без варианти. Запоен смъртоносно.

На ваше място бих откачил монитора (или датчика на Хол) и импровизирал сървър, сбутан в някой ъгъл. Това има силата на "малинка" и там според задачите и нуждите.

поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, sliderum написа:

PS. Чисто теоретично, на видеото може да се сподели до 1ГБ памет, колко може в конкретният лаптоп, не знам.

да, най-вероятно е така. отворих капака за ram-та и видях 2 socket-а за ram. и на двата имаше по един ram-modul - ddr 256 mb 333 cl 2.5  - следователно увеличаването на ram-а най-вероятно ще стане. за алергичната към linux sys-видеокарта може да се избере някоя free bsd версия - обаче!

по-големият проблем  е,  че лаптопът може да boot-ва само от cd-оптиката и то само от инсталационните cd-та, с които го купих. на капака за ram-а има един зеленикав стикер, на който пише:

Windows R XP Home Edition

Acer Incorporeted

bar-code .......

product key ...................

bar-code

xzy-3-yxz-116 ...

вдясно има едно тъмно 'петно' и по средата му надпис: 'GENUINE'

още по-вдясно: X11-19552 Label not to be sold separately

вляво пък пише: Proof of License Certificate of Authenticity

най-отдолу: Microsoft    www.microsoft.com/piracy/howtotell

c2004 Microsoft Corporation

сертификат за автентичност на windows-а, демек. обаче, по-важното в случая е, че изглежда microsoft и acer навремето са имали някакво споразумение или нещо от тоя сорт 'acer' да произведе точно този модел лаптоп по такъв начин, че на него да върви само windows xp os. това: 'Acer Incorporeted' ме навежда на подобни мисли. възможно е самото дъно на лаптопа и/или bios-а и/или cd-оптиката да са направени така, че да разпознават само точно и конкретно определено копие на windows-а от инсталационните cd-та и всичко друго да не го приемат. нещо като 'digital signature' един вид. или 'product key' да играе ролята на 'digital signature'.

p.s. - много глупости ли написах?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като гледам има подходящи процесори на този сокет на 2.2 GHz, като дори ги дават с по-ниско TDP:

http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/AMD-Turion 64 Mobile technology MT-40 - TMSMT40BQX5LD.html

http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/AMD-Turion 64 Mobile technology MK-38 - TMDMK38HAX4CM.html

Въпроса е изобщо дали ще има разлика, като за този едноядрен процесор ще е минимална. Дрго което е, че не се знае изобщо дали ще намери отнякъде такъв античен процесор и дали лаптопа/BIOS ще го хареса, може да се наложи да се модва BIOS.

Друга опция е да се пробва с двуядрени от по-новото поколение, които уж са на същия сокет, тогава ще има значително подобрение в работата:

http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/TYPE-Turion 64 X2 Mobile technology.html

Ето как се разглобява лаптопа:

https://www.youtube.com/watch?v=_NxYwlGNXLI

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мда. на инсталационните cd-та пише:

Aspire 3000/5000 Series Recovery CD

Support for these products provided by Acer Inc.

The software included on this CD was pre-installed on your hard drive at the factory and may only be used for backup and recovery of your Acer computer system. Performance of the software is the sole responsibility of Acer Inc.

трудно ще boot-не нещо друго освен xp-то, май.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще бутне спокойно. Някой просто се е пробвал да ви сложи тежкото лубунту и при неуспех си е измислил причина искате линукс дадох ви сиди формат теглете и пробвайте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е трудно, ти не знаеш как да го направиш. Провери в BIOS да не би да има някаква защита/secure boot или нещо подобно. Вариант за друг windows е да се закачи диска на друга машина, да се копира инсталацията и след това да се продължи на този лаптоп. За linux има подобни варианти, потърси в интернет как стават. Windows 7 иска минимум 1 GB RAM памет, за да тръгне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

благодаря за отговорите! при ново развитие ще пусна пост в темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Линукс просто няма пакет драйвери за конкретната машина, но по отделно за всеки от чарковате има ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.09.2019 г. в 8:48, Profruit написа:

Нагледно техн. параметър на дънната платка.

spacer.png

Процът сменяем.
Памет - две плочки sodimm ddr333 по 512MB всяка - таван.
Видеочипа без варианти. Запоен смъртоносно.

На ваше място бих откачил монитора (или датчика на Хол) и импровизирал сървър, сбутан в някой ъгъл. Това има силата на "малинка" и там според задачите и нуждите.

поздрави!

бихте ли отбелязали/посочили/маркирали къде е cmos-battery на тази дънна платка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да е онова кръглото в дясно, над порта за диска. Виж и тук, вижда се по-ясно:

https://youtu.be/_NxYwlGNXLI?t=338

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.09.2019 г. в 19:21, kolon написа:

здравейте,

hardware му е:

gpu - sys m760gx

ram - 384 mb

Здравей!

От форума на linuxmint -един доста популярен клон на Ubuntu -лаптопа работи с 32 битовата версия на дистрото. Като съвет -лаптопа поддържа до 2гб, да го забързаш -му слагаш 2 плочки по 1гб в двуканален режим + едно ссд.

Тук и под Ubuntu

Bug for graphics cards from Silicon Integrated Systems / SIS solved in 14.04

За повече подробности през какви перипети е преминал човека със същия лаптоп може да прочетеш ето тук:

Acer Aspire 5000

Аз лично на такъв "стар" хардуер, без дори да се замисля бих му сложил едно NetBSD с някакъв лек графичен менaжeр от сорта на Fluxbox/Icewm  Бих опитал най-малкото да видя как ще работи

Тук е обсъждано как да се подкара

Ето ти изискването за 32 битов хардуер:

NetBSD/i386 Supported Hardware

"The minimal configuration for a NetBSD/i386 system requires 4M of RAM and about 40M of disk space. For a full installation (including source and X11), at least 8M of RAM and 200M of disk space are recommended.

Any i486 or better CPU should work - genuine Intel or a compatible such as Cyrix, AMD, or NexGen."

NetBSD

Цитат:

"> See boot.conf(5) to avoid having to do these steps on every boot That's boot.cfg

In case anybody tries to follow this thread... Adding this line to /boot.cfg lets it boot without any typing: userconf=disable agp* I haven't noticed any ide troubes."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Александър Кирков
      Здравейте, спрял съм на един монитор, който според характеристиките му отговаря на всичките ми изисквания Аcer Nitro VG271UPbmiipx, но питането ми е следното - доколкото прочетох всички FreeSync монитори са G-sync compatible, това така ли е ? Ще има ли проблем с GTX 1060 6GB + FreeSync ? Какъв кабел трябва да се свърже - не намерих кратък и смислен отговор в Гугъл, има ли по-бюджетен модел със същите характеристики, който да е IPS матрица задължително ? Като цяло от ревюта останах очароваран от това, което предлага и това, което търся, но второ мнение никога не е излишно. Благодаря предварително.
    • от Krasimir Terziyski
      Здравейте!
      Чудя се дали този лаптоп е добър избор за студент или ученик тоест гледане на филми, работа с програмите на Microsoft,   слушане в музика и сърфиране в Google . Ако не  можете ли да ми предложите някакви други лаптопи до 1000 лв. Благодаря!
    • от tsvetomir0
      Може ли малко помощ или съвет да ме насочите кам евентуално решение?Благодаря на отзовалите се! Таблет Acer Iconia B1-733-K3G3,  с процесор 4x Cortex-A7 (1.3 GHz), 7.0", 1 GB DDR3L, 16 GB EMMC, Android 6.0 Marshmallow                Таблета работи нормално докато не го изключиш .пробвам да включа и светва екрана с логото на acer и се изключва.така около1ч,1:30ч и да се изключи сам. После го стартирам и трагва нормално да работи,правил сам му хард ресет ама пак го прави този проблем.някои път без да искам го изключвам и влиза в този режим . 
    • от Мимето К.
      Здравейте
      .Наскоро си купих лаптоп втора употреба Acer aspire 5315, Теглих драйвери но без успех постоянно изписва,че няма открита камера.Възможно ли е да е повредена и имали някакъв шанс да я оправя?
    • от Joro Dimitrov
      Здравейте, имам следния проблем мониторът ми ACER V226HQL взе да се изключва до вчера нямаше никакъв проблем, но днес когато си включих компютъра, и когато си браузвах се излключи дава, че няма сигнал,но когато го включа(монитора) дава, че има и така през секунди понякога през минута, когато си поиска.Не знам защо се получава в рамките на няколко секунди се изключва, и когато го включа всичко е наред за около минута.Забелязах, че когато даде черен екран и натисна tab+alt картината се появява, но все пак е доста неприятно.Възможни ли е и да е от видео картата?Тя е RX 470 NA XFX BLACK EDITION.Благодаря преварително!
  • Дарение

• Добави ново...